Новини центру

2023-2024

На кінець травня була завершена ще одна група в межах навчального курсу ІТС. Цього разу учасниками навчального процесу стали психологи та соціальні педагоги навчальних закладів Харківської області. На жаль, травневі обстріли Харківського регіону негативно відображаються на психоемоційному стані мешканців цих територій. 

Саме тому, кожна групова зустріч починалася з самооцінки учасниками свого стану та виконання технік саморегуляції. Після стабілізації стану, учасники долучалися до вивчення нових тем.  

Серед тем, вивчених учасниками: допомога людині, яка поруч (травма на шкалі часу; перша психологічна допомога (перша емоційна підтримка); чого не варто робити при наданні першої емоційної підтримки; інструкції (принципи) надання першої емоційної підтримки; протокол МААСЕ).

Заняття проводились тренером ІТС Ганною КРАСІНОЮ. Навчання пройшли фахівці навчальних закладів Красноградського, Куп'янського,  Лозівського, Чугуївського районів Харківської області та Безлюдівської громади (Красноградський ліцей №3, Петрівський ліцей Наталинської сільської ради Красноградського району, Березівська гімназія Наталинської сільської ради, Красноградський ЦПО, Ізюмський ліцей №3, Донецький ліцей №1 Донецької селищної ради Ізюмського району, Ізюмський ліцей №5, Самійлівський ліцей №1 Близнюківської селищної ради, Шевченківський ліцей №1, КЗ «Пересічанський ліцей», КЗ "Пісочинський ліцей «Мобіль», КЗ «Харківська спеціальна школа №8», Безлюдівська громада, КЗ Хорошівський ліцей, КЗ Хорошівський ЗДО, КЗ Васищевський ліцей, КЗ Безлюдівський юридичний ліцей, КЗ Безлюдівський ліцей, КЗ Хорошівський ліцей, КЗ Лизогубівський ліцей, КЗ «Зміївський ліцей №2».

У травні-червні 2024 р. розпочалась плідна співпраця Центру стресостійкості з «Пенсійним фондом України в Харківській області». Тренери ІТС та Центру Лариса КОНДРАЦЬКА, Ганна КРАСІНА та Сергій КРАСІН проводять заняття з персоналом відділень пенсійного фонду в режимі офлайн безпосередньо на робочих місцях. Ознайомлення з протоколами ІТС забезпечує формування навичок надання самодопомоги та допомоги людині, яка поруч. Від обміну особистим досвідом проживання стресових ситуацій учасники переходили до безпосереднього використання прийомів надання першої психологічної допомоги. Як завжди, актуальною є тема здобуття внутрішніх ресурсів.

Висловлюємо щиру вдячність керівництву Харківського обласного центру соціальних служб за надану можливість проводити навчально-тренінгові заняття в тренінгових залах.

У квітні 2024 року завершився цикл навчально-тренінгових занять для здобувачів освіти третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти за програмою «Перша психологічна допомога та самодопомога в подоланні кризових ситуацій».

Тренерка «Центру стресостійкості «Resilient City Initiative» Лариса КОНДРАЦЬКА навчила аспірантів протоколам надання першої психологічної допомоги з метою користування ними у разі потрапляння під обстріли, під час терористичних атак, інших психотравмуючих подій. Отриманні знання стануть у нагоді для надання психологічної допомоги людям під час обстрілів, повітряних тривог тощо.

Упродовж квітня 2024 року тренери «Центру стресостійкості «Resilient City Initiative» Сергій КРАСІН, Лариса КОНДРАЦЬКА, Ганна КРАСІНА, Світлана БУЖИНСЬКА провели цикл навчально-тренінгових занять для психологів інклюзивних ресурсних центрів міста Харкова та Харківської області, педагогічних працівників та науково-педагогічних працівників закладів освіти різних рівнів за програмою стажування «Перша психологічна допомога та самодопомога в подоланні кризових ситуацій».

Квітень був наповнений інтенсивною роботою всього тренерського складу Центру. Крім фахівців Харківського автотранспортного фахового коледжу (ХАФК), в курсі навчально-тренінгових занять брали участь педагогічні працівники та фахівці Чугуївського ІРЦ, Краснокутського ІРЦ,  Зміївського ІРЦ та відділу камерного ансамблю Харківського Музичного Фахового коледжу ім. Б.М. Лятошинського.

З великим задоволенням учасники опрацювали навички самодопомоги, активно взяли участь в інтерактивних формах навчання. Найбільш актуальною та затребуваною стала тема набуття ресурсів в умовах військового часу. Кожен з учасників зміг діагностувати власну унікальну комбінацію ресурсів боротьби з несприятливими обставинами, розглянувши модель BASIC Ph, спланувати особистісний план щодо зміцнення особистісних ресурсів. Заняття були проведені тренерами ІТС та Центру Ганною КРАСІНОЮ та Сергієм КРАСІНИМ.

