Мохнач Д.А.

ЮЛІАН СТРИЙКОВСЬКИЙ: «ЛІТОПИСЕЦЬ ЄВРЕЙСЬКОЇ ДОЛІ»

Київські полоністичні студії : мат. Міжнар. наук. конф., м. Київ, 23-25 травня 2018 р. / відповід. ред. Р. Радишевський. — T. XXXV. — К. : Талком, 2019. — C. 496-502.

Мохнач Д.А.

ЮЛІАН СТРИЙКОВСЬКИЙ: «ЛІТОПИСЕЦЬ ЄВРЕЙСЬКОЇ ДОЛІ»

Анотація. У статті розповідається про життя і творчість Юліана Стрийковського. Зокрема, особливу увагу приділено його працям, у яких віддзеркалюється життя єврейського народу польсько-українського погра- ниччя у XX ст. Також представлений перекладацький доробок письменника.

Метою роботи є висвітлення біографічних відомостей та аналіз творчого доробку польського письменника і журналіста єврейського походження Юліана Стрийковського.

Стаття висвітлює релігійні та соціальні впливи на формування творчого світогляду Стрийковського, розповідає про його навчання, початки у письменницькій справі, описує університетські роки, подорожі. Осо- бливу роль у житті Стрийковського відіграє польська мова, яка дала змогу майбутньому письменнику, ще будучи студентом, заробляти на життя.

Переломним періодом у творчості письменника стала Друга світова війна. Довоєнний період творчості Стрийковського можна назвати часом пошуків і відкриттів. Майбутній автор «Голосів у темряві» шукав себе, його світ не складався в гармонійне ціле. Він намагався здолати традиційне релігійне виховання, отримане в єврейській сім’ї, втілюючи в життя ідеї комуністичного напрямку. Рідна йому єврейська культура і мова по- стійно зіштовхувались з культурою поляків і українців. Стрийковський мріяв про кар’єру письменника, але не міг повністю віддатися цьому, бо змушений був завжди шукати засобів для виживання й існування. У статті теж розповідається про журналістську кар’єру письменника. Після війни Стрийковський знайшов притулок в окупованому Радянським Союзом Львові, де став редактором і журналістом комуністичної газети «Czerwony Sztandar» («Червоний прапор»). Займався корегуванням, а також публікував там свої твори.

Проблематика творів Стрийковського стосується безпосередньо долі єврейства в діаспорі, його культури, народу, який страждав протягом двох тисячоліть. Пишучи про це, він порушує теми, які дотикаються людини загалом, її релігійного й ідеологічного вибору, теми добра і зла, любові і ненависті, ставить питання про існуван- ня і сенс буття євреєм: певні обмеження, обов’язки. Твори письменника доповнені автобіографічними мотивами. Його герої часто нагадують, а іноді дублюють деякі факти з власного життя.

Головною працею Стрийковського вважається тетралогія, яка складається з романів: «Голоси в темряві», «Ехо», «Аустерія», «Сон Азраїла». Це величезний цикл, остаточно завершений наприкінці 80-х років XX сто- ліття, наповнений сюжетами зі Старого Завіту, особливо з Талмуду. Тетралогія показує розпад традиційного світу, байдужість молоді до релігії, її прагнення до асиміляції з багатонаціональним і мультикультурним сус- пільством Австро-Угорської імперії.

Ключові слова: євреї, креси, тетралогія

Інформація про автора: Мохнач Діана Анатоліївна, студентка, кафедра полоністики Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

69.pdf