Салига Т.Ю. МЮНХЕНСЬКА СПОВІДЬ ВОЛОДИМИРА ЯНЕВА

Київські полоністичні студії : мат. Міжнар. наук. конф., м. Київ, 23-25 травня 2018 р. / відповід. ред. Р. Радишевський. — T. XXXV. — К. : Талком, 2019. — C. 321-333.

Салига Т. Ю.

МЮНХЕНСЬКА СПОВІДЬ ВОЛОДИМИРА ЯНЕВА (до 110-ліття від дня народження)

Анотація. У статті проглядаються три основні аспекти життєтворчості Володимира Янева: 1. біогра- фічний (мова про становлення його як творчої особистості); 2. літературознавчий та мистецтвознавчий; 3. есеїстичний (розповіді автора про зустрічі із батаголітнім ректором УВУ). Паралельно пролягають «сюжети» про Володимира Янева-історика церкви та християнства, Янева-релігійника, про його контакти із Ватика- ном та зокрема із Блаженнішим Йосипом Сліпим. Простежується «одіссея» молодого подвижника галицького революційного руху та державність і соборність українських земель. Окрема візія у житті В. Янева – журнал «Студентський шлях».

Захоплювався модерними процесами, які протікали в культурно-мистецькій сфері. Вивчаючи поезію євро- пейських поетів, а також поезію української творчої молоді, зокрема Б.-І. Антонича, В. Гаврилюка, О.Ольжича, поетів Наддніпрянської України, Янів виробив принципові для себе критерії в оцінках літературного твору.

Особливу роль для поета–Янева відігравав львівський тижневик «Назустріч» та місячник «Дажбог» і, зви- чайно ж, поезія «Празької школи». У Львові жили й творили славні польські письменники – симпатики так званої «української школи», Северин Гощинський, Олександр Фредро, Леопольд Стафф, Ян Каспрович, Марія Ко- нопницька, чия творчість, без сумніву, теж впливала на Володимира Янева.

Проаналізовано ідейно-тематичний простір поезій Янева, зокрема збірки «Сонце й ґрати» та «Листопадові фраґменти», а також його тюремні вірші, поезію, присвячену героям Крут. Ліро-епіка В. Янева цього тематич- ного напрямку по-своєму біографічна. Збірка «Шляхи», на основі наукових спостережень німецьких, польських та чеських теоретиків психоаналізу, вибудована на етно-психоаналізі українського політичного в’язня.

В. Янів — вчений, психолог, етнопсихолог української «душі», соціолог і літературознавець, мистецтвозна- вець, організатор української науки і церковно-релігійного життя, громадський діяч, професор Українського Ка- толицького університету імені Святого Климентія Папи (УКУ) у Римі. Сакральні мотиви – органічна сторінка в поезії, літературознавстві і загалом у всій творчості Володимира Янева.

Використана розлога бібліографічна література про життя і творчість Володимира Янева, яка, однак, не нівелює індивідуальних поглядів автора статті.

Ключові слова: Володимир Янів, біографія, сакральні мотиви, поезія, ліро-епіка.

Інформація про автора: Салига Тарас Юрійович, доктор філологічних наук, професор, кафедра української літератури ім. акад. М. Возняка, Львівський національний університет ім. І. Франка.

44.pdf