Корнієнко О.О. МОДЕЛЮВАННЯ МОЖЛИВИХ СВІТІВ У ПРОЗІ СИГІЗМУНДА КРЖИЖАНОВСЬКОГО

Київські полоністичні студії : мат. Міжнар. наук. конф., м. Київ, 23-25 травня 2018 р. / відповід. ред. Р. Радишевський. — T. XXXV. — К. : Талком, 2019. — C. 186-192.

Корнієнко О. О.

МОДЕЛЮВАННЯ МОЖЛИВИХ СВІТІВ У ПРОЗІ СИГІЗМУНДА КРЖИЖАНОВСЬКОГО

Анотація. Сучасні дослідники вважають творчість російськомовного письменника польського походження Сигізмунда Домініковича Кржижановського «літературним феноменом» та «літературним відкриттям» ХХ століття. Публікації, переклади багатьма мовами світу і активне наукове освоєння художньої спадщини пись- менника починається в кінці ХХ – на початку ХХI століть.

У статті розглядається, що художня проза Сигізмунда Кржижановського презентує оригінальний художній гетерогенний світ, де структуроутворюючою стає модель «багатосвіття». У створенні безлічі взаємопроник- нених світів у прозі Кржижановського важливу роль відіграє словотворчий експеримент. Кількість авторських оказіональних форм не піддається навіть приблизним підрахункам. Другим важливим чинником створення мо- делі «багатосвіття» вбачається очуднення (рос. «остранение» за Віктором Шкловським) як феноменологічний та гносеологічний принцип та прийом. Художня свідомість письменника базується на феномені осмислення, пов’язаного зі зміною ракурсу бачення і розуміння, що вириває предмети або речі зі звичних контекстів впізна- вання і заново описує їх як «нововідкриті» явища. Завдяки цьому звичне постає незвичним, дивним. Кржижанов- ський створює умовні світи, метафізичні, фантасмагоричні й парадоксальні. У цих дивних світах розмиваються межі реального та ірреального, сама фантастика набуває рис реального, а реальність постає фантастичною. У цих світах нерідко функціонує «логіка» алогізму та парадоксу. У художній мові письменник використовує стра- тегію «очудненого» найменування, що творчо збагачує мовленнєві ресурси та оновлює літературний тезаурус.

У художньому світі Кржижановського домінантні сюжетні та образотворчі стратегії базуються також на прийомах: оживлення речей, явищ та абстрактних понять, думок і слів тощо; матеріалізації та сюжетної реалі- зації метафор; використанні гротеску. Важливу роль відіграє насичена інтертекстуальність та ігровий модус на різних рівнях: від мовного і мовленнєвого до кодифікації культури. Завдяки цьому художньо реалізується авторська модель філософії творчості та філософії культури як нескінченного поліфонічного полілогу, безперервного творчо- го процесу та безмежної творчої уяви.

Ключові слова: гетерогенний світ, модель «багатосвіття», словотворчий експеримент, прийом очуднення, інтертекстуальність, ігровий модус та ігрові стратегії.

Інформація про автора: Корнієнко Оксана Олександрівна, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри світової літератури та теорії літератури, факультет іноземної філології, Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова.

26.pdf