Космічне макетування та моделювання;

Завдання на 09-10.02. 2022 (Керівник -Сирота Юрій Миколайович)

Космічна їжа, планети та ракети: що ми знаємо про космос "Шо? Як?"

  1. Переглянь відео за посиланням - натисни тут

  2. Повторимо техніку безпеки на дорозі натисни тут

Завдання на 02-03.02. 2022 (Керівник -Сирота Юрій Миколайович)

Історія відкриттів. Вивчення Всесвіту. Дорога до зірок

Ви дізнаєтесь про історію вивчення космосу, про вчених та філософів, які вивчали космос та допомогли людині піднятися до зірок, розвиток космонавтики, штучні супутники Землі.

  1. Переглянь відео за посиланням - натисни тут

  2. Повторимо техніку безпеки поводження на льоду

Завдання на 26-27.01. 2022 (Керівник -Сирота Юрій Миколайович)


Тема заняття"Вимоги до майбутніх космонавтів"


Професія космонавта ще років 30-40 тому була межею мрій всіх школярів - всі хотіли повторити подвиг Юрія Гагаріна і здійснити політ навколо Землі. Час минув, але професія не втратила популярності. Щоб стати космонавтом, найкраще закінчити профільний вуз за фахом «космонавтика», «біологія» або «фізика»:

Додатково по вибору професії вам може знадобитися:

Як жінці стати космонавтом? Все починається з онлайн-конкурсу

Однією з найскладніших, найцікавіших і водночас найрідкісніших професій у світі є професія космонавта. Як зараз у Європі вчать на космонавтів?

«Я зовсім не пам'таю, я тоді, мабуть, була ще зовсім малою. Але це справді так, у мене з дитинства була ця мрія, я весь час утримувала її в полі зору», - розповідає Саманта Крістофоретті – 32-річна італійка, котра нині вивчає тонкощі професії астронавта при Європейському космічному агентстві (ESA). Це перший курс молодих спеціалістів, набраний агентством за останні майже 20 років.

Спочатку всі вивчають теорію, а потім починається практика, каже Саманта: «Це практично лабораторія Колумб. Це європейський модуль на Міжнародній космічній станції. Тому усі астронавти, а не лише європейські, всі тут тренуються, звикаючи до специфіки лабораторії Колумб».

У маленькій світлій лабораторії розташовано безліч кнопок і важелів, деякі з них знаходяться за склом. Завдяки інтегрованим у пластини спеціальним рукавицям астронавти можуть проводити складні експерименти, зокрема, коли йдеться про небезпечні досліди, - пояснює Саманта.

Лише заповнити онлайн-формуляр

Шлях до центру підготовки астронавтів у Кельні для молодої італійки був довгим. Спочатку вона вивчала космічну техніку і літальні апарати в Мюнхені, Москві та Тулузі. Потім працювала пілотом винищувачів у італійських військово-повітряних силах. 2008 року вона вирішила спробувати свої сили, взявши участь в онлайн-конкурсі на місце майбутнього космонавта.

«Я витратила чотири вихідних, щоб усе правильно заповнити, оскільки я, звісно ж, хотіла зробити все максимально добре. Це було важливим, адже з 8000 людей, які заповнили цей формуляр, лише 1000 пройшли на наступний рівень», - розповідає молода італійка.

Після тривалого і прискіпливого відбору залишилося лише 6 претендентів. Єдиною жінкою серед них була Саманта Крістофоретті. Її колеги-чоловіки походять з Франції, Данії, Німеччини, Великобританії та Італії. У групі – європейська ідентичність, каже Саманта, котра сама розмовляє п'ятьма мовами: «Ми не відчуваємо жодних культурних бар'єрів або якихось меж. Ми розмовляємо один з одним або англійською, або якоюсь іншою спільною мовою».

Жінка-астронавт - це просто робота

Вона радіє, що упродовж наступних років зможе здійснювати польоти у космос від Європи. Тим часом, наприклад, США або Росія й мають більшу присутність у космосі, ніж європейці. Бюджет Європейського космічного агентства 2009 року складав 3,6 мільярда євро. Це означає для кожного громадянина з 18 країн-членів агентства річне податкове навантаження трохи менше десяти євро на людину. Для порівняння: американські платники податків виділяють на космічні потреби майже вчетверо більше.

«Хоча за розміром ми й відносно малі, але за якістю нашого внеску маємо добре визнання. Тож, внесок Європи у справу космічних польотів є дуже цінним», - переконана майбутня астронавтка. Утім, поки Саманта і її колеги-чоловіки зможуть полетіти в космос ще мине кілька років напруженого навчання і тренувань. «Скажімо, перша можливість випаде 2023 або 2024 року, це насправді мінімальний час, що ми потребуємо, аби підготуватися до старту. Звісно, кожен з нас сподівається отримати свій шанс якомога швидше».

