Informatika za 6. razred

_____________________________________________________________________

⚠️ PROVJERA AAI KORISNIČKIH PODATAKA

Ukoliko nisi siguran za točnost svojih korisničkih podataka (AAI identitet kojim pristupate uslugama Carnet-a, npr. web mail, e-dnevnik, loomen...), provjeri na sljedećoj poveznici → https://provjera.skole.hr.

_____________________________________________________________________

2. OBRAZOVNE DRUŠTVENE MREŽE

E-učenje je korištenje multimedije i Interneta u svrhu poboljšanja kvalitete učenja. Mrežna zajednica učenja je mrežna aplikacija koja nam omogućava izrade tečajeva za eučenje, online razmjenu mišljenja, rješavanje kvizova, predaju zadaća itd. Primjeri: Loomen i Yammer.

U školi koristimo zatvorene društvene mreže poput Yammera, Edmoda i Teamsa kojima pristupamo uz pomoć AAI@EduHr elektroničkog identiteta. 7

CARNET LOOMEN - pristup

PRISTUP PLATFORMI MOOC ZA DABAR NATJECANJE

e-kolegij: Pseudodabar (upiši me u e-kolegij, Upiši me)

  • pročitaj knjigu od strane 10.-14.

CYBERBULLING - recimo NE!

2. PLETEMO MREŽU

ORGANIZACIJA PODATAKA U RAČUNALU

knjiga str. 44.

kviz

POJMOVNIK

  • Datoteka (File)digitalni zapis na spremniku računala, koji uobičajeno sadržava jednu vrstu podataka (program, sliku, video, tekst, glazbu i sl.)

  • Programska datoteka – sadrži instrukcije koje procesor razumije te ih pokretanjem ove vrste datoteka izvršava.

  • Znakovna datoteka – sadržava tekst bez informacija o njegovu oblikovanju. Znakovi u ovoj datoteci kodirani su nekom normom (ANSI, UTF-8 i sl.).

  • Datoteka dokumenta – vrsta datoteke koju korisnik stvara u nekom primjenskom programu (npr. MS Word, MS Excel, MS PowerPoint, Bojanje i sl.).

  • Datotečni nastavak (File Extension) – identificira vrstu ili oblik datoteke. Nastaje prilikom spremanja datoteke kada korisnik pri spremanju upisuje ime datoteke, a program u kojem datoteka nastaje dodaje datotečni nastavak koji je od imena datoteke odijeljen točkom (npr. Parkovi prirode.pptx).

  • Po datotečnom nastavku .pptx znamo da je datoteka nastala u programu MS PowerPoint i da sadrži prezentaciju).

  • Mapa (Folder) – je mjesto (prostor) na pomoćnom spremniku (memorijskom uređaju), koje korisnik izrađuje radi bolje organizacije datoteka, na koje spremamo datoteke.

  • Hijerarhijska organizacija mapa – vrsta organizacije mapa koja se temelji na načelu nadređenosti i podređenosti. Mape na višoj hijerarhijskoj razini nadređene su mapama na nižim razinama.

  • Staza, put, putanja (path) – predstavlja adresu datoteke. U Stazi su iza oznake pomoćnog spremnika (memorijskog uređaja) redom navedene mape od najviše hijerarhijske razine sve do mape najniže hijerarhijske razine u kojoj se nalazi određena datoteka.

  • Sažete datoteke i mape – datoteke i mape kojima je uporabom programa za sažimanje smanjena veličina, nakon čega zauzimanju manje prostora na memorijskom spremniku.

  • Izdvajanje datoteka i mapa – postupak suprotan sažimanju, kojim se smanjene datoteke i mape vraćaju u izvornu veličinu.

  • Mrežno mjesto u oblaku (OneDrive) - mrežna usluga kojom se korisnicima omogućava spremanje datoteka i podataka na računalo poslužitelj na internetu. Svi učenici i učitelji mogu potpuno besplatno koristiti OneDrive uslugu, te spremati datoteke i koristiti memorijski prostor od 1 TB – dovoljno je poznavati svoje korisničke podatke (AAI@EduHr).

