13.10

Електронна адреса viktoriapavlenko194@gmail.com


Доброго дня!

Сьогодні ви опрацьовуєте матеріал самостійно!  

Запишіть в зошит

13 жовтня

Практична робота

Тема: Історичні джерела про долю альманаху «Русалка Дністровая» та її авторів

Перегляньте відео до теми 


Прочитайте документ №1 і встановіть (усно):

1.Що єднало членів гуртка  « Руська трійця»таких різних поміж себе ?

2.З чого розпочали свою діяльність « трійчани»?

3.Що спонукало членів гуртка « Руська трійця» до активної фольклорної діяльності?

Документ 1

 « Членів гуртка об’єднувала ідея праці на ниві національної культури, зокрема відродження української літератури в Галичині. Свою діяльність гуртківці розпочали з вивчення життя рідного народу, з широко запланованих фольклорно-етнографічних студій. Енергійні ентузіасти «руського слова» були окрилені процесами становлення нової української літератури на Наддніпрянщині, романтичним піднесенням , що охопило сусідні західно- й південнослов’янські народи і символізувало їхнє національно-культурне відродження.

( О.Петраш)

Прочитайте документ №2 і встановіть (усно):

1. Якою була оцінка мотивів друку «Русалки»  В.Левицьким?


Документ №2


«Шашкевич Маркіян і Головацький Яків видрукували цю книжечку власним коштом в Угорщині без усякого підозрілого  умислу, а лише через недосвідченість, юнацьку легковажність і марну  жадобу літературної слави. Крім того, вважаю за потрібне додати, що  згаданим особам у зв’язку з виданням ними в Угорщині названої книжечки без дозволу тутешньої цензури ректорат виніс сувору догану й під загрозою найсуворішого покарання заборонив їм усяке листування в літературних справах».

(Венедикт Левицький (1783  — 1851 рр.) — український греко-католицький церковний діяч і педагог. ініціатор цензурної заборони альманахів «Руська Трійця», «Зоря» і «Русалка Дністрова»)


Прочитайте документ №3 і встановіть (усно):

1. Встановіть із оцінки альманаху І.Франком погляди « трійчан» на перспективи і шляхи державотворення слов’ян ( українців, поляків). Якою мала бути форма державності?

Документ № 3

 «Русалка» …вказує вже ясно, яка мусить бути спільна всеслов’янська робота, вказує, що правдива федерація між народами, хоть і братніми, та розрізненими історією, можлива аж тоді, коли сі народи пізнаються докладно, обміняються всім, що в них є найкращого й найліпшого, пізнають свої окремішні змагання і зложать з них одну, загальну ціль. Се був протест «Русалки» проти політичного авторитету.

( І.Франко)

Прочитайте документ №4 і встановіть (усно):

1. В чому полягала революційність діяльності « Руської трійці»? 

Документ № 4

«Русалка Дністровая», хоть і який незначний її зміст, які неясні думки в ній висказані, була свого часу явищем наскрізь революційним. Бо зважмо лишень, що становило головну суть тодішнього літературного руху в нас! Передовсім традиція церковна, котра назначувала предмети, якими можна було заниматися, і згори назначувала спосіб та дух їх оброблення. Відтак традиція язикова, котра згори осуджувала все писане не по-церковному і не церковним правописом.

Оперта на тих двох авторитетах, мусила література стати кастовою, зректися всякого поступу, всякої критики, всякої живішої мислі. З релігійного становища вона проскрибувала не тільки свобідну думку та свобідний суд о ділах, але й свобідне, чоловіче життя, бо се все кінець кінців ішло до обалення авторитету, до перевороту, – до революції. А «Русалка Дністровая» якраз ударила від одного маху на всі три точки. Вона поставила і обговорювала предмети зовсім світські, зовсім не обняті тісним церковним світоглядом, обговорювала їх зовсім не так, як би сього жадали церковники, ба навіть у письмі і правописі відбігла від старої традиції, – значить, рішучо встала проти літературно-церковного авторитету. Се вже було діло сміле..»

(І.Франко)


Прочитайте документ №5 і встановіть (усно):

1.Чим обумовлена оцінка діяльності « трійчат» директором  львівської поліції? На підставі цього свідчення поясніть причини заборони «Русалки Дністрової» та переслідування трійчан.

Документ № 5

 «Ми маємо по горло клопоту з поляками, а ці божевільні хочуть ще воскресити давно поховану русинську націю».

(Директор львівської поліції)

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:


1-й крок - визначте, ким був автор документа, узагальніть, про що йдеться в поданому уривку, з’ясуйте, коли відбулися описані події.

2-й крок визначте, як автор розповіді ставиться до подій або історичних діячів, про які йдеться; поміркуйте, навіщо він свідчить про події, що хотів повідомити; з’ясуйте значення подій та явищ, про які йдеться в джерелі.

3-й крок - поясніть, у чому для себе вбачаєте цінність джерела; стисло висловіть своє ставлення до описаних подій або діячів.

Уривки з джерел (на вибір):

Галицький громадський діяч і письменник Олекса Бобикевич на вечорі пам’яті Маркіяна Шашкевича 1893 р.

Зі спогадів «Пережите і вистраждане» Я. Головацького 

Також і особисте життя Вагилевича було собою цілою смугою страждань: голоду, холоду і всіляких поневірянь. А була це людина незвичайної на той час обізнаності у слов’янських питаннях, надзвичайно працьовитий і, звісно, простий письменник, без революційних амбіцій.

Невдача з першою спробою найбільше зачепила М. Шашкевича, ініціатора всього руху. Хоч його й висвятили, але надали невелику парафію, де він тяжко бідував, помер через сухоти на 32-му році життя (під час хвороби він втратив також зір і слух). Але незважаючи на те, лише він один все витримав до кінця, а його дух залишився й надалі провідною зіркою для народного руху в Галичині.

Започаткований ним напрям у руській літературі панував дуже недовго. Навіть найближчі товариші й приятелі померлого покинули його прапор: Вагилевич змушений був віддатись польській літературі, а Головацький змінив свої позиції».

Зі статті М. Павлика «50-ліття руської літератури» (1887)