Крокуємо разом в НУШ

Тема 3. Взаємозв'язки організмів між собою та неживою природою в різних угрупованнях

§ 47. Які є взаємозв'язки організмів у наземних екосистемах і в ґрунті


У природі все розумно продумано і влаштовано:

кожен мусить робити своє, і в цій мудрості – найвища справедливість.


Артур Конан Дойл, англійський письменник  

❓❗ Запитання та завдання: 

🧩 Виконай вправу. 

Які є типи наземних екосистем

Прикладами різних типів наземних природних екосистем є ліси, луки, пустелі, а штучних, створених людиною, – городи, парки тощо. 

Приклади екосистем

Ти вже знаєш, що основу екосистем становлять угруповання рослин. За зовнішнім виглядом легко можна відрізнити дерево, кущ, трав’янисту рослину. Дерева і кущі – це багаторічні дерев’янисті рослини, трав’янисті рослини не дерев’яніють, вони можуть бути одно-, дво- або багаторічними. 

📋 Особливості будови рослин, пов’язані з пристосуванням до умов зростання, називають життєвою формою. 

Переважання рослин, що належать до певних життєвих форм, визначає і тип наземної екосистеми: у лісах переважають дерева та кущі, на луках і в степах – трав’янисті рослини. 

Ліс

Степ

Що характерно для лісових екосистем

Ліси можуть зростати в різних кліматичних умовах: у прохолодному (сукупність лісів на півночі нашого континенту, переважно хвойних, має назву «тайга»), помірному або тропічному кліматі. Ці умови відрізняються коливаннями вологості, температури впродовж року, а також характером освітленості. 

👫  Робота в групах 

Розгляньте малюнок. Самостійно або з допомогою вчителя / вчительки визначте організми, які на ньому зображені, та їхню роль у ланцюгах живлення. Використовуючи різні джерела, знайдіть інформацію про мешканців тропічного лісу. 

Лісові екосистеми: А – помірної зони, Б – тропіків

♻️ Встановлюємо закономірності, дбаємо про довкілля. 

Пригадай яку роль, відіграють мешканці лісової підстилки в забезпеченні родючості ґрунтів. 

Мешканці надземної та підземної частин екосистеми тісно взаємопов’язані між собою. Без такої взаємодії неможливий колообіг речовин в екосистемі. У ґрунті мешкає багато видів грибів, якими можуть живитись різні види тварин. Серед грибів є й такі, що вступають у симбіоз з коренями рослин (як-от маслюки, підберезники, підосичники тощо). Гриб постачає рослині розчини мінеральних речовин, які він вбирає з ґрунту, натомість отримує від рослини органічні речовини, утворені в процесі фотосинтезу. 

Симбіоз грибів з кореневою системою рослин.

1. Частина кореневої системи рослини. 

2. Грибні нитки оплутують корені зовні або проникають усередину

Ліси можуть бути хвойними, широколистими та мішаними. Зрозуміло, що основу хвойних лісів складають певні представники хвойних рослин. В Україні – це переважно сосна звичайна або ялина європейська. Хвойні – здебільшого вічнозелені рослини, які на зимовий період не скидають листя (виняток – модрина). Вічнозелені рослини, на відміну від листопадних, здійснюють фотосинтез і взимку. Хвойні ліси в Україні зростають насамперед на півночі нашої країни, зокрема – на Поліссі. 

Хвойний ліс

Широколистий дубовий ліс

Мішаний сосново-березовий ліс

🌐 За картами шкільного атласу з’ясуй, де в Україні зростають хвойні ліси 

У широколистих лісах зростають переважно листопадні дерева і кущі (наприклад, дуб, береза, липа, бук). До складу мішаних лісів входять як листопадні, так і хвойні рослини. 

🎥 Подивися відео «Життя лісу».

