PRO DONJI MOSTI

Školska godina 2021./2022.

Školsku godinu 2021./2022. u PRO Donji Mosti polazi 19 učenika.

Nastavu održavaju učiteljice Željkica Fuček i Ivana Ružman Faletar, vjeroučitelj Stjepan Ratajec, učiteljica Engleskog jezika Matea Cipriš i učiteljica Informatike Maja Bušić. Učenici izbornu nastavu Njemačkog jezika pohađaju u matičnoj školi u Kapeli, a nastavu održava učiteljica Jasna Cirkvenec.

Od studenog 2021. godine nastavu Informatike održava učiteljica Anja Horvatinović, a od ožujka 2022. godine učiteljica Ivana Logar-Eršeg.

Početkom ožujka 2022. godine učiteljica Ivana Ružman Faletar postaje ravnateljicom Škole, a učiteljicu u PRO Donji Mosti zamjenjuje učiteljica Maja Bušić.

LIDRANO 2021.

Među prijavljenim literarnim i novinarskim radovima pjesmom Zimski pejzaž i novinarskim uratkom Sused Vrabec, naš dobri stari Gepetto učenice Klara Domitrović i Edita Sakaž iz naše škole plasirale su se na županijsku smotru Lidrano koja se ove godine održala u OŠ Mato Lovrak u Velikom Grđevcu. Lidrano je održan putem platforme ZOOM u petak 19.3.2021. godine s početkom u 12,00 sati.

Organiziran je okrugli stol za novinarsko i literarno stvaralaštvo na kojem su članice povjerenstava obrazložile i predstavile odabir ostvaraja koji se predlažu na državnu razinu natjecanja, a nakon toga je uslijedio književni susret s književnicom Melitom Rundek. Članice povjerenstva za literarno stvaralaštvo, Slobodanka Martan, Ivana Ontl Horvat i Melita Rundek posebno su pohvalile neke literarne uratke među kojima i Klarinu pjesmu Zimski pejzaž. Povjerenstvo za novinarsko stvaralaštvo, radijske emisije i školske listove koje su činile Slavica Trgovac Martan s Alfa radija, Sanja Klinac iz Bjelovarskog lista te Suzana Balen s Hrvatske radio televizije predložile su za državni Lidrano 2021. intervju Edite Sakaž Sused Vrabec - naš dobri stari Gepetto.

Čestitamo Editi na ovom postignutom uspjehu te joj želimo puno sreće na državnom Lidranu 2021. Sretno!

Naše "mačkare"

Kako smo ove godine, unatoč epidemiološkim mjerama, obilježili tradicionalne maškare, ili kako se to kod nas kaže "mačkare", pogledajte u fotogaleriji.

Školska godina 2020./2021.

Školsku godinu 2020./2021. u PRO Donji Mosti polazi 20 učenika.

Nastavu održavaju učiteljice Željkica Fuček i Ivana Ružman Faletar, vjeroučitelj Stjepan Ratajec, učiteljica Engleskog jezika Matea Cipriš, učiteljica Njemačkog jezika Jasna Cirkvenec i učiteljica Informatike Maja Bušić.

SRETAN TI 200. ROĐENDAN, STARA LJEPOTICE!

(potrebno je kliknuti na naslov za prikaz teksta)

