УЧАСНИКАМ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

Як зареєструватися в Google Meet

Якщо ви вже користуєтеся Gmail, Google Фото, YouTube чи іншим продуктом Google, просто ввійдіть у свій обліковий запис Google. Не маєте облікового запису Google? Зареєструйтеся.

Як отримати доступ до Google Meet

НА КОМП'ЮТЕРІ

Використовуйте актуальну версію будь-якого веб-переглядача – не потрібно нічого завантажувати

Ви можете почати зустріч або приєднатися до неї з актуальної версії будь-якого веб-переглядача на настільному комп'ютері чи ноутбуку. Додаткове програмне забезпечення встановлювати не потрібно.


НА ТЕЛЕФОНІ АБО ПЛАНШЕТІ

Завантажте мобільний додаток Google Meet

Проводьте зустрічі, приєднуйтеся до них і показуйте свій екран у мобільному додатку Google Meet. Завантажте його з Google Play або Apple Store.

Опубліковано 25.01.2021р.

Вибір підручників для 4 та 8 класів на 2020-2021 н.р.

Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 16.01.2021 №1/9-13 «Щодо обговорення електронних версій підручників» інформуємо, що з метою створення передумов підвищення якості навчальної літератури Міністерство освіти і науки України започатковує обговорення електронних версій підручників для 4 та 8 класів.

       Пропонуємо педагогічним працівникам, батькам учнів, усім небайдужим до якості шкільної освіти ознайомитися з фрагментами електронних версій вищезазначених підручників, експертними висновками до них та висловити свої зауваження і пропозиції щодо змістового наповнення навчальної літератури, її сучасності, відповідності запитам учнів, їхнім віковим особливостям, а також стосовно дизайнерського оформлення підручників.

       Узагальнені результати обговорення будуть передані видавництвам і авторам підручників для врахування під час їх доопрацювання.

       Висловити зауваження і пропозиції до кожної електронної версії підручника можна в Електронній бібліотеці ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» за посиланням https://lib.imzo.gov.ua/konkurs-pdruchnikv/  у строки:

       4 клас – з 18 січня до 09 лютого 2021 року;

       8 клас – з 22 лютого до 17 березня 2021 року.


Опубліковано 31.08.2020р.

Інструкція щодо навчання з 1 вересня в умовах карантину

1. Свято Першого дзвоника відбудеться в новому форматі. Лінійки для всіх не буде, а по класах відбудеться  зустріч вчителя і учнів на дистанції від інших класів з дотриманням карантинних вимог.

2. Вхід у школу батьків, бабусь, дідусів з початком навчального року суворо заборонено.

3. По всій школі ходити учням не дозволяється.

4. При вході в школу або в класі обробляти руки антисептиком. Мити руки з милом за необхідності.

5. Вхід до приміщення закладу дозволяється при наявності захисної маски. Захисні маски можуть не використовуватися під час проведення занять у навчальних приміщеннях. Під час пересування приміщеннями школи використання захисних масок є обов’язковим. Зміна масок кожні три години. Якщо у дітей будуть маски багаторазового використання, то обов'язково мати герметичні пакети (zip-пакет або папка на кнопці) — один для використаної маски, інший для нової чи запасної. Для запасної одноразової маски також повинен бути пакетик. Для використаних одноразових масок в школі розміщено спеціальні урни  з табличкою призначення.

6. Для учнів 1-4 класів вхід та пересування приміщеннями школи дозволяється без використання захисної маски.

7. Батьки перед виходом із дому проводять термометрію у дитини, оцінюють стан її здоров'я та стан здоров'я самого себе. Ні в якому разі не відпускають дітей до школи з температурою, сильним головним болем, нежиттю чи кашлем. Тобто, будь-які ознаки ОРВІ — дитина залишається вдома. До 8:30 телефоном повідомити про це класного керівника. Пам'ятайте про власну персональну відповідальність за правдивість інформації про стан здоров'я дитини.

8. Під час перебування в школі за умови поганого самопочуття учень повинен повідомити про свій стан здоров'я класного керівника або вчителя предметника, у якого урок.

9. Забезпечення питного режиму в школі не буде, тому кожен учень обов'язково повинен мати свою пляшечкою води.

10.  Для харчування учнів  в їдальні для кожного класу будуть відведені окремі перерви.

11.  Учням, які підвозяться до закладу освіти, вхід до салону автотранспорту лише при наявності засобів індивідуального захисту (респіратора або захисної маски).

   Ми сподіваємося на ваше розуміння такої нелегкої ситуації та чекаємо підтримки! Тільки дотримуючись правил та санітарних вимог, ми разом зможемо організувати нашим дітям навчання за шкільними партами.

Зі свого боку будемо намагатися зробити навчання вашої дитини максимально комфортним та якісним.

Адміністрація школи

Опубліковано 15.05.2020р.

Методичні рекомендації щодо оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти з історії в умовах карантину

Призупинення освітнього процесу, що обумовлено складною епідеміологічною ситуацією, висуває певні вимоги перед закладами освіти стосовно організації навчальної діяльності.  Роз'яснення щодо організації оцінювання містять листи  Міністерства освіти і науки , повний текст яких читайте тут: https://glavcom.ua/country/science/navchannya-na-karantini-yak-vidbuvatimetsya-pidsumkove-ocinyuvannya-uchniv-673660.html

Листи МОН України мають рекомендаційний характер, отже, їх виконання, залежить виключно від управлінських рішень директора закладу, прийнятих відповідно до чинного законодавства.

Оскільки Закон України «Про повну загальну середню освіту» дає більшу автономію вчителю, педагог самостійно вирішує, які інструменти взаємодії з учнями є найбільш зручними під час  навчання в період карантину. Навчання на карантині  – це тісна співпраця всіх учасників освітнього процесу, це тест, який складають учні на самостійність, батьки – на відповідальність, учителі – на професійність. Злагоджена співпраця і взаємодія всіх учасників освітнього процесу, педагогіка партнерства стануть запорукою успішного, спокійного, зваженого і неформального проведення оцінювання навчальних досягнень школярів в умовах карантину.