Особливе місце в освіти займають діти з особливими освітніми потребами, що мають фізичні або психофізичні порушення розвитку. Педагогам та психологам необхідно створити умови та надати допомогу в психологічній та соціальній адаптації, підготовці до повноцінного життя в суспільстві дітей з особливими освітніми потребами та надати підтримку їх батькам та опікунам. Під час військових дій фахівцям стає вдвічі складніше реалізовувати свою професійну діяльність. Педагогічний склад ІРЦ потребує особистої підтримки щодо усвідомлення можливих змін в особистісній поведінці через постійні стресові ситуації, повʼязані з війною. Саме тому, протягом квітня навчання за програмою пройшли педагоги та психологи Куп'янського ІРЦ (Куп’янськ), Біляївський ІРЦ (с-ще Біляївка), Близнюківський ІРЦ (смт Близнюки). Під час проходження курсів учасники розвили навички самооцінки свого стану, самодопомоги, надання першої психологічної допомоги та підтримки дітей у разі виникнення симптомів гострої реакції на стрес. Курс проводився тренером ІТС та Центру Сергієм КРАСІНИМ.

У квітні 2024 року в приміщенні «Центру стресостійкості «Resilient City Initiative» розпочалось навчання педагогічних працівників та психологів Харківського педагогічного фахового коледжу, науково-педагогічних працівників Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради, психологів закладів освіти м. Харкова з надання першої психологічної допомоги та надання самодопомоги під час стресових ситуацій. Тренери центру Сергій КРАСІН та Ганна КРАСІНА ознайомлять з протоколами самодопомоги та першої психологічної допомоги ближньому, які рекомендують тренери «ITC».

Тренери «Центру стресостійкості «Resilient City Initiative» з квітня 2024 року розпочали роботу у спеціально обладнаному приміщенні в Комунальному закладі «Харківська гуманітарно-педагошічна академія» Харківської обласної ради. За підтримки ректорки Академії Галини ПОНОМАРЬОВОЇ та «Israel Trauma Coalition» приміщення Центру має необхідне обладнання для проведення навчально-тренінгових занять.

Протягом березня, під керівництвом тренерів ІТС та Центру Сергієм КРАСІНИМ, Ганною КРАСІНОЮ та Ларисою КОНДРАЦЬКОЮ, пройшли навчання чотири групи, які склали курсанти та офіцерський викладацький склад Національної Академії Національної гвардії України м. Харків. Наразі учасники навчання територіально знаходяться у м. Вінниця, тому зустрічі відбувалися в онлайн-форматі. 

Для майбутніх захисників дуже важливими є знання щодо симптомів, характерних для гострої стресової реакції, навички саморегуляції під час виникнення симптомів, які можуть виникати під час виконання бойового завдання. Під час навчально-тренінгових занять, найбільш активного обговорення отримали розбори стресових факторів бою, ознаки бойової психічної травми та протоколів  надання першої психологічної допомоги під час бою.

Тренерами «Центру стресостійкості «Resilient City Initiative» Ганною КРАСІНОЮ та Сергієм КРАСІНИМ у березні 2024 року проведено навчально-тренінгові заняття з надання першої психологічної допомоги за програмою стажування «Перша психологічна допомога та самодопомога в подоланні кризових ситуацій» в двох групах педагогічних працівників Харківського автотранспортного фахового коледжу (ХАФК). Інтерактивні форми навчання дозволили учасникам обмінятися особистим досвідом проживання стресових ситуацій та навичками здобуття внутрішніх ресурсів. Навчені протоколам надання першої психологічної допомоги педагогічні працівники користуватимуться отриманими знаннями і практичними уміннями у процесі виконання професійних завдань.

Протягом лютого 2024 року тренерами «Центру стресостійкості» Красіною Ганною та Красіним Сергієм розпочато проведення  курсу тренінгів з програми підвищення кваліфікації за темою: «Перша психологічна допомога та самодопомога у подоланні кризових ситуацій» для викладацького складу  Харківського автротранспортного фахового коледжу (ХАФК).

Впродовж тренінгових занять учасники мають можливість відпрацювати навички самодопомоги, отримати відповіді на актуальні питання, розвинути та зміцнити особистісну психологічну пружність та здатність відновлюватися після кризових ситуацій під час військових дій.  

Найбільша увага, під час занять, приділяється важливим аспектам надання першої психологічної допомоги (ППД) потребуючим, серед них: правила та принципи надання ППД; хто, коли та де може надавати ППД; як не нашкодити під час надання першої допомоги. 