Naime, povijesni zapisi Antuna Cuvaja kazuju da se 1820. nalazi škola u Donjim Mostima, a prvi učitelj bio je Franjo Olter. Škola je bila mjesto gdje se, osim obrazovanja, odvijao bogat društveni, zabavni i kulturni život. Učitelji su vodili razne grupe i sekcije. Povodom obilježavanja 200-te obljetnice, a u skladu s epidemiološkom situacijom pripremljena je izložba fotografija koja govori o bogatoj prošlosti ove područne škole. Izložba će biti prikazana i na web stranici matične škole. U četvrtak, 8. listopada, organiziran je integrirani nastavni dan na temu" Sretan ti rođendan školo!". Učenici su kroz literarne sastavke osvijestili značenje svoje škole i izrazili svoju ljubav prema njoj i svome zavičaju. Likovnim uratcima prikazali su svoju školu kao pravu staru ljepoticu. Ovaj događaj povezao je mještane svih generacija koji su pohađali ovu školu skupljanjem starih fotografija, zapisivanjem dojmova i zanimljivih događaja iz školskih klupa u prošlosti u Školski spomenar 2020. Svoje osvrte s puno volje i želje napisale su i učiteljice u mirovini Blanka Špoljarić i Edita Jembrih u kojima se vidi neizmjerna ljubav prema svojem pozivu tada, ali i njihovom prvom radnom mjestu, u maloj školi u Donjim Mostima. Mnogih učiteljica i učitelja koji su nekada radili u Donjim Mostima nažalost više nema, ali svatko od njih ostavio je neizbrisivi trag u sjećanjima svojih đaka. Pregledavajući fotografije mnogi će se sjetiti školskih dana i djetinjstva.


Na samom kraju, kakva bi to bila rođendanska proslava bez torte. S njom se zasladilo sadašnjih 20 učenika i dvije učiteljice te poželjelo svojoj školi još najmanje dvjesto godina punih dječjeg veselja i smijeha!


Sretan ti rođendan stara ljepotice!

Povodom 200 godina naše škole u Donjim Mostima zbog epidemiološke situacije i nemogućnosti održavanja školske priredbe te druženja s nekadašnjim učiteljima i učenicima ove škole odlučila sam prikupiti ono što govori tisuću riječi i najbolje opisuje osobe i događaje vremena prikazanog na njoj - fotografija. Kako fotografija nije stara dvjesto godina uspjela sam sakupiti pedesetak njih koje prikazuju zadnjih stotinjak godina života i rada u školi.

Zahvaljujem svojim učenicima i njihovim roditeljima na pomoći u prikupljanju. Posebna zahvala ide kolegicama u mirovini, gospođi Blanki Špoljarić Marušić, Editi Jembrih Lovas te Mariji Drobnjak Posavec koje su s oduševljenjem i velikom voljom napisale osvrte na svoj rad u našoj školi.

Bilo je krasno slušati kolegicu Blanku, inače osamdesetogodišnjakinju, kako s entuzijazmom i radošću govori o raznim aktivnostima koje je kao mlada učiteljica provodila na svom prvom radnom mjestu. Nadam se da će se onaj tko pogleda ove fotografije, a bio je učenik/učenica, ili pak djelatnica škole u Donjim Mostima, na trenutak prisjetiti veselih trenutaka djetinjstva ili mladosti.

Ivana Ružman Faletar

1918. - 1921.

1918. - 1921.

1937. godina

1955. - 1960. (prvi razred s učiteljicom Blankom Špoljarić Marušić)

Sjećanje učiteljice blanke špoljarić marušić

(potrebno je kliknuti na naslov za prikaz teksta)

Sjećanje

Kakva divna slučajnost! Poznanstvo iz osnovne škole, preko učiteljskog obrazovanja, završava na zajedničkom zadatku. Dolazak iz učiteljske škole s puno spoznaja i pedagoškog znanja ukazat će nam nove ciljeve života prema kojima će nas voditi novi način povezivanja s nepoznatom sredinom, s novim izazovima…

Imala sam tada 19 godina, a preda mnom velika odgovornost. Radost nam je pružao mali pas Džoni kojega smo dobile da nas zabvlja i čuva.

Pred sam početak nastave došao je u školu Donji Mosti inspektor NOK-a Bjelovar drug Ivan Sušec i donio Rješenje o imenovanju učitelja Stanka Drage za upravitelja ove novoimenovane osmogodišnje narodne škole o čemu svjedoči i Glavni imenik od 1. 9. 1955./56. godine. No učitelj Drago Stanko dobiva poziv za odsluženje vojnog roka i već 1. listopada imenovana sam upraviteljicom ove narodne osmogodišnje škole. Treba napomenuti da je tada škola u Donjim Mostima imala, koliko se sjećam nakon šezdeset godina, oko 270 učenika, a polazili su je učenici iz nekoliko sela: Gornji Mosti, Srednji Mosti, Donji Mosti, Gornje Zdjelice, Poljančani i Javorovac.

