Крокуємо разом в НУШ

§ 7. Чому тваринам і рослинам не холодно під снігом

❓❗ Запитання та завдання: 

Що таке теплопровідність

Узимку, коли холодно, хочеться зігрітись. Улітку, коли спекотно, ми шукаємо прохолоди. Наші оселі оснащені пристроями для обігрівання та охолодження. Для більшості організмів сприятливим є помірне тепло навколишнього середовища. Де взяти тепло і як його зберегти в холодну пору року тваринам, які зимують у лісі? 

Ти знаєш, що тепло завжди переходить від більш нагрітого тіла до холоднішого. Проведемо дослід і з’ясуємо, як буде передаватись тепло. 

Візьмемо металеву ложку, опустимо її у склянку, наполовину наповнену гарячою водою. Через деякий час ложка стане теплою. 

Отже, тепло від гарячої води перейшло до нижньої частини ложки, яка була у воді, а потім і по всій ложці. Як це сталося? Частинки (молекули) гарячої води рухаються набагато швидше, ніж частинки металу. Коли ложку опустили в гарячу воду, швидкі частинки води, взаємодіючи з частинками металу, змушували їх коливатися швидше. Ті, в свою чергу, передавали коливання сусіднім частинкам металевої ложки. У результаті підвищувалась температура верхньої частини ложки. Так тепло поширювалося по всій ложці. При цьому самі частинки металу не перемішувалися. 

🎥 Подивися відео. Поясни, як передається тепло в твердому тілі. 

Як відбувається теплопровідність.mp4

🎥 На дозвіллі переглянь інші цікаві досліди з теплопровідністю. 

Передачу тепла у твердих тілах від одних їх частин до інших за рахунок руху молекул без перенесення самої речовини називають теплопровідністю. 

Як проводить тепло рідина і газ

Ти неодноразово спостерігав/спостерігала, як нагрівається вода в каструлі, як прогрівається повітря в кімнаті. З’ясуємо, як проводить тепло рідина й газ. 

Покладемо на дно пробірки з холодною водою шматочок льоду і притиснемо його важком. Нагріватимемо на спиртівці верхній шар води. Через певний час вода поблизу поверхні закипить, а лід унизу пробірки ще не розтане. 

Цей дослід показує, що вода, як і більшість рідин, погано проводить тепло. 

Ти знаєш, що повітря в кімнаті нагрівається повільно. Холодні шари повітря опускаються вниз, теплі – підіймаються вгору. Це свідчить про те, що гази проводять тепло ще гірше, ніж рідини.

Спробуй пояснити, чому гази проводять тепло найгірше. 

Отже, і рідини, і гази також можуть проводити тепло. Але це тепло, на відміну від твердих тіл, переноситься частинками речовини. 

Передача тепла у рідині або газі з переміщенням частинок цієї самої речовини має назву конвекція. 

Різні речовини і тіла проводять тепло по-різному. 


Розглянь теплопровідність різних тіл і речовин.

🎥 Переглянь відео «Теплопровідність. Конвекція» 

Теплопровідність. Конвекція.mp4

Розв’язуємо проблему.


У сучасних пластикових вікнах використовують склопакети, всередині яких між склом міститься повітря чи інший газ.

Поясни, чому саме гази використовують у склопакетах пластикових вікон.

Встановлюємо закономірності, дбаємо про довкілля 

Тепло до наших осель потрапляє від підприємств теплопостачання. На таких підприємствах є котельні, в яких нагрівається вода за рахунок згорання різних видів палива. Під час горіння в атмосферу виділяється велика кількість шкідливих речовин. Зберігаючи тепло у наших власних будинках і квартирах, ми зменшуємо використання палива, а отже, зменшується кількість шкідливих викидів у навколишнє середовище.

Тепловтрати в багатоквартирних будинках 

Проаналізуйте малюнок. Зробіть висновки про найбільші втрати тепла в багатоквартирному будинку. Запропонуйте шляхи зменшення втрат тепла у ваших оселях. 

Як гріються взимку тварини і рослини

Властивість повітря та інших речовин погано проводити тепло ми можемо побачити в природі.

Працюємо в групі.


Назвіть тварин на зображеннях. 

Обговоріть: «Чому цим тваринам і рослинам не холодно взимку?»

Здатність різних матеріалів по-різному проводити тепло використовують у побуті. Коли потрібно, щоб тепло передавалось швидко, застосовують матеріали з кращою теплопровідністю. Так радіатори опалення і кухонний посуд для швидшого нагрівання виготовляють з різних металів. Там, де не потрібне швидке нагрівання чи охолодження, застосовують речовини з низькою теплопровідністю. Наприклад, ручки для кухонного посуду виготовляють з дерева чи пластмаси, які погано проводять тепло, тим самим дозволяючи спокійно тримати металевий посуд, який нагрівається набагато швидше.

📖 Прочитайте статтю «Який будинок тепліший». Обговоріть у групах, з якого матеріалу ви би побудували будинок для тварин, що зимують у лісі. 

С_31 Який будинок тепліший.pdf

🎥 Перегляньте відео «Теплопровідність у природі та житті людини».

Теплопровідність.mp4

Завдання для перевірки

На уроці мені було цікаво/нецікаво тому, що…; 

У мене виникли труднощі з…; 

Тепер я знаю, що….