VIJEST: izvještaj o nekom događaju; obavijest, informacija
OBLJETNICA: dan u godini na koji se zbio neki događaj; godišnjica, jubilej
Svjetski dan knjige i Dan hrvatske knjige - 22. i 23. travnja
Dana 22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige, odlukom Sabora Republike Hrvatske od 1996. godine, u spomen na Marka Marulića koji je toga datuma 1501. godine dovršio Juditu, a 23. travnja obilježava se Svjetski dan knjige i autorskih prava, proglašen 1995. na Glavnoj skupštini UNESCO-a, kao simbolični datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega.
Ivan Goran Kovačić (Lukovdol, 21. III. 1913. – okolica Foče, Bosna i Hercegovina, 12. VII. 1943. - 110. godišnjica rođenja
Jedan od najistaknutijih hrvatskih književnika u razdoblju prije i tijekom II. svjetskoga rata, autor znamenite proturatne poeme Jame. Kovačiću u spomen utemeljena je 1964. pjesnička manifestacija Goranovo proljeće, koja se svake godine održava 21. ožujka, na dan pjesnikova rođenja, u rodnome Lukovdolu.
Marija Jurić Zagorka (2. ožujka 1873., Vrbovec - 29. studenoga 1957., Zagreb) - 150. godišnjica rođenja
Bila je prva profesionalna novinarka i najčitanija hrvatska književnica što joj je u onom vremenu, kao ženi, bilo vrlo teško. Jedno je vrijeme uređivala novine Obzor. Pokrenula je i uređivala Ženski list, prvi hrvatski časopis za žene, i Hrvaticu. Borila se protiv društvene diskriminacije, mađarizacije i germanizacije te za prava žena. Pravo priznanje čitatelja stekla je romanesknim ciklusom od sedam knjiga pod nazivom „Grička vještica“ koji su svakodnevno, od 1912. u nastavcima izlazili u dnevnim novinama, a čitatelji su ih sa nestrpljenjem očekivali. Neka su njezina prozna djela dramatizirana i ekranizirana.
Grigor Vitez - (15. veljače 1911., Kosovac - 23. studenoga 1966., Zagreb)
Grigor Vitez smatra se začetnikom hrvatske moderne dječje književnosti. On to opravdava brojnim djelima, među kojima su najvažnija “Kad bi drveće hodalo” i “Gdje priče rastu”. Njegove zasluge u ovom polju književnosti vide se i u činjenici da je prema njemu nazvana godišnja nagrada za dječju književnost i ilustraciju.
Nagrada “Grigor Vitez” dodjeljuje se od 1967. godine i najstarija je domaća nagrada iz jednogodišnje produkcije dječjih knjiga i slikovnica.
Grigor Vitez - Klik na književni link – pisci govore
Mjesec hrvatske knjige od 15. listopada do 15. studenoga
Ove godine Mjesec hrvatske knjige posvećen je mladima jer je i godina 2022. proglašena Europskom godinom mladih. Tema glasi Generacija K (stavlja se naglasak na dva ključna pojma – knjiga i knjižnica), a što je aluzija na današnju podjelu generacija (generacija Y, generacija Z…)
Moramo istaknuti "našu generaciju K" (učenici 1. b i 3.a razreda) koja se u rujnu prijavila i koja je u ovom mjesecu postala i dio međunarodnog čitalačkog projekt Naša mala knjižnica.
Europski dan jezika - 26. rujna
Glavni su ciljevi proslave ovoga dana:
upozoriti građanstvo na važnost učenja jezika i poticati učenje većega broja jezika da bi se povećala višejezičnost i razumijevanje različitih kultura
promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe
poticati cjeloživotno učenje jezika u školi i izvan nje.
S Larom možete na jezično putovanje kroz Europu.
Lipanj 2022. - Kalendar HČD-a (Hrvatskoga čitateljskog društva)
Zanimljive informacije o važnim datumima i osobama
Ivan Kukuljević Sakcinski - prvi govor na hrvatskom jeziku u Saboru 2. svibnja 1843.
hrvatski političar, povjesničar i književnik (Varaždin, 29. V. 1816. – Puhakovec, 1. VIII. 1889.)