U školu 1956. dolazi učitelj Mirko Novosel, a ubrzo iste godine i učiteljica Marija Došen koja se smjestila u blizini škole u obitelji Hoić, te učiteljica Marija Lovriša kod obitelji Lovreković u Donjim Mostima. Mislim da je ovaj mali broj prosvjetnih djelatnika uspio naći zajednički jezik kao i cilj u životu ovih učenika i ove škole. Radili smo s radošću, radovali se dobru djelu i uspjehu.

Bili smo svjesni da u životu postižu uspjeh oni koji stanu na svoje noge i traže prilike koje im odgovaraju, a ako ih ne nađu, sami ih stvaraju. Nije bilo lako organizirati rad u nižim i višim razredima s tako malim brojem prosvjetnih djelatnika. Evo samo jedan primjer kako je šk. god. 1955./56. radila učiteljica Edita Jembrih: u prijepodnevnoj smjeni predavala je 5. i 6. razredu Povijest, Zemljopis, Ručni rad i slobodne aktivnosti sa 55 učenika, a poslijepodne radila je u kombiniranom odjeljenju 2. i 4. razreda sa 41 učenikom…

Škola je otvorila vrata selu, postala je okupljalište mladeži. Rad s njima događao se navečer uz petrolejsku lampu jer struje još nije bilo u Donjim Mostima. Kulturno-prosvjetni i društveni rad je “na visini”. Radimo i u organizaciji SSRN, ogranak Seljačka sloga – Tečaj CK s omladinom, čak radimo i nedjeljom jer su mladi tada slobodniji.

Pripremamo školske priredbe, a dobivenim smo novcem za tamburaški orkestar nabavili instrumente, koje smo dali raditi u Križevcima kod poznatog majstora Levaka. Orkestar je vodio gospodin Ivan Blažeković (Pičola), tadašnji orguljaš u seoskoj crkvi sv. Benedikta, s kojom, nažalost, nismo smjeli surađivati. To nam je teško palo jer nismo bili ateisti. Počele su s radom grupe učenika prema sklonostima djelatnika: folklorna, dramska, pjevački zbor, ritmika. Nicale su ideje i donosile plod koji nam je bio iznimno drag. Izvanrazredne akcije oduševljavale su učenike: skupljali smo žir koji je otkupljivala Šumarija Bjelovar; skupljali smo puževe poslije obilnijih kiša i prodavali ih Seljačkoj zadruzi; obrađivali smo poprilično veliki školski vrt i voćnjak (pozvani stručnjaci učili su nas cijepiti voćke). Već 1956./57. god. počela je raditi školska kuhinja u koju je stizao sir čak iz Amerike, a svaki dan dovozio se svježi kruh iz poznate pekare Kapela. Bila je tu i naša “desna ruka”, spremačica i podvornica, spretna i marljiva kuharica Milka Cvrtila.

Ne smijem zaboraviti ni nesebičan rad Školskog odbora čiji članovi brinu o životu škole i sela i osjećaju sve poteškoće navedenih prosvjetnih djelatnika. U školi stari trošni stan preuređuju u učionicu, a ostali djelatnici stanuju u selu. Čvrsto smo vjerovali u svoje snage, našu mladost i poletnost i uzdali se da naši ciljevi, dogovori i sloga neće biti uzaludni. Selo, a posebno mladež, bili su često uz nas uz svirku i pjesmu. Bio je tu i naš kolega Ivica Crnjak, žitelj čija je roditeljska kuća bila uz školu pa je kod nas u školi obavio i školsku praksu, a bili su tu i drugi mještani. Kupili smo bicikle da možemo otići u kino u Novigrad ili Kapelu, što ni po neasfaltiranoj cesti nije bio problem. Automobile jedva da smo i vidjeli, tek tjedno pred trgovinom ili velikim mlinom. Autobusna linija D. Mosti – Bjelovar održavala se jednom dnevno. A onda jednog dana, točnije 30.svibnja 1958. godine, radosti ovoga kraja bile su velike. Selo je dobilo struju. Prosvijetlili smo! Tu radost sela i ljudi teško je opisati…


