Job shadowing - praćenje nastave, Colegio Nuestra Señora de Monte Sión

Kada:6.-12. 3. 2022.

Gdje: Colegio Nuestra Señora de Monte Sión, Av. Padre Prudencio, 10, 46900 Torrent, Valencia, Spain

S kim: Ana Montiel, prof.španjolskog i engleskog jezika

Kako: Colegio Monte Sion škola je koja se u lokalnoj zajednici predstavlja motom: "Od 3 do sveučilišta!". Zaista je tako; škola provodi nastavu za predškolski uzrast (počevši od 3.godine života), rani školski (primary), niži srednjoškolski (ESO, ono što odgovara hrvatskim 6.- 8.r. OŠ i 1.-2.r. SŠ) te završni (bachelor, 3.- 4.r. SŠ) stupanj obrazovanja. Izabrala sam ih kao hosting instituciju jer sam imala prilike surađivati s njima kroz KA2 projekt koji smo ranije provodili u suradnji s još 3 europske škole. Osim što su se doimali kao veoma prijateljski i komunikativni, pokazali su se i kao odgovoran partner te partner s mnogo iskustva u Erasmus projektima, što sa sobom nosi i kompetencije kojima smo kroz naš KA1 težili: inovativne metode, IKT u nastavi i organizacija novih Erasmus aktivnosti.

Dan 1 - nedjelja

Dogovarala sam se s mentoricom oko plana rada, razgovarale smo o načinu rada u njihovoj školi, o suradnji među kolegama, Erasmus projektima, njihovom organiziranju i vođenju te o nastavnim aktivnostima. Posebno me iznenadilo koliko intenzivno koriste rubrike u ocjenjivanju. Ana je inače profesor španjolskog i engleskog jezika, osoba koja posjeduje izvrsnu emocionalnu inteligenciju, s entuzijazmom za dramu i iznimno velikog srca zbog čega joj se suradnici spontano obraćaju za pomoć i savjet. Ona je jedan od razloga zbog kojeg mogu svoj job shadowing tjedan opisati kao uspješan. Bila je to radna nedjelja u domaćoj atmosferi uz doma pripremljenu hranu

Dan 2 - ponedjeljak

Tog ponedjeljka, kao i svakog sljedećeg jutra, osjećala sam se kao lokalac. Budilica, doručak i odlazak na posao. Posao, pauza, posao, ugodno popodne kod kuće. Bila sam kao riba u vodi. U školi sam pratila nastavu Engleskog jezika - prezentiranje plakata o državama iz "Put oko svijeta za 80 dana". Muke po izgovoru jednake su koji god jezik učili i govorili. Primijetila sam s kojim se engleskim glasovima najviše muče španjolski učenici i pronašla sličnosti u načinima na koje učiteljica Ana i ja pokušavamo pomoći učenicima. Sudjelovala sam i na nastavi Međupredmetnih projekta gdje sam se srela s aplikacijom, meni dosad nepoznatom - Lapentor.

Škola je velika, ukrašena erasmusovski, opremljena, ali ljudska dimenzija ipak je ono što čini razliku.

Dan 3 i 4 - utorak i srijeda

Ta su dva dana bila provedena u primary classrooms i kindergarten. Učenici imaju nastavu engleskog od vrtića. Upravo su tog tjedna provodili aktivnosti na temu Londona i UK. Svaki je razred na neki način pridonio, a predvorje škole bilo je u znaku engleskih simbola. S učenicima sam razgovarala na engleskom i na španjolskom pa je to bilo dvosmjerno učenje. Oni su uspjeli razumijeti mene i ja njih, dakle, uspješno obavljen zadatak.Na nastavi Međupredmetni projekti oduševila sam se idejama i kvalitetom priprema za snimanje videa u sklopu jednog njihovog Erasmus projekta. Učenici su izrađivali scenarije i knjige snimanja na temu bullyinga, a zatim i snimali videa. Učitelji, u množini, jer nekoliko je učitelja uključeno u nastavu spomenutog predmeta, su zajedno pregledavali izrađene scenarije i koristeći se rubrikama zajedno odlučivali o ocjenama za svaki uradak.

Dan 5 i 6 - četvrtak i petak

Osjećala sam se kao učenik jer ovaj sam put bila na nastavi Matematike koju su u školi do prije pandemije provodili na engleskom jeziku (CLIL). Pojašnjenja u kombinaciji sa slikama načini su koji su prisutni u svakoj učionici eurpskih škola. Iz nastave matematike posebno me se dojmila tehnika brze provjere usvojenosti sadržaja. Nekoliko puta tijekom sata učitelj je od učenika zatražio da mu znakom pokažu da (ni)su nešto razumijeli. Na mobitelima učenici imaju spremljen set sličica koje prikazuju: palac gore, palac dolje i slova A B C D. Podizanjem mobitela sa slikom određenog znaka učitelju daje trenutnu povratnu informaciju o poteškoći ili jasnoći u razumijevanju nastavne jedinice.

Bila sam i na satu španjolske drame - izborni predmet koji se ipak ocjenjuje. Učenici s kojim sam sjedila na nastavi su grupa djece iz socijalno loših obitelji i teško je s njima raditi nastavu i zainteresirati ih za dramski prikaz renesansne španjolske drame (renesansa je ipak renesansa i privukla ih je sama po sebi!). Ali bili su komunikativni, pitali o Hrvatskoj, trudili se govoriti engleski, a ja sam se trudila odgovarati na španjolskom.

Petak je bio dan za sresti se s ekipom iz školskog tekućeg Erasmus projekta i za radionicu izrade escape room aktivnosti i potraga za blagom. Zapar i genially, to su the aplikacije, kud' god išli. Sudjelovala sam u pripremama materijala i u razgledu grada i druženju s europskim učenicima i učiteljima. To je odličan način za stvaranje novih poznanstava i mogućih budućih suradnji, proširivanje mreže kolega i stjecanja novih ideja za nastavne i projektne aktivnosti.


Dan 7 - subota

Za Erasmus goste učenike i učitelje organiziran je posjet Oceanograficu i potraga za blagom u prostoru Arts and Science Museum. Nisam saznala ključ igre, ali svakako bih se voljela okušati u smišljanju takve aktivnosti za učenike svoje škole. Upoznavanje kulture i način života mjesta ide kao ruka uz ruku uz Erasmus.

Za kraj, teško je reći što sam dobila ovim iskustvom; osjećaji su pozitivni, motivirajući i nagrađujući, ali neopisivi. Da sam se kod njih dobro osjećala i da su oni "doživjeli" mene najbolje će možda prikazati fotografija ispod: posljednjeg dana radnog tjedna trojica učenika tražila su me po školi da mi poklone macaroon. Što više reći?