КАЛЕНДАР

ЛІТЕРАТУРНИЙ

"Книжки – це наша праця, наша совість. Цілющої води живий струмок" 

О. Іваненко

СІЧЕНЬ

06 січня

Василь Стус - легендарний поет, борець, полум'яний син України. Він обрав беззавітне служіння рідному народові, йшов тернистою дорогою та приймав безкінечні удари долі. 

Народився 6 січня 1938 року.

Україна була для нього серцевим болем, з якого й народжувалася його полум'яна поезія. У неймовірно важких умовах тюрми, куди його запроторили за антирадянщину, Василь Стус тримався стійко, голови не схиляв. Він усвідомлював, що за ним «стояла Україна, мій пригноблений народ, за честь котрого я мушу одстояти до загину".

06 січня

Володимир Сосюра - відомий український поет-лірик.

Народився на Святвечір, 6 січня 1898 року на станції Дебальцеве (Донецька область). 

"Проклятий  крук  тебе  терзає,

і  кров  із  серця  п’є  змія.

Я  так  люблю  тебе,  мій  краю,

Вкраїно  змучена  моя!"

08 січня

Василь Симоненко - поет-шістесятник, журналіст і громадський діяч. 

Народився 8 січня 1935 року на Полтавщині у складний час, коли за чуйне серце й тверду громадянську позицію можна було "загриміти" до в'язниці, або й взагалі бути знищеним. 

27 січня

Павло Чубинський - відомий вчений-етнограф, фольклорист, поет і журналіст, автор державного гімну України, юрист, активний діяч українського національного руху на Правобережній Україні.

Народився 27 січня 1839 року.

27 січня

Павло Тичина - український поет, перекладач, публіцист, громадський діяч.

Народився 27 січня 1891 року народився

Тичина самотужки досконало опанував майже двадцять іноземних мов, а зокрема — вірменську, грузинську, арабську, турецьку, єврейську. Збереглися переклади Павла Тичини на українську мову з сорока мов світу.

30 січня

Всеволод Нестайко - класик сучасної української дитячої літератури.

Народився 30 січня 1930 року. 

Він зробив неоціненний вклад в розвиток мистецтва і культури нашої країни.

ЛЮТИЙ

01 лютого

Микола Андрійович Вербицький – український письменник, громадський діяч, поет, автор перших рядків тексту гімну «Ще не вмерла Україна».

Народився 1 лютого 1843 року у Чернігові.

Його літературна спадщина, розпорошена по різних тогочасних виданнях, ніколи не була зібрана докупи і видана окремою збіркою, хоча цілком заслуговує на це.

07 лютого

Микола Маркевич - український історик, етнограф, фольклорист, поет і композитор. 

Народися 7 лютого 1804 року.

Він став першим українським енциклопедистом, свого часу офіційно був «українським буржуазним націоналістом» і заборонений радянською цензурою.

12 лютого

Лесь Мартович - український письменник та громадський діяч, автор 27 оповідань. 

Народився 12 лютого 1871 року.

Перше оповідання «Не-читальник» було опубліковано в 1889. Свої новели писав покутською говіркою. Був редактором львівської газети "Хлібороб" (1893), у 1897-1898 роках став редактором "Громадського голосу", який до нього редагував Іван Франко.

25 лютого

Леся Українка (Лариса Петрівна Косач) - культова українська письменниця, перекладач і культурна діячка. 

Народилася 25 лютого 1871 року.

Багато її творів визнані шедеврами світової літератури, а в українську вони принесли нові мотиви і мандрівні сюжети з інших культур. Леся Українка писала у жанрах поезії, лірики, епосу, драми, прози, публіцистики. Також працювала в ділянці фольклористики і брала активну участь в українському національному русі.

БЕРЕЗЕНЬ

01 березня

Білик Іван Іванович - видатний український прозаїк, автор історичного жанру та перекладач.

