Гуль О.Г. ДИСИДЕНТСТВО І ЕМІГРАЦІЯ В СВІТОГЛЯДІ «ТУМАННОГО ПОЕТА» БЕЙ ДАО

Київські полоністичні студії : мат. Міжнар. наук. конф., м. Київ, 23-25 травня 2018 р. / відповід. ред. Р. Радишевський. — T. XXXV. — К. : Талком, 2019. — C. 444-453.

Гуль О.Г.

ДИСИДЕНТСТВО І ЕМІГРАЦІЯ В СВІТОГЛЯДІ «ТУМАННОГО ПОЕТА» БЕЙ ДАО

Анотація. Стаття розкриває передумови виникнення «туманної поезії» і особливості творчості ки- тайських поетів-революціонерів XX ст. «Туманна поезія» як один із проявів культурної революції в Китаї зображена з точки зору боротьби молодих поетів-революціонерів із тоталітарним режимом Піднебесної. Особливий акцент в статті робиться на переживаннях митця, приреченого жити і творити далеко від рідного краю. Стаття покликана проаналізувати душевний біль і емоції китайського поета-емігранта крізь призму творчості Бей Дао як одного з лідерів руху «туманних поетів». Розкривається ставлення митця до рідної мови, до Батьківщини. У статті піднімається завіса справжнього підґрунтя літератур- ного новаторства, викладено основні концепти творчості авангардних поетів нового часу. Стаття відо- бражає не лише загальні настрої китайських поетів-експериментаторів, які зробили виклик усталеним нормам літератури й суспільно-політичному устрою, але і особисті погляди та переконання Бей Дао. При- клади лірики поета демонструють його душевну потребу повернутися до рідного краю, з одного боку, і неможливість реалізації особистісних прагнень в умовах жорсткого тогочасного тоталітарного режиму і цензурного обмеження в Китаї, з другого. Завуальований зміст творчості Бей Дао тлумачиться з точки зору власне китайського світобачення і виховання. «Секретний код культури» інтерпретується метафо- рами і символізмом в творчості Бей Дао. Висновки дослідження ґрунтуються на прикладах оригінальних віршів поета, на історико-політичних екскурсах, на публіцистичних текстах, даючи зіставлення життя і творчості Бей Дао в контексті політики, літератури й особистісного «я» митця.

Ключові слова: Бей Дао, «туманні поети», туманна поезія, поезія андеграунду, підпільна література, куль- турна революція, туга за Батьківщиною, 朦胧诗, 北岛 .

Інформація про автора: Гуль Олександра Григорівна, викладач кафедри германської філології ІФ КУ імені Бориса Грінченка, аспірант кафедри української літератури і компаративістики ІФ КУ імені Бориса Грінченка.

61.pdf