Počeo studirati filozofiju u Zagrebu, od 1833. u vojsci, 1836. dobio časnički čin. Vojnu službu napustio 1841. i otada djeluje kao sudac u Zagrebačkoj i Varaždinskoj županiji. Jedan od najgorljivijih pristaša ilirskoga pokreta. U političkom životu otpočetka oštar protivnik mađarizacije. U Hrvatskom saboru, u kojem se govorilo latinskim jezikom, održao je 2. V. 1843. prvi govor na hrvatskom jeziku, zahtijevajući njegovo uvođenje u škole i urede.
Dan hrvatske knjige i Svjetski dan knjige - 22. i 23. travnja
Dana 22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige, odlukom Sabora Republike Hrvatske od 1996. godine, a u spomen na Marka Marulića koji je toga datuma 1501. godine dovršio svoj spjev Judita, a 23. travnja obilježava se Svjetski dan knjige i autorskih prava, proglašen 1995. na Glavnoj skupštini UNESCO-a, kao simbolični datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega.
Vesna Parun - 100. obljetnica rođenja (10. travnja 1922. - 25. listopada 2010.)
Na današnji dan prije stotinu godina na otoku Zlarinu rođena je Vesna Parun, najistaknutija hrvatska pjesnikinja u drugoj polovici 20. stoljeća. Ući će u povijest kao prva žena koja je u Hrvatskoj živjela isključivo od svoga književnog rada i koja je živjela i nesretan, i težak, i turbulentan život.
Robert Knjaz kaže: Napisala je cijeli Velebit knjiga, njih 87 i to u tramvajima, na krevetu i stojećki jer cijeli život nije imala radnoga stola. A jeste li znali za njenu ljubav prema nogometu i sportskoj prognozi? I da je njena pjesma 'Ti koja imaš nevinije ruke' prevedena na 22 svjetska jezika? O njenoj ljepoti i nesretnoj ljubavi, o njenom talentu za slikarstvo i praznovjerju pogledajte u novoj epizodi Hrvatskih velikana koja je samo potvrda da su pjesnici čuđenje u svijetu.
Svjetski dan poezije - 21. ožujka
UNESCO je Svjetski dan poezije proglasio 21. ožujka 1999. godine s ciljem promoviranja čitanja, pisanja, objavljivanja i poučavanja poezije širom svijeta. Tada je istaknuto kako treba odavati priznanje i poticaj nacionalnim, regionalnim i međunarodnim poetskim pokretima.
Nama je posebno zanimljivo što se upravo na taj dan rodio i hrvatski pjesnik Ivan Goran Kovačić kojem se u spomen još od 1964. godine u njegovom rodnom Lukovdolu toga datuma održava pjesnička manifestacija - Goranovo proljeće. Tko su ovogodišnji laureati, možete vidjeti klikom na sličicu.
Dani hrvatskoga jezika - od 11. do 17. ožujka
Dani hrvatskoga jezika slave se od 1997. godine i ovom se manifestacijom želi istaknuti važnost očuvanja materinskoga jezika, svih njegovih narječja i dijalekata te upoznati javnost s bogatom hrvatskom jezičnom baštinom i sjajnom jezičnom poviješću.
Podsjetnik na mrežno dostupan portal Hrvatski u školi - namijenjen je učenicima osnovnih i srednjih škola, učiteljima razredne nastave, nastavnicima, profesorima i roditeljima.
Dan ružičastih majica - 23. veljače
Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad vršnjacima održava svake zadnje srijede u veljači.
Centar za kulturne djelatnosti proveo je kampanju projekta Pametno NE nasilju. Ovom kampanjom mlade su nastojali informirati o različitim oblicima vršnjačkog nasilja te educirati o načinima reagiranja, zaštite i prevencije vršnjačkog nasilja. Deset jednominutnih videoanimacija mogu se vidjeti na njihovu You Tube kanalu. (Klikni na sličicu!)
