Шевченко Л.І.

ЮРІЙ ШЕВЕЛЬОВ: МОДУС НАУКОВОГО ПРОСТОРУ І ТРАДИЦІЇ ХАРКІВСЬКОЇ ІСТОРИКО-ФІЛОЛОГІЧНОЇ ШКОЛИ

Київські полоністичні студії : мат. Міжнар. наук. конф., м. Київ, 23-25 травня 2018 р. / відповід. ред. Р. Радишевський. — T. XXXV. — К. : Талком, 2019. — C. 412-417.

Шевченко Л. І.

ЮРІЙ ШЕВЕЛЬОВ: МОДУС НАУКОВОГО ПРОСТОРУ І ТРАДИЦІЇ ХАРКІВСЬКОЇ ІСТОРИКО-ФІЛОЛОГІЧНОЇ ШКОЛИ

Анотація. У статті проаналізовано лінгвістичну діяльність Юрія Шевельова – професора Колумбійського університету США, академіка НАН України. Розглянуто ґенезу й еволюцію наукових поглядів дослідника у про- екції на харківську історико-філологічну школу, її традиції, концептуальні ідеї, коло філологів, що визначили становлення українського мовознавства з кінця ХІХ ст. Закцентовано увагу на науковому статусі поглядів Ю. Шевельова щодо походження, розвитку й функціональної перспективи української мови. Схарактеризова- но мовознавчу компетенцію Ю. Шевельова, яка дозволяє йому сформувати твердження щодо об’єктивності віднесення пам’яток словесної української культури до національної історичної спадщини на підставі мовних характеристик, а не територіальної приналежності. Наголошено на інноваційних ідеях лінгвіста щодо розви- тку фонологічної системи української мови від праслов’янської основи до сучасності, які ґрунтувалися на ши- рокому історичному, діалектному, компаративістському матеріалі. Ю. Шевельов опонував відомим концепціям східнослов’янської (давньоруської) прамови, обстоюючи концепцію конфігурації та перегрупування діалектних груп, з яких у процесі історичного розвитку розвинулися українська, російська і білоруська мови. У статті роз- глянуто персоналії Харківської історико-філологічної школи у зв’язку з культурним еволюціонізмом української літературної традиції, передусім творчістю Григорія Сковороди. Доводиться правомірність тези Ю.Шевельова про українську фонетичну природу мови творів Григорія Сковороди, що підтверджено і в працях сучасних до- слідників. Зауважено на високій оцінці творчості Ю. Шевельова в сучасній лінгвістиці, що засвідчує наукова бібліографія основних праць, які вплинули на сучасний «стан і статус» української лінгвістики.

Ключові слова: Юрй Шевельов, харківська історико-філологічна школа, потебнянська традиція, історія роз- витку української мови, історія розвитку польської мови, модус наукового простору Юрія Шевельова.

Інформація про автора: Шевченко Лариса Іванівна, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафе- дри стилістики та мовної комунікації, Інститут філології, Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

56.pdf