Оцінювання є невід'ємною частиною процесу навчання. Відповідно до програми з історії та Методичних рекомендацій щодо викладання історії у 2019/2020 навчальному році під час вивчення історії здійснюється поточне та підсумкове оцінювання (тематичне, семестрове та річне) і період  навчання на карантині не є винятком. Оскільки на сьогодні не розроблена єдина система оцінювання за такою формою навчання, можна користуватися тими засобами, які комфортні для всіх учасників освітнього процесу.

Якщо технічні можливості учителів і учнів забезпечили організацію освітнього процесу через онлайн-спілкування (відеоконференції ZOOM, DISCORD, SCAPE; налагодження співпраці у GOODLE CLASSROOM,спілкування в чаті та в соцмережах, використання контенту сайту «Карантин – не канікули» то такими ж каналами, таким же шляхом використання технологій дистанційної освіти, рекомендуємо провести і оцінювання.

Поточне оцінювання – це процес встановлення рівня навчальних досягнень учня (учениці) в оволодінні змістом предмета, уміннями та навичками відповідно до вимог навчальних  програм. Об’єктом поточного оцінювання рівня навчальних досягнень учнів є компетентності: знання, вміння та навички, самостійність оцінних суджень, досвід творчої діяльності та емоційно-ціннісного ставлення до навколишньої дійсності і   здійснюється у процесі вивчення теми.  Ефективними формами поточного оцінювання в умовах карантину є індивідуальне опитування; виконані учнями роботи з діаграмами, графіками, схемами, контурними картами тестування, практичні, контрольні, діагностичні роботи, дослідницькі та творчі проєкти, есе,  тощо. Кількість робіт, які підлягають поточному оцінюванню та передбачають фіксацію оцінки у класному журналі, під час «карантинного» навчання варто оптимізувати з метою уникнення перевантаження учнів.

У «Пояснювальній записці» до навчальної програми з історії України та всесвітньої історії зазначено, що «практичні роботи є обов’язковими для кожного розділу програми. Вони можуть відбуватися в різних формах: як на окремій ланці уроку, так і протягом усього уроку. Практичні, компетентнісно зорієнтовані та творчі завдання, виконані учнями, можуть вважатися і  практичними роботи. Робота щодо виконання практичної частини програми має бути відображена на предметній сторінці журналу.

Основною метою оцінювання учнів в умовах  навчання на карантині є не перевірка і контроль, а забезпечення зворотного зв'язку вчителя з учнями. Тому в організації щоденного освітнього процесу варто надавати пріоритет не поточному, а формувальному оцінюванню, яке передбачає надання учням підтримки, коригування засобів та методів навчання у випадку виявлення їх неефективності. Для проведення поточного контролю під час дистанційної роботи зручно використовувати різноманітні анкети. Анкета – достатньо гнучкий інструмент, оскільки питання можна ставити безліччю різних способів. У дистанційній освіті після освоєння кожної теми можна використовувати анкети, в яких учень сам оцінює свої результати навчання за такими показниками:

– зрозумів / зрозуміла, можу вирішити самостійно;

– зрозумів / зрозуміла можу вирішити з підказкою;

– не зрозумів / не зрозуміла, не можу вирішити.

Результати виконаних учнями самостійних робіт мають використовуватися для відзначення їх успіхів, аналізу помилок, планування подальшої роботи з опанування навчального матеріалу в умовах навчання на карантині.

Карантин сприяє формуванню/розвитку здійснення самоконтролю,  адже учитель може організувати самооцінювання учнями успішності своєї роботи, надіславши їм ключі для самоперевірки (після виконання роботи), критерії оцінювання та самооцінювання творчих робіт тощо.

Особливого значення і ваги (з огляду на ЗНО) набуває тестова форма контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів. Потрібно не лише збирати зворотний зв’язок від учнів, а й надавати їм свій: що виконано добре, над чим варто попрацювати, де найближча зона розвитку учня чи учениці. Намагайтесь надавати дітям більше підтримки, ніж критики, вони й так страждають від соціальної ізоляції та вимушеного перебування вдома.

Тематичному оцінюванню навчальних досягнень підлягають основні результати вивчення теми. Тематична оцінка виставляється на підставі результатів опанування учнями матеріалу теми впродовж її вивчення з урахуванням поточних оцінок, різних видів навчальних робіт (практичних, самостійних, творчих, контрольних робіт) та навчальної активності школярів.

Оцінка за семестр виставляється за результатами тематичного оцінювання, а за рік – на основі семестрових оцінок. Річне оцінювання виставляється з урахуванням результатів оцінювання за перший та другий семестри навчального року.

Відповідно до наказу МОН від 30 березня 2020 року № 463, зареєстрованого Міністерством юстиції України 09 квітня 2020 року за № 333/34616, учнів   9-х класів у 2019-2020 навчальному році звільнено від державної підсумкової атестації (далі - ДПА). У відповідних документах про освіту робиться запис «звільнений(а)».

Учні 11-х класів складають ДПА у формі зовнішнього незалежного оцінювання відповідно до Календарного плану підготовки та проведення ЗНО 2020 року зі змінами, внесеними на підставі наказу Міністерства освіти і науки України від 06 квітня 2020 року № 480. У закладі освіти ДПА може складатися лише у випадках, передбачених законодавством. Документи про здобуття повної середньої освіти учні отримують після проходження ДПА.

Слід зазначити, що відповідно до статті 17 Закону України «Про повну загальну середню освіту» у разі відсутності результатів річного оцінювання та/або державної підсумкової атестації після завершення навчання за освітньою програмою закладу освіти учень має право до початку нового навчального року пройти річне оцінювання та/або державну підсумкову атестацію.

Учень (учениця) має право на підвищення семестрової оцінки. При цьому потрібно мати на увазі, що відповідно до Положення про золоту медаль “За високі досягнення в навчанні” та срібну медаль “За досягнення в навчанні”, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 17.03.08 № 186 та погоджено Міністерством юстиції України № 279/14970 від 02.04.08, підвищення результатів семестрового оцінювання шляхом переатестації не дає підстав для нагородження випускників золотою або срібною медалями.

Звісно, найкраще  проводити оцінювання в режимі онлайн або на дистанційних платформах, де є відповідна функція та інструментарій. Однак у  багатьох випадках, на жаль, неможливо організувати дистанційне навчання з застосуванням цифрових технологій. Якщо, а це не залежать від учителя, недоступний жоден з інструментів дистанційного оцінювання,  зв'язок з учнями педагог може підтримувати іншими каналами зв’язку:

·      в режимі телефонного зв’язку. Виконані роботи батьки приносять  і залишають в терміналах шкіл.