Svjetski dan čitanja naglas - 2. veljače
Čitanje naglas razvija vještinu slušanja, obogaćuje rječnik, razvija razumijevanje za društvene probleme i čimbenik je budućeg uspješnog razvoja djeteta. Čitajmo djeci naglas gdje god i kad god stignemo čime podržavamo i nacionalnu kampanju “Čitaj mi!”.
Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti - 27. siječnja
Svake se godine 27. siječnja obilježava Dan sjećanja na žrtve holokausta. Toga je dana 1945. g. sovjetska vojska oslobodila Auschwitz, zloglasni logor smrti, u kojemu je život izgubilo 1,1 milijun ljudi. Postrojbe sovjetske Crvene armije oslobodile su područje na kojem se nalazio Auschwitz (Birkenau), najveći nacistički koncentracijski logor za vrijeme Drugog svjetskog rata. Stoga se na današnji dan obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta u spomen na milijune pobijenih Židova, a nizom događaja odaje se počast žrtvama te ukazuje na potrebu borbe protiv antisemitizma, genocida i drugih oblika diskriminacije.
Ovdje je videozapis o Opatijcu Olegu Mandiću, posljednjem zatvoreniku koji je živ napustio Auschwitz.
Kako je 11-godišnji Hrvat s riječkog područja dospio u najveći nacistički koncentracijski logor za uništenje? Kako ga je preživio? Zašto kaže da iskustvu Auschwitza zahvaljuje na predivnom životu? Kako je savladao mržnju i koja je njegova poruka mladima danas?
Sunčana Škrinjarić: 11. prosinca 1931. (Zagreb) - 21. travnja 2004. (Zagreb)
Danas bi bila 90. godišnjica rođenja Sunčane Škrinjarić, književnice koju smo svi upoznali i zavoljeli kroz njezina prozna, bajkovita djela. I Google je ilustracijom na tražilici prije 6 godina, na 84. g. rođenja, podsjetio na taj dan, a nije naodmet vidjeti ga opet.
Ivo Andrić: 10. prosinca 1961. dobio Nobelovu nagradu za književnost
9. listopada 1892. (Travnik) – 13.ožujka 1975. (Beograd)
Ivo Andrić je na današnji dan, 10. prosinca 1961. godine, dobio Nobelovu nagradu za roman Na Drini ćuprija, a istaknuta su mu djela i Travnička hronika, Prokleta avlija, Znakovi pored puta i mnoga druga. Bio je prvi, a ostao je i jedini, koji je s prostora bivše Jugoslavije dobio Nobelovu nagradu za književnost.
S obzirom na to da je u periodu od 1956. pa do 1959. Andrić znao ljeti boraviti u Mošćeničkoj Dragi, Dražani su mu na kraju draške plaže Sipar postavili spomen-ploču.
Ovdje je dokumentarni film o njemu: Čovjek kojeg nema - Ivo Andrić redateljice Natalije Župan.
Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i žrtvu Vukovara i Škabrnje - 18. studenoga
Na današnji dan odajemo počast žrtvama stradanja i Vukovara i Škabrnje, ali i svim poginulim i stradalim u Domovinskom ratu koji su svojim životima platili i izborili se za slobodu koju danas imamo i koju živimo u samostalnoj Republici Hrvatskoj.