Народився 1 березня 1930 року у м. Градизьк Полтавської області 

04 березня

Михайло Михайлович Вербицький - український композитор, хоровий диригент, священник УГКЦ, громадський діяч, автор музики державного гімну України «Ще не вмерла Україна».

Народився  04 березня 1815 року.

Дата створення пісні «Ще не вмерла Україна» залишається наразі дискусійною. Тривалий час вважалося, що вона була створена у 1862—1863 рр., але без відповідних наукових аргументів. Текст Павла Чубинського у Галичині вперше був опублікований у грудневому числі часопису «Мета», який фактично вийшов близько 15 січня 1864 року. Ймовірно, це надихнуло о. Михайла написати патріотичну пісню. Після опублікування в часописі «Мета» пісня «Ще не вмерла Україна» набула великої популярності серед свідомої молоді Галичини.

Перше виконання твору «Ще не вмерла Україна» як Гімну відбулося 10 березня 1865 року в Перемишлі як завершальний номер концерту, присвяченому Тарасові Шевченку.

05 березня

Леонід Іванович Глібов - український поет-байкар.

Народився  05 березня 1827 року на Полтавщині.

Розпочав свою літературну діяльність ще за життя Тараса Григоровича Шевченка, продовжував її одночасно з Марком Вовчком, Іваном Франком, Панасом Мирним, Степаном Руданським та іншими українськими письменниками XIX століття і завершив в роки, коли вже лунали молоді голоси Лесі Українки та Михайла Коцюбинського.

Іван Франко назвав поета-байкаря Леоніда Івановича Глібова (1827 - 1893) «ветераном нашої поезії». 

09 березня

Тарас Григорович Шевченко - культурний феномен, який перебував у центрі суспільно-культурного процесу в Україні з середини XIX ст, уособлення українськості, будитель і просвітитель української нації, основоположник нової української мови та літератури. 

Народився 09 березня 1814 року.

Значення постаті Тараса Шевченка для українського народу переоцінити неможливо. 

09 березня

Микола Якович Олійник - український письменник.

Народився 9 березня 1923 року.

За роки творчої праці письменник опублікував кілька десятків оригінальних творів, багато нарисів, статей, рецензій, а також перекладів з літератур народів СРСР. Окремі його твори побачили світ російською, білоруською, латиською, грузинською, болгарською, польською, чеською і словацькою мовами.

19 березня

Ліна Костенко - видатна сучасна українська поетеса, яка своїм життям і творчістю засвідчує несхитну мужність, палку любов до України.

Народилася 19 березня 1930 року на Київщині.

Вона — одна з тих митців, хто не втратив людської гідності в часи переслідувань, не йшов на компроміс з владою, бо свою позицію поетеса завжди виражала прямо і відкрито: «...не боюсь донощика в трактирі, бо все кажу у вічі королю».

КВІТЕНЬ

3 квітня

Степан Іванович Олійник - український поет-гуморист і сатирик, журналіст. 

Народився 3 квітня 1908 року в селі Пасицелах (тепер Подільського району Одеської області).

Друкуватися почав з 1926 року.

Для його віршів характерні актуальність тематики, сатирична гострота, політична цілеспрямованість, соковитий український гумор.

03 квітня

Олесь Терентійович Гончар (Біличенко Олександр Терентійович) - український письменник, прозаїк, літературний критик, політик, громадський діяч. 

Народився 3 квітня 1918 року.

Українська мова, культура, духовність, любов до рідної землі є стрижнем творчості Гончара.

18 квітня

Уляна Кравченко (Юлія Юліївна Шнайдер) -  українська учителька, письменниця, активістка українського жіночого руху, перша на західній Україні поетеса, чиї твори стали популярними.

Народилася 18 квітня 1860 року.

Відома українському читачеві своїми поезіями для молоді. Виколисана природою рідного Миколаєва, поетеса передала у своїх віршах все те найцінніше, що подарувало їй дитинство: любов до людей, до рідного краю, природи, добрих справ.