Життя лісу в одній хвилині.mp4

Що характерно для степів і луків

У степових і лучних екосистемах переважають багаторічні світлолюбні трав’янисті рослини. Степові екосистеми нашої країни часто пов’язані з найродючішими ґрунтами – чорноземами. Оскільки умови існування в степових екосистемах досить суворі (упродовж року значні коливання температур та вологості), тому видове різноманіття значно нижче, порівняно з лісовими. Тут трапляються копитні тварини, ящірки, змії, зайці, різні види гризунів (ховрахи, полівки, бабаки), хижих ссавців (тхір степовий, ласка, вовк, лисиця, борсук), різні види комах, павуків тощо. 

Степові екосистеми населяють їжаки, кроти, птахи (жайворонки, перепілки, боривітер звичайний, канюк звичайний, а також такі рідкісні види, як дрохва, журавель степовий), змії, ящірки, комахи (метелики, бабки, джмелі, бджоли, коники, жуки). 

Діорама «Хомутовський степ» у Маріупольському краєзнавчому музеї

🎥 Подивися відео «Екосистема степу». 

Екосистема степу.mp4

Що характерно для пустель

Пустелі – екосистеми з рівнинною поверхнею, рослинність яких представлена небагатьма специфічними видами. 

Пустеля Наміб

Мешканець пустелі Наміб – жук-чорнотілка

Мешканці пустель стикаються зі значними коливаннями температур, навіть упродовж доби, тривалими періодами посухи, обмеженими кормовими ресурсами. Тому вони вимушені робити значні запаси вологи та мають пристосування для її збереження у своєму тілі або проводять посушливі періоди в неактивному стані. 

🌐 Дізнайтеся, які пристосування для збереження води у своєму тілі мають пустельні рослини, комахи, скорпіони. 

Які наземні екосистеми створює людина

Прикладами наземних екосистем, штучно створених людиною, є агроценози (поля, городи тощо), різні типи парків. 

📋 Агроценоз (від грец. агрос – поле) – це угруповання, яке включає небагато видів рослин, тварин і мікроорганізмів і створене людиною для отримання сільськогосподарської продукції. 

Приклади агроценозів. 1. Я блуневий сад. 2. Рисове поле. 3. Прісноводна креветка, яку вирощують на рисових полях. 4. Пшеничне поле (Що тобі нагадує поєднання кольорів на фото?). 5. Город. 6. Шкідники підземних частин рослин: а – вовчок, або капустянка; б – личинка жука-хруща

До складу агроценозів, на відміну від природних екосистем, входить менша кількість видів. Вони менш стійкі до дії посухи, низьких або високих температур тощо (поміркуйте чому). Оскільки більшу частину органічних речовин, створених рослинами, людина вилучає у вигляді врожаю, колообіг речовин в агроценозах порушується. Тому людина мусить постійно піклуватись про агроценози: здійснювати полив (якщо у ґрунті не вистачає вологи), вносити добрива, боротися з бур’янами, шкідниками рослин 

Город – приклад агроценозу, створеного людиною для вирощування овочів. Городи, як й інші агроценози, характе ризуються незначним видовим різноманіттям рослин і тварин, серед яких є багато видів, здатних шкодити культурним рослинам. 

Парки (від лат. паррікус – відгороджене місце) – це спеціально обмежені території з природною рослинністю або штучно створені людиною; їхнє головне призначення – місця для відпочинку. На території парків людина будує доріжки для прогулянок, штучні водойми, прикрашає їх скульптурами. 

Національний парк «Софіївка» (м. Умань, Черкаська область)

Парк Києва «Володимирська гірка»

🌐Здійсніть віртуальну подорож, використовуючи онлайн-ресурси, до одного з парків. Поділіться враженнями. 

👫  Робота в групах 

Напишіть есе або виконайте малюнок (світлину) «Парк мого населеного пункту». 

🎥 Подивися відео «Штучні екосистеми». 

Штучні екосистеми.mp4

Завдання для перевірки

Мені зрозуміло, що…; 

У мене виникло бажання…; 

Якби я… 

Клуб знавців природи 

Підготуйте мініпроєкт «Шкідники культурних рослин нашої місцевості».