·      поштовий зв’язок. У разі неможливості налагодження комунікації між вчителем та учнем,  за допомогою засобів інтернет мережі та операторів мобільного зв'язку, співпрацюємо з Укрпоштою, використовуючи її можливості. 

·      офіційне і неофіційне  інформування процесу оцінювання в засобах масової інформації: місцеве ТБ, періодичні видання. Інтерв’ю з посадовцями, педагогами; психолого-педагогічна підтримка  спеціалістів.

·      поширення загальної інформації (плани, графіки, терміни)через оголошення в аптеках, магазинах, установах, які працюють.

·      авто-, мото-, та велосполучення з учнями школи, що проживають віддалено від школи, в т.ч. і в сусідніх населених пунктах. До налагодження такого авто-, мото-, та велосполученняможна залучати і учнів.

·      бази кабінету інформатики шкіл з забезпеченням усіх  вимог карантину , за окремим графіком. Головна умова - дотримання безпекового режиму.

Якщо передбачається пересилання завдань та результатів оцінювання хоча б одним учнем перерахованими вище засобами  зв'язку (за відсутності Інтернету та/або технічних засобів навчання), бажано збільшити часовий період, відведений для проходження підсумкового оцінювання. 

Крім загальноприйнятої  12-бальної системи оцінювання в умовах карантину можливе використання альтернативних системи оцінювання, наприклад, рейтингову, або ж оцінювання портфоліо. Для створення портфоліо немає встановлених правил і вимог, його суть у тому, щоб показати, на що здібні учні. 

Відповідно до чинного законодавства, Закону України “Про повну загальну середню освіту”, заклад освіти може здійснювати оцінювання за власною шкалою оцінювання результатів навчання учнів та учениць або за системою оцінювання, визначеною законодавством. Заклад може використовувати інші системи оцінювання навчальних досягнень учнів та учениць за погодженням з місцевими органами управління освітою (наказ МОН від  13.04.2011 № 329).

Врешті, за умови послаблення карантинних обмежень можна використати і післякарантинний період аж до 1 липня, адже,  як і в                   усі попередні роки, навчальний рік у школах триватиме до 1 липня для всіх учнів, окрім одинадцятикласників.

  Рекомендації щодо заповнення журналів

З урахуванням того, що під час карантину ведення класних журналів дозволено відтермінувати, рекомендуємо вчителям у зручній для себе формі (електронні таблиці, електронний або паперовий журнали) вести  облік занять та поточне оцінювання, дані з яких пізніше занести до класного журналу. Записи у правій частині журналу рекомендуємо вести відповідно до календарно-тематичного планування.

 Можливим є об’єднання тем навчальної програми (на розсуд вчителя) та, відповідно, зменшення кількості тематичних.

У графі «Домашнє завдання», окрім параграфів підручника, необхідно вказувати й інші види роботи (дати (усно або письмово) відповіді на запитання, переглянути навчальне відео, опрацювати (створити) опорний конспект або план, хронологічну чи порівняльну таблицю тощо.

Тематичні та семестрові підсумкові роботи, які було проведено в умовах дистанційного навчання під час карантину, записуються в класному журналі без зазначення дати їх проведення.

 

Г. Кенц, методист науково-методичного

 центру викладання предметів суспільно-гуманітарного циклу

Опубліковано 12.05.2020р.

     Про виконання програм та оцінювання  природничо-математичних дисциплін та технологій в умовах дистанційного навчання

Повідомляємо, що 13 травня 2020року  о11 годині відбудеться вебінар для методистів природничо-математичних дисциплін з питань виконання програм та оцінювання  природничо-математичних дисциплін та технологій

в умовах дистанційного навчання.

  Адреса http://aconnect.hoippo.km.ua:8080/karantyn

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України № 406 від 16.03.2020 «Про організаційні заходи для запобігання поширенню коронавірусу COVID-19» заклад освіти повинен забезпечити виконання освітніх програм, зокрема шляхом організації освітнього процесу із використанням технологій дистанційного навчання, що не передбачає відвідування закладів освіти здобувачами, а у виняткових випадках – шляхом ущільнення графіку освітнього процесу.

Згідно  листа  Міністерства освіти і науки України № 1/9-213 від 16.04.2020 року «Щодо проведення підсумкового оцінювання та організованого завершення 2019-2020 навчального року» питання організації освітнього процесу, виконання освітньої програми, навчального плану є внутрішніми питаннями кожного закладу загальної середньої освіти, його педагогічної ради та завданням педагогічних працівників.

У листі Міністерства освіти і науки України № 1/9-173 від 23.03.20  «Щодо організації освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти під час карантину» зазначено, що адміністрація закладу освіти може і має організувати, координувати та здійснювати контроль за виконанням учителями освітніх програм.

Для здійснення обміну навчальними матеріалами можуть застосовуватися будь-які пристрої та інструменти, зокрема мобільний телефон, за допомогою якого можна організувати спільноту в соціальних мережах, мобільних додатках. Матеріали можна надсилати електронною поштою, розміщувати на вебсайті закладу загальної середньої освіти, зокрема відео-уроки або гіперпосилання на них.

У листі надано роз'яснення вчителям щодо «фіксації» освітнього процесу та ведення класних журналів під час карантину:

-у класному журналі із зазначенням певної дати фіксуються лише навчальні заняття, що були фактично проведені за безпосередньою участю здобувачів освіти.

- за рішенням закладу освіти на відповідній сторінці навчального предмета у класному журналі може зазначатися: тематика навчального матеріалу, домашніх завдань, в також форми роботи (дистанційні онлайн-консультації, відео-уроки, скайп-конференції, тестування тощо).

Під час освітнього процесу із використання технологій дистанційного навчання може здійснюватися оцінювання результатів навчання здобувачів освіти, що наразі фіксуватимуться вчителем (у зручний для нього спосіб), а у подальшому будуть занесені до відповідних сторінок класного журналу. Якщо технічні можливості не дозволяють провести оцінювання навчальних досягнень учнів дистанційно, рекомендовано відтермінувати його проведення до завершення епідеміологічної ситуації.