ONEDRIVE - u sklopu paketa Office 365 za škole, besplatnog za učenike imaš 5 GB prostora za pohranu u oblaku.

Iskoristi to i barem napravi back up svojih važnih podataka!

2.1. Povezivanje računala i ostalih digitalnih uređaja u računalne mreže

Računalna mreža (Network) – skup povezanih računala i ostalih uređaja koji mogu međusobno komunicirati radi razmjene podataka putem žične ili bežične veze.

PAN (Personal Area Network) – osobna računalna mreža (spajanje računala, pametnih telefona i ostalih uređaja koji se mogu naći u blizini neke osobe.

LAN (Lokal Area Network) – lokalna je mreža namijenjena povezivanju računala i drugih mrežnih uređaja na manjim udaljenostima (kuća, ured, zgrada), uređaje u nju možemo spajati žično (UTP kabelima) ili bežično (WLAN).

MAN (Metropolitan Area Network) – mreža koja se prostire preko područja jednog grada (npr. usluga besplatnog bežičnog povezivanja s internetom u nekom turističkom mjestu).

WAN (Wide Area Network) – široko rasprostranjena mreža koja pokriva veće zemljopisno područje (države, kontinente), najveća WAN mreža je internet. Za povezivanje je potrebna vanjska telekomunikacijska infrastruktura.

Mreža neravnopravnih računala – korisnik, poslužitelj (Client- Server)u ovoj vrsti mreže više korisničkih računala povezano je s jednim poslužiteljem. Korisnik je u pravilu uvijek slabije računalo, a poslužitelj „moćno“ računalo, koje je na raspolaganju 24 sata na dan / 365 dana u godini.

Računalo korisnik (Client) – računalo na kojem uobičajeno radi jedan korisnik, a svrha mu je preuzimanje podataka sa poslužitelja ili slanje podataka na poslužitelj.

Računalo poslužitelj (Server) – pruža usluge računalu korisnika (u lokalnoj mreži najčešće pruža mogućnost korištenja nekim resursom – pisač, pristup internetu, program …), na njima su često smješteni sadržaji koji mogu biti dostupni za preuzimanje na računalo korisnika.

Mreža ravnopravnih računala – čvor-čvor (peer to peer, P2P) – u ovoj vrsti mreže sva računala su ravnopravno povezana, što znači da ravnopravno komuniciraju te se služe zajedničkim resursima. Svako računalo u ovoj vrsti mreže je istovremeno i korisnik i poslužitelj.

Mrežni profil Javno (Public) – skrit će računalo od drugih uređaja na mreži čime će biti onemogućena zajednička uporaba pisača ili dijeljenje mapa (razmjena datoteka).

Mrežni profil Privatno (Privat) – namijenjen uporabi u pouzdanoj mreži (kućna mreža, mreža na poslu). Računalo je vidljivo ostalim uređajima na mreži, čime je omogućena zajednička uporaba pisača, dijeljenih mapa (razmjena datoteka).

Radna grupa (Workgroup) – omogućava povezivanje više računala i ostalih uređaja u lokalne (žične ili bežične mreže), na ravnopravnoj osnovi.

POVEŽI IKONE

POVEŽI IKONE 2

KRIŽALJKA

IGRA - PROVJERI SVOJE ZNANJE

POGODI POJAM

PRIJENOS PODATAKA MREŽOM

Video - grafički prikazano spajanje na Internet pomoću hardvera (računalne opreme)

POJMOVNIK

  • start - cmd (naredbeni redak) - ipconfig / ping www.youtube.com


  • Paketni prijenos podataka – prijenos datoteke mrežom na način da se ona dijeli na male pakete, koji se jedan po jedan prenose mrežom.

  • Računalo pošiljatelj – dijeli datoteku na pakete i šalje ih u mrežu.

