פרופסור יהודה אדלר

יהודה אדלר – מוביל את תחום הטיפול במחלות קרום הלב ושריר הלב

יהודה אדלר, אחד השמות החמים בישראל בתחום הקרדיולוגיה, ויחד עם זאת מתמחה בתחום שאינו נגיש ושכיח בפני הציבור ביחס למחלות הלב הכלליות. בעוד שעבור מרביתנו, טרדות הלב מתמקדות בנושאים כמו חסימת עורקים, אי ספיקת לב, רשרוש בלב וכדומה, שכולם כמובן יכולים להסתיים בדבר המפחיד שנקרא התקף לב, פרופ' אדלר מתמחה דווקא במחלות קרום הלב ושריר הלב, שחלקן יכולות להסתכם בכאב וקשיים תפקודיים, וחלקם יכולים להוביל אף למוות. אחת המחלות השכיחות בתחום זה היא דלקת בקרום הלב (פריקרדיטיס) או דלקת בשריר הלב (מיוקרדיטיס).

שיח ציבורי דליל סביב מחלות קרום הלב ושריר הלב

השיח הציבורי הדליל סביב מחלות אלה, כפי שמצביע על כך פרופ' יהודה אדלר, הוא אינו סממן חיובי, שכן ככל שהשיח מפותח יותר, כך המודעות לתסמיני המחלה ולעצם קיומה הולכת ועולה, וכך גם יותר ויותר גורמים מקצועיים בוחרים להיות מעורבים בתחום, סביב פיתוח מתודולוגיות טיפול ותרופות. יחד עם זאת, ולא מעט מכך אפשר לייחס לרמתו המקצועית ומחויבותו של אדלר לתחום, נושא מחלות קרום הלב ושריר הלב זוכה למחקר ענף שמצליח לייצר פיתוחים אפקטיביים בדרכי הטיפול. על כך יכול להעיד שחקן הכדורגל הספרדי, המשחק בקבוצת ריאל מדריד ובנבחרת הכדורגל של ספרד, ואשר סבל ממחלה משמעותית בקרום הלב, וזכה לטיפולו האישי והמסור של פרופ' אדלר, טיפול שאפשר לו לחזור אל המגרשים בשיא הכוח.

דמות מקצועית בולטת בארץ ובעולם

פרופ' יהודה אדלר, המשמש ושימש בשורה של תפקידים בכירים בענף הרפואה והבריאות הישראלי, הוא גם מרצה מבוקש, המציע חידושים וידע רב ערך למאזיניו. בכנס הקרדיולוגים העולמי האחרון, שנערך בסרביה, הרצה אדלר על ההתוויות העולמיות החדשות לטיפול במחלות קרום הלב ושריר הלב, התוויות שאותן גיבש בעצמו והפכו לסטנדרט טיפולי בקרב קרדיולוגים בכל רחבי העולם. בין תפקידיו, משמש אדלר כמנהל המקצועות הרפואיים ומנהל פרויקט תלפיות בבית החולים שיבא תל השומר, וכן כיו"ר מחלות קרום הלב ושריר הלב של האיגוד האירופי לקרדיולוגיה. בנוסף, משמש אדלר כמרצה בכיר באקדמיה הישראלית, ומהווה מקור מקצועי רב ערך לחינוך דור הקרדיולוגים הבא, ולהעברת הידע שפיתח וצבר בעצמו אל הדור הבא.

עושה את הטוב ביותר בתוך מסגרת האילוצים הקיימת

אחת המגבלות שחלות על אדלר, כמו על כל רופא בכל תחום אחר היא, שאין ביכולתו לייצר את התרופות הנדרשות לטיפול בחולים שלו, ויכולת הטיפול שלו מוגבלת בתרופות הזמינות ופעילות המחקר והפיתוח בתחום. יחד עם זאת, יכול כל רופא לייצר פריצות דרך של ממש במתודולוגיות הטיפול, באופן שמאפשר להשיג תוצאות טובות הרבה יותר גם במסגרת התרופתית הקיימת. פועלו של יהודה אדלר בתחום זה, הוא דוגמא קלאסית ליכולתו של הרופא להניע התקדמות ושיפור ביכולות הטיפול בכל תחום רפואי, ולעיתים אף "להדביק" את הגורמים הנכונים בצורך לפתח תרופות נוספות על בסיס הידע החדש שהתפתח בתחום.


אוטוריטה רפואית עבור קרדיולוגים מכל רחבי העולם

אחרי שאמרנו את זה, תרומתו של פרופ' אדלר לענף הקרדיולוגיה, אינה מסתכמת אך ורק בפיתוח היכולות הרפואיות והטיפוליות בתחום מחלות קרום ושריר הלב, אלא גם בהטמעת סטנדרטים מקצועיים וטיפוליים לדור הבא של הקרדיולוגים בארץ ובעולם. שיחות טלפון בינלאומיות באמצע הלילה לצורך התייעצות, היא אינה חוויה חריגה עבור יהודה אדלר, וכך גם מפגשים עם סטודנטים לרפואה הלומדים במסגרת התמחות בתחום הקרדיולוגיה ושואפים להכיר כמה שיותר את הפרקטיקות שהצליח אדלר להטמיע במערך הטיפול במחלות קרום הלב ושריר הלב.