Україна є визнаною в світі космічною державою. Оскільки українські вчені, конструктори і науковці зробили вагомий внесок в розвиток світової космічної науки і освоєння космосу. До української ракетно-космічної галузі належать велика кількість дослідних лабораторій і близько 40 підприємств. Маючи потужну науково-дослідницьку і промислову базу, Україна з перших років незалежності долучилася до міжнародного проекту з експлуатації плавучого космодрому «Морський старт». В 90-х роках минулого століття розпочалася співпраця на рівні космічних агентств між Україною та США, у процесі якої відбувся політ з українським космонавтом на борту. З 2002 року Україна є учасницею спільного проекту запусків ракетоносіїв серії «Циклон» з бразильського космодрому Алкантара.



Завдання на 11-12.11. 2021 (Керівник -Сирота Юрій Миколайович)


Тема заняття "Ознайомлення із світом професій у космонавтики"


Переглянь відео за посилання - натисни тут

У нашій державі свято 12 квітня має назву «День працівників ракетно-космічної галузі України». Наша країна запустила в космос понад 150 ракет-носіїв і 375 космічних апаратів. Україна здолала космос ще в 1997 році.

Зараз існують три основні спеціальності космонавтів:

Космонавт-випробувач. Це пілот космічного корабля. Його завдання пілотування літального апарату, зліт, посадка, координація роботи всіх систем і дій екіпажу. Космонавти-випробувачі набираються серед військових льотчиків..

Космонавт-інженер. Він обслуговує технічні системи корабля, координує перед – і після – польотну підготовку літального апарату, бере участь у розробці і випробуванні нових технічних систем. Під час польоту виконує всі необхідні ремонтні роботи.

Космонавт-дослідник. Він відповідає за стан здоров’я членів екіпажу, проводить експерименти, досліджує поведінку живих організмів в умовах невагомості. Космонавти-дослідники обов’язково включаються до складу тривалих експедицій.

Специфіка роботи космонавтом:

Кандидатам в космонавти потрібно написати заяву з проханням прийняти в загін і прикласти до нього характеристику з військової частини. Після попередньої оцінки претендентів, кращих викликають на очні випробування. До речі, до стану здоров'я космонавтів випробувачів пред'являють найстрогіші вимоги: ідеальний зір, відсутність хронічних захворювань і шкідливих звичок.

Особисті якості:

  • лідерство

  • впевненість у собі та своїх силах

  • готовність до надзвичайних ситуацій

перспективи професії космонавта:

Космонавти вважаються державними службовцями, тому отримують заробітну плату відповідно до затверджених ставок. Плюс надбавки і премії, що виділяються відомством, до якого прикріплений загін. На час польотів, з кожним космонавтом заключається контракт, в якому чітко обумовлені його обов'язки на борту і сума грошової винагороди за їх успішне виконання.

Профільна освіта: Вимоги до кандидатів вища медична або біологічна освіта, наявність власних наукових праць. У ідеалі захищена, або підготовлена до захисту, кандидатська дисертація.

Додатково: Професія космонавта ще років 30-40 тому була межею мрій всіх школярів - всі хотіли повторити подвиг Юрія Гагаріна і здійснити політ навколо Землі. Час минув, але професія не втратила популярності.

Де готують космонавтів в Україні?

Щоб стати космонавтом, найкраще закінчити профільний вуз за фахом «космонавтика», «біологія» або «фізика». В Україні всього три вузи готують космонавтів: Національний авіаційний університет та Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" в Києві, і Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут" в Харкові.

ПРОФЕСІЇ АВІАЦІЇ ТА КОСМОНАВТИКИ В УКРАЇНІ: ПЕРСПЕКТИВИ ВИБОРУ

Авіація та космонавтика – професії майбутнього та стратегічно важливі сфери для кожної держави. Цивільні авіаперельоти, повітряна обороноздатність країни, військова авіація та космічні розробки – це питання, які перебувають у веденні авіакосмічної індустрії. Не секрет, що в даний момент у світовій авіації робе більш ніж 56 мільйонів людей. Пілоти й бортпровідники, інженери й механіки, диспетчери й керівники польотів – саме ці авіаційні спеціальності найбільш затребувані в авіакомпаніях різних країн світу.

Плюси роботи в авіації та космонавтиці:

  • престижність;

  • висока оплата праці;

  • можливість подорожувати та розвивати коло ділових знайомств;

  • привабливий соціальний пакет;

  • ранній вихід на пенсію.

