Ткаченко А.О. НАУКОВИЙ ЧИН ІГОРЯ КАЧУРОВСЬКОГО

Київські полоністичні студії : мат. Міжнар. наук. конф., м. Київ, 23-25 травня 2018 р. / відповід. ред. Р. Радишевський. — T. XXXV. — К. : Талком, 2019. — C. 369-375.

Ткаченко А. О.

НАУКОВИЙ ЧИН ІГОРЯ КАЧУРОВСЬКОГО

Анотація. Ігор Качуровський – поет, прозаїк, перекладач, літературознавець. Автор есеїстичної статті зупиняється тільки на літературознавчій, а вужче – віршознавчій його іпостасі. Метрика, ритміка, строфіка, генерика, фоніка, літературознавча стилістика – його наукова стихія і його героїчний чин.

Неповторність філолога – і в незакомплексованому оперуванні матеріалом, вільному залученні ілюстрацій також із власної художньої практики, часом полемічному невизнанні авторитетів і ніби аж зумисному заохо- ченні читача до суперечки чи й просто до недогматичного думання. Оригінальні спостереження над неабсолют- ною силабікою, над наявністю в ній складів метричних і тих, що їх дослідник назвав граматичними, а здається, що їх ліпше назвати ритмоваріаційними, бо, не змінюючи метру, вони варіюють ритм (говоримо ж бо не про граматику, а про ритміку та її метричні виміри). Дуже цікаві й важливі також міркування про метричну плю- ривалентність, тобто, багатовимірність певних текстів.

Переконливі роздуми віршознавця про типи рим і клавзул. Навіщо вдаватися до запозичених у французів термінів «чоловіча» клавзула (і рима), жіноча клавзула (і рима), коли у самих французів уже давно зредукувалися «жіночі» наголоси? А термінологічна низка рим «чоловіча» – «жіноча» – «дактилічна» – «гіпердактилічна» не є послідовною. Ліпше було б так: хореїчна – ямбічна – дактилічна... Що ж до клавзули, то й грецькі терміни «окси- тон», «парокситон», «пропарокситон» – громіздкі. Найліпше користуватися чіткими цифровими термінами – 1-складова, 2-складова, 3-складова, 4-складова 5-складова... і навіть 8-складова клавзула.

Набагато системніший порівняно з «материковим» літературознавством підхід І. Качуровського до фо- ніки. У нас він переважно зводиться до алітерацій, асонансів та звукопису, а в нього фоніка сягає бінарної опо- зиції евфонія / какофонія. Це дає підстави для глибшого структурування цих явищ у вимірах парадигматики / синтагматики.

Ключові слова: Ігор Качуровський, вірш, верс, рядок, рима, клаузула, строфа, коломийковий дистих, бароко- ва строфа, метрика, ритміка, фоніка.

Інформація про автора: Ткаченко Анатолій Олександрович, доктор філології, професор, Інститут філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

50.pdf