Outdoor education: a new way of teaching and learning

Vrijeme i mjesto održavanja tečaja:

Bologna (Italija), od 15. do 21. svibnja 2022.

Opis tečaja i ishodi:

Izvanučionička nastava je sve više zastupljena u Europi. Pojavio se trend integracije izvanučioničkih aktivnosti u fomalnu nastavu i uvođenja vanjskih aktivnosti unutar učionice. Ne samo da obrazovanje na otvorenom pomaže učenicima da se usklade sa svojom okolinom i steknu uvažavanje prirodnog svijeta, ono također igra važnu ulogu u prenošenju onoga što nauče u učionici u stvarni život kroz primjenu i promatranje i uvelike doprinosi njihovom osobnom i društvenom razvoju.

Ovaj tečaj je osmišljen kako bi učiteljima i drugom obrazovnom osoblju pružio osnovne vještine i alate za vođenje niza grupnih vježbi i izazova, igara rješavanja problema, iskustvenih aktivnosti u prirodi, na školskim mjestima, u lokalnim parkovima, kao i u urbanim sredinama.

Ovaj tečaj ima za cilj pružiti polaznicima alate, ideje i najbolje prakse, kao i praktično iskustvo i znanje iz prve ruke o tome kako integrirati obrazovanje na otvorenom u formalno obrazovanje. Opći cilj ovog tečaja je poticati izvrsnost i inovativnost u obrazovanju osposobljavanjem učitelja i obrazovnog osoblja osnovnim znanjima i vještinama za integraciju aktivnosti obrazovanja na otvorenom u svoje obrazovne programe.

Zahvaljujući ovom tečaju polaznici će:

  • Upoznati ključne elemente i rastuće trendove vezane uz obrazovanje na otvorenom i poučavanje izvan učionice;

  • Učiti i raspravljati o načelima i kulturnim aspektima obrazovanja u prirodi;

  • Naučiti kako osmisliti, planirati i pružiti inspirativne obrazovne aktivnosti na otvorenom;

  • Iskusiti i prakticirati radne metode i pristupe odgoja i obrazovanja za okoliš i na otvorenom;

  • Upoznati i eksperimentirati s praktičnim aktivnostima i grupnim igrama koje se mogu koristiti i integrirati u pravi tečaj;

  • Naučiti kako koristiti obrazovanje na otvorenom za osobni, društveni i relacijski razvoj (npr. samopouzdanje, izgradnja tima, vodstvo…);

  • Razmijeniti najbolje prakse i iskustava o obrazovanju na otvorenom s nastavnicima i obrazovnim osobljem koji dolaze iz cijele Europe;

  • Komunicirati s pojedincima i organizacijama koje rade na području obrazovanja u Europi kroz svakodnevnu suradnju i aktivnosti izgradnje tima.

Informacije o pružatelju tečaja:

ELA (Erasmus Learning Academy), je centar za obuku koji se fokusira na osmišljavanje i provedbu tečajeva za nastavnike, obrazovno osoblje i studente uz potporu europskih programa, posebice Erasmus+. Osnivač akademije je direktor IFOM-a Francesco Tarantino i zadužena je za upravljanje inicijativom ErasmusTrainingCourses.com kojim je ranije upravljao IFOM. IFOM se i dalje usredotočuje na radna iskustva za studente i maturante. Akademija se fokusira na osmišljavanje i provedbu međunarodnih tečajeva i učenja te mobilnost nastavnika i obrazovnog osoblja. ELA nudi niz inovativnih i praktično vođenih tečajeva prilagođenih edukatorima, posebno učiteljima. Fokus je na učenju izvan učionice u kooperativnom i međunarodnom okruženju. Pedagoške metode koje se koriste temelje se na iskustvenom učenju, učenju kroz rad i razmjeni najboljih praksi. Akademija djeluje kao čvorište i mreža na talijanskom teritoriju gdje surađuje s javnim institucijama, školama svih razina, centrima za strukovno obrazovanje, sveučilištima, pružateljima usluga obrazovanja odraslih i ostalim institucijama koje nude formalno i neformalno obrazovanje. Glavno sjedište agencije je u Bologni, gdje se održava većina tečajeva, a također se organiziraju tečajevi na Siciliji i na Tenerifima.

Tečaj „Outdoor education: a new way of teaching and learning“ održan je u Bologni, od 15. do 21. svibnja 2022., a vodila ga je Susanna Esposito, trenerica za tečajeve ima diplomu iz interkulturalnog posredovanja i magisterij iz jezika, društva i komunikacije stečen na Sveučilištu u Bologni. Stekla je iskustvo u vođenju tečajeva obuke, u području ranog napuštanje škole, prevencija vršnjačkog nasilja i inovativnih metoda poučavanja.

Očekivanja prije tečaja:

Upoznati nove metode rada kroz aktivnosti izvan učionice, poboljšati svoje vještine i kompetencije za rad na aktivnostima izvan učionice, naučiti kako bolje motivirati učenike za učenje izvan učionice, upoznati nove IKT alate koji mogu pomoći u radu, upoznati učitelje iz drugih obrazovnih sustava i zemalja, upoznati kulturalne specifičnosti i povijesne zanimljivosti Bologne i susjednih gradova, razvijati socijalne i komunikacijske vještine te uspostaviti kontakte na društvenim mrežama s drugim polaznicima tečaja.

Evaluacija tečaja:

Sudjelovanjem na tečaju učiteljica matematike i informatike je uspostavila kontakte s učiteljima drugih zemalja i na taj način omogućila potencijalnu suradnju s istima u budućnosti. Tečaj je pružio nova znanja i kompetencije vezane za Outdoor Education te motivaciju učenika za učenjem izvan učionice. Na tečaju se također raspravljalo o razlikama i sličnostima između rada ivan učionice s učenicima mlađa i starije dobi te zahtjevima kurikuluma u različitim državama Europe. Na tečaju smo također upoznali i isprobali kreativan IKT alat Actionbound koji se može koristiti u učenju izvan učionice te je prikladan za razne nastavne sadržaje (npr. povijest, geografija, matematika, hrvatski jezik, informatika, engleski jezik, priroda,…). Kroz tečaj smo se dotakli i prostornih i administrativnih problema na koje učitelji nailaze prilikom planiranja učenja izvan učionice. Osim novih znanja i vještina vezanih za provođenje nastave izvan učionice, te uporabe novih IKT alata, putovanje u Bolognu utjecalo je na razvoj socijalnih i komunikacijskih vještina, posebice komunikacije na engleskom jeziku. Upoznavanje kulturalnih i povijesnih zanimljivosti Bologne, posjet Firenzi i Raveni te razgovor s lokalnim stanovnicima i učiteljima drugih zemalja omogućio je vlastiti osobni razvoj i povećao kulturološku svijest. Voditeljica tečaja je bila vrlo angažirana i trudila se da nam na najbolji način približi učenje izvan učionice. Tečaj je bio zanimljiv i praktičan te je doprinio razvoju novih ideja i sklapanju novih (profesionalnih) prijateljstava. Jedna od najvećih vrijednosti ovakvih mobilnosti je razmjena informacija, primjera dobre prakse i ideja učitelja iz raznih dijelova Europe, te mogućnost uspoređivanja našeg školskog sustava s ostalima.