Історична довідка

Історична довідка

ПОТІЧАНСЬКИЙ НВК «ЗОШ І-ІІ СТУПЕНІВ- ДИТЯЧИЙ САДОК»

   В селі Потічок і в навколишніх селах, на початку XX століття, розвитку освіти приділялася велика увага. Силами земства було збудовано три школи. Одна у Миколаївці, друга в Потічку і третя на Перехрестах. По архівних даних і за свідченнями старожилів приміщення шкіл були збудовані в 1912 році. Це були церковно-приходські школи, що давали початкову освіту.

У школі, яка була на Перехрестах, навчалися діти села Пасічники і навколишніх хуторів: Плаксії, Кущі, Гальченки, Дорогобідівці, Чорні-Шевці.

У школі, яка була у Потічку, навчалися діти села Потічок, а також хуторів: Сутули, Ївки, Вовки, Бурдуни, Нагаєва Балка, Кулики.

У Миколаївській початковій школі навчалися діти з сіл Миколаївка і Піщани (сучасне Нагірне), хуторів Меншики, Бажани.

Під час окупації, в роки Великої Вітчизняної війни, приміщення Перехристівської початкової школи було підірване і повністю зруйноване

Школа, яка була в Потічку, називалася Дерев’янківською церковно-приходською початковою школою. Назва школи походила від прізвищ братів Дерев’янко, на землі яких було збудовано школу. . Поступово, за чотири роки, Дерев’янківська школа стала чотирикласною початковою школою. Основними предметами вважалися  арифметики, письмо, читання. Велика увага приділялася вивченню закону божого. Світським наукам навчали дітей учителі, які були призначені з Полтави, а уроки богослужіння проводив священик місцевої церкви, яка була розташована на околиці села Потічок. Після Жовтневої революції уроки богослужіння було відмінено і діти навчалися лише світським предметам.

Перед Великою Вітчизняною війною завідуючими Дерев’янківською початковою школою були Шамро, Кісенко, Пазенкова та інші. Бажання здобути освіту було великим і класи були переповнені, а інколи доводилося навчатися у дві зміни. Дерев’янківська початкова школа існувала до 1958 року, а в 1958 році її було об’єднано з Миколаївською середньою школою.

У Миколаївці спочатку школа також була початковою, а перед Великою Вітчизняною війною реорганізувалася у семирічну. Директорами школи в той час були Зборець, Закладний, Рогозін Іван Іванович.

З 1949р. по 1956р. директором школи був Лимар Федір Ілліч. У 1953р. було закінчено будівництво глинобитного будинку, в якому розмістилися 1-4 класи.

З 1952 р. Миколаївська семерічна школа реорганізовується у середню. І вже у 1955 році був перший випуск 10 класу. . Починаючи з 1954 року, вчительський колектив поповнився великою кількістю молодих учителів. Частина з них пов’язала своє життя з Миколаївською школою назавжди і працювали тут до виходу на пенсію. Це такі педагоги: Каркач П. П., Козаченко М. П., Дудченко З. П., Шпіка І. К., Кісенко О. Г., Сутула Л. С. і Каркач Г. І.

Після об’єднання Дерев’янківської початкової школи і Миколаївської середньої школи у приміщенні школи у Потічку було здійснено перебудову класних кімнат і розміщено початкові класи, а також 4,5, 6 і 7 класи. А в Миколаївці також початкові класи і 8, 9 і 10 класи. Але, здійснивши об’єднання шкіл і перебудову приміщення, повністю вирішити питання з класними кімнатами не вдалося і тому навчання здійснювалося у дві зміни.