Поради вчителям математики

  Чинні навчальні програми з математики дають право вчителю творчо підходити до реалізації їх змісту.  Оцінювання проводиться відповідно до «Критеріїв оцінювання навчальних досягнень з математики».

При оцінюванні керуватися рекомендаціями МОН України (лист№ 1/9-213 від 16.04.2020 року).

В умовах дистанційного навчання математики для учнів базової та профільної школи здійснюється поточне, формувальне та підсумкове (тематичне, семестрове, річне) оцінювання.

Поточне оцінювання з математики вчителі можуть здійснювати в усній і письмовій формах, застосовуючи такі його види: тестування, практичні, контрольні, діагностичні роботи, дослідницькі та творчі проєкти, усні співбесіди та опитування тощо. Кількість робіт, які підлягають поточному оцінюванню та передбачають фіксацію оцінки у класному журналі, під час дистанційного навчання варто оптимізувати з метою уникнення перевантаження учнів.

Підсумкова оцінка за семестр виставляється з урахуванням результатів поточного, тематичного оцінювання, отриманих учнями під час дистанційного навчання та до його початку. При виставленні оцінки за семестр ураховуються  складність і значущість окремих тем для формування предметної компетентності, динаміка навчальних досягнень учнів.

Тематичні та семестрові підсумкові роботи, які було проведено в умовах дистанційного навчання під час карантину, записуються в класному журналі без зазначення дати їх проведення.

Річне оцінювання виставляється з урахуванням результатів оцінювання за перший та другий семестри навчального року.

Згідно з рекомендаціями МОН України оцінка за ведення зошитів з математики виставляється у класний журнал, але не враховується при виведенні тематичної.  Але зважаючи на те, що під час карантину перевірка зошитів не здійснювалась, оцінки за ведення зошитів за цей період на сторінках класних журналів не виставляються.

Реагуючи на численні звернення методистів та учителів математики щодо виконання програм з математики та оцінювання, враховуючи, що формування предметної компетентності забезпечується реалізацією знаннєвого, діяльнісного і ціннісного компонентів,  ОІППО  рекомендує:

-         сприяти залученню учнів до перегляду уроків з математики «Всеукраїнської школи онлайн» та інших якісних ресурсів;

- оцінювання результатів навчальної діяльності здійснювати у синхронному або асинхронному режимі. За відсутності засобів Інтернет-зв'язку, зворотній зв'язок з учнями вчитель має підтримувати в телефонному режимі, а виконані завдання отримувати поштою.

- проведення семестрової (річної) контрольної роботи з математики на розгляд вчителя. Учні, які не мають результатів поточного оцінювання з об'єктивних причин, можуть бути оцінені за результатами проведення семестрової контрольної роботи.

- використовувати для оцінювання платформи, відеоінструменти та засоби зв’язку, рекомендовані в листі Міністерства освіти і науки України № 1/9-213 від 16.04.2020року.

Поради вчителям фізики

Щодо виконання програм з фізики та фізики і астрономії слід користуватися додатком до листа Міністерства освіти і науки України від  01. 07. 2019 р. № 1/11-5966  «Методичні рекомендації щодо викладання фізики та астрономії у 2019/2020 навчальному році», та іншими документами, які були чинні на 1.09.2019 року.

 Фізика має свої особливості викладання і оцінювання. Так під час визначення рівня навчальних досягнень з фізики оцінюється:

-       рівень володіння теоретичними знаннями;

-       рівень умінь використовувати теоретичні знання під час розв'язування задач чи вправ різного типу (розрахункових, експериментальних, якісних, комбінованих тощо);

-       рівень володіння практичними вміннями та навичками під час виконання лабораторних робіт, спостережень і фізичного практикуму.

В умовах дистанційного навчання реалізувати навчання і оцінювання можна користуючись інструментами запропонованими Міністерством освіти і науки України, (дивитись лист вище) та різноманітними веб- сервісами, які дають можливість проведення онлайн та офлайн уроків, конференцій, тестування та інших форм роботи. І хоча міністерство наголошує на необхідності тестових форм роботи, також звертається увага на вагоме значення розв'язування задач у розгорнутому вигляді. При дистанційній формі роботи не слід вимагати електронний розв'язок, оскільки швидкість його оформлення в значній мірі залежить від вміння відповідачів працювати із редакторами формул.  Звітом, у такому випадку, може слугувати електронна світлина роботи.

Нагадуємо, що проведення семестрових та річних контрольних робіт програмою не передбачається.

Утруднення викликає проведення лабораторних робіт, спостережень, фізичного практикуму та перевірка оволодіння учнями та ученицями практичними вміннями та навичками.

Нагадуємо, що перелік лабораторних робіт є орієнтовним та проводити їх можна у вигляді домашніх експериментальних досліджень з використанням побутового, або саморобного обладнання, віртуального експерименту, проекту, та інше. Дієвим засобом посилення прикладної спрямованості навчання є застосування методів моделювання. Крім того комп’ютерна техніка, телефони в сучасних умовах можуть стати не лише засобами моделювання роботи, а й інструментами, які дають змогу проводити дослідження фізичних процесів і явищ.

У якості звіту про роботу може слугувати щоденник спостереження (наприклад за фазами Місяця), письмовий звіт про хід і результат експерименту, цифрові світлини експериментальної установки, відео ходу дослідження, захист проекту та інше.

Поради вчителям географії

Оцінюючи учнів із географії дистанційно, вчитель передусім повинен ураховувати матеріально-технічні можливості освітньої комунікації: наявність електронної пошти, платформ дистанційного навчання, сайту заклад освіти, блогу вчителя, можливість організації спільноти в соціальних мережах тощо.

Варто забезпечити двосторонній зв’язок: не тільки отримувати від учнів виконані завдання, а й надавати їм свій коментар, зауважуючи, що виконано добре, а над чим варто попрацювати.

Для поточного оцінювання учнів із географії вчитель може використовувати завдання Всеукраїнської школи онлайн, підручників із географії, самостійних та практичних робіт, досліджень, контрольної роботи. За результатами поточного та тематичного оцінювання вчитель виставляє підсумкову оцінку за семестр.

У випадку, якщо учні з певних об’єктивних причин не мають поточних оцінок, то вони можуть бути оцінені за підсумками семестрової контрольної роботи.