ТРАВЕНЬ

13 травня

Панас Мирний (Панас Якович Рудченко) - видатний український письменник.

Народився 13 травня 1849 року у місті Миргороді, що на Полтавщині.

Письменник завжди підтримував тісні зв’язки з діячами української культури — Карпенком-Карим, Лисенком, Старицьким, Коцюбинським, Лесею Українкою, Заньковецькою, Білиловським, Жарком. Був членом комісії міської думи, тому брав активну участь у спорудженні пам’ятника І. Котляревському в Полтаві.

14 травня

Василь Стефаник - відомий український письменник.

Народився 14 травня 1871 року.

Він увійшов у історію світової новелістики як автор правдивих соціально-психологічних новел з життя галицького селянства. Його ім’я можна поставити поряд із іменами найвидатніших новелістів світу. Стефаник-новеліст витесував пам’ятник людському терпінню й стражданням, тяжким, як камінний хрест...

22 травня

Марко Лукич Кропивницький - український письменник, драматург, театральний актор.

Народився 22 травня 1840 року в селі Бежбайраки Херсонської губернії (тепер село Кропивницьке)

Він був наділений унікальною різнобічною обдарованістю: не тільки класик драматургії, геніальний актор, режисер-реформатор, засновник театру світової слави, а й відомий поет, композитор, диригент, співак, перекладач. Він до того ж був чудовим майстром слова, палким публіцистом, який міг захопити своїми виступами слухачів, піонером реалістичного художньо-декоративного мистецтва, засновником театру для дітей,

ЧЕРВЕНЬ

29 червня

Олена Пчілка (Ольга Петрівна Косач) - українська письменниця, меценатка, перекладачка, етнографка, фольклористка, публіцистка, громадська діячка (учасниця національно-визвольного та феміністичного рухів), членкиня-кореспондентка Всеукраїнської академії наук (1925). 

Народилася 29 червня 1849 року.

В 1887 році з Наталією Кобринською видала у Львові першу в Україні феміністичну збірку: альманах «Перший вінок».

ЛИПЕНЬ

СЕРПЕНЬ

27 серпня

Іван Якович Франко - видатний український поет, прозаїк, драматург, літературний критик, публіцист, перекладач, науковець, громадський і політичний діяч. 

Народився 27 серпня 1856 року.

Упродовж своєї понад 40-літньої творчої активності Франко надзвичайно плідно працював як оригінальний письменник (поет, прозаїк, драматург) і перекладач, літературний критик і публіцист, багатогранний науковець - історик, соціолог, політолог, економіст, філософ. 

Усього за життя Франка окремими книгами і брошурами було понад 220 видань, у тому числі понад 60 збірок його оригінальних і перекладних творів різних жанрів. Він був одним із перших професійних українських письменників, тобто заробляв на життя літературною працею.

ВЕРЕСЕНЬ

05 вересня

Грицько Бойко – знаний український поет і перекладач, член Спілки письменників СРСР з 1951 року, один із найулюбленіших дитячих поетів. 

Народився 05 вересня 1923 року.

"Дядько Вереда" - так любили називати його дітлахи після виходу з друку однойменної невеличкої поеми про вередливого хлопчика. 

У віршах, казках, смішинках, лічилках, загадках, скоромовках-спотиканках, веселинках (два останні терміни вигадані автором) звучить щирий доброзичливий гумор. Як педагог Грицько Бойко вважав, що гумор найкраще виховує дитину та спонукає виправити недоліки. 

09 вересня

Іван Котляревський - видатний  український письменник, поет, драматург, зачинатель сучасної української літератури, громадський діяч.

Народився 9 вересня 1769 року.

Хто не знає безсмертної «Енеїди», якою понад двісті років захоплюються мільйони українських читачів?! 

Життєрадісний і веселий дотепник за вдачею, Іван Котляревський був хоробрим і мужнім - справжнім українським лицарем.

28 вересня

Василь Олександрович Сухомлинський — видатний український радянський педагог, публіцист, письменник.

