ЧАСТі питання

Перейти до запитання:

Що таке Програма «ВідновиДІМ»?

Це перша державна Програма з відновлення пошкодженого внаслідок російської агресії житла українців. Фонд енергоефективності надаватиме 100% відшкодування витрат на проведення ремонтних робіт з відновлення вікон, дверей, дахів і некритичних пошкоджень фасадів багатоквартирних будинків, у яких створені ОСББ. 70% витрат авансуватимуться. Окрім цього, в договірну ціну може бути включений ремонт всіх мереж будинку, пошкоджених внаслідок війни.  

Які джерела фінансування Програми?

Джерела фінансування Програми — кошти Уряду України та донорські кошти. 

Який бюджет Програми? На скільки будинків цих коштів вистачить? 

На пілотний етап програми закладено 5 млн євро (приблизно 200 млн гривень). За попередніми оцінками, цих коштів вистачить на ремонт 50100 будинків. Якщо пілот буде успішно реалізований, передбачається виділення додаткового фінансування. На основний етап виділено 20 млн євро Європейським Союзом, та 5 млн євро - Урядом України.

Як розподілятимуться кошти Пілотного проекту програми «ВідновиДІМ» між областями, в яких вона запускається?

Чіткого розподілу коштів між пілотними областями не буде, оскільки це суперечить принципу рівного доступу до Програми. Рівень зруйнованості багатоквартирних забудов у постраждалих областях різний, тому виділяти рівні об’єми фінансування некоректно і несправедливо. Як і робити це у певних пропорціях. Будь-яке ОСББ, що діє у пілотних областях, може подати заявку на участь. Якщо буде залишок коштів,  воно може бути впевненим, що отримає грант на проведення ремонту. Про наявність коштів Фонд оперативно повідомлятиме на сайті.

БКБ мають різні види пошкоджень — від легких до значних руйнувань. Згідно з якими критеріями відбиратимуться будинки на участь у Програмі? Які умови відхилення заявок Фондом, зокрема в контексті  пошкоджень?

Жодного відбору не буде і не може бути. Фонд працює на принципах відкритості та рівного доступу. Всі ОСББ, які подадуть заявки про участь до моменту вичерпання коштів, закладених на пілотний етап, братимуть участь у Програмі в порядку подання (за умови відповідності встановленим вимогам).

Деталізований перелік заходів, які можна виконати за Програмою, а також перелік робіт будуть викладені у Програмі і додатках до неї. Всі заявки, які не відповідатимуть умовам Програми, відхилятимуться.

Фонд відшкодовуватиме витрати на ремонт пошкоджень у неаварійних будинках (які не мають пошкоджень, що зменшують параметри стійсткості будівельних консрукцій). Окрім цього, на момент подачі заявки протиаварійні (першочергові) роботи мають бути виконані. 


Місцеві програми з відновлення житлового сектору, які наразі впроваджуються, фінансують як звіти з технічного обстеження БКБ, так і розроблення ПКД та проведення технічного нагляду за РБР. Чому Фонд у межах Програми «ВідновиДІМ» це не фінансує?

Виготовлення звітів з технічного обстеження БКБ і розроблення ПКД дають змогу визначити відповідність Проекту ОСББ чи його частини вимогам Програми «ВідновиДІМ». Не всі об’єкти підпадають під дію Програми, а тільки ті, що не є аварійними і належать до I та II категорій, визначених згідно з Додатком 3 до Методики обстеження будівель і споруд, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, бойових дій та терористичних актів (затверджена наказом Міністерства розвитку громад та територій України, 28 квітня 2022 року № 65). Програма передбачає виплату гранту тільки на роботи, що включають вартість матеріалів та обладнання, необхідних для реалізації таких будівельних робіт (детальніше — у Деталізованому переліку прийнятних будівельних робіт та їхніх граничних вартостей).

Аналіз обсягів фінансування Програми на пілотний період продемонстрував недоцільність фінансування розроблення ПКД. Насамперед Програма орієнтована на фінансування безпосередньо ремонтних робіт.

згідно з додатком 3 до Методики проведення обстеження та оформлення його результатів, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 08 серпня 2022 року № 144, або відповідно до додатку 3 Методики обстеження будівель та споруд, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, бойових дій та терористичних актів, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 квітня 2022 року № 65

Внаслідок війни постраждали співвласники будинків з ОСББ і без ОСББ. Чому ви надаєте допомогу тільки тим громадянам, які зареєстрували ОСББ? В умовах воєнного стану це має ознаки дискримінації.

Вимога щодо поширення Програми лише на організованих співвласників багатоквартирних будинків — принципова умова грантової політики Фонду. Адже тільки ОСББ може забезпечити ухвалення юридично правильного рішення.

В майбутньому реалізовуватимемо нові програми для багатоквартирних будинків, тому створення ОСББ для участі у них — доцільний крок. Окрім цього, Фонд продовжує роботу з розширення списку потенційних учасників Програми на інші форми організації управління багатоквартирних будинків. Але це досить ускладнений процес через юридичні нюанси фінансування таких проектів.

Наскільки процедура Програми «ВідновиДІМ» простіша процедури Програми «Енергодім»?

У Програмі відновлення лише два етапи: це дві заявки від ОСББ — про участь і про завершення проекту. Для опрацювання заявок Фонду знадобиться набагато менше часу. Головна відмінність — авансування на рівні 70%, що дасть змогу максимально швидко виконати всі роботи.

З огляду на рівень складності процедур Програми, чи можливо встигнути відремонтувати будинок до початку зими?

Якщо почати підготовку (погодження співвласниками участі у Програмі, підготовку Звіту з технічного обстеження будівлі та проєктно-кошторисної документації, пошук виконавців робіт) заздалегідь, деякі з робіт, зокрема заміну вікон та інженерних мереж (освітлення, електропроводка, каналізація), то можливо.

Яка середня тривалість ремонтних робіт за Програмою «ВідновиДІМ»?

Оскільки ще жодний проект не реалізовано, чіткої відповіді дати не можемо. Тривалість будівельних робіт залежить від їхньої кількості та складності виконання. В середньому — від двох тижнів до двох місяців (тільки на ремонт вікон). 

Чи передбачає Програма компенсацію витрат на роботи і матеріали, які виконали співвласники БКБ за власні кошти?

Відповідно до правил Програми, неможливо отримати грант на заходи, виконані до моменту подачі заявки про участь. 


Де знайти експертів і професійних підрядників? Як уникнути співпраці з недобросовісними підрядниками, які видають себе за рекомендованих Фондом? 

Відповідно до принципів нашої діяльності, викладених у Законі України «Про Фонд енергоефективності» та у Статуті ДУ «Фонд енергоефективності», Фонд не впливає на вибір підрядників. Звертаємо увагу: якщо роботи не будуть виконані, гроші доведеться повернути.  

Фонд рекомендує ретельно відбирати підрядників.