Поради вчителям хімії

Рекомендуємо проводити уроки дистанційно і задавати домашні завдання відповідно до календарно-тематичного планування, щоб після виходу з карантину записати відповідну кількість уроків  на сторінці «Зміст уроку», вказати теми та інші види діяльності (самостійна, лабораторна, практична, контрольна робота тощо) із зазначенням в дужках (дистанційно). Зміст домашнього завдання може бути таким: переглянути онлайн-уроки, надіслане вчителем відео, опрацювати певний параграф, виконати тести, письмові завдання, провести дослідження, виконати проєкт тощо.

При оцінюванні керуватися рекомендаціями МОН України (лист № 1/9-213 від 16.04.2020 року).

Поради вчителям трудового навчання/технологій в умовах дистанційного навчання.

Формування змісту технологічної діяльності учнів на уроках трудового навчання здійснюється на основі об’єктів  проєктної діяльності. Відповідно результатом проєктно-технологічної діяльності учнів має бути проєкт (спроєктований і виготовлений виріб). Оскільки, відповідно до чинної програми «Трудове навчання. 5-9 класи»,  здобувачі освіти 5-6 класів опановують  6 – 10 проєктів,  7-8 класів від 4 до 6 проєктів, у 9-х класу – 2 проєкти та  2 проєкти у 10-11 класах то об’єм виконаної роботи під час дистанційного навчання є відповідним до того яка кількість проєктів передбачалось для виконання в кожному класі (відповідно з календарним плануванням та його корегуванням).

Видаючи завдання з трудового навчання/технологій для виконання здобувачами освіти, в умовах дистанційного навчання, варто поставити чіткі завдання, які будуть оцінюватися (дати роз’яснення за що буде виставлятись оцінка – висвітлення поетапного виконання проєкту, презентація проєкту, усне опитування, письмова контрольна робота, тестове опитування тощо) та визначити терміни виконання завдань. 

Виконання проєктів та оцінювання результатів проєктної діяльності може здійснюватись у синхронному або асинхронному режимі. У синхронному режимі залишається ризик технічних збоїв під час виконання окремими дітьми завдань, тому слід застосовувати індивідуальний підхід та передбачити можливість повторного виконання тесту (контрольної роботи, тестування, презентації проєкту тощо). Таке оцінювання можна провести із застосуванням платформ Googleclassroom, Naurok, Moodle, Skype, Zoom тощо за вибором вчителя та з урахуванням можливостей здобувачів освіти.

Для зручності виконання проєктів та завдань, здобувачами освіти, можна запропонувати роботу в асинхронному режимі, який є більш гнучким у застосуванні, проте менш об'єктивним. Налаштування опції проходження тесту один раз та обмеження часу на виконання завдання, встановлення терміну для здачі тесту (контрольної, практичної або самостійної роботи тощо), повідомлення результатів (у разі неавтоматизованої перевірки робіт) індивідуально після здачі робіт всіма здобувачами освіти дасть можливість уникнути необ'єктивного оцінювання. 

Оцінювати навчальні досягнення здобувачів освіти можна в асинхронному режимі для цього варто пропонувати учням представляти проєкти у текстових редакторах Word та ін. та застосовувати платформи Googleclassroom, Naurok, Moodle та ін. за (вибором вчителя). За допомогою одного із засобів телефонного або відеозв'язку, за необхідності можна провести додаткове усне опитування дітей.

 В умовах дистанційного навчання основною метою є не перевірка і контроль, а забезпечення зворотного зв'язку вчителя з здобувачами освіти. Тому в організації щоденного освітнього процесу варто надавати пріоритет не поточному, а формувальному оцінюванню, яке передбачає надання учням підтримки, коригування засобів та методів навчання у випадку виявлення їх неефективності. Результати виконаних проєктів здобувачами освіти мають використовуватися для відзначення їх успіхів, аналізу помилок, планування подальшої роботи з опанування навчального матеріалу в умовах дистанційного навчання.

З використанням дистанційних технологій навчання в умовах карантину тематичне оцінювання, семестрове та річне  з трудового навчання/технологій у 5-9 та 10-11 класах може здійснюватись віддалено, із використанням цифрових технологій.

Підсумкова оцінка з трудового навчання/технологій за семестр виставляється з урахуванням результатів поточного, тематичного оцінювання, оцінювання виконаних проєктів (проєкту) та інших видів діяльності, отриманих здобувачами совіти під час дистанційного навчання та до його початку.

Діти, які не мають результатів поточного оцінювання з об'єктивних причин, можуть бути оцінені за результатами проведення семестрової контрольної роботи, контрольних перевірочних практичних робіт або окремих видів діяльності щодо виконання проєктів (поєкту). Якщо хтось із здобувачів освіти не має можливості виконати завдання в синхронному режимі, передбачити для них інший спосіб проходження оцінювання та пересилання матеріалів і передбачити додаткову можливість його проходження для тих, хто не має технічних засобів навчання або постійного підключення до мережі Інтернет, а також для тих, у кого відбувся технічний збій під час проходження оцінювання.

Тематичні та семестрові підсумкові роботи, які було проведено в умовах дистанційного навчання під час карантину, записуються в класному журналі без зазначення дати їх проведення.

Річне оцінювання проводиться з урахуванням результатів оцінювання за перший та другий семестри навчального року.

 Ректор                                                                                  Віктор ОЧЕРЕТЯНКО

Опубліковано 04.05.2020р.

Методичні рекомендації щодо проведення семестрового та підсумкового оцінювання учнів 1-11 класів з іноземної мови в умовах дистанційного навчання в 2019-2020 н.р.

Здійснення  контролю забезпечує своєчасне корегування навчального процесу  з метою приведення його до рівня, заданого програмою й Державним стандартом. У листі МОН № 1/9 – 213 від 16. 04. 2020 «Щодо проведення підсумкового оцінювання та організованого закінчення 2019- 2020 навчального року» зазначено: «Оцінювання є невід’ємною частиною процесу навчання, дистанційне навчання не є винятком».

Основними видами оцінювання з іноземної мови є поточне, тематичне, семестрове, річне оцінювання та підсумкова державна атестація.

Основною ланкою в системі контролю у загальноосвітніх навчальних закладах є поточний контроль, що проводиться систематично з метою встановлення правильності розуміння навчального матеріалу й рівнів його оволодіння та здійснення корегування  щодо  застосовуваних технологій навчання.      Основна функція поточного контролю - навчальна. Питання, завдання, тести спрямовані на закріплення  вивченого матеріалу й повторення пройденого.