Kolegica Marija Lovroša odlazi jer joj je suprug dobio premještaj u Sirač. Kolegica Marija Došen u međuvremenu se udala i postala Bjelobrk te otišla u Novi Sad, kolega Mirko Novosel otišao je u Kapelu, kolegica Edita Jembrih odlazi u Koprivnicu jer se udala za čovjeka koji nam je u selo donio struju, a ja, Blanka Špoljarić, dobivam nove kolege, bračni par Josipa I Mariju Suknajić.

Bila je to 1960. i peta godina moga učiteljevanja u Donjim Mostima, a i zadnja, jer sam tada bila već na kraju svog studija u Višoj pedagoškoj školi u Zagrebu. Dobila sam radno mjesto u I. Osnovnoj školi, gdje sam dočekala i umirovljenje.

Naučile smo i shvatile još u školi da je upornost prva čovjekova vrlina i da je učitelj dostojan tog imena kada uspije probuditi u svojih učenika, ali i roditelja, duh slobodnog mišljenja i osjećaj osobne odgovornosti. Naučili su nas da život učitelja mora biti učeniku “ogledalo”.

Blanka Špoljarić Marušić

1958. godina

1960. - 1961. godina

sjećanje učiteljice edite jembrih lovas

(potrebno je kliknuti na naslov za prikaz teksta)

Školska godina 1955. / 56. Donji Mosti i moje prvo radno mjesto nakon završene Učiteljske škole u Križevcima. Moju kolegicu Blanku Špoljarić i mene srdačno su prihvatili divni ljudi iz Donjih Mosti i okolnih sela Poljančana, Gornjih Mosti, Javorovca i Gornjih Zdjelica pa je početna neizvjesnost i trema ubrzo nestala.

Radile smo u šestogodišnjoj školi. Peti i šesti razred išao je prijepodne na nastavu, a niži razredi poslijepodne jer su postojale samo dvije učionice. U kombiniranom odjeljenju 1. i 2. razreda podučavala sam 43 učenika.

Navečer, poslije nastave, uz petrolejku jer nije bilo struje, imali smo druženja s omladinom. Kao i danas i tada je postojala suradnja s roditeljima i stanovnicima. Organizirale smo priredbe. Na njima smo zaradili nešto novca pa smo dale izraditi tambure u Križevcima, a naš orguljaš Ivo Blažeković je uvježbavao djecu sviranju na njima.

Svi važni događaji su se redovito bilježili u Spomenicu škole.

Surađivali smo i sa zadrugom da bi nešto zaradili za školu. Jednom smo sakupili puni koš puževa koji su prenoćili u školskom hodniku. Drugi dan u košu nije bilo ni jednog puža, ali su zidovi i strop bili njima prekriveni.

Mostovljanci su bili darežljivi pa su nam za Božić donijeli meso, sarmu i kolače. Učiteljice službeno nisu smjele slaviti Božić, a upravo tada se pred školom zaustavio auto. Došla je inspekcija. Kolegica i ja smo brzinom munje sva jela sakrile pod krevet i stol je ostao prazan, a inspektori otišli gladni.

Kad je napadao snijeg s učenicima smo uživale u zimskim radostima.

1958. bila je značajna godina za selo, ali i za mene. Dobili smo struju, a ja sam tada upoznala svog sadašnjeg supruga.

Drago mi je što su se učiteljstvom zarazile i moje dvije kćeri pa bi se moglo reći da nam je to obiteljsko zanimanje.