  • Usmjernik (Router) - mrežni uređaj koji usmjerava podatkovne pakete najboljim putem kroz labirint mreže. Njegova glavna zadaća je prosljeđivanje paketa iz jedne mreže u drugu.

  • Računalo primatelj – prima i provjerava pristigle pakete te ih ukoliko su ispravni spaja u datoteku nakon čega je ona potpuno jednaka prvotnoj datoteci poslanoj s računala pošiljatelja.

  • Norma za prijenos (Protocol) – skup dogovorenih pravila koja osiguravaju pouzdan prijenos podataka putem računalne mreže.

  • TCP/IP (Transmission Control Protocol/ Internet Protocol) – najpoznatija je norma za prijenos podataka na kojoj je utemeljen internet.

  • Javna IP adresa – jedinstvena adresa npr. usmjernika prema internetu ili adresa nekog mrežnog sjedišta na nekom poslužitelju.

  • Privatna IP adresa – adresa koja nije jedinstvena (može se ponavljati, ali ne u istoj lokalnoj mreži). Pri izlasku korisnika na internet, privatna IP adresa pretvara se u javnu.

  • Statička IP adresa – koriste je računala koja su stalno spojena na internet (mrežni poslužitelji).

  • Dinamička IP adresa – dodjeljuje je pružatelj internetskih usluga prilikom spajanja korisnika na internet, ili je dodjeljuje Usmjernik prilikom spajanja nekog mrežnog uređaja u lokalnu mrežu.

  • Ping naredba koja se upisuje u naredbeni redak kako bismo testirali vezu između dvaju uređaja na mreži.

Skup mjera i postupaka kojima se osiguravaju podatci pohranjeni u računalima nazivaju se računalna sigurnost.

Ukoliko na jednom računalu radi više korisnika, preporuča se da svaki korisnik izradi svoj korisnički račun.

Preporuča se da prilikom stvaranja novog korisničkog računa dodamo i lozinku kako bi doprinijeli većoj zaštiti svojih osobnih podataka. Zapamtimo da izgubljenu ili zaboravljenu lozinku za korisničke račune više nije moguće vratiti.

Maliciozni program (Maleware) je program koji se pokreće na računalnom sustavu, bez svjesnog pristanka korisnika, kako bi počinio određenu štetu (virusi, crvi, trojanski konji, itd.).

Virus je program ili dio kôda koji je bez našeg znanja učitan u računalo i na njemu se izvršava bez našeg svjesnog pristanka.

Računalni crv je program ili dio kôda koji umnožava samoga sebe, koristeći pri tome računalne mreže kako bi se kopirao na druga računala.

Trojanski konj je zlonamjerni računalni program koji se lažno predstavlja kao program s korisnim svojstvima.

Reklamni alat (adware) je program koji se samostalno učitava i prikazuje reklame ili oglase, najčešće u obliku skočnih (pop-up) prozora.

Špijunski alat (spyware) je program koji se pokreće na računalu bez svjesnog pristanka korisnika i zatim presreće ili djelomično preuzima kontrolu rada na računalu.

Ukoliko imamo računalo spojeno na mrežu, na njemu moramo obavezno imati pokrenut antivirusni program i uključen vatrozid.

3. UMJETNIČKO IZRAŽAVANJE




❄ ZADATAK

  1. s mrežne stranice www.unsplash.com preuzmi 2 Božićne fotografije po izboru

  2. od fotografija napravi kopije na kojima ćeš raditi preinake (uređivanje)

  3. prvoj fotografiji (po izboru) podesi razmjer proporcija KVADRAT, podesi da bude crno-bijela, izravnaj po potrebi

  4. drugoj fotografiji dodaj efekte Napa i to na intenzitet od 85%, te je rotiraj.

  5. pošalji meni na mail sve četiri fotografije (original, prva_fotografija, druga_fotografija)

S.O.S. - ako pogriješiš u uređivanju fotografije, uvijek imaš opciju VRATI IZVORNO


SRETAN BOŽIĆ I 2022. GODINA SVIMA!