Jedan od stradalih bio je i Siniša Glavašević, novinar, publicist i prozaik, čije nam Priče iz Vukovara, priče koje je čitao slušateljima radija opkoljenoga grada, pričaju o temeljnim ljudskim vrijednostima. Preuzeli smo ih sa stranica škole koja danas nosi njegovo ime, OŠ Siniše Glavaševića iz Vukovara:
uvod - Price iz Vukovara. pdf 1. Rijec prva. pdf 2. Prica o Mariji. pdf3. Prica o gradu. pdf4. Prica o ljubavi. pdf5.Prica o vremenu. pdf6. Prica o neprijateljima. pdf7. Prica za roditelje. pdf8. Prica o trazenju. pdf9. Prica o ratu. pdf10. Prica o ratniku. pdf11. Prica o djetinjstvu. pdf12. Prica o porodici. pdf13. Prica o velikim i malim ljudima. pdf14. Prica o pjesnicima. pdf15. Prica o vagabundima. pdf16. Prica o svemiru. pdf17. Prica o zagrljaju. pdf18. Prica o igri. pdf19. Prica za tebe. pdf20. Prica o zivotu. pdf21. Prica o prici. pdf22. Prepricana prica. pdf23. Prica o dobru i zlu. pdf24. Prica o moru.pdf
Vjenceslav Novak: 11. rujna 1859. (Senj) - 20. rujna 1905. (Zagreb)
Tijekom osnovnoškolskoga obrazovanja pročitat ćemo, ako već nismo, Iz velegradskog podzemlja, a ovdje je kratki "videomamac" za one koji to još nisu uradili. Pogledajte i pročitajte pripovijetku.
30. svibnja - Dan državnosti Republike Hrvatske
Dan državnosti u Republici Hrvatskoj praznik je koji se obilježava 30. svibnja, u spomen na konstituiranje prvoga demokratski izabranog višestranačkog Sabora 30. svibnja 1990. i na povijesnu ulogu Hrvatskoga sabora u očuvanju hrvatske državnosti tijekom mnogih stoljeća.
Klikom na sliku možete vidjeti kako je Google obilježio Dan državnosti Republike Hrvatske.
9. svibnja - Dan pobjede nad fašizmom i Dan Europe
Ta se dva događaja, za Europu izrazito važna, obilježavaju diljem Europe 9. svibnja kao Dan pobjede nad fašizmom i Dan Europe, u znak sjećanja na završetak Drugoga svjetskog rata u Europi 1945. godine i početak stvaranja današnje Europske unije pet godina poslije.
Prisjećamo se svih ljudi koji su se uključili u borbu protiv fašizma i tako, braneći svoj dom, svrstali modernu Hrvatsku na listu antifašističkih zemalja. Ovu su nam godinu europske institucije (klikom na sliku otvorile svoja „virtualna” vrata) . Program uključuje niz aktivnosti koje građanima Europske unije i cijelog svijeta pružaju priliku da otkriju što je Europska unija i što čini. Između ostaloga, učitelji imaju priliku razgovarati o Europi sa svojim učenicima, pozvati ih u virtualni posjet europskim institucijama, na sudjelovanje u raspravama ili internetskim igrama.
22. travnja - Dan planeta Zemlje
Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu. Različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog klimatskih promjena, globalnog onečišćenja, uništavanje ekosustava i ugrožavanja životinjskih i biljnih vrsta. Tema ovogodišnjeg Dana planeta glasi „Restore OurEarth“ (Obnovimo našu Zemlju) i to bi nam trebala postati maksima za svakodnevni život, za našu budućnost.
Ne samo na Dan planete Zemlje, već u svakodnevnom životu i tijekom ostatka godine možemo promijeniti način života kako bismo smanjili utjecaj na okoliš. Kako? Pogledajte!
22. i 23. travnja - Dan hrvatske knjige i Svjetski dan knjige
Dana 22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige, odlukom Sabora Republike Hrvatske od 1996. godine, u spomen na Marka Marulića koji je toga datuma 1501. godine dovršio Juditu, prvi umjetnički ep hrvatske književnosti ispjevan na hrvatskom jeziku. Dakle, ovu godinu obilježava se 500 godina od prvoga izdanja "Judite", ali i 121 godina od osnutka Društva hrvatskih književnika. Inače, cijela je ova godina proglašena i Godinom čitanja i Godinom Marka Marulića.
U programu, koji počinje u četvrtak u podne, moći ćete vidjeti program Društva hrvatskih književnika, odnosno dodjelu godišnje nagrade Dana hrvatske knjige (Judita – za najbolju knjigu ili studiju o hrvatskoj književnoj baštini, Davidias – za najbolji prijevod djela iz hrvatske književne baštine na strane jezike ili najbolju knjigu, odnosno, studiju inozemnog kroatista o hrvatskoj književnoj baštini, te Slavić – za najbolji autorski knjigom objavljeni prvijenac).