У 1959році прийнято Закон «Про зміцнення зв’язку школи з життям і дальший розвиток системи народної освіти в Українській РСР

У той час Миколаївську середню школу відвідували учні з таких віддалених сіл: Лиман I, Бузиновщина, Фрунзівка, Дружба, Шевченківка, Пащенки, Гольманівка, Яценки, Пасічники, Шамраївка, Хорішки Козельщинського району, Пасічні, Рої Новосанжарського району,і тому виникла потреба збудувати шкільний інтернат.  У 1960 році було придбано два фінських будинки, з яких учителями школи,  учнями та їх батьками біля школи у Миколаївці було побудовано приміщення шкільного інтернату, де перебували в осінньо-зимовий період учні з віддалених сіл. Працювала шкільна їдальня. Діти харчувалися три рази на день.

У 1961 році у Потічку збудували шкільну майстерню, що дало можливість зміцнити матеріальну базу школи. У 1967 році  школу електрифіковано.

На 24травня 1972 року, з 1 по 8класи, у школі навчалося 86 учнів.

У 1975 році Миколаївська середня школа реорганізовується у Миколаївську восьмирічну школу, повністю переходить у село Потічок, розміщується у двох приміщеннях. В одному приміщенні знаходилися молодші класи і їдальня, а в іншому приміщенні старші класи і учительська. Учнів 9-х і 10-х класів стали підвозити колгоспним автобусом  у новозбудовану Шевченківську школу.

У 1976 році школа перейшла на водяне опалення. Вона була підключена до котельні, що обслуговувала контору колгоспу і сільський будинок культури.

У приміщенні колишньої школи у Миколаївці розмістилися дитячий садок і магазин.

На 23 червня 1984 року, з 1 по 8класи, у школі навчалося 88 учнів.

У середині 80-х років правління колгоспу «За комунізм», голова Омельченко І. О., та виконком Потічанської сільської Ради, голова Пономаренко М. Г. приділяють велику увагу розвитку школи.

У 1984 році у селі Пасічники було відкрито новий навчальний заклад «Школа-дитячий садок», побудований за кошти колгоспу, колгоспною будівельною бригадою, який діяв до 2004 року. Першим учителем і завідуючою була Ковалевич В. А.  

У 1986 році до приміщення школи, у Потічку було здійснено добудову чотирьох класних кімнат, їдальні і підсобних приміщень. Школа стала називатися Потічанською неповною середньою школою. У цьому ж році було збудовано газову котельню і школа перейшла на газове опалення.  У звільненому приміщенні розпочав роботу дитячий садок, який працював до1993 року

Також у 1986 році Миколаївський дитячий садок було реорганізовано у навчально-виховний заклад «Школа – дитячий садок». Першим учителем і завідуючою була Самохвалова Л. В.(1956-1994)

У 1988-1989 роках було побудовано спортзал. Ініціаторами будівництва виступили Подробаха О. Ф. і молодь села. Будівництво було підтримано Боровенським І. Г., першим секретарем райкому партії, Тараненком Г. М., завідуючим райвно, директором Потічанської неповної середньої школи Подробахою А.В., правліннями колгоспів: «За комунізм» (Устименко І. С., Федоренко Л. І., Махова Є. М., Білай Б. О., Каркач В. А. та інші), «Україна» (Вовк М. П.), «Пам’ять Леніна» (Мищенко М. М.), організаціями БУ-30 (Савісько Ю. П.), сільгосптехніка (Хандогій В. В.).

У сімдесятих, вісімдесятих, на початку дев’яностих  років велика увага приділяється патріотичному, трудовому,фізичному вихованню, розвитку  художньої самодіяльності, краєзнавству і туризму. Учні школи здійснюють екскурсії у м. Київ, у м. Сєверодонецьк, у м. Краснодон, у м. Москву, у Середню Азію, у м. Ленінград, у м. Ялту.

У 1991 році введені категорії вчителям.

На 25 травня 1993 року, з 1 по 8класи, у школі навчалося 71 учень.

З  травня 1995 року школа називається Потічанською ЗОШ I-II ступенів. У цьому ж році затверджено Статут школи.

У2002 році школа відзначила дев’яносторічний ювілей.