Lijepo je bilo u Mostima. Iako smo bile mlade, ljudi su nas cijenili kao prosvjetne djelatnike. Bilo je to lijepo i važno razdoblje moga života kojeg se rado sjećam i u svojoj 83. godini. Žao mi je što danas ima sve manje seoskih škola i djece u njima.

učiteljica u mirovini Edita Jembrih Lovas

1961. - 1963. godina

učionica do ceste

učionica do dvorišta


dudiljnjak - priča učiteljice marije drobnjak posavec inspirirana donjim mostima

(potrebno je kliknuti na naslov za prikaz teksta)

Dudiljnjak

Znam da ne znate što je to, pa ću vam odmah reći. To je prostor na kojemu rastu dudovi, a dudovi su voće koje smo jeli nekad umjesto kivija, banana, papaje i drugih koje vi, današnja djeca, imate.

Uf, bljak! Što je to?- pitao se jedan dječak kad je kraj puta vidio popadale crne dudove i činili su mu se ružnim i nepotrebnim. To je nepravedno prema skromnom dudu koji obilno dijeli svoje plodove na sve strane, a zauzvrat ne traži ništa.

U našem selu bio je jedan takav dudiljnjak. Nekad ga je neki dobri čovjek zasadio jer nije mislio samo na sebe, već i na one koji će doći i proći putem. Bilo je tu bijelih, crnih i ljubičastih plodova, sitnih i krupnih. Počeli bi dozrijevati početkom ljeta, oni prvi krupni, a posljednji, sitniji, dočekali bi i jesenske dane.

A tko se tu sve nije častio i slastio?

Najviše su ih jela djeca, prsti i usne plavili su im se i lijepili. Slađi su bili od bilo kakve slatke žvake ili bombona i djeca nisu morala piti nikakve vitaminske pilule jer su vitamina dobila dosta.

Dudova je preostalo i za guske i patke koje su se došle posladiti poslije kupanja u potoku. Nije bilo mrsko niti kokicama i purama kljucnuti. A uživale su slatke plodove još ovce, koze i druga rogata svojta.

Jedino susjedov pas nije u tome uživao, nego bi s osobitim zadovoljstvom tjerao u bijeg bosonoge dječake. No oni bi lako našli spas popevši se na dud koji bi bio najbliži. Dud je vrlo razgranat i zgodan za penjanje. Po njima su se penjale čak i djevojčice, samo ako ih baka ne spazi. Lišće dudovo hranjivo je za kojekakve leptire i gusjenice. I oni se moraju nečime hraniti. U dudiljnjaku smo doživljavali svakakve zgode i nezgode.

Jednom smo se vraćali iz škole i naišao je čopor seoskih pasa. Svi smo se na brzinu popeli na dudove.

Odmah zatim naišao je jedan općinski službenik.

-Što radite tamo gore sada kada nema dudova?

Mi smo svi šutjeli.

-Zar vi ne znate kako se uljudno pozdravlja?

Nitko opet nije ništa rekao. Nije nam bilo moguće pristojno pozdraviti kad smo bili na granama, a gospodin službenik pod dudom. Jedino se mali Miško osokolio i rekao: -Zašto vi to nas pitate, pa valjda to i sami znate!

A vi se možda pitate zašto ja to uopće pišem.

Eto, zato da ne kažete bljak, fuj, nego ako ikad igdje vidite dud, ili murvu, posladite se. Ako biste imali priliku i posadite je, ona je slatka i zahvalna voćka.

Marija Drobnjak Posavec



Školska godina 2019./2020.

Školsku godinu 2019./2020. u PRO Donji Mosti polazi 20 učenika.

Nastavu održavaju učiteljice Željkica Fuček i Ivana Ružman Faletar, vjeroučitelj Stjepan Ratajec, učiteljica Engleskog jezika Matea Cipriš i učiteljica Njemačkog jezika Jasna Cirkvenec.