Історія школи


Історія Осницької гімназії

1. Освіта на території краю з найдавніших часів до XIX ст.

2. Період Російської імперії (XIX ст. – до 1920 рр. XIXст.)

На початку ХХ ст. в селі Осницьк школи зовсім не було. В селі всі були неписьменні, за винятком Семенка Андрія Олексійовича, який працював на залізничній дорозі. Він з труднощами міг прочитати і написати листа за проханням жителів села.

3. Період 2-ої Речі Посполитої (1921-1939 рр.)

Вперше школа в селі була відкрита у 1922 році в старій однокімнатній селянській хаті Прита Михайла Мусійовича. Ця хата була розміщена на краю села. Через рік перейшли навчатись у хату Торгонія Сили Филимоновича, яка була більших розмірів і знаходилася в центрі села. Викладання велося українською мовою лише один рік. З цієї хати після закінчення навчального року перейшли в хату Прита Кузьми Івановича, яка збереглася до цього часу. В цій хаті парти вже були розміщені у два ряди, навчання знову велося польською мовою. Першою вчителькою була Вілансевич Єлизавета Миколаївна (працювала до 1942 року).

З 1924 по 1934 роки вчителем працював Островський Едвард Адольфович. Навчання проводив у панській хаті. Класних кімнат було дві, класів було чотири. Навчання проводилося у дві зміни і польською мовою. В 1934 році його перевели в Корець. Після Островського Е. А. приступив до роботи польський офіцер Якубовський А. Він працював до приходу радянської армії, а потім утік. В 1939 р. повертається Островський Е. А. і працює до 1940 року сам. Навчаня веде українською мовою. Шкільний будинок одержано було від Томашгородського поміщика.

4. Період УРСР (1939-1991 рр.)

В 1940 р. у вересні приїжджають на роботу дві вчительки Аксьонова Марія Андріївна (Черкаська обл.) і Откидач Галина Василівна (Чернігівська обл.). Аксьонова М. А. працювала з четвертим класом, а Откидач Г. В. працювала з другим класом. Островський Е. А. працював з першим і третім класами. Навчання проводилося у дві зміни.

Під час окупації школа в селі не працювала, вчителі виїхали. Островський Е. А. виїхав у Польщу в 1945 році, а Аксьонова М. А. і Откидач Г.В. поїхали додому в 1941 році перед окупацією села.

Після війни в 1945 році приїхали на роботу дві молоді вчительки з Чернігівської обл.: Мартенівська Тетяна Миколаївна і Писаренко Поліна Данилівна. Працювали вони один рік. Мартенівська Т. М. виїхала в Чернігівську обл., а Писаренко П. Д. перевели на роботу у село Вири Клесівського району.

В 1946 р. повернулась на роботу Аксьонова М. А., яка працювала заступником директора. Марія Андріївна народилася в с. Журавка Черкаської області. Зі спогадів вчительки початкових класів Аксьонової Марії Андріївни про село Осницьк, яка працювала в Осницькій ЗОШ І-ІІ ст. з 1940 р. по 1986 р.:«Минуло багато років, а мені й до цього часу залишилося в пам`яті село Осницьк в 1940 році. В цьому році направляли працювати вчителів зі східних областей в Рівненську обл.

Я приїхала з Черкаської обл. Направили мене працювати в с. Осницьк тоді Клесівського району Рівненської обл. Приміщення школи в невеликій хаті . Вона збереглася й до цього часу. В цій хатині було дві класні кімнати. Завідував початковою школою Островський Едвард Адольфович (пізніше виїхав у Польщу). Я працювала з четвертим классом, більшість дітей в ньому були переростками. Діти в основному ходили до школи в посполитах, а одяг був з домотканого полотна. Навчаелися діти з бажанням. Молодь також виявляла бажання навчатися у вечірній школі.Вечірнє навчання відбувалося при гасових лампах. Зарплату вчителі молодших класів одержували по 35 крб.»

Зі спогадів старожилів села Прита С. О., Аксьонова Г. С.

