Više o projektu

Svrha projekta

Svrha ovog projekta je steći vrijedne znanstvene spoznaje o kompleksnim odnosima između širokog spektra varijabli mentalnog i tjelesnog zdravlja majki. Dobiveni rezultati imali bi snažne praktične implikacije za informiranje javnosti o poteškoćama u peripartalnom razdoblju, psihoedukaciju budućih majki i očeva, kao i za različite preventivne i intervencijske programe, savjetovanje i psihoterapiju, a sve s krajnjim ciljem poboljšanja dobrobiti svih članova obitelji i osiguravanja optimalnih uvjeta za rast i razvoj dojenčeta.

Zašto baš trudnoća i razdoblje nakon porođaja?

Razdoblje trudnoće i nakon porođaja smatra se sretnim razdobljem, ali je i izazovno, praćeno velikim tjelesnim, hormonalnim, psihološkim i socijalnim promjenama. Dio žena bori se s teškoćama tjelesnog zdravlja poput gestacijskog dijabetesa te smetnjama mentalnog zdravlja poput depresivnosti, anksioznosti i povišenog stresa.

Navedene smetnje, otežavaju ženi uživanje u trudnoći i majčinstvu te utječu na cjelokupnu obitelj. Osim toga, kompleksan međuodnos, kao i odrednice majčinog metaboličkog zdravlja i emocionalnog doživljavanja u osjetljivom razdoblju trudnoće i nakon porođaja, još su uvijek uvelike neistraženi.

Kako je projekt nastao?

Pregledom literature u području, uvidjeli smo potrebu da se ulože napori za kvalitetno i podrobno ispitivanje tjelesnog i mentalnog zdravlja žena u trudnoći i nakon porođaja. Radi navedenog, udružili smo snage stručnjaka iz različitih područja znanosti i prakse (psihologije, psihijatrije, ginekologije, biologije i bioetike) te osmislili projekt kojim želimo postići naš cilj - bolje razumijevanje trudnoće i ranog majčinstva kako bismo pružili smjernice za istraživačku i kliničku praksu te educirali roditelje.


Projekt traje od 2022. do 2024., a financira ga Hrvatsko katoličko sveučilište (HKS).

Projekt je dio INTERSECT kolaboracije 44 zemlje iz cijeloga svijeta koju vodi Prof Susan Ayers (City, University of London, UK): https://blogs.city.ac.uk/intersect/about-us-2/.