Завершення курсу підготовки заплановано на березень.

Тренери Центру стресостійкості «Resilient City Initiative» 23 лютого 2024 року взяли участь у робочій зустрічі психологів, психіатрів, реабілітологів та соціальних працівників з питань підтримки та збереження ментального здоров’я дітей під час війни. Зустріч проходила за підтримки БО «Благодійний фонд «Харків з тобою». В рамках робочої зустрічі було презентовано доповідь «Робота Центру стресостійкості «Resilient City Initiative»: досвід та перспективи». Учасники заходи обмінялись досвідом та визначили перспективи подальшої співпраці між надавачами послуг в галузі ментального здоровʼя, психосоціальної підтримки та реабілітації.

Тренерка «Центру стресостійкості» Бужинська Світлана Миколаївна у лютому 2024 року провела тренінги з педагогічним колективом Комунального закладу «Харківський ліцей №162» Харківської міської ради за програмою підвищення кваліфікації на тему «Перша психологічна допомога та самодопомога у подоланні кризових ситуацій». Під час тренінгових занять вивчено причини та ознаки професійного вигоряння,  техніки запобігання професійному вигорянню.

Наприкінці другого року військової агресії для освітян м. Харкова тренери центру стресостійкості регулярно проводять навально-тренінгові заняття з надання першої психологічної допомоги. Цикл тренінгів проведено для педагогічних працівників Комунального закладу «Харківський ліцей №28» Харківської міської ради. Учасники ознайомились з протоколами самодопомоги та першої психологічної допомоги ІТС «4 стихії», «МААСЕ», модель BASIC Ph. Педагогічні працівники ознайомились з основними принципами взаємодії з людиною, яка зазнала травматичного впливу. Детально розглянуті реакції та симптоми цих впливів на людину й проаналізовано види допомоги в залежності від плину часу з моменту надзвичайної події. Для збереження ментального здоров’я опрацьована багатовимірна модель подолання стресових ситуацій та надзвичайних подій.

Для педагогічних працівників Харківського педагогічного фахового коледжу  тренери «Центру стресостійкості» Сергій КРАСІН та Ганна КРАСІНА провели заняття з підвищення стресостійкості за протоколами Ізраїльської коаліції по роботі з травмою «ITC». Під час занять з психоедукації розглянуто методики побудови взаємодії з особами з травматичним досвідом, розглянуто симптоми, які можуть виникнути після травматичної події. Опрацьовано теми: «Підтримка особистості під час довготривалого стресового впливу (війни). Поняття безперервності. Модель BASIC Ph». Для педагогічних працівників в умовах стресового впливу війну тренерами опрацьовано питання профілактики професійного вигорання.

Педагогічні працівники Мереф’янської громади отримали сертифікати про проходження навчання за програмою «Перша психологічна допомога та самодопомога у подоланні кризових ситуацій» від «Центру стресостійкості» Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради.

Тренеркою «Центру стресостійкості» Світланою БУЖИНСЬКОЮ проведено навчально-тренінгові заняття з надання першої психологічної допомоги та самодопомоги для педагогічних працівників та адміністрації Комунального закладу «Харківський ліцей №162» Харківської міської ради. З учасниками навчання опрацьовано протоколи самодопомоги та протоколи надання першої психологічної допомоги. Також учасники ознайомились з основними принципами взаємодії з людиною, що зазнала травматичного впливу та розглянуті реакції та симптоми цих впливів на людину й відповідно видів допомоги в залежності від плину часу з моменту надзвичайної події. Для збереження ментального здоров’я опрацьована багатовимірна модель подолання стресових ситуацій та надзвичайних подій.

Для науково-педагогічних працівників та адміністрації Національного фармацевтичного університету тренери «Центру стресостійкості» Сергій КРАСІН, Світлана БУЖИНСЬКА та Ганна КРАСІНА упродовж грудня 2023 року провели цикл навчально-тренінгових занять з формування базових знань про побудову взаємодії з особами з травматичним досвідом. Під час тренінгів науково-педагогічний склад Національного фармацевтичного університету ознайомився з методикою підтримки особистості під час війни за адаптованими ізраїльськими методами і протоколами, які на практиці довели свою ефективність під час надання першої психологічної допомоги для населення під час травмуючих подій.

Для педагогічних працівників Комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №458 комбінованого типу Харківської міської ради» в грудні 2023 року розпочато серію навчально-тренінгових занять за програмою «Перша психологічна допомога та самодопомога у подоланні кризових ситуацій» за протоколами самодопомоги та надання першої психологічної допомоги Ізраїльської коаліції по роботі з травмою «ITC». Заняття проводяться на базі тренінгових залів методичного кабінету Харківського обласного центру соціальних служб.