Тематичне оцінювання проводиться на основі поточного оцінювання. Окремого оцінювання для виставлення тематичних оцінок не передбачено. Під час виставлення тематичного балу результати перевірки робочих зошитів не враховуються.

Семестровий контроль знань учнів 3-11 класів з іноземної мови зазвичай здійснюється з чотирьох видів мовленнєвої діяльності: читання, аудіювання (рецептивні вміння),  письма та говоріння (продуктивні вміння). Завдання для проведення семестрового  контролю складаються на основі програми,  охоплюють найбільш актуальні розділи й теми вивченого матеріалу, розробляються викладачем з урахуванням рівня навченості. 

Зважаючи на особливості   умов дистанційного навчання в 2019-2020 н.р. та неможливості в деяких випадках ефективного проведення усного опитування   та аудіювання,  можна рекомендувати учителям іноземної мови провести контроль  засвоєних знань та вмінь учнів за двома видами: читання та письма, обмеживши час виконання завдань та встановивши термін здачі робіт. Річну оцінку виставити з урахуванням досягнень у І семестрі,  тематичного оцінювання, яке здійснюється на основі поточного під час дистанційного навчання та  двох контролів  вищезазначених видів мовленнєвої діяльності у ІІ семестрі. При відновленні навчального процесу у 2020-2021 н.р. приділити  максимальну увагу розвитку  знань, умінь та навичок усного мовлення та аудіювання. ( Якщо у вчителя та учнів є відповідне технічне забезпечення, то можна провести контроль аудіювання та усного мовлення у синхронному  режимі, використовуючи відеоінструменти Skype, Zoom та ін.; або в асинхронному режимі на платформах Moodle, Googleclassroom, Naurok  та ін.)

Тематичні та підсумкові роботи, які проведені в умовах дистанційного навчання записуються в журналі без зазначення дати їх проведення.

Для учнів 1, 2 та 3 пілотних класів НУШ застосовується формувальне та підсумкове оцінювання. Мета формувального оцінювання,- не перевірка і контроль, а встановлення зворотнього зв’язку вчителя з учнями. Воно передбачає надання учням підтримки, допомоги, відзначення їх успіхів, аналізу помилок, планування подальшої роботи. Завершальне підсумкове оцінювання 

здійснюється шляхом заповнення свідоцтва досягнень учнів за результатами виконаних ними робіт та спостережень.

Форми щоденників спостережень, орієнтовні шкали для самооцінювання, бланки свідоцтв досягнень подано у таких документах:

Наказ МОН від 20серпня 2018 № 924 « Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів 1х класів»;

Наказ МОН від 27серпня 2019 № 1154 « Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів 2х класів»;

Наказ МОН від 14серпня 2019 № 1/9- 513 « Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів 3х класів».

     Учні 11 класів складають ДПА у формі зовнішнього незалежного оцінювання відповідно до Календарного плану підготовки та проведення ЗНО 2020 року зі змінами, внесеними на підставі наказу МОН України  06 квітня 2020р., № 480. У закладі освіти ДПА може складатись лише у випадках, передбачених законодавством.

Опубліковано 30.04.2020р.

Методичні рекомендації щодо проведення оцінювання  з інформатики у 5-11 класах та організованого завершення  2019-2020 навчального року

Відповідно до частин третьої та четвертої статті 10 Закону України «Про повну загальну середню освіту» та згідно з листом МОН № 1/9-213 від 16.04.20 року “Щодо проведення підсумкового оцінювання та організованого ​завершення 2019-2020 навчального року”  питання організації освітнього процесу, виконання освітньої програми, навчального плану є внутрішніми питаннями кожного закладу загальної середньої освіти, його педагогічної ради та завданням педагогічних працівників. Звертаємо також увагу на те, що під час організації освітнього процесу в умовах дистанційного навчання, у тому числі плануванні кількості та обсягу завдань та заходів з оцінювання учнів, необхідно враховувати принцип  здоров'язбереження, запобігаючи емоційному, ментальному та фізичному перевантаженню учнів. 

У зв’язку з тим, що наказом МОН від 30 березня 2020 року № 463, зареєстрованого Міністерством юстиції України 09 квітня 2020 року за №333/34616, учні 9-х класів у 2019-2020 навчальному році звільнені від державної підсумкової атестації (у відповідних документах про освіту робиться запис «звільнений(а)»),  видами оцінювання результатів навчання учнів з інформатики є формувальне, поточне та підсумкове (тематичне, семестрове, річне).

Під час оцінювання учнів з інформатики необхідно користуватися критеріями оцінювання, затвердженими наказом МОН від 21.08.2013 №1222 «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти»

Оцінювання результатів навчальної діяльності може здійснюватись у синхронному або асинхронному режимі. Синхронний режим дозволяє забезпечити більш об'єктивне оцінювання, проте вимагає відповідного технічного забезпечення у вчителя та учнів. 

Зміст навчального предмета «Інформатика» має прикладну спрямованість, яка реалізується в процесі виконання учнями практичних завдань з використанням комп’ютера у формі, яку добирає вчитель: вправ, практичних, контрольних чи тематичних робіт, розв’язування компетентнісних задач, виконання індивідуальних і групових навчальних проектів тощо, а також застосування інших організаційних форм діяльності учнів й інноваційних методів навчання. Тому головну увагу під час оцінювання учнів з інформатики рекомендуємо звернути на діяльнісну складову, зокрема, на результати виконання учнями практичних робіт та інших видів діяльності, які вчитель передбачив у календарному плануванні. 

Підсумкова оцінка за семестр виставляється з урахуванням результатів поточного та тематичного оцінювання. Якщо з інформатики вчителем не передбачено тематичних підсумкових робіт, підсумкова оцінка може виставлятися за результатами поточного оцінювання. Підсумкове річне оцінювання навчальних досягнень учнів рекомендуємо провести, враховуючи результати оцінювання з використанням технологій дистанційного навчання за другий семестр. З метою запобігання перевантаженню учнів не рекомендується проведення підсумкової роботи з інформатики вкінці семестру. 