23. travnja obilježava se Svjetski dan knjige i autorskih prava, proglašen 1995. na Glavnoj skupštini UNESCO-a, kao simbolični datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega.
19. - 25. travnja - 4. Dani medijske pismenosti
U organizaciji Agencije za elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku te brojnih drugih partnera i pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja, od 19. do 25. travnja, s različitim aktivnostima i u tjednima prije i poslije, održat će se 4. Dani medijske pismenosti. Cilj je projekta osvijestiti javnost o važnosti medijske pismenosti i osigurati što većem broju građana, posebice djece i mladih, prilike za učenje o medijima. Tim su povodom Agencija za elektroničke medije i Ured UNICEF-a za Hrvatsku poslali pakete publikacija o medijskoj pismenosti, a da bi bile dostupne svim roditeljima, mogu se preuzeti sa slike.
18. travnja - rođena Ivana Brlić-Mažuranić
U Kalendaru HKČD-a za travanj (dolje) možete vidjeti da je na današnji dan, 18. travnja, u Ogulinu 1874. godine rođena Ivana Brlić-Mažuranić.
Često nazivana „hrvatskim Andersenom“ (zbog svoje virtuoznosti kao pripovjedačice za djecu) i „hrvatskim Tolkienom“ (zbog posezanja u fantastični svijet mitologije), Ivana Brlić-Mažuranić svojom originalnošću i svježinom velikan je hrvatske, ali i svjetske dječje književnosti.
Četiri je puta bila predložena za Nobelovu nagradu za književnost, a 1937. godine ušla je u povijest postavši prvi ženski član Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti. (Prvi dio filma o Ivaninu djedu, banu Ivanu Mažuraniću, a drugi dio o njoj.)
14. travnja – Googleova posveta Gutenbergu
Svi vi koji ste danas bili na pretraživaču Googleu mogli ste vidjeti da je dan bio posvećen Johannesu Gutenbergu (vjerojatno Mainz, 1397. - Mainz, 3. veljače 1468.), njemačkom tiskaru, izumitelju tipografije u Europi. Godine 1455. dovršava svoj prvi tipografski rad, latinsku Bibliju na 1282 folio-stranice u 2 stupca po 42 retka, tiskanu u 100 - 200 primjeraka, dijelom na pergamentu, dijelom na papiru ("Biblija od 42 retka"). Klikom na sliku možete više saznati o čovjeku koji je izumio prvi tiskarski stroj i o njegovoj važnosti za budućnost čovječanstva.
2. travnja - Međunarodni dan dječje knjige
Ovaj dan obilježavamo 2. travnja, na rođendan Hansa Christiana Andersena.
Prilika je to i za obilježavanje osmog rođendana nacionalne kampanje za poticanje čitanja naglas djeci od rođenja "Čitaj mi!" koju zajednički provode Hrvatsko knjižničarsko društvo, Hrvatsko čitateljsko društvo, Hrvatsko pedijatrijsko društvo, Hrvatska udruga istraživača dječje književnosti i Hrvatsko logopedsko društvo uz potporu UNICEF-a Hrvatska. Možete pogledati video povodom obilježavanja rođendana kampanje Čitaj mi! na kojem poznata spisateljica za djecu Željka Horvat Vukelja, ambasadorica Kampanje 2021., čita priču, te se obraća roditeljima o važnosti čitanja naglas djeci od najranije dobi.
22. ožujka - Svjetski dan voda
Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22. ožujka i usmjeren je na važnost vode i podizanje svijesti o 2,2 milijarde ljudi koji nemaju pristup sigurnoj vodi. Ovogodišnja tema Vrednovanje vode uz slogan Cijenite vodu upućuje na razmatranje vrijednosti vode i što ona znači svakomu od nas. Koliko nam je važna u kućanstvu i obiteljskom životu, za hranu, zdravlje, obrazovanje, životne navike te gospodarstvo, ali i općenito za dobrobit ljudi i naše lokalno okruženje? Dovoljno je reći da bez vode nema života.
