Trnova pot do parka

Šokantno! Ekskluzivno! Samoorganizirani krajani pri projektu sodelovali z MOM!

Se sliši kot pravljica? 

Ni bilo enostavno, a začetek sodelovanja je obetaven. V zadnjih 2 letih je namreč ideja za park ob Pekrskem potoku (PPP) meso postala. Ko se je PPP pojavil v trajnostni urbani strategiji (TUS), je postal stalna tema na zborih Novovaščanov. 

S takratno idejno zasnovo nismo bili zadovoljni, saj se s samim potokom kot življenjskim prostorom za mnoge živali in rastline sploh ni ukvarjala.

Udeleženci zborov smo se strinjali, da je bistvenega pomena revitalizacija potoka in ohranitev zelenih površin, preden jih dokončno okupirajo parkirišča. Tako se je oblikovala delovna skupina, v katero smo povabili tudi sosede iz Radvanja. Oktobra 2017 smo tako organizirali zgodovinsko delavnico na temo PPP. Udeležili so se je prebivalci obeh MČ, predstavniki MOM in tudi strokovnjaki s področja urbanizma, krajinske arhitekture in okolja. Debata je bila zanimiva, želje in predlogi krajanov pa so postali osnova za urbanistični natečaj. Krajani so poudarjali predvsem revitalizacijo potoka in možnost aktivnega preživljanja prostega časa za vse generacije, predlagali so tudi čebelnjake in sadno drevje; čutiti je bilo vznemirjenje in veliko pričakovanje! Vsi udeleženci so tako delavnico kot samo idejo o sooblikovanju našega življenjskega prostora dobro sprejeli in pokazali pripravljenost za nadaljnje sodelovanje.

Kmalu je sledila delavnica, na kateri smo se predstavniki delovne skupine srečali z arhitekti, krajinskimi arhitekti, urbanisti in strokovnjakinjama za ekoremediacijo. Udeležili so se je tudi predstavniki Projektne pisarne MOM, ki nas je prijetno presenetila s pripravljenostjo za neposredno sodelovanje s krajani. Beseda je tekla o določanju parkovnih površin, finančnih sredstvih in možnostih za ureditev težko pričakovanega parka. Predvideli smo celostno urejanje območja: z ekoremediacijskimi pristopi bi najprej uredili strugo potoka in njegovo neposredno okolico. Revitaliziran potok bi ponovno postal življenjski prostor nekoč že prisotnim živalim in rastlinju. Okolico bi nato lahko nadgradili s t.i. učilnicami v naravi, da bi obiskovalce parka ozavestili o ekologiji in pomenu ohranjanja življenja v potoku in ob njem; povezali bi se lahko s študenti različnih strokovnih smeri ter z bližnjimi osnovnimi šolami. Nenazadnje pa je treba zagotoviti tudi ustrezno infrastrukturo: klopce, koše za odpadke, točke za dostop do vode, igrala za vse generacije in podobno. Želja je bilo ogromno, predstavljene so bile dobre prakse iz tujine,..., vedno znova pa se vse začne in konča pri - denarju.

Večino sredstev za PPP naj bi občina pridobila iz evropskih skladov. Člani delovne skupine smo se zavezali, da bomo MOM vztrajno spodbujali k pravočasni prijavi projekta, oddaji dokumentacije ipd., saj smo bili Mariborčani že prevečkrat priča neuresničenim obljubam.

Po dolgi, zaspani zimi se je sestala natečajna komisija, v katero smo uspešno “podtaknili” tudi svojega predstavnika, krajana Nove vasi Danijela Rebolja. Uspeh! Oblikovali so terminski načrt, čisto zares se bo nekaj premaknilo!

Še Stopinje mesta so navdušeno pozdravile naša prizadevanja in organizirale sprehod ob Pekrskem potoku, na katerem so imeli udeleženci ponovno možnost izraziti svoje potrebe, želje in pričakovanja. Zastavljeni roki so se sicer nekajkrat zamaknili, vendar smo septembra 2018 vendarle dočakali javni natečaj za PPP. Prispelo je več dobrih rešitev in komisija je imela težko delo, sredi decembra pa se je izbirni postopek zaključil.

SČS Nova vas je držala besedo in v prostorih MČ 21. 12. 2018 pripravila javno razstavo prispelih rešitev, ki ji je sledila predstavitev prvonagrajene. Predstavitve se je udeležilo precej krajanov, ki so na koncu - kot obljubljeno - spet dobili besedo v razpravi. 

Ali si lahko krajani Nove vasi in Radvanja že oddahnemo, ker bomo končno dobili dolgo pričakovani park? Niti slučajno. Do PPP je verjetno še dolga pot. Zdaj je na potezi MOM, da pripravi prostorski načrt in zagotovi zemljišča, uspešno pridobi predvidena evropska sredstva in seveda izbere ustreznega izvajalca ter izvede projekt v razumnem roku. Kljub temu da smo s Projektno pisarno ves čas zelo korektno sodelovali, je po zaključku zelo uspešnega razpisa ostalo nekaj grenkega priokusa. Zakaj? Ponovno je prišlo do izraza nenavadno poslovanje MOM, kjer leva roka ne ve, kaj dela desna! Že v prvotni zasnovi za park so bile predvidene nekatere parcele za odkup oz. dolgoročni najem. Na zborih SČS smo izrazili skepso glede realnih finančnih zmožnosti za odkup novih zemljišč, niti v sanjah pa nismo pomislili, da bi MOM katero izmed predvidenih prodala...! Na križišču Radvanjske in Letonjeve je občina npr. predvidela razširitev parka iz ozke poti ob potoku v zelenico z otroškimi igrali. Pred kratkim pa nas je presenetila novica, da je bilo zemljišče prodano zasebniku. Kakšna je usoda preostalih občinskih zemljišč, predvidenih za park? Dokler ne bo sprejet OPPN, je očitno še vse v zraku. Člani delovne skupine za PPP bomo zato naše izvoljene predstavnike še naprej opominjali na dane obljube in načrte. 

Želimo si čimprejšnji uspešen zaključek zastavljenega projekta ter ustrezno dolgoročno skrb za parkovne površine in infrastrukturo. Že sedaj ocenjujemo sodelovanje s Projektno pisarno kot uspešno in si želimo, da bi tovrstna interakcija s krajani postala standard za vse prihodnje urbanistične projekte v MOM.

Barbara Stojanov