Introducing Project Based Learning in the Classroom (PBL),

Opis tečaja i ishodi:

Tečaj “Introducing Project Based Learning in the Classroom (PBL)” je uvod u pedagoški pristup projektno utemeljenom učenju (PBL) i njegova primjena u učionici. Ovaj vrlo interaktivan tečaj temeljen na praksi ima za cilj pružiti konkretne primjere, ideje i alate koji će nadahnuti i podržati nastavnike u planiranju nastave. Tečaj istražuje tri ključna izazova vezana uz implementaciju PBL-a: kako uspostaviti učinkovitu suradnju među učenicima, kako olakšati aktivnosti koje vode učenici i na kraju kako vrednovati rezultate i rad učenika kroz PBL u učionici.

Zahvaljujući ovom tečaju polaznici će:

- Upoznajte se s ključnim elementima i rastućim trendovima vezanim uz PBL;

- Naučiti koristiti alate za planiranje projekta i online baze podataka za osmišljavanje aktivnosti učenja;

- Naučiti kako angažirati učenike i motivirati ih da uspostave učinkovitu suradnju i osmisle problem te da razviju vještine rješavanja problema i samopoštovanje;

- Naučiti kako voditi i provoditi iskustvene radionice, simulacijske aktivnosti i interaktivne projekte za poticanje poduzetničkog način razmišljanja i liderskog karaktera kod učenika;

- Razmijeniti dobre prakse i razgovarati o izazovima s kolegama i voditeljima tečaja

Informacije o pružatelju tečaja:

ELA (Erasmus Learning Academy), je centar za obuku koji se fokusira na osmišljavanje i provedbu tečajeva za nastavnike, obrazovno osoblje i studente uz potporu europskih programa, posebice Erasmus+. Osnivač akademije je direktor IFOM-a Francesco Tarantino i zadužena je za upravljanje inicijativom ErasmusTrainingCourses.com kojim je ranije upravljao IFOM. IFOM se i dalje usredotočuje na radna iskustva za studente i maturante. Akademija se fokusira na osmišljavanje i provedbu međunarodnih tečajeva i učenja te mobilnost nastavnika i obrazovnog osoblja. ELA nudi niz inovativnih i praktično vođenih tečajeva prilagođenih edukatorima, posebno učiteljima. Fokus je na učenju izvan učionice u kooperativnom i međunarodnom okruženju. Pedagoške metode koje se koriste temelje se na iskustvenom učenju, učenju kroz rad i razmjeni najboljih praksi. Akademija djeluje kao čvorište i mreža na talijanskom teritoriju gdje surađuje s javnim institucijama, školama svih razina, centrima za strukovno obrazovanje, sveučilištima, pružateljima usluga obrazovanja odraslih i ostalim institucijama koje nude formalno i neformalno obrazovanje. Glavno sjedište agencije je u Bologni, gdje se održava većina tečajeva, a također se organiziraju tečajevi na Siciliji i na Tenerifima.Tečaj „Introducing Project Based Learning in the Classroom“ održan je u Bologni, od 24. do 30. listopada 2021., a vodila ga je Giulia Zambon , trenerica za tečajeve u Bologni i Tenerifima. Profesorica Engleskog jezika. Giulia ima višegodišnje iskustvo u radu s polaznicima tečajeva.

Evaluacija tečaja:

Sudjelovanjem na tečaju učiteljica kemije je uspostavila kontakte s učiteljima drugih zemalja i na taj način omogućila potencijalnu suradnju s istima u budućnosti. Tečaj je pružio nova znanja i kompetencije vezane za Project Based Learning te motivaciju učenika za učenje putem projekata. Na tečaju se također raspravljalo o razlikama i sličnostima između koncepata kurikuluma u različitim državama Europe te o potrebi izmjene kurikuluma u svrhu bolje implementacije ove metode rada (PBL). Na tečaju smo također upoznali neke kreativne IKT alate koji se mogu koristiti u različitim fazama provedbe PBL, kao što su THINGLINK, EDPUZZLE, MENTIMETER, SOCRATIVE, te su polaznici kreirali svoje račune i prakticirali rad u istima. Kroz tečaj smo se dotakli i problema vrednovanja u PBL te su nam ponuđeni neki alati kroz koje bi mogli ostvariti formativno vrednovanje učenika. Osim novih znanja i vještina vezanih za provođenje PBL, te uporabe novih IKT alata, putovanje u Bolognu utjecalo je na razvoj socijalnih i komunikacijskih vještina, posebice komunikacije na engleskom i talijanskom jeziku. Upoznavanje kulturalnih i povijesnih zanimljivosti Bologne, posjet Firenci te razgovor s lokalnim stanovnicima i učiteljima drugih zemalja omogućio je vlastiti osobni razvoj i povećao kulturološku svijest. Voditeljica tečaja je bila vrlo angažirana i trudila se da nam na najbolji način približi PBL. Tečaj je bio jasan, zanimljiv, praktičan te je doprinio razvoju novih ideja i sklapanju novih (profesionalnih) prijateljstava. Jedna od najvećih vrijednosti ovakvih mobilnosti je razmjena informacija, primjera dobre prakse i ideja učitelja iz raznih dijelova Europe, te mogućnost uspoređivanja našeg školskog sustava s ostalima.