Dan sigurnijeg interneta 2021. i 2022.

TRI PRAŠĆIĆA

Slušali su bajku Tri prašćića koju vrlo jednostavno mogu primijeniti u virtualnom svijetu. Prašćići smo mi i djeca koja ulaze u virtualni svijet. Učenici su izgradili, potaknuti bajkom, plakat gdje su istaknuli važnost da gradimo sigurne i čvrste kućice (od cigle) odnosno naše korisničke profile, ali su i istaknuli kakva su ponašanja i postupci kada se ne pridaje važnosti sigurnosti i grade kućice od slame i granja.


NETICA

Drugog dana, drugog tjedna, drugog mjeseca obilježava se Dan sigurnijeg interneta. Tako su i učenici 4. razreda PŠ Karojba, u utorak, 9. veljače obilježili ovogodišnji Dan sigurnijeg interneta.

Odslušali su slikovnicu „Sigurni s Neticom“ u kojoj ih je glavni lik Netica sa svojim prijateljima Perom, Marom, Zdravkom, Pegi i Ottom upoznao s mnogim opasnostima koje vrebaju na internetu, te kako ih treba riješiti.


SIGURNI S NETICOM

Učenici su upoznali mnogo savjeta koje moramo imati na umu prilikom korištenja interneta. Crtali su Neticu koja im „priča“ te savjete.


KAKO SE ZAŠTITI U SVIJETU INTERNETA I MOBILNIH TELEFONA

Tijekom sata razrednika učenici 7. razreda PŠ Sveti Petar u Šumi su u grupama proučavali brošuru "Kako se zaštiti u svijetu interneta i mobilnih telefona" koju su pripremili Ministarstvo znanosti i obrazovanja, HAKOM i Centar za sigurniji Internet.


Usmjerili su se na pitanja iz dokumenta u prilogu. Svaka grupa je odgovorila na nekoliko pitanja, a zatim su svoje odgovore prenijeli i ostalim učenicima. Nakon toga se među učenicima razvila i diskusija o sigurnosti na internetu.



IGRA/KVIZ

Testirali su svoje znanje sudjelovanjem na natjecanju. Odgovarali su na pitanja, a kocku su mogli baciti tek nakon točnog odgovora.

Učenici su se odlično pripremili i vrlo uspješno odgovarali na pitanja, a pri tome i zabavili.


VIRTUALNI AVATAR

Učenici su se posebno istaknuli u poznavanju društvenih mreža te smo razgovarali i o podacima koje nije dobro objavljivati na njima. Jedna od aplikacija koju možemo koristiti kako bi izradili virtualni avatar je Bitmoji. Možemo ju koristiti kada izrađujemo svoje profile, a učenici su ju koristili kako bi izradili virtualnu razrednu fotografiju.


KRIPTOGRAFIJA

Učenici 8. razreda su i ove godine sudjelovali u aktivnostima kojima se želi podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu.

Tijekom sata razrednika su naučili kako poslati poruku koju će samo primatelj razumjeti. Upoznali su se s kriptografijom, što je znanost koja proučava sigurnu komunikaciju. Proučili su povijesni razvoj kriptografije te naučili šifrirati poruke siktalom (štap oko kojeg se namota tanka vrpca papira), šifrom Pigpen (koristi se Pigpen tablica) i Cezarovom šifrom (slovo teksta se zamijeni slovom koje je za nekoliko mjesta udesno od njega u alfabetu).

ŠIFRIRANJE PORUKA

U grupama su osmislili i kodirali svoje poruke te ih razmijenili i dešifrirali.

POTRAGA ZA BLAGOM

Svoje znanje o kriptografiji su koristiti tijekom potrage za blagom. Svaka grupa je morala dešifrirati niz uputa, otkriti šifru lokota te pronaći skriveno blago. Učenici su bili vrlo uspješni te su za svoj trud i nagrađeni.