Оскільки більша частина уроків з інформатики в 5-9 класах, що припадають на період карантину, стосуються теми “Алгоритми та програми”, завдання вчителя - оцінити вміння учнів розв’язувати задачі з програмування. Кількість робіт, які підлягають поточному оцінюванню та передбачають фіксацію оцінки у класному журналі, під час дистанційного навчання за потреби рекомендуємо оптимізувати з метою уникнення перевантаження учнів. 

Творчою групою вчителів інформатики області розробляються відеоуроки з інформатики для учнів 5-11 класів, які демонструють процес виконання практичних робіт, тому рекомендуємо використовувати їх в якості навчально-методичного забезпечення, а також долучатись до їх створення. Інформація про розроблені уроки розміщується у групі Facebook “Інформатики Хмельниччини”. Вчителі можуть внести дані про власні створені уроки до Google таблиці, з якої формується ментальна карта уроків. Слухачами курсів підвищення кваліфікації вчителів інформатики також постійно поповнюється електронний збірник компетентнісних завдань з інформатики, яким можна скористатись, а також підготувати за потреби власні завдання для використання на уроках за рахунок резервного часу календарного планування. Комплексний характер таких завдань, а також наявність проблемної складової, опису алгоритму дій у вигляді підзадач, анкет самооцінювання сприятимуть підвищенню в учнів мотивації до їх виконання та розвитку творчих здібностей.

Для автоматизованого оцінювання учнів з алгоритмізації та програмування вчителі та учні також мають змогу зареєструватись на сайті обласного факультативу з програмування http://dn.hoippo.km.ua:8889/, де розміщено більше 600 задач, які учні можуть здавати на різних мовах програмування, а також постійно проводяться турніри з розв’язування задач як олімпіадного, так і шкільного рівнів.  Для відслідковування успішності школярів рекомендуємо вчителю спочатку зареєструвати навчальний заклад, а потім здійснювати реєстрацію учнів.

Про способи оцінювання та канал зв'язку, який буде використовуватись учителем і учнями одного класу, необхідно повідомити учнів та їх батьків заздалегідь. Якщо передбачається пересилання завдань та результатів оцінювання хоча б одним учнем засобом поштового зв'язку (за відсутності Інтернету та/або технічних засобів навчання), рекомендуємо збільшити часовий період, відведений для проходження оцінювання. Також вчителям необхідно дотримуватись пунктуальності щодо проведення запланованого оцінювання в синхронному режимі. У випадку, коли з технічних причин вчитель не може його провести, він повинен повідомити про це учнів або класного керівника. Слід також зважати на розклад Всеукраїнської школи онлайн та не проводити у цей час заходів з оцінювання. Рекомендуємо організувати проведення окремих дистанційних консультацій для учнів, які хворіють або перебувають у режимі самоізоляції.

Організацію освітнього процесу рекомендуємо здійснювати за допомогою додатків для створення віртуальних класів. Одним із достатньо нових сервісів для створення віртуальних навчальних середовищ є додаток Google Classroom, який вирізняється простотою у використанні як для вчителів, так і учнів, можливості для комунікації, контролю успішності, управління на рівні школи. Важливо оптимізувати та мінімізувати кількість каналів зв'язку та платформ дистанційного навчання, які застосовуються вчителями для зв'язку з учнями, тому застерігаємо від неконтрольованого створення в закладі освіти для одного класу багатьох Google класів з різних предметів, так само, як і багатьох груп у Viber. Це суттєво ускладнює та сповільнює роботу учня, перевантажує його та змушує витрачати більше часу на пошук потрібної інформації, пов’язаної з навчанням, ніж на сам процес навчання. 

За наявності такої ситуації рекомендуємо створити спільний ресурс класу, де розміщувати розклад уроків Всеукраїнської школи онлайн, важливі заходи, призначені на певний час; графік усіх видів оцінювання з кожного предмету, включаючи їх форми та види, необхідні для цього ресурси, дату та тривалість проведення оцінювання (для синхронного режиму), дату та час розміщення завдань, кінцевий термін та спосіб їх подання (для асинхронного режиму); домашнє завдання учням з кожного предмету. Це дозволить вчителям, які викладають у певному класі, переглянути заплановані заходи та узгодити оптимальні строки проведення оцінювання, не перевантажуючи учнів. Найефективнішим, на наш погляд, у цій ситуації є використання дошки Padlet, відео зі створення якої - за посиланням  https://youtu.be/5I4SqkvZGLA

Рекомендуємо також відеоматеріали з питань використання онлайн-ресурсів для формувального, поточного та підсумкового оцінювання учнів, підготовлені працівниками науково-методичного центру викладання інформатики, інформаційно-комунікаційних технологій та дистанційного навчання Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти https://bitly.su/PPMxlkI.

Для усунення прогалин у знаннях учнів на початку 2020-2021 навчального року рекомендуємо провести вхідне оцінювання учнів з метою діагностування рівня навчальних досягнень учнів за попередній рік та планування подальшої роботи із систематизації, узагальнення та закріплення навчального матеріалу, що вивчався учнями дистанційно. Також у календарно-тематичному плануванні на 2020-2021 навчальний рік рекомендуємо суттєво збільшити навчальний час на узагальнення та закріплення навчального матеріалу за попередній рік.

 

Олександра Сологуб,

методист НМЦ викладання інформатики, ІКТ і ДН Хмельницького ОІППО.

Опубліковано 30.04.2020р.

Методичні рекомендації Хмельницького ОІППО щодо виконання програм та оцінювання з української мови та літератури в умовах дистанційного навчання в 2019-2020 н.р.

Ми наближаємося до завершення 2019-2020 навчального року. Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України № 1/9-213 від 16.04.2020 року «Щодо проведення підсумкового оцінювання та організованого завершення 2019-2020 навчального року» питання організації освітнього процесу, виконання освітньої програми, навчального плану є внутрішніми питаннями кожного закладу загальної середньої освіти, його педагогічної ради та завданням педагогічних працівників.

Що стосується виконання програм з української мови та літератури, пропонуємо діяти  відповідно до рекомендацій МОН України від 01.07.2019  № 1/11-5966  «Щодо методичних рекомендацій про викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2019/2020 навчальному», чинних програм та календарного плану. При оцінюванні керуватися рекомендаціями МОН України (лист № 1/9-213 від 16.04.2020 року).  Вчителі мають творчо підходити до реалізації їх змісту, щоб не  перевантажувати  учнів.

