Новак С.М.

ОБРАЗ УКРАЇНСЬКОГО ЕМІГРАНТА В МАЛІЙ ПРОЗІ ВОЛОДИМИРА БІРЧАКА

Київські полоністичні студії : мат. Міжнар. наук. конф., м. Київ, 23-25 травня 2018 р. / відповід. ред. Р. Радишевський. — T. XXXV. — К. : Талком, 2019. — C. 267-271.

Новак С. М.

В МАЛІЙ ПРОЗІ ВОЛОДИМИРА БІРЧАКА

ОБРАЗ УКРАЇНСЬКОГО ЕМІГРАНТА

Анотація. У статті вперше в українському літературознавстві проаналізовано особливості формування Володимиром Бірчаком збірного образу національно свідомого українця-емігранта, наділеного багатьма чесно- тами і недоліками, змушеного долати виклики емігрантської долі. Розглянуто осмислення письменником подій із життя української еміграції після поразки національно-визвольних змагань 1918 – 1920 років, в яких і сам прозаїк брав безпосередню участь, через що теж жив і працював на еміграції. У пропонованій статті охарактеризовано збірку оповідань «Золота скрипка» (1937) та оповідання «Емігрант» (1941), що не ввійшло до збірок. З’ясовано композиційно-організуючу роль випробувань, які випали на долю героїв оповідань.

Ім’я Володимира Бірчака, закатованого радянським режимом у концтаборі м. Тайшет , було повернуте в літературний обіг після тривалого забуття аж у роки відновлення незалежності України. Мала проза митця жодного разу не була перевидана, тому досі залишається недослідженою.

Ключові слова: художній аналіз, український емігрант, мала проза, психологізм, мотив дороги, державотворення.

Інформація про автора: Новак Сніжана Михайлівна, кандидат філологічних наук, доцент кафедри укра- їнської літератури та теорії літератури Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка.

36.pdf