Крокуємо разом в НУШ

Тема 2. Взаємозв'язки між організмами

§ 42. Як взаємопов'язані організми між собою


Подивіться у природу глибше – і тоді

ви все краще зрозумієте.



Альберт Ейнштейн, видатний фізик,

лауреат Нобелівської премії

❓❗ Запитання та завдання: 

🎓 Рекомендовані джерела: 

Як організми змагаються між собою

У природі всі організми тісно взаємопов’язані між собою та з компонентами неживої природи. Так, організми одного виду споживають представників іншого, їхні рештки або продукти життєдіяльності.

🎥 Подивися відео «Взаємозв’язки організмів» 

Взаємозв’язки організмів.mp4

Існує і такий тип зв’язків, який називають конкуренцією, коли до складу угруповань входять види, які потребують однакової їжі, подібних місць для побудови гнізд тощо. Тому між ними виникає змагання за ці ресурси. 

Рак широкопалий

Рак довгопалий

Конкуренція може виникати й між особинами одного виду. Наприклад, в одновіковому (висадженому в одному році) лісі одні сосни ростуть швидше, затіняючи інші, ріст яких уповільнюється (конкуренція за світло). 

Більше шансів перемогти в такому змаганні, вижити й залишити нащадків мають ті особини, які краще пристосовані до умов середовища життя. 

⚙️ Розв’язуємо проблеми. 

Поміркуй, які форми конкуренції можна спостерігати в людському суспільстві. 

Що таке хижацтво

📋 На замітку 

Хижацтво це такі взаємозв’язки між організмами двох видів тварин (рідше – між рослинами та тваринами), за яких один з них (хижак) вловлює, вбиває і споживає іншого (здобич). 

👫  Робота в групах 

Дізнайтеся, чим живляться, який ведуть спосіб життя і де мешкають тварини, зображені на світлинах. 

Хижі ссавці, занесені до Червоної книги України: 

1 – ведмідь бурий; 2 – рись; 3 – горностай

🎓 Рекомендовані джерела: 

Ти вже знаєш, що хижаки є і серед рослин (росичка, венерина мухоловка тощо). 

Рослини, здатні споживати готові органічні речовини:

1 – венерина мухоловка; 2 – росичка

Вони полюють на комах, тому їх називають «комахоїдними». Вважають, що, споживаючи дрібних комах, ці рослини компенсують нестачу сполук Нітрогену та деяких інших (Фосфору, Калію тощо) у ґрунті, на якому вони зростають. 

Aldrovanda Eating Mosquitoes.mp4

Поміркуй, чи можна назвати зв’язки між тваринами і рослинами, якими вони живляться, «хижак – здобич».

Живлячись культурними рослинами, рослиноїдні види тварин можуть завдавати відчутної шкоди господарству людини. Тварин, які ушкоджують і навіть спричиняють загибель культурних рослин, називають шкідниками. 

👫  Робота в групах 

Використовуючи різні джерела інформації, з’ясуйте, які небезпечні шкідники культурних рослин трапляються у вашій місцевості. Як можна захистити від них рослини? 

Що таке симбіоз

📋 На замітку 

Будь-які форми тісної та тривалої взаємодії між організмами різних видів називають симбіозом. 

Симбіоз може базуватись на різних зв’язках. 

Симбіоз та його форми

В одних випадках організм, який оселяється на поверхні або всередині хазяїна, використовує його лише як середовище життя. В інших випадках – ще і як джерело живлення (коли джерелом живлення слугує сам організм хазяїна, продукти його життєдіяльності або залишки їжі). 

Симбіоз, за якого організм на тривалий час оселяється на поверхні або всередині іншого, живиться за його рахунок та завдає шкоди своєму хазяїну, називають паразитизмом. 

Паразитизм трапляється серед тварин, бактерій, грибів. Навіть деякі квіткові рослини (як-от повитиця, петрів хрест) здатні паразитувати на інших. 

Паразитичні рослини: 1 – рафлезія; 2 – петрів хрест

Паразитичні черви мають назву гельмінти. 

Паразити, що мешкають усередині організму людини: 

1 – кривоголовка; 2 – аскарида людська

🌐 Ознайомтеся з інформацією та розробіть правила, яких має дотримуватись людина, щоб не заразитись аскаридами. 

гельмінти.pdf

На поверхні тіла людини може оселитися воша одежна. Вона живиться кров’ю, подразнюючи шкіру та спричиняючи свербіж. Цей паразит здатний переносити збудника небезпечного захворювання людини – висипного тифу. Воші передаються від людини до людини або під час безпосереднього контакту, або через одяг, білизну, інші предмети вжитку. 

Воша одежна

Організми, здатні переносити збудників хвороб людини і тварин, називають переносниками. 

🌐 З’ясуйте, як уберегти себе від зараження вошами. 

Оселення одних організмів на поверхні або всередині інших не завжди шкодить хазяїнові. Деякі приклади взаємовигідного співіснування організмів різних видів – мутуалізму – наведено на малюнку. 

Приклади взаємовигідних зв’язків організмів різних видів

Існує також варіант симбіозу, за якого представник одного виду оселяється на поверхні, всередині або просто в житлі іншого. При цьому такий «квартирант» отримує від співіснування з хазяїном користь, але шкоди йому, на відміну від паразитизму, не завдає, проте й користі не приносить. Таку форму коменсалізму називають квартирантством. 

Коли ж коменсал живиться залишками їжі хазяїна чи продуктами його життєдіяльності, то маємо справу з нахлібництвом. 

Квартирантство часто поєднується з нахлібництвом. Наприклад, ракоподібні морські жолуді оселяються на поверхні тіла китів, але не живляться за рахунок організму хазяїна. 

Ракоподібні морські жолуді (а) на поверхні тіла китів (б)

Відомі своєю красою орхідеї оселяються на стовбурах дерев; поживні речовини вони отримують не від організму хазяїна, а з вологого повітря тропічного лісу. 

Орхідеї на стовбурах дерев

Морський мешканець – багатощетинковий черв’як хетоптер будує на дні нору у вигляді трубки; у його норі оселяються інші тварини, наприклад певні види крабів. Там вони знаходять не тільки прихисток, а й залишки їжі хазяїна. 

Багатощетинковий черв’як хетоптер на дні нори

🎥 Подивися відео «Дивовижний симбіоз» 

Дивовижний симбіоз.mp4

♻️ Встановлюємо закономірності, дбаємо про довкілля. 

Особини всіх видів, які спільно мешкають на певній території, пов’язані між собою більш або менш тісними зв’язками. Ці зв’язки і забезпечують саме існування такого угруповання. Тому людина має подбати про те, аби їх не руйнувати. 

Завдання для перевірки

А. приносять користь; 

Б. завдають шкоди; 

В. не завдають шкоди, але й користі не приносять.

Мене вразило, що…;

Тепер я буду обов’язково…; 

А чому…?

Клуб знавців природи

Використовуючи різні джерела інформації, виконайте мініпроєкт, підготуйте доповідь про хижих безхребетних тварин: комах, ракоподібних або інших представників.