У перший день зими проведено цікаве заняття для освітян Мереф’янської громади тренеркою «Центру стресостійкості» Ларисою Кондрацькою за програмою «Перша психологічна допомога та самодопомога у подоланні кризових ситуацій». 

Учасники підвели підсумки тренінгу, поділились враженнями та презентували свої думки стосовно процедур використання протоколів самодопомоги та надання першої психологічної допомоги від Ізраїльської коаліції по роботі з травмою «ITC».

В рамках діяльності центру стресостійкості «RESILIENT CITI INITIATIVE» Бужинською Світланою Миколаївною було проведено тренінги з підвищення кваліфікації із педагогічним колективом Комунального закладу «Харківський ліцей №162» Харківської міської ради та науково-педагогічними працівниками Національного фармацевтичного університету  за програмою «Перша психологічна допомога та самодопомога у подоланні кризових ситуацій». 

З учасниками навчання опрацьовано протоколи самодопомоги та протоколи надання першої психологічної допомоги. Також учасники ознайомились з основними принципами взаємодії з людиною, що зазнала травматичного впливу та розглянуті реакції та симптоми цих впливів на людину й відповідно видів допомоги в залежності від плину часу з моменту надзвичайної події. Задля збереження ментального здоров’я опрацьована багатовимірна модель подолання стресових ситуацій та надзвичайних подій.

Упродовж листопада 2023 року проведено навчально-тренінгові заняття з науково-педагогічними працівниками Національного фармацевтичного університету. Тренери «Центру стресостійкості» Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради Сергій Красін та Ганна Красіна провели заняття з психоедукації для викладачів та керівництва університету за протоколами Ізраїльської коаліції по роботі з травмою «ITC».

28 листопада 2023 року тренеркою «Центру стресостійкості» Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради Ларисою Кондрацькою проведено заняття з психоедукації для педагогічних працівників Комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №458 комбінованого типу Харківської міської ради» на тему «Особливості впливу травматичного стресу на людину». Заняття проведено у співпраці з методичним кабінетом Харківського обласного центру соціальних служб у новій тренінговій залі.

«Центр стресостійкості» Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради разом з керівництвом Харківського обласного центру соціальних служб розробив план проведення навчально-тренінгових занять за програмою «Перша психологічна допомога та самодопомога у подоланні кризових ситуацій» для педагогічних, науково-педагогічних, соціальних працівників та психологів Харківського регіону. 24 листопада 2023 року відбулась робоча нарада представників «Центру стресостійкості» та керівництва Харківського обласного центру соціальних служб з питань методичного та матеріально-технічного забезпечення навчально-тренінгових занять.

Для освітян Мереф’янської громади тренерка «Центру стресостійкості» Лариса Кондрацька провела серію навчально-тренінгових занять за програмою «Перша психологічна допомога та самодопомога у подоланні кризових ситуацій». Упродовж листопада 2023 року було проведено заняття за трьома модулями програми. Навчальний курс заснований на адаптованих ізраїльських та американських методах і протоколах, які на практиці довели свою ефективність під час надання першої психологічної допомоги для населення під час травмуючих подій. Центр надання адміністративних послуг Мереф’янської громади підтримав навчання освітян надавши приміщення для проведення занять.

15 березня 2023 року Вченою радою Академії затверджено Положення про Центр стресостійкості «Resilient City Initiative», як окремий підрозділ кафедри педагогіки, психології, початкової освіти та освітнього менеджменту Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради.

24 січня 2023 року підписано договір про співпрацю між КОМУНАЛЬНИМ ЗАКЛАДОМ «ХАРКІВСЬКА ГУМАНІТАРНО-ПЕДАГОГІЧНА АКАДЕМІЯ» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ та «ІЗРАЇЛЬСЬКОЮ КОАЛІЦІЄЮ ПО РОБОТІ З ТРАВМОЮ», основними завданнями якого визначено необхідність зміцнення дружніх відносин, налагодження взаємовигідної двосторонньої співпраці у науковій сфері, розвитку та укріплення міжнародних освітніх, наукових та інформаційних зв’язків та популяризація співпраці в галузі освіти та наукових досліджень.

Центр стресостійкості «Resilient City Initiative» створено на виконання Указу Президента України №195/2020 «Про Національну стратегію розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі» з метою об’єднання наукових досліджень та залучення передового світового досвіду навчання методикам подолання психологічних травм та надання допомоги з підвищення стресостійкості педагогічним, соціальним, медичним працівникам та представникам інших служб, які мають змогу надавати допомогу постраждалим від військової агресії.