Knjiga 94. str.

POVEŽI SLIKU I FUNKCIJE

KVIZ

DODATNO: NASTAVNI LISTIĆ

RB. 31.-33.

e-sfera

4. Kako stvoriti i urediti digitalni tekst

Izrada i oblikovanje tablica

Tablica je organizirani način prikaza podataka. Sastoji se od stupaca i redaka.

Ćelija je najmanji dio tablice. Nalazi se na presjeku stupca i retka.

Stupac je dio tablice, a čine ga okomito poredane ćelije.

Redak je dio tablice, a čine ga vodoravno poredane ćelije.

Zaglavlje stupca je prvi redak u tablici. Sadrži opis, objašnjenje podataka koji se nalaze u svakom stupcu

Zaglavlje retka je prvi stupac u tablici. Sadrži opis, objašnjenje podataka koji se nalaze u svakom redu.

Spajanje ćelija je postupak u kojem dvije ili više susjednih ćelija spajamo u jednu.

Dijeljenje ćelija je postupak u kojem jednu ćeliju dijelimo na više

Sortiranje je postupak raspoređivanja podatak prema veličini, redu. Može biti silazno i uzlazno.

Silazno sortiranje s obzirom na broj ostvarenih bodova.

Uzlazno sortiranje s obzirom na broj ostvarenih bodova



  1. ZADATAK

Stvori tablicu s 3 stupca i 20 redaka.

  1. ZADATAK

U zaglavlje tablice napiši redom u stupce: Redni broj, Ime i prezime, Ostvareni bodovi.

  1. ZADATAK

Izbriši 15 redaka iz tablice tako da označiš retke koje želiš izbrisati i u kartici Raspored - Izbriši- izbriši retke.

  1. ZADATAK

Ispuni tablicu podacima kao i u knjizi na strani 94.

  1. ZADATAK

Dodat ćemo iznad prvog retka još jedan redak tablice.

  1. ZADATAK

Taj, sada novi prvi redak ćemo spojiti ćelije tako da imamo jednu ćeliju umjesto 3.

  1. ZADATAK

U taj spojeni redak upiši VJEŽBA 1. i centriraj tekst.

  1. ZADATAK

Prilagodi visinu tog retka na 1 cm. (kartica Raspored - Visina retka).

  1. ZADATAK

Desno od svega, dodaj još jedan stupac i spoji sve ćelije u jednu.

  1. ZADATAK

U taj stupac upiši tekst 2021./2022.

  1. ZADATAK

Promjeni smjer teksta, tako da bude okomito na ostali tekst.

Stupci, zaglavlja, podnožja dokumenta

Zaglavlje je dio dokumenta na samom vrhu. U zaglavlje obično upisujemo datum, mjesto, naslov dokumenta, autora itd.

Podnožje je dio dokumenta na samom dnu. U podnožje obično upisujemo broj stranice, mjesto, naslov dokumenta, autora itd.

Preuzmite tekstualni datoteku Zadatak klikom na naslov. Vi trebate urediti tekst tako da dobijete tekst identičan kao u sljedeća dva primjera:

RJEŠENJE 1.

RJEŠENJE 2.

Rješenja pokazati profesorici.

PONAVLJANJE - digitalni tekst

PRAKTIČNA PROVJERA ZNANJA

Grafički i dodatni elementi prezentacije

VIDEO LEKCIJA

knjiga 140. str.

KRIŽALJKA

KVIZ

WordArt je vrsta ukrasnog teksta.

SmartArt je vrsta grafičkog prikaza podataka kojim prikazujemo odnose među podacima.

Veze između slajdova (hiperveze, akcijski gumbi)

Hiperveza (poveznica, link) je posebno oblikovani tekst, slika ili akcijski gumb koji slajd povezuje s nekim drugim slajdom u istoj prezentaciji, s nekim drugim dokumentom na računalu, mrežnim mjestom i sl.