Згодом, за сприяння колишнього випускника Дмитренка Івана Івановича,  школа збагатила матеріальну базу  комп’ютерами.

У2009році у школі відкривається кімната – музей «Декоративно-прикладне мистецтво українців», керівник – Назарчук Л.В.

У травні 2012р. вступає у дію, створений при школі, дитячий садок «Золота рибка»,завідуюча – Назарчук Л.В.

У 2012 році  школа відсвяткувала своє сторіччя.

У 2016 році школу було реорганізовано в Потічанський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – дитячий садок».

У даний час у приміщенні колишньої школи в селі Миколаївка знаходиться магазин «Агротехсервісу», а у приміщенні , у селі Пасічники _ ФАП

За роки існування школу закінчило багато випускників, які обрали різні професії, працювали і працюють у різних сферах суспільного життя.

Багато випускників Миколаївської середньої школи закінчили її з золотими медалями: Ляшенко Віктор, Орляник Валентина, Вовк Іван, Дерев’янко Лідія, Дерев’янко Євдокія, Ярмола Ніна, Мищенко Майя, Пасічна Лідія, Радченко Галина, Пиріг Руслан та інші.

Колишній  випускник Миколаївської середньої школи

академік Пащенко Володимир Олександрович довгий час був ректором Полтавського державного педагогічного університету ім. В. Г. Короленка,

    Випускниці школи Білай Євдокія Сергіївна, Кухаренко Катерина Миколаївна, здобувши відповідні педагогічні освіти, тривалий час працювали в стінах рідної школи, зараз на заслуженому відпочинку.

 У даний час у школі працюють учителями колишні випускниці школи: Ярченко А. В., Колесник Ю. І., Русакова Н. М., Грисюк О. С. Усі вони мають вищу педагогічну освіту, творчі, активні особистості. Ярченко А.В. – учасник районного конкурсу «Учитель року», а Колесник Ю.І. – призер  районних конкурсів  «Організатор року»,  «Учитель року».

Колишні учениці школи :

Климович(Дзюба)Яна Валеріївна після навчання у Полтавському педуніверситеті закінчила аспірантуру, здобула  вчену ступінь кандидата педагогічних наук.

Платко Ірина Володимирівна, закінчила ПДПІ ім..В.Г.Короленка. З вересня 2014 р. працює директором Потічанської ЗОШ I-II ступенів, учителем німецької мови. За активну життєву позицію Ірину Володимирівну обрано депутатом районної Ради. Під її керівництвом школа активно  переходить на сучасні ІКТ, стає громадсько-активною школою.

Випускниця нашої школи Білай Марина добре навчалася у нашій школі, була призером районних та обласних олімпіад, а зараз – студентка Полтавського педагогічного університету. Вона продовжує династію педагогів: бабусі Білай Є. С.,батька Білая С. Б.(1971-2013), тьоті Куцевол С. Б.

Теперішні учні школи також не соромлять своїх старших товаришів. Вони беруть активну участь у громадському житті школи і села. У селі Миколаївка, під керівництвом ентузіаста Рудька Максима, учні залюбки займаються «Street Workout».

З 4 жовтня 2019 року заклад є філією Опорного закладу “Решетилівський ліцей ім.І.Л.Олійника Решетилівської міської ради”

У даний час у школі навчається 42 учнів, із трьох сіл Миколаївка, Потічок, Пасічники.  Удитячому садку – 21 дитина.

Дж.:Матеріал підготовлено на основі спогадів вчителів пенсіонерів Кісенко О.Г.  Білай Є.С., на основі матеріалів шкільного архіву та архіву Решетилівського відділу освіти у період підготовки до100 річного ювілею школи та поновлено сучасними даними.

Підготували учителі Потічанської ЗОШ І-ІІ ступенів Подробаха А.В., учитель математики і фізики,

Булгаков Р.В., учитель історії і права .