Крокуємо разом в НУШ

Тема 1. Взаємозв'язки організмів з неживою природою

§ 41. Хто мешкає в ґрунті


Жодна нація не зможе досягти процвітання,

доки вона не усвідомить, що орати поле –

таке саме гідне заняття, як і писати поему.


Джордж Вашингтон, перший президент США 

❓❗ Запитання та завдання: 

🎓 Рекомендовані джерела: 

Які особливості ґрунту 

як середовища життя організмів

Різні ґрунти можуть бути завтовшки від кількох сантиметрів до кількох метрів. Основу ґрунту становлять ґрунтові частинки, між якими є система порожнин, заповнених водою або повітрям. Розміри ґрунтових частинок: від часток міліметра до декількох міліметрів і більше в діаметрі. Що вони дрібніші, то краще волога утримується у товщі ґрунту. 

Ґрунтові частинки можуть мати різні розміри

Ґрунтова волога відіграє важливу роль у житті мешканців ґрунту. Ти вже знаєш, що рослини й гриби поглинають поживні речовини в розчиненому стані. Крім того, вологість ґрунту потрібна для здійснення газообміну через поверхню тіла багатьох тварин. 

♻️ Встановлюємо закономірності, дбаємо про довкілля. 

Перезволоження ґрунту може мати негативні наслідки. Що вищий вміст води у ґрунті, то нижчий вміст у ньому кисню. Це ускладнює дихання мешканців ґрунту й може призвести до відмирання коренів рослин. Тому, поливаючи рослини, потрібно слідкувати за тим, щоб у ґрунті не накопичувався надлишок вологи. 

Зі збільшенням глибини вміст кисню у ґрунті зменшується. Це пов’язано з тим, що кисень або надходить у ґрунт з атмосферного повітря, або його виділяють у процесі фотосинтезу ґрунтові водорості та деякі бактерії. 

👫  Робота в групах 

Поміркуйте: організми, які здатні до фотосинтезу, мешкають лише в поверхневих шарах ґрунту. Як це пов’язано з умовами, потрібними для здійснення фотосинтезу? 

У ґрунті коливання температури значно менші, ніж у повітрі над його поверхнею. А на глибині понад 2 м сезонні коливання температури майже не простежуються. Це дає можливість наземним організмам мігрувати в товщу ґрунту і там перечікувати несприятливий температурний період – холоди та посухи. Наприклад, у ґрунті зимують ропухи, багато видів комах. Багато видів мешкає в ґрунтах лише на певних стадіях розвитку (наприклад, личинки хрущів). Отже, ґрунти, для яких характерні менші коливання температури й вологості, порівняно з наземно-повітряним середовищем, створюють сприятливе середовище життя для різноманітних його мешканців. 

На поверхні й у верхніх шарах ґрунту мешкають водорості, лишайники, ціанобактерії. Всю товщу ґрунту населяють бактерії та гриби. У ґрунтах також розташовані корені та видозміни пагонів рослин (кореневища, цибулини та ін.), постійно мешкають різні черви, членистоногі (комахи, багатоніжки, павукоподібні), хребетні тварини (кроти, землерийки). 

Мешканці ґрунтів

З відмерлих решток рослин і тварин на поверхні ґрунту формується підстилка. Дрібні тварини, гриби та мікроорганізми розщеплюють органічні речовини підстилки, забезпечуючи їхню доступність для споживання рослинами. 

Лісова підстилка

♻️ Встановлюємо закономірності, дбаємо про довкілля. 

Поміркуй, як шар лісової підстилки забезпечує функціональні зв’язки наземно-повітряного середовища життя з ґрунтовим. 

Складний комплекс органічних речовин, який формується внаслідок перероблення мешканцями ґрунтів органічних решток, називають гумусом, або перегноєм. 

♻️ Встановлюємо закономірності, дбаємо про довкілля. 

Серед найродючіших ґрунтів – чорноземи. Для них характерний високий вміст гумусу. В Україні чорноземи, які насамперед поширені на території Лісостепової та Степової зон, охоплюють близько 60 % її території. Це більше, ніж у будь-якій іншій країні Європи. Чорноземи за дбайливого ставлення до них людини здатні забезпечувати найвищі врожаї різних сільськогосподарських культур. 

👫  Робота в групах 

З’ясуйте, з якими ґрунтами пов’язані регіони з найбільш високим умістом гумусу. 

За участі ґрунтів відбувається колообіг речовин у природі: ті хімічні елементи, які рослини споживають з ґрунту, згодом повертаються туди, поповнюючи їхні запаси. 

📋 На замітку 

Колообіг речовин – обмін речовин між живою та неживою частинами природи, що відбувається за участі організмів. 

🎥 Подивися відео «Чи можна вважати ґрунт живим» 

Чи можна вважати ґрунт живим.mp4

Важливу роль у забезпеченні родючості ґрунтів відіграють тварини, здатні прокладати в них ходи, наприклад дощові черви. Підраховано, що довжина ходів цих тварин, що припадає на 1 м2, може становити понад 1 км. А завглибшки їхні ходи можуть проникати до 8 м. 

Тварини, розпушуючи ґрунт, поліпшують живлення й дихання підземних частин рослин. По ходах тварин полегшується ріст коренів у глиб ґрунту. Ґрунти, перериті степовими гризунами, краще зберігають вологу від зайвого випаровування. 

Тварини-землериї. 1. Дощові черви; 2. Кроти прокладають свої ходи за допомогою широких передніх кінцівок. 3. Сліпаки прокладають ходи у ґрунті за допомогою зубів

🎥 Подивися відео «Ґрунтове середовище існування» 

C52_Ґрунтове середовище існування.mp4

Які особливості такого середовища життя, 

як організми живих істот

Воно за своїми властивостями істотно відрізняється від інших. Одні організми оселяються на поверхні інших, інші – всередині. 

Організм, на поверхні або всередині якого оселяються організми іншого виду, називають хазяїном

Організм хазяїна може слугувати не лише середовищем життя для інших істот, а й джерелом живлення (його клітини й тканини, продукти життєдіяльності). 

На організми, що оселяються на поверхні тіла хазяїна, впливають усі фактори навколишнього середовища. 

❓ Назви їх. 

На тих, що мешкають усередині іншого організму, чинники навколишнього середовища діють опосередковано – через організм хазяїна. Але найбільше на них впливає сам організм хазяїна. 

❓ Поміркуй, як саме. 

Організм, який оселяється всередині організму хазяїна, також впливає на нього. Цей вплив може бути позитивним, негативним або байдужим (нейтральним). 

🎓Рекомендовані джерела: 

Завдання для перевірки

Мені було цікаво…;

У мене вийшло…; 

Сьогодні я дізнався / дізналася….