Maroko

Africký ráj dostupný pro každého

V tomto článku ti chci objasnit, proč se mi Maroko tak zalíbilo a proč bys ho měl navštívit i TY!

Pokud se zrovna zamýšlíš, kam se vydat na další dovolenou, má rada zní jasně - Prubni Maroko!

Vsadím se totiž, že spousta z Vás tam ještě nebyla. Maroko je stále poměrně málo navštěvovaná země. Takže pokud se chceš vyhnout davům turistů a dát si pořádné sousto afrického kontinentu, vydej se do Maroka!

Egypt či Tunis už dávno nejsou tou "nejbezpečnější" volbou pro návštěvu Afriky.

Když jsem oznámil své rodině a blízkým, že se tam chystám, jejich reakci byla: "Proboha to je v Africe?" "Co tam budeš dělat?" "Já sem četl na internetu o gangu Marokánců, kteří tam unáší turisty a prodávají je na orgány." Naštěstí nikdo z nás, po týdnu v Maroku, nebyl ani unesen, ani prodán na orgány.

A díky tomu TI můžu napsat, jak to bylo boží a levné! :)

Ptáš se, proč zrovna do Maroka?

1. Velmi příznivá cena

2. Dobrá kvalita služeb

3. Pestrá země s mnoha možnostmi

4. Bezpečné a stabilní

5. Dobrá dostupnost


Do Maroka hezky levně

Už dávno člověk nemusí být odkázán na cestovku a platit za zájezd desítky tisíc. Stačí se akorát dobře informovat, dobře si naplánovat cestu, pořešit levnou letenku a sehnat dobrýho parťáka :) V Maroku jsme strávili 6 nocí, ujeli půjčeným autem 1600 km a navštívili 6 různých míst. To vše za pouhých 7500 Kč! Do Maroka se dá celkem pohodlně dostat letecky. My letěli společně s Hankou, s přestupem v Bergamu (Itálie). S dostatečným předstihem při koupi letenek se můžeš dostat na super cenu i TY! Více o letenkách a jak na ně, rozeberu v jiném článku!

Co všechno a za kolik? 1 EURO = 10 drihamů = 26 korun

Za letenky jsme zaplatily 100 eur - zpáteční. Půjčení auta na 6 dní nás vyšlo na 80 eur/osoba + benzín 40 eur/osoba. Za jídlo a ostatní záležitosti jsem utratil nejméně peněz. Pořádná porce jídla tě v lokálu příjde na zhruba 20-30 dirhamů, na trzích klidně 10 dirhamů. V malých obchůdcích nejčastěji nabízejí pomeranče, jablka, banány, chleba. za kilo pomerančů jsme platily průměrně 4-5 dirhamů. Zkrátka stravovat se v Maroku tě výjde na pakatel. Cena ubytování se hodně různí a záleží, kde se zrovna nacházíte. Avšak průměrná cena za jednu noc v nejlevnějších hostelech zaplatíte okolo 10 eur za noc. Což je velmi příznivá cena. My ale chtěli poznat místní lidi, jejich kulturu a zvyklosti, tak jsme téměř všechny noci kromě jedné, trávily u Couchsurferů. Díky couchsurfingu a půjčenému autu, jsme měli naprostou svobodu a stihli jsme navštívit všechna ta krásná místa a odnést si plno zážitků s místními!

Rozmanitost přírody a kulturní bohatství tě uchvátí

Hned po příletu mě překvapila vstřícnost a ochota místních. Ze začátku se musím přiznat, že jsem byl hodně podezřívavý a nedůvěřivý. To se však během mého pobytu úplně změnilo. Poznal jsem že lidé jsou tu velmi milí a pohostinní. Každý s kým jsme mluvily se choval slušně. Vždy jsme byli pozváni na typický mátový čaj a něco k zakousnutí. Lidé byli vždy ochotní pomoct nebo poradit. Maroko je bývalou francouzskou kolonií a je hodně pro-evropské. Mluví se tu hlavně Francouzsky, Arabsky a Berbersky. Berbeři jsou největší "menšinou" v Maroku. Jsou to původní severo-africké kmeny. Jsou to pouštní lidé, nomádi, kočovníci a obchodníci. Dá se říct že Berbeři tvoří asi 30% marocké populace a jsou to velmi přátelští a pohostinní lidé. Naši couchsurfeři byli skoro všichni Berbeři a dozvěděli jsme se od nich velký kus jejich historie. Berbeři mají své vlastní zvyklosti, tradice i jazyk. Berbeři a Arabové se prolínají a vzhledem jsou si velmi podobní a navzájem žijí v míru. 99% obyvatel jsou muslimové. Co se týče jazykové vybavenosti, tak s angličtinou zde moc nepochodíte, ale vždy jsme se nějak domluvily. Obchodníci a mladí lidé většinou anglicky umí. Dominuje však francouzština a arabština.

Země s dobře fungující infrastrukturou

Byl jsem překvapen jak vysokou úroveň služeb tady najdeme. Například dopravní infrastruktura je ve větších městech srovnatelná s tou evropskou. Autobusy a vlaky zde fungují dobře a spolehlivě. Autobusy se dá v pohodě dostat do všech významnějších měst. Kam tě nezaveze autobus, tam to doklepne taxik. Cena za odvoz se běžně domlouvá předem a proto je dobré se nejprve na běžnou cenu zeptat místních. Co bych mohl vytknout, je opravdu chaotická doprava ve městech! Měli jsme opravdu štěstí že jsme půjčené auto někde neťukli. Jezdí jak šílenci! Věc která mě překvapila, byla dostupnost elektřiny a vody. Elektřina byla dostupná i v těch nejodlehlejších místech, které jsme navštívily. Bylo také vidět, že Maroko nezůstává pozadu a buduje. Viděli jsme mnoho velkých i malých staveb, což svědčí o rozvoji země. Co musím Maroku vytknout, je velmi slabé pokrytí internetu. Také silnice s každým kilometrem dál od aglomerace, ztrácí na kvalitě - a dost razantně! To se ale dá pochopit vzhledem k velké rozloze země.

Již brzy více informací nejen o Maroku! Cestovní deník, videa a tipy jak na cestách minimalizovat náklady a maximalizovat zážitky!

"Cestuj tak dlouho a tak daleko, až potkáš sám sebe."