Nepromokavé bundy

V zásadě požadavky na prodyšnost a nepromokavost jdou proti sobě a ani v dnešní době nejsou kvalitní nepromokavé bundy schopné "udýchat" potivé aktivity. Protože je potivost lidí dost variabilní, někdo se vyhýbá nošení nepromokavé bundy jak jen to jde a nasazuje ji až při skutečném dešti. Naopak jiní jsou v nepromokavé bundě za chladnějšího počasí schopní turistiky a používají ji i třeba jen proti větru.

Je velmi problematické měřit, jak moc prodyšná je která membrána (MVTR vs. Ret) a reálný pocit z bundy občas nemusí odpovídat číslům. Navíc údaje o prodyšnosti u mnoha levnějších výrobců neodpovídají realitě. Proto je nejjistější se držet osvědčených materiálů jako Pertex Shield nebo GTX nebo alespoň osvědčených výrobců a bund, se kterými jsou dobré praktické zkušenosti. Pozor - na internetu najdete často pozitivní recenze i na nekvalitní bundy. Ať už je to úmyslná propagace nebo jen neznalost recenzenta, který nemá srovnání s jinými bundami.

Kupovat nepromokavé bundy v ceně 1-2 tisíc je vyhazování peněz oknem, protože stejně nebudou dost prodyšné (i pokud výrobce jako Kilpi nebo Northfinder slibuje zázračné parametry), a tak poslouží podobně jako Rain Cut z Decathlonu za pár stovek.

Vlákno na OF (přejděte na poslední stranu vlákna): http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?f=9&t=6795

Laciné neprodyšné bundy

Nejlevnější řešení na nouzovou situaci, když přijde déšť, který jste nečekali. Neočekávejte žádnou prodyšnost, v bundě se celkem rychle zapaříte. Výhodou je ale nízká cena a hmotnost.

Decathlon Rain Cut - cca. 300 Kč, 200-300g

Pertex Shield

Osvědčený materiál na lehké nepromokavé bundy. Na první pohled se můžete bát o trvanlivost, ale zkušenosti ukazují, že není problém ani s nošením pod velkým batohem. Výhodou je pocitová měkkost materiálu a hmotnost bund, nevýhodou menší prodyšnost než u GTX Active.

Rab Downpour - 3300 Kč, 360g, skvělý poměr cena/výkon, trošku těžší materiál

Montane Minimus - 4200 Kč, 200g, občas jde sehnat v dobré slevě na sportsshoes.com, pak získáte kvalitní bundu za opravdu dobrou cenu, existuje několik dalších variant bundy (Montane Minimus Stretch Ultra...)

GTX Active

Skvělá prodyšnost (Ret 2-3), rozumná trvanlivost i váha. Pokud vás nelimituje rozpočet nebo nechcete extrémně lehkou nebo naopak odolnou bundu, pak je GTX Active asi nejlepší řešení.

Tilak Attack Active - 7200 Kč, 320g, česká výroba, servis u výrobce, relativně odolná

GTX Pro

Odolné bundy s dobrou prodyšností (Ret 3-4), kde oželíte pár gramů navíc za to, že bunda vydrží i méně šetrné zacházení. Dobrá volba, pokud plánujete bundu trvale nosit na sobě a bojíte se, aby to bunda vydržela. Reálně by vám ale často Pertex Shield nebo GTX Active stačily. Podšívka C-knit by měla být příjemnější na kůži a pomáhat s odvodem vlhkosti, ale informace jsou

Tilak Storm - 8500 Kč, 475g, česká výroba, C-knit podšívka (příjemnější na holé tělo)

Další membrány

Polartec Neoshell

Velká prodyšnost díky tomu, že vzduch může částečně procházet skrz látku. Teoreticky menší nepromokavost, ale v reálu jsou bundy nepromokavé. Bohužel jsou často bundy z Neoshellu relativně těžké a drahé. Kvůli špatnému marketingu je bund z tohoto materiálu málo a v Česku jsou téměř nesehnatelné.

Proflex

Vlastní membrána firmy Rab. Praktické zkušenosti kupodivu velmi pozitivní, ale jen od pár jejich vlastníků. Může to být tedy perfektní volba, ale je zde určité riziko kvůli malému vzorku uživatelů.

Rab Kinetic Plus - 4500 Kč, 310g

Rab Kinetic Alpine - 5500 Kč, 390g, odolnější verze bundy s lepší kapucou