Наявність укриття


Укриття в ЗДО – спеціально організоване приміщення в будівлі або на території закладу, що слугує захистом для дітей та персоналу в разі фізичної небезпеки, яке пройшло відповідну еспертизу та відповідає нормативним вимогам, враховує вікові особливості дітей дошкільного віку, забезпечено необхідним майном, інвентарем, засобами та матеріалами. 

У нових реаліях укриття є важливим компонентом освітнього середовища ЗДО. Його облаштовує засновник закладу згідно з рекомендаціями ДСНС (лист від 14.06.2022 № 03-1870/162-2) та погоджує спеціальна комісія. Основними вимогами до організації внутрішнього обладнання укриття в ЗДО є: 

Більшість укриттів у ЗДО організовується в підвальних приміщеннях й потребують певної організаційної підготовки та проведення ремонтних робіт відповідно до вимог і рекомендацій ДСНС, зокрема:

Зауважити! Укриття закладу дошкільної освіти розраховано лише на учасників освітнього процесу. Мешканці прилеглих будівель мають користуватися іншими укриттями. 

Підготовка дітей та персоналу ЗДО до перебування в захисній споруді або укритті

Підготовка учасників освітнього процесу до перебування в укритті має розпочатись із ознайомлення з місцем розташування, правилами поведінки під час переміщення та перебування в ньому. Для цього в закладі слід провести такі заходи:

З метою швидкого реагування на небезпеку після сигналу «Повітряна тривога» та доведення дій дітей та персоналу до автоматизму потрібно проводити чіткий інструктаж та періодичні тренувальні евакуації.

Особливості евакуації дітей до укриття

Слідувати до захисної споруди потрібно одразу після оголошення сигналу про тривогу. Під час евакуації діти переміщуються до укриття двома колонами в супроводі, щонайменше, двох дорослих (вихователя та помічника вихователя):

Для запобігання паніці МОН рекомендує визначити місце кожної дитини в загальному строю (наприклад, за допомогою мотузки з кольоровими вузлами або прив’язаними маленькими іграшками).

В укритті вихователь має якомога швидше перевірити список дітей та виявити чи всі вихованці присутні у сховищі. Важливо! Якщо дитина відсутня в укритті, вихователь не шукає її самостійно, а в закладі освіти терміново приводиться в дію відповідний план, розроблений заздалегідь! Після розміщення та перевірки списків педагог має заспокоїти дітей за допомогою різноманітних віршиків, лічилок, простих ігор, напрацьованих ритуалів, дихальних вправ. Також можна завчасно запропонувати батькам підготувати для своєї дитини особистий «тривожний» рюкзак, в який покласти улюблену іграшку, фотографію сім’ї та інші речі, які заспокоюють малюка. 

Медичний працівник переміщується до укриття разом з персоналом або групою дітей, до якої його закріпили, та весь час знаходиться у відведеному місці для швидкого надання медичної допомоги.

Дії персоналу під час режимних моментів, коли пролунав сигнал про небезпеку:

Під час повітряної тривоги педагог не може відпустити дитину з укриття на прохання батьків, адже він не має наражати на небезпеку себе та оточуючих й залишати інших вихованців без нагляду. До завершення повітряної тривоги учасники освітнього процесу мають залишатися в укритті. 

Вихід із укриття здійснюється тільки коли надійшла уточнена інформація про відсутність небезпеки в районі розташування закладу або у разі вимушеної евакуації, причинами якої можуть бути: