Ünnepeink
Az évünk ritmusát az ÉVKÖR ritmusa adja, amely az ünnepkörökre, a keresztény ünnepekre épül.
BETAKARÍTÁS
Az ősz megkezdésével eljön a betakarítás, a télire való gyűjtögetés, raktározás, befőzés időszaka.
Ebben az időszakban a gyerekek hozhatnak terméseket, gyömölcsöket, faleveleket. Nap mint nap köszönetet mondunk a föld gazdagságáért, a világ sokszínűségéért.
A búza útját is megélik, mely végén a búzából cipót sütnek.
SZENT MIHÁLY ÜNNEPE
Mihály arkangyal – aki magában hordozza az őserőt, aki az emberek bátorítója, segítője, a gonosz haltalmának legyőzője – az ünnepkör meghatározója.
Ebben az időszakban a Nap a Mérleg jegyébe ér, érezhetően rövidülnek a nappalok, a mi lelkünkben is megütközik egymással a fény és sötétség, a jó és a rossz.
Szent Mihály napján bátorságpróbát tartunk, sárkányt eregetünk.
SZENT MÁRTON NAP
Márton legendáját idézzük fel délelőttönként a reggeli dramatikus játékunk folyamán egy rövid történettel, és megfestjük a lámpás alapjául szolgáló papírt is. Majd a szülőkkel közösen elkészítjük lámpásainkat egy szülői kör alkalmával.
Az ünnep-kör másik jelképei a manók. Ők azok a lények, akik a földben a gyökerek közt élnek, kristályokat, nemesfémet fényesítenek, csiszolnak, hogy megőrizhessék bennük a nap fényét, melegét a számunkra. A földbe visszahúzódó szellemi erőket jelképezik, a kincsek a föld mélyére levitt fényből születnek.
NAGYMAMÁK NAPJA
Lakatos Lászlóné, Sihu mama írása következik.
"Fantasztikus élményben volt részem, ma délelőtt a Szélben Szálló Pitypang Waldorf Óvodában. Némethné Rafai Csilla és Pastrovics Aliz gazdasszony hívtak meg bennünket az óvodai nagymama napra , amit a népmese napjához közel szoktak megtartani. Megismertük unokáink mindennapjait, dalokat, mondókákat, játékokat, napi köszöntőiket és persze egymást, mi nagymamák. Örömteli és mamákhoz illő feladatunk is volt: mindenki szerint nagyon finom kakaós kalácsot sütöttünk, a végén pedig közösen elfogyasztottuk, ízletes teát kaptunk hozzá. Na és az oklevél, ami „A legjobb Nagymamának” készült! Köszönjük kisunkáink, köszönjük óvónénik!
Egy hálás Waldorfos nagymama, a többiek nevében is. "
ADVENT
Négy héttel karácsony előtt valami nagyon fontos dolog történik. Minden héten leszáll egy angyal az égből, hogy közelebb kerüljön az emberekhez. Minden angyal mást üzen nekünk (igazságosságot, mértékletességet, bátorságot és bölcsességet).
Hozzánk is eljön Szent Miklós, illetve egy csodás adventi spiráljáráson is részt veszünk. Adventi bazárunkon pedig egy teljes napon át különböző programokon, vásáron és élményben van részünk.
VÍZKERESZT
A karácsonyi ünnepkört a Vízkereszt zárja. A téli szünetből visszatérve elevenítjük meg délelőttönként a Három király történetét egy másik aspektusból. A Három királyok oldaláról közelítünk, mivel a Három királyok más minőséget jelenít meg a gyermekek számára. Ez a minőség az égi bölcsességet, a jövőbe látás tudományát jelenti. Így élhetik át a gyermekek a születés két pólusát. Az ünnepkör másik része a Vízkereszt, vagyis a megkeresztelkedés, ami új lehetőséget hordoz. Ez a reménysugár a csillagok időszakát hozza el nekünk. A csillag az Isten Fiának szellemi jelenléte, amely a gyermekre világított. Ezért ennek az ünnepnek a szimbóluma a csillag. Ebben az időszakban a télre is odafigyelünk, és megpróbálunk minden, a tél adta lehetőséget kihasználni a gyermekekkel, így közelítve a természethez.
FARSANG
A farsang egy könnyedebb, bohókásabb ünnepet jelent az év ritmusában. A kisgyermekek játékában nap, mint nap megjelenik a szerepjátszás. Ezért a farsangi ünnepen nem a jelmezé a főszerep, hanem a hangsúly a farsangi témán (pl. mesterségek, mese, állatok, erdő lakói, évszakok stb.), és a mulatságon van. Kiszebábot is égetünk.
HÚSVÉT
A húsvét tulajdonképen feltámadás misztérium megélésének az ünnepe. A gyerekekkel ezt közvetlenül nem érzékeltetjük, ezt az évek során fokozatosan értik meg. Mindez a természetben is megjelenik és ezeket a szimbólumokat hozzuk be az óvoda mindennapjaiba: búzát ültetünk, veteményezünk, palántázunk a zöldségeskertben, gyomlálunk, metszünk. Megjelenik a kalácssütés, fonás húsvétra, tojásfestés hagyományos technikával, berzselés, írókázás.
MÁJUSFA ÁLLÍTÁS ÉS CSALÁDI NAP
Szabadon választott ünnepünk, melyet a családokkal közösen töltünk, piknikezünk, májusfát állítunk.
PÜNKÖSD, MENNYBEMENETEL
Mennybemenetel időszakában az idő múlását érzékeltetjük a gyerekekkel, mindezt a húsvétfán a tojások átváltozásával, felakasztásával tesszük. Egyre többet vagyunk a szabadban, és gyönyörködünk a természet szépségében. Megfigyeljük az első bogarakat, pillangókat, virágokat. Pünkösdi kirándulásra megyünk, ahol virágok között járjuk a körtáncot. A gyermekeknek olajágra szállt gyapjúgalamb szimbolikája segít megérezni az ünnep hangulatát.
SZENT JÁNOS, NYÁRÜNNEP, ÉVZÁRÓ, BALLAGÁS
A virágokkal feldíszített udvaron búcsúztatjuk el az iskolába menő társakat. A Szülők egy udvari piknikkel és játékkal készülnek erre a napra, virágkoszorút készítünk és a tűzugrással zárul az ünnep.