21. ožujka - Svjetski dan pjesništva
Početak proljeća, a istovremeno i Svjetski dan pjesništva. Evo malo stihova Ujevića, Cesarića, Tadijanovića i I. G. Kovačića. Inače, Kovačić je na taj dan rođen i njemu u spomen održava se već tradicionalni nacionalni festival pjesničke riječi u rodnom mu Lukovdolu - Goranovo proljeće.
11. - 17. ožujka - Dani hrvatskoga jezika
Od 1991. svake godine od 11. do 17. ožujka obilježavamo Dane hrvatskoga jezika. Ta kulturna manifestacija utemeljena je odlukom Hrvatskog sabora 1997. godine, u spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika objavljenu u ožujku 1967. Deklaracija je bila borba za hrvatski jezik, njegov samostalni razvitak bez ičije nadređenosti, borba da hrvatski narod svoj jezik naziva vlastitim imenom - hrvatskim jezikom.
Ožujak - Kalendar HČD-a (Hrvatskoga čitateljskog društva)
Klik na sliku (poveznicu) daje vam uvid u kalendar sa zanimljivim informacijama o važnim datumima i osobama. Pronaći ćete informacije o Zagorki, Lovraku, Andriću i mnogim drugim književnicima te o događanjima na književnoj sceni. Nudi se i čitateljski izazov za ožujak.
24. veljače - Dan ružičastih majica, Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja
Posljednja srijeda u veljači je dan koji se tradicionalno obilježava kao Dan ružičastih majica, dan koji je Hrvatski sabor 2017. g. potvrdio kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Podsjetnik je to na 2007. godinu kada je dječak u Kanadi obukao ružičastu majicu u znak potpore majci oboljeloj od karcinoma dojke i bio izložen vršnjakom nasilju.
Nemoj trpiti nasilje! Svaku vrstu nasilja treba prijaviti! „Stop vršnjačkom nasilju – Stop svakoj vrsti nasilja!“
12. veljače - Izložba "Maske prije maskica" (12. - 28. veljače)
U Exportu na riječkoj Delti u petak, 12. veljače 2021.g., u sklopu programa Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture, otvorena je izložba karnevalskih kostima dječjih karnevalskih grupa iz devet riječkih osnovnih škola među kojima je i naša škola. Također je tu i izložba tradicijskih maski Europe i dosadašnjih plakata Riječkog karnevala pod zajedničkim nazivom “Maske prije maskica”. Ulaz na izložbu je besplatan i organizira se uz poštivanje svih važećih epidemioloških mjera i preporuka. Izložba traje do 28. veljače 2021.g., a radno vrijeme je četvrtkom i petkom od 15.00 do 20.00 sati te subotom i nedjeljom između 11.00 i 20.00 sati.
Godina 2021. - Godina čitanja
Vlada Republike Hrvatske podržala je prijedlog Ministarstva kulture i medija da se 2021. godina proglasi Godinom čitanja. Kao doprinos Godini čitanja osmišljen je i program Čitateljski izazovi HČD-a (Hrvatskoga čitateljskog društva). Svaki mjesec na mrežnoj stranici Društva (http://hcd.hr/djelovanje/akcije/citateljski-izazov/) kao i na ostalim mrežnim mjestima HČD-a, objavit će se po jedan izazov u koji se mogu uključiti svi zainteresirani ljubitelji čitanja. Misao vodilja u osmišljavanju izazova je činjenica da čitanje, između ostaloga, pospješuje razumijevanje međuljudske komunikacije te povećava emotivnu inteligenciju i toleranciju.
U nedostatku "fizičke knjige" nude vam se E-knjige u našoj knjižnici u koju su dodane i nagrađene zvučne slikovnice Primorsko-goranske županije "Putovima Frankopana" za koje je Županija na 16. natječaju za najbolju hrvatsku slikovnicu Ovca u kutiji dobila pohvalu za popularizaciju hrvatske slikovnice u 2020. godini.