Ризики професії:

  • висока відповідальність;

  • відсутність права на помилку;

  • робота, пов'язана із фізичним та моральним стресом.

Чи потрібНо говорити про те, що сьогодні авіакосмічна сфера стрімко розвивається. Щорічно авіаконструктори та інженери представляють сучасні моделі пілотованих та безпілотних літальних апаратів, а космічні фахівці освоюють нові закони та простори Всесвіту. Зрозуміло, що рушійною силою цих процесів є компетентні фахівці. Напевно тому, немов угадуючи майбутнє, уже сьогодні набирають популярність такі космічні професії, як інженер орбітальних станцій, авіаційний та космічний психолог, проектувальник скафандрів і т.д. Якщо Ви зважилися та чітко впевнені у своєму виборі - тоді вперед!


Завдання на 03-04.11. 2021 (Керівник -Сирота Юрій Миколайович)


Тема заняття"Планети та супутники сонячної системи"

Ознайомлення з відео матеріалами натистути тут

До Сонячної системи разом із Сонцем входять 9 великих планет з 34 супутниками, більше 100 тисяч малих планет (астероїдів), близько 110 комет, а також незліченна кількість дрібних, так званих метеорних тіл (упоперек від 100 метрів до мізерно малих порошин). Центральне положення в Сонячній системі займає Сонце. Його маса майже в 750 разів перевершує масу всіх інших тіл, що входять до системи (так, наприклад, Юпітер складає приблизно 0,001 маси Сонця).

Гравітаційне притягання Сонця є головною силою, що визначає рух усіх тіл Сонячної системи, які обертаються навколо нього. Середня відстань від Сонця до найвіддаленішої від нього планети - Плутона - 39,5 а. о., тобто 6 млрд. км. Деякі з комет віддаляються від Сонця на 100 тисяч а. о. і зазнають впливу притягання зір.

Рухаючись у Галактиці, Сонячна система час від часу пролітає крізь міжзоряні газопилові хмари. Унаслідок крайньої розрідженості речовини цих хмар занурення Сонячної системи в хмару може проявитися тільки в невеликому поглинанні й розсіюванні сонячних променів. Прояви цього ефекту в історії Землі поки не встановлені. Усі великі планети - Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун і Плутон - обертаються навколо Сонця в одному напрямку (у напрямку осьового обертання самого Сонця), уздовж майже кругових орбіт, мало нахилених одна до іншої (і до сонячного екватора). Екваторіальна швидкість обертання Сонця навколо своєї осі складає всього лише 2 км/с, у той час як швидкості обертання деяких зір перевершують сонячну іноді навіть у 200 разів. Уже відомо, що швидкості обертання закономірно пов'язані зі спектральним класом зір. Швидше обертаються масивні зорі класів О і В, практично не обертаються жовті й червоні карлики.

Площина земної орбіти - екліптика - приймається за основну площину при відліку нахилу орбіт планет й інших тіл, що обертаються навколо Сонця. Відстані від планет до Сонця утворюють закономірну послідовність: проміжки між сусідніми орбітами зростають із віддаленням від Сонця. Ці закономірності руху планет у поєднанні з розподілом їх на дві групи за фізичними властивостями вказують на те, що Сонячна система не є випадковим зібранням космічних тіл, а виникла в єдиному процесі.

Завдяки майже круговій формі планетних орбіт і великих проміжків між ними виключена можливість тісного зближення між планетами, при якому вони могли б істотно змінювати свій рух у результаті взаємного притягання. Це забезпечує тривале існування планетної системи. Планети обертаються так само навколо своєї осі, причому майже у всіх планет, крім Венери й Урана, обертання відбувається в тому ж напрямку, що і їхнє обертання навколо Сонця. Надзвичайно повільне обертання Венери відбувається у зворотному напрямку, а Уран обертається, ніби лежачи на боці.

Більшість супутників обертаються навколо своїх планет у тому ж напрямку, у якому відбувається осьове обертання планети. Орбіти таких супутників зазвичай кругові й лежать поблизу площини екватора планети, утворюючи зменшену подобу планетної системи. Такі, наприклад, система супутників Урана й система галілеївських супутників Юпітера.

Зворотний рух мають супутники, розташовані далеко від планети. Сатурн, Юпітер і Уран, крім окремих супутників помітних розмірів, мають безліч дрібних супутників, які ніби зливаються в суцільні кільця. Ці супутники рухаються уздовж орбіт, настільки близько розташованих до планети, що її приливна сила не дозволяє їм об'єднатися в єдине тіло.

Переважна більшість орбіт нині відомих малих планет розташовується в проміжку між орбітами Марса та Юпітера. Усі малі планети обертаються навколо Сонця в тому ж напрямку, що і великі планети, але їхні орