Pilot radionice Medijska i informacijska pismenost - primjena kurikuluma medijske i informacijske pismenosti prilagođenog Bosni i Hercegovini

Pilot radionice - Medijska i informacijska pismenost

Koncept za radionice medijske i informacijske pismenosti (MIP) baziran je na UNESCO-vom kurikulumu medijske i informacijske pismenosti za nastavno osoblje, prilagođenom bosanskohercegovačkom kontekstu. Moduli, odnosno tematske cjeline, koje su pokrivene UNESCO-vim kurikulumom, prilagođene su i u novoj publikaciji koja služi kao vodič za radionice, govorimo o sljedećim modulima:

  1. Razumijevanje medijske i informacijske pismenosti

  1. Ljudska prava i demokratski diskurs

  1. Informacijska pismenost i učenje

  1. Informacijska etika i mediji

  1. Predstavljanje u medijima

  1. Jezik medija

  1. Oglašavanje

  1. Mediji u digitalnom okruženju

  1. Internet, prilike i izazovi

  1. Od publike ka korisniku

  1. Mediji, tehnologija i globalno selo

  1. Medijska i informacijska pismenost u kontekstu sigurnosti

Navedeni moduli poslužili su kao osnova za razvoj sadržaja i kreativnih pristupa za izvođenje 5 pilot radionica za osoblje OŠ "Hasan Kikić" u Sarajevu. Preciznije kazano, za potrebe ovih radionica moduli iz kurikuluma su integrirani/uvezani prema srodnosti i tematskoj bliskosti, na osnovu čega je kreiran sadržaj radionica. Svaka od radionica integrira najmanje 2 modula iz kurikuluma.

Cilj i svrha radionica je upoznati nastavnike i bibliotekare sa UNESCO-vim konceptom medijske i informacijske pismenosti, prodiskutovati s njima mogućnosti primjene koncepta u školama, te ih motivirati da određeni dio sadržaja kurikuluma prilagođenog Bosni i Hercegovini primijene u svom radu sa učenicima. Također, budući da priprema radionica podrazumijeva i kreiranje materijala za nastavnike u različitim simboličkim formama (pisani, vizuelni, audio-video producirani, itd.), cilj radionica je i obezbijediti resurse za nastavnike i bibliotekare koji im mogu poslužiti kao baza za primjenu kurikuluma u svom radu. S obzirom na to da radionice nisu usmjerene na preskriptivne pristupe, putem kojih bi se nastavnicima i bibliotekarima isporučili sadržaji koje oni dalje samo reproduciraju u radu s učenicima, te da medijsku i informacijsku pismenost posmatramo kao kros-kurikularnu kompetenciju, radionice su usmjerene i na promišljanje i diskusiju o promjeni obrazovne paradigme koja u prvi plan stavlja učenika, a ne sadržaj, te koja, kombinacijom sadržaja iz medijske i informacijske pismenosti i inovativne metode vođenog istraživačkog učenja (Guided Inquiry Design - GID), podstiče kreativnost, inovativnost i učenje kroz istraživački proces kod učenika.

Sadržaj i format radionica

Kako je već rečeno, fokus na radionicama nije toliko na sadržaju koji, nakon što prođu kroz radionice, uposlenici škole treba da multipliciraju sa učenicima, koliko je na razvijanju inovativnih pristupa inkorporiranja medijske i informacijske pismenosti u nastavi. No, za polaznike radionica je pripremljen:

  • Pisani sadržaj za upoznavanje sa temom svake radionice;

  • Audio-video materijal za dodatno pojašnjene teme;

  • Baza resursa koje učesnici mogu koristiti kako za proširivanje vlastitih (sa)znanja o medijskoj i informacijskoj pismenosti, tako i za rad s učenicima.

S obzirom na pandemijske uslove u 2020. godini, odluka projektnog tima je da sve radionice budu održane online, što podrazumijeva kombinaciju sinhronog i asinhronog učenja: tokom svake od pet radionica bit će održana po jedna jednosatna diskusija kao forma sinhronog rada radionice; a za polaznike će, također biti pripremljeni materijali kroz koje oni prolaze sami- asinhrono učenje tokom radionice. Dodatno, polaznici će imati i mogućnost (i vrijeme) za evaluaciju/procjenu korisnosti i asinhronog i sinhronog segmenta radionice, a voditelji radionice za samoevaluaciju.

Organizacija i provođenje radionica

Slijedeći utvrđenu metodologiju izvođenja online projektnih aktivnosti Instituta za društvena istraživanja Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, svaka od 5 radionica realizirat će se u 5 koraka:

I – najava aktivnosti i poziv ciljnoj grupi/učesnicima;

II – prethodno pripremljeni materijal (dnevni red, multimedijalni/audio-vizuelni materijal, tekstualni materijal, linkovi na dodatne izvore)

III – online događaj (diskusija)

IV – evaluacija online događaja sa učesnicima

V – analiza, zaključci i preporuke

U skladu sa navedenim okvirom predviđena je sljedeća dinamika održavanja radionica:

18.11. 2020. u 18:00 – 1. Online radionica – Hibridni model višekomponentne integracije medijske i informacijske pismenosti u obrazovni sistemdoc.dr. Emir Vajzović, prof.dr. Mario Hibert, prof.dr. Lejla Turčilo

26.11.2020. u 18:00 – 2. Online radionica - Medijska i informacijska pismenost i Guided Inquiry Design - prof.dr. Lejla Turčilo, prof.dr. Mario Hibert, doc.dr. Emir Vajzović

02.12. 2020. u 18:00 – 3. Online radionica - Uloga medija i novinarstva u demokratskom razvoju društva – v.asst. Lamija Silajdžić, MA

09.12. 2020. u 18:00 – 4. Online radionica - Medijska stvarnost, jezik medija i publika – doc.dr. Vuk Vučetić

16.12. 2020. u 18:00 – 5. Online radionica - Informacijska pismenost u online dobu Saša Madacki