27. siječnja - Dan sjećanja na holokaust i sprječavanje zločina protiv čovječnosti
Danas se obilježava Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta kao podsjetnik na sve žrtve nacističkih režima u 2. svjetskom ratu. Na današnji dan 1945. Crvena armija oslobodila je nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj, zloglasni logor smrti u kojemu je život izgubilo 1,1 milijun ljudi. Na ovaj se način svake godine svijet prisjeća genocida, zločina i teških povreda ljudskih prava koja su obilježila period Drugoga svjetskog rata kada se provodilo sustavno istrebljenje čitavih naroda u logorima diljem Europe.
Ana Frank, židovska djevojčica stradala u holokaustu, djevojčica koja je danas simbol borbe ne samo protiv nacizma nego i protiv nečovječnosti u svakom obliku, u svom je Dnevniku napisala:
„Veličina čovjeka ne leži u bogatstvu i moći, nego u karakteru i dobroti. Ljudi su samo ljudi, i svi ljudi imaju mane i nedostatke, ali svi se mi rodimo dobri.“
I upravo stoga, danas je jako važno poučavati mlade ljude kako se takvi događaji, događaji u kojima tzv. ljudi postaju zvijeri, ne bi ponovili.
20. siječnja - Katalog školske knjižnice
Od danas na mrežnoj stranici naše škole, ali i na stranici ove knjižnice (v. Izbornik - Knjižnični katalog) možete zaviriti u Katalog i vidjeti kojim knjigama raspolažemo. I da, ponovili smo se knjigom Josipa Cvenića: Čvrsto drži joystick!
19. siječnja - Naša vježba evakuacije
Danas je za učenike mlađih razreda te za sve zaposlenike škole održana vježba evakuacije u slučaju potresa. Prije toga s učenicima se razgovaralo kako se postupa u takvim situacijama: na prvi znak pronalazi se najbliži zaklon (ispod klupe, nosivi zid), a onda se, na već za to predviđene izlaze, dolazi u dvorište škole.
U vrlo kratkom roku svi smo bili vani i vježba je uspješno provedena. Na kraju nas je ravnatelj pohvalio i rekao da će se sljedeća vježba održati bez najave.
15. siječnja - Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Iako je Island još u prosincu 1991. priznao neovisnost Hrvatske, kao Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske slavi se 15. siječnja, jer je toga dana 1992. godine Hrvatsku i Sloveniju, nakon Vatikana, priznala većina europskih zemalja i zemlje EU. Nakon što su zemlje EU priznale Hrvatsku, još tijekom dana, a i dan poslije uslijedila su priznanja i drugih.
25. 12. - Božić
Advent (došašće) je vrijeme priprema za dolazak i rođenje Isusa Krista. To su četiri tjedna koja prethode Božiću, a simboliziraju četiri tisućljeća, koliko je po Bibliji prošlo od stvaranja svijeta do Kristova dolaska. Božićnica je nekad imala drugačije značenje nego danas...
15. 12. - UČLANJENJE U GRADSKU KNJIŽNICU RIJEKA
U utorak, 15. 12., kroz 24 sata od 0:01 do 23:59, svi zainteresirani mogu se upisati u Gradsku knjižnicu Rijeka za simboličnih 25 kuna i to isključivo online putem.
Ljudska prava ima svako ljudsko biće i ona vrijede jednako za sve ljude, neovisno o rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom uvjerenju, nacionalnom ili socijalnom podrijetlu, imovini, rođenju, obrazovanju ili društvenom položaju.
5. 12. - Međunarodni dan volontera
Cilj je sve aktivnosti volontera i njihov dobrovoljni rad učiniti vidljivim na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini.
3. 12. - Međunarodni dan osoba s invaliditetom
Cilj je postizanja punog i jednakog uživanja ljudskih prava i sudjelovanja osoba s invaliditetom u društvu.