Народився 28 вересня 1918 року.

17 вересня

Михайло Михайлович Коцюбинський - видатний український письменник, громадський діяч, голова «Просвіти» в Чернігові, титулярний радник.

Народився 17 вересня 1864 року.

В українську літературу ввійшов як майстер психологічної прози. Вершинами його художнього стилю критики вважають «Fata Morgana», «Що записано в книгу життя», «Тіні забутих предків». У своїх останніх новелах доповнив свій характерний стиль елементами неоромантизму.

ЖОВТЕНЬ

ЛИСТОПАД

25 листопада

Іван Нечуй-Левицький (Левицький) - український письменник, етнограф, фольклорист, педагог.

Народився 25 листопада 1838 року.

Увійшов в історію української літератури як видатний майстер художньої прози. Нечуй-Левицький увів в українську літературу нові теми й мотиви, змалював їх яскравими художніми засобами. 

27 листопада

Ольга Юліанівна Кобилянська - українська модерністська письменниця, рання буковинська феміністка, близька подруга та соратниця Лесі Українки. 

Народилася 27 листопада 1863 року.

Авторка повістей та оповідань про проблеми українського жіноцтва та буковинського села на межі століть, щоденника та листів. Одна з найважливіших постатей раннього модернізму в українській літературі..

29 листопада

Григорій Федорович Квітка-Основ'яненко - український прозаїк, драматург, новинар, літературний критик і культурно-громадський діяч.

Народився 29 листопада 1778 року.

Засновник художньої прози та жанру соціально-побутової комедії в класичній українській літературі.

ГРУДЕНЬ

03 грудня

Григорій Савич Сковорода - український філософ-містик, богослов, поет, педагог, можливо, і композитор літургійної музики. 

Народився 03 грудня 1722 року.

Мав значний вплив на сучасників і подальші покоління своїми байками, піснями, філософськими творами, а також способом життя, через що його називали «Сократом».

Головним сенсом людського існування вважав самопізнання.

Писав свої твори різновидами староукраїнської літературної мови: художні та філософські твори слов'яноруською (слов'яноукраїнською), поезії та байки — книжною українською. Частину листування Сковорода вів також латинською мовою

05 грудня

Олександр Олесь (Олександр Іванович Кандиб) - український поет, драматург, представник символізму.

Народився 05 грудня 1878 року.

Визначальним фактом у житті Олександра Олеся стала поїздка на відкриття пам'ятника Котляревському в Полтаві. В цей час він познайомився з Борисом Грінченком, Михайлом Коцюбинським, Лесею Українкою, що справило визначальний вплив на долю майбутнього поета.

Він став писати українською, а його поезії наповнюються любов’ю до рідної землі.

09 грудня

Борис Дмитрович Грінченко - український письменник, педагог, лексикограф, літературознавець, етнограф, історик, публіцист, громадсько-культурний діяч.

Народився 09 грудня 1863 року.

Редактор низки українських періодичних видань, автор фундаментальних етнографічних, мовознавчих, літературознавчих, педагогічних праць, історичних нарисів, перших підручників з української мови й літератури. Укладач чотиритомного тлумачного «Словаря української мови». 

Обстоював поширення української мови в школі та в установах. Один із організаторів і керівників «Просвіти».

22 грудня

Марко Вовчок (Марія Олександрівна Вілінська) — українська письменниця, перекладачка. 

Народилася 22 грудня 1833 року.

Її твори мали антикріпацьке спрямування та описували історичне минуле України. В 1860-х здобула значної літературної слави в Україні після публікації в 1857 році українськомовної збірки «Народні оповідання». Збагатила українську літературу низкою нових жанрів, зокрема соціально-феміністичною повістю («Інститутка»). Повість «Маруся» в перекладі-адаптації французькою стала популярною в Західній Європі кінця XIX ст. 

Джерела: сайт "Мала Сторінка", сайт "Вікіпедія"