Akcijski gumb je gotov oblik s unaprijed postavljenim hipervezama.

ZADATAK

1. Napravi kviz o muzici po želji.

2. Na naslovni slajd poredaj pitanja koja klikom vode na slajd s pitanjima. 1

3. Kviz mora imati najmanje 6 pitanja. 2

4. Na svakom slajdu s pitanjima, neka budu grafički simboli za početni slajd, sljedeće pitanje i ukoliko je krivo odgovoreno; ponovno na isto pitanje ponovni pokušaj. 4

5. Home button je običan akcijski gumb, a pitanje nazad ili sljedeće je izrađeno od grupiranih oblika: Pravokutnik nakošeni i strelica udesno ili ulijevo. Pazi da su grupirani u jedan oblik! 1

6. Na zadnjem slajdu neka bude poveznica za youtube, pjesmu Final Countdown uz sliku po izboru. 2


PRAKTIČNA PROVJERA ZNANJA


1. Napravi kviz o GRADOVIMA HRVATSKE.

2. Na naslovni slajd poredaj pitanja koja klikom vode na slajd s pitanjima. 1

3. Kviz mora imati najmanje 6 pitanja. 2

4. Na svakom slajdu s pitanjima, neka budu grafički simboli za početni slajd, sljedeće pitanje i ukoliko je krivo odgovoreno; ponovno na isto pitanje ponovni pokušaj. 4

5. Na svakom slajdu s pitanjima, na svaki od odgovora umetnite hiperveze koje vode na čestitamo (ako je odgovor točan) ili 1 pokušaj ponovno (ako je odgovor netočan)

6. Na ČESTITAMO i POKUŠAJ PONOVNO slajdu obavezno umetnite oblik s hipervezom koja vodi na zadnji prikazani slajd 1 (kako ne bi ostali na toj slajdu) gdje korisnik bira sljedeće pitanje

7.. Na zadnjem slajdu neka bude poveznica za youtube, pjesmu Final Countdown uz sliku po izboru. 2

RAČUNALNO RAZMIŠLJANJE I PROGRAMIRANJE

Algoritmi i jednostavno grananje...naredba IF...

ALGORITAM - postupak kojim se opisuje točan redoslijed kojim obavljamo neki posao.

PRIMJERI algoritama; prelaženje ulice: redoslijed

1. pogledaj lijevo

2. pogledaj desno

3. ako ide vozilo stani

4. ako nema vozila - prijeđi

NAREDBA - uputa računalu da obavi neku operaciju.

PROGRAM - konačan niz naredbi razumljivih računalu koje rješavaju neki problem. Postupak pisanja programa nazivamo PROGRAMIRANJE.

PROGRAMSKI JEZIK - skup naredbi i pravila za njihovo pisanje razumljivih računalu.

GRAFIČKI PRIKAZ algoritma je DIJAGRAM TOKA.


OSNOVNI POJMOVI

EDUTORIJ


DIJAGRAM TOKA - UVJET(GRANANJE)

ONLINE CRTANJE DIJAGRAMA TOKA (FLOW CHART)

Također, možete probati dijagrame toka za algoritme crtati i online i to na stranici https://app.diagrams.net/. Slijede upute kako doći do crtanja DT na stranici i kako preuzeti gotov rad na računalo.


Nakon što ste pristupili stranici, iz dijaloškog okvira birate opciju CREATE NEW DIAGRAM.

Nakon toga birate FLOWCHART i ne zaboravite gore u opciji FILENAME odabrati Editable Bitmap Image . png, u drugom padajućem izborniku.




Nakon što ste izradili vaš dijagram toka, u izborniku odabirete opciju FILE, EXPORT AS PNG. U ovom koraku birate u kojem formatu želite da se vaš dijagram toka spremi na računalo.

ZNAKOVI ZA RAČUNSKE OPERACIJE


PONAVLJANJE