Брацкі А.

ПОСТАТЬ ОЛЕКСИ ГОРБАЧА В УКРАЇНСЬКОМУ ЕМІГРАЦІЙНОМУ ЛІТЕРАТУРНОМУ ДИСКУРСІ

Київські полоністичні студії : мат. Міжнар. наук. конф., м. Київ, 23-25 травня 2018 р. / відповід. ред. Р. Радишевський. — T. XXXV. — К. : Талком, 2019. — C. 20-26.

Брацкі А.

ПОСТАТЬ ОЛЕКСИ ГОРБАЧА В УКРАЇНСЬКОМУ ЕМІГРАЦІЙНОМУ ЛІТЕРАТУРНОМУ ДИСКУРСІ

Анотація. Професор Олекса Горбач є провідним європейським славістом та україністом-лінгвістом, який присвятив все своє академічне життя філології та університетському навчанню. Залишив понад 200 робіт і численних студентів, які стали продовжувачами навчання в галузі українського мовознавства і – ширше – слов’янського.

Він народився 5 лютого 1918 року в Романові, де закінчив початкову школу, середню школу закінчив у Львові, в 1936–1940 навчався у Львівському університеті на німецькій, польській та українській філології.

У 1945 році кінець війни О. Горбача застав в Німеччині, де з 1947 року продовжував навчання у Вільному українському університеті в Мюнхені. Там, у 1948 році, О. Горбач захистив кандидатську дисертацію про «Наголос в «Лексисі» Зизанії» в 1596 році, а в 1951 році отримав ступінь доктора наук на основі дисертації «Арго в Україні». Бібліографічний список містить понад 200 серйозних одноосібних наукових праць, написаних цим вченим.

До виходу на пенсію в 1982 році він читав лекції в кількох німецьких університетах і Українському католицькому університеті в Римі. Багатогранні дослідження української мови проф. О. Горбача – головним чином з історії мови і діалектології – збагатили наші знання новими фактами і теоретичними висновками. Він був автором творів, що мають фундаментальне значення для української філології, які, однак, були недоступні або просто заборонені в СРСР.

Ключові слова: Олекса Горбач, українська еміграція, слов’янська лінгвістика.

Інформація про автора: Брацкі Артур, д-р. гуманітарних наук, ад’юнкт кафедри славістики філологічного факультету Гданського університету, професор кафедри української літератури і компаративістики Київського університету імені Бориса Грінченка.

4.pdf