„Навчалися діти в невеличкій хатинці, до чотирьох класів. Всі предмети вивчали на польській мові. Навчав дітей один учитель, він і завідував цією школою. Продовжити навчання після чотирьох класів не мали змоги всі учні. Треба було платити за навчання, а тому продовжували навчання в Рокитнівській школі лише три учні: Прит Сава Омелянович, Прит Володимир Микитович, Аксьонов Гнат Сергійович.

Західна Україна була звільнена 17 вересня 1939 року. Продовжували навчання на українській мові. Навчалися діти також до чотирьох класів. Це була початкова школа. Працювала й вечірня школа. Вся молодь навчалася з охотою. Навіть до школи ходили і сімейні люди. Всі регулярно відвідували школу.


На фото Аксьонова Марія Андріївна зі своїми учнями

В перші повоєнні роки з різних причин дуже часто вчителі змінювали місце роботи. В 1950 р. школу було реорганізовано в семирічну. За цей період в школі працювали Мазур М. Н., Мазур В. Ю., Шелепа Л. К., Гайван Г. С., Жук М. Г.

В 1949 р. завідуючою школи працює Шелепа Ліда Кузьмівна. Навчання проводилося у будинку Островського Е. А., який потім добудували і розмістили всі класи в одному приміщенні (до цього деякі класи навчалися у найманих квартирах). В 1950 р. Шелепа Л. К. виїжджає до смт. Клесів, а школу приймає Хлистун Ольга Миколаївна, яка була першим директором семирічної школи. В 1953 р. відбувся перший випуск учнів семирічної школи. В 1952-1953 рр. директором школи був Мазур Хома Йосипович.

З 1954 року керівником школи працює Давидов Василь Семенович. Він добудовує до школи три класні кімнати, а згодом переобладнує будинок по охороні залізничного моста на р. Льві в класні кімнати, і школа переходить в одну зміну. Василь Семенович працював директором до 1968 р., переводиться директором Новоукраїнської школи Острозького району. Вчителі , жителі села і досі з пошаною згадують Василя Семеновича.


На фото учні та вчителі Осницької школи у 1960 р. У центрі сидить: директор Давидов Василь Семенович

Після 1966 р. директором школи був Сагун Григорій Миколайович. Пізніше його замінив Теслюк Анатолій Іванович. Старші класи навчалися в казармі, а молодші в старому приміщенні сьогоднішньої школи.

З 1976 р. по 2007 р. керівником школи працював Артем`як Іван Іванович. Народився Іван Іванович у с. Сатиїв Дубнівського району 14 грудня 1938 р. Після закінчення школи вступив до Рівненського педінституту на фізико-математичний факультет, який закінчив у 1961 р. Під його керівництвом був збудований новий навчальний корпус, спортзал, котельня з паровим опаленням, поновлені приміщення


На фото учні та вчителі Осницької школи 1996 р. Третій ряд, другий зліва: директор Артем`як Іван Іванович

5. Період незалежної України (1991-2019 рр.)

За час незалежної України в школі відбулося багато змін. Покращилась навчально–матеріальна база школи та її естетичний вигляд. Зокрема, зроблені ремонти приміщення шкільної їдальні, кабінетів та класних кімнат, перекрито дах школи


Помінявся зовнішній вигляд шкільних приміщень коридорів, класних кімнат. 

На даний час в школі працює 17 педагогічні працівники. Введено в штат працівників школи посади психолога та соціального педагога.

Очолює з 2007 року колектив директор Пехотін Юрій Миколайович


За час існування школи з її стін вийшли сотні випускників, які трудяться в різних галузях господарства. Багато з них закінчили вищі учбові заклади і середні спеціальні. В даний час дев’ять вчителів нашої школи були в минулому її учнями. Є серед наших випускників економісти, інженери, вчителі, лікарі, працівники фінансових органів та інші.

Прит Іван Феодосійович – перший учень, який став вчителем у рідній Осницькій школі. У 1971 р. його запросили на роботу вчителем фізичного виховання та трудового навчання. У 1975 р. закінчив фізико-математичний факультет Рівненського педінституту і став працювати вчителем математики. Нині перебуває на пенсії.