   Під час організації освітнього процесу з використанням дистанційних технологій навчання в умовах карантину підсумкове оцінювання (тематичне, семестрове та річне) може здійснюватися віддалено, із використанням цифрових технологій для всіх здобувачів освіти. За відсутності засобів Інтернет-зв’язку, зворотній зв’язок з учнями вчитель може підтримувати в телефонному режимі, а виконані завдання отримувати поштою.

  Підсумкова оцінка за ІІ семестр виставляється з урахуванням результатів  тематичного та оцінювання різних видів мовленнєвої діяльності (усного твору (5-11класи) та читання вголос (5-9 класи), отриманих учнями під час дистанційного навчання та до його початку.

   Пропонуємо виконувати тести на платформах Google Клас, Naurok, Moodle тощо за вибором учителя та з урахуванням можливостей учня; виконувати письмові роботи, у тому числі диктанти, із використанням відеоінструментів Skype, Zoom. Для проведення диктанту педагог може підготувати текст з пропущеними орфограмами та пунктограмами.

  Учні, які не мають результатів поточного оцінювання з об’єктивних причин, можуть бути оцінені за результатами контрольної роботи. Для забезпечення рівних умов проходження оцінювання всіма учнями рекомендовано запровадити гнучкий графік проведення контрольних робіт, загальна тривалість якого має становити не менше двох тижнів.

  Рекомендовано попередньо надіслати учням графік проведення контрольних робіт.  Учитель має отримати зворотній зв’язок від усіх учнів щодо ознайомлення з графіком і наявності  технічної можливості  виконати та надіслати завдання у зазначений термін.                               Якщо хтось з учнів не має можливості виконати завдання, передбачити для них інший спосіб проходження оцінювання та надсилання матеріалів.

   Оцінювання контрольних та інших видів робіт, які буде проведено в умовах дистанційного навчання під час карантину, записуються у журналі (без дати). Класні журнали заповнюємо відповідно до календарного планування  після завершення карантину (кількість годин може бути меншою, деякі теми можна ущільнити). Якщо  учень не навчався впродовж теми та не має оцінок, то на предметних сторінках, тематичну ставимо "н/а" і не враховуємо  її при виставленні семестрової.

    Відповідно до наказу МОН від 30 березня 2020 року № 463, зареєстрованого Міністерством юстиції України 09 квітня 2020 року за № 333/34616, учнів 9-х класів у 2019-2020 навчальному році звільнено від державної підсумкової атестації. У відповідних документах про освіту робиться запис «звільнений(а)».

Учні 11-х класів складають ДПА у формі зовнішнього незалежного оцінювання (наказ Міністерства освіти і науки України від 06 квітня 2020 року № 480).  У закладі освіти ДПА може складатися лише у випадках, передбачених законодавством. Документи про здобуття повної середньої освіти учні отримують після проходження ДПА.

Методист Хмельницького ОІППО Світлана Манзюк

Обов’язково заповніть 5 альтернатив підручника. Для додавання альтернатив поставте цифри в порядку зростання починаючи із цифри 2 у переліку, так як цифра 1, це - основний вибір підручника.

Увага! Заповнюйте перелік альтернатив відповідально. Якщо бажаний автор за певним предметом не пройде конкурсний вибір, школа отримає підручники, які показала у переліку альтернатив, згідно з пріорітетами.

План роботи педагогічного колективу Песецької ЗОШ у дистанційному режимі 

на період з 16 по 20 березня


Понеділок, 16 березня

9.00 - 9.30 - корекція навчального матеріалу, підготовка домашніх завдань на наступний день, передача інформації для адміністрації шкільного сайту.

9.30 - 9.45 - коротка нарада, коригування плану роботи на день.

9.45 - 11.15 - перегляд вебінару з дидактики «Інтерактивний урок: ресурси для створення дидактичних онлайн-ігор та роздаткового матеріалу».

11.25 -13.00 - самостійна робота, Ознайомлення з повідомленням у ютубі «Платформи для дистанційного навчання під час карантину..»

13.30- індивідуальні звіти завучу про проведену роботу за день.

Вівторок, 17 березня

9.00 - 9.30 - корекція навчального матеріалу, підготовка домашніх завдань на наступний день, передача інформації для адміністрації шкільного сайту.

9.30 - 9.45 - коротка нарада, коригування плану роботи на день.

9.45 - 11.15 перегляд вебінару з дидактики «Проектна методика роботи з учнями».

11.25 -13.30 дистанційні індивідуальні консультації для учнів по предметах.

13.30 - індивідуальні звіти завучу про проведену за день за окремим графіком.

Середа, 18 березня

9.00 - 9.30 корекція навчального матеріалу, підготовка домашніх завдань на наступний день, передача інформації для адміністрації шкільного сайту.

9.30 - 9.45 - коротка нарада, коригування плану роботи на день.

9.45 - 11.00 перегляд вебінару з виховної роботи «Як подолати проблеми дисципліни».

11.00 - 11.30 самоосвіта, робота з Інтернет ресурсами для забезпечення ефективності дистанційного навчання. 

11.30 -13.30 - дистанційні індивідуальні консультації для учнів по предметах.

13.30 - індивідуальні звіти завучу про проведену роботу за день.

Четвер, 19 березня

9.00 - 9.30 корекція навчального матеріалу, підготовка домашніх завдань на наступний день, передача інформації для адміністрації шкільного сайту.

9.30 - 9.45 - коротка нарада, коригування плану роботи на день.

9.45 - 11.00 перегляд вебінару з виховної роботи «Стилі виховання – як виховувати дітей».

11.00 -13.30 дистанційні індивідуальні консультації для учнів по предметах.

13.30 - індивідуальні звіти завучу про проведену роботу за день.

П’ятниця, 20 березня

9.00 - 9.30 корекція навчального матеріалу, підготовка домашніх завдань на наступний день, передача інформації для адміністрації шкільного сайту.

9.30 - 9.45 - коротка нарада, коригування плану роботи на день.

9.45 - 11.00 - перегляд вебінару з психології «Страхи і тривоги підлітків. Причини виникнення та алгоритми подолання».

11.00 -13.30 – індивідуальні дистанційні консультації по предметах.

13.30 - індивідуальні звіти завучу про проведену роботу.