POKUSI SU NOVA FORA

Slikovnica naših pokusa

Za kraj ovog projekta izradili smo slikovnicu s pokusima koje smo proveli. Nešto je napravila učiteljica, a nešto mi sami. Pritom smo se prisjetili svega što smo radili. Slikovnica se nalazi u nastavku pa je prolistajte.

22.5.2022.

Statički elektricitet

Statički elektricitet je vrsta energije koja miruje i zato se njime možemo poigrati jer nije opasan. Često nam se svima dogodilo da nas "pecne struja" kada dotaknemo neki predmet ili osobu. Što se to zapravo događa?

Sve tvari sačinjene su od sićušnih čestica koje se nazivaju atomi. Svaki atom tvore još manje čestice, od kojih su neke naelektrizirane pozitivno (protoni), neke negativno (elektroni), a neke su neutralne (neutroni).U normalnim uvjetima, atomi u tvarima imaju podjednak broj protona i elektrona, u ravnoteži su. Međutim, kad se neki materijali protrljaju komadićem vune ili svile, postaju neuravnoteženi s negativnim nabojem pa poput magneta privlače suprotne čestice.Dolazi do statičkog elektriciteta koji je vrsta električne energije, ali za razliku od električne struje - miruje. (Izvor: M. Muratović, mr.sci fizike)

Mi smo balone trljali o našu odjeću i kosu. Nekima se se baloni čak i zalijepili na lice. Sve u svemu, zabavan pokus. Pokušajte i vi!

20.5.2022.

Pokus s maslačkom i vodom

S obzirom da u dvorištu škole ima dosta maslačaka, odlučili smo se malo poigrati njima. Svi već dobro znamo da su im sjemenke pravi mali padobranci koji lepršaju na vjetru i na taj se način rasprostranjuju, no postoji još jedna zanimljivost, a to je njegova veza s vodom.

Podijelili smo se u dvije skupine. Prva skupina je pronašla maslačke koji su oštećeni, a druga otvorene i savršeno oblikovane maslačke. I jedna i druga skupina imale su zadatak svoje maslačke kratko uroniti u čašu s vodom i promotriti što se događa. Prije toga su na papir zapisali svoje pretpostavke. Jako smo se iznenadili kad smo otkrili da su sjemenke otpale samo s oštećenog maslačka, onaj drugi bio je i dalje isti kao i prije vode. Čini nam se kao da je vodootporan, a u vodi izgleda zaleđeno. Njegove dlačice pomoću kojih leti su stvorile nešto kao zračni balon i tako su zaštitile njegove sjemenke od vode.

13.5.2022.

Istražujemo svojstva tvari - što pluta, a što tone?

U sklopu nastave prirode i društva proučavali smo svojstva tvari. Istražili smo od kojih su tvari načinjeni neki predmeti koje svakodnevno koristimo te pokusom otkrili koji od njih plutaju, a koji tonu. Neki predmeti su nas iznenadili, poput gumice za zimnicu. Ona je na početku plutala jer nije probila površinsku napetost vode, no kad smo je malo pogurnuli, potonula je i ostala na dnu zdjelice. I spužva se "ponašala" slično, prvo je plutala, no onda je upila vodu i potonula.

Svoja pretpostavke prije pokusa i zapažanja nakon izvođenja pokusa zapisali smo u radnu bilježnicu.

6.5.2022.

Puhanje balona pomoću kemijske reakcije

Ovaj vrlo jednostavan pokus izveli smo u učionici. U praznu bočicu ulili smo malo običnog alkoholnog octa. U balon smo nasipali malo sode bikarbone, a zatim smo ga navukli na vrh bočice. Nakon što smo sodu iz balona ubacili u ocat, dogodila se kemijska reakcija tijekom koje se oslobodio plin ugljik dioksid. On je napuhao balon. Postupak i zapažanja zapisali smo, a pokus smo izveli još jednom jer nam se jako svidio.

Istražujemo otiske

Nismo detektivi, ali znamo da se na jagodicama prstiju nalaze papilarne linije koje su kod svakog od nas jedinstvene. Kako bismo ih bolje vidjeli, uvećali smo ih. Umočili smo prst u tintu i na balonu ostavili otisak. Zatim smo balon napuhali i otisak se uvećao te su se papilarne linije još bolje vidjele. Ima ih svakakvih, u obliku luka, kruga, ravnih i tako dalje.

U izvođenju pokusa smo se poslužili knjigom 101 znanstveni pokus.

Pokus s flomasterima - kapilarnost

Danas smo se zabavili s novim pokusom i doznali što je kapilarnost.

Na papirnatom ubrusu, flomasterima smo nacrtali nekoliko točkica ili crtica. Zatim smo vrh papira umočili u čašu s vodom i pričekali da vidimo što će se dogoditi.

Voda se počela upijati u ubrus, putovala je prema gore i tako razlila boju flomastera. Tu pojavu nazivamo kapilarnost. Ta pojava je jako važna i u prirodi jer omogućava vodi da od korijena ide prema svim ostalim dijelovima biljaka.

Ovaj pokus je bio vrlo poučan i jednostavan. Učenici su se obradovali rezultatu i planirali kako će ga ponoviti i kod kuće.

3.12.2021.

Lava lampa

Ovaj pokus odradili smo poput pravih malih znanstvenika.

U čašu smo ulili vodu, a zatim dodali boju i sve pomiješali. Nakon toga smo ulili ulje. Zaključili smo da se ulje i voda ne mogu pomiješati i da ulje uvijek pluta na vodi. Zatim smo u čašu ubacili šumeću tabletu. Ona u vodi počinje stvarati plin koji mjehuriće vode diže gore prema ulju i na taj način dobivamo dojam lava lampe.

Bilo je zabavno i poučno. Tijek pokusa zapisali smo na pripremljeni listić.

26.11.2021.

Svjetski dan izumitelja 9.11.

Obilježili smo svjetski dan izumitelja. Nabrojali smo najvažnije svjetske izume poput kotača, automobila, kompasa, papira, tiskarskog stroja, struje, interneta i tako dalje.

Otkrili smo da su mnogi izumitelji Hrvati. Odabrali smo nekoliko hrvatskih izumitelja i njihove izume te ih predstavili na plakatu.

12.11.2021.

Leteći vatreni duh

Radili smo pokus koji smo nazvali Leteći vatreni duh. Ispraznili smo vrećicu čaja. Postavili smo je okomito kao rolicu i gornji dio zapalili. Kad je plamen došao do dna vrećice ona je odletjela u zrak.

Otkrili smo i zašto se to događa.

Zrak se nalazi u vrećici i oko nje. Kad se vrećica zapali, zrak unutar nje postaje vruć. Lakši je i treba mu više prostora te se kreće prema gore. Hladni zrak će pojuriti u vrećicu i još je više pogurnuti u zrak.

Logo projekta

Sudjelovali smo u izboru loga za projekt. Izradili smo ga u Canvi i predali ga na izbor. Projektni partneri su bili jako maštoviti i svi su imali jako zanimljive i maštovite logo uratke. Odabran je logo 5. b razreda Osnovne škole "Lokve-Gripe", Split.

22.10.2021.

Predstavljanje

Nakon što smo se na Twinspaceu projekta predstavili, pomoću Google Earth karte predstavili smo gdje se nalazi naša škola. Također smo otkrili iz kojih mjesta i gradova su ostali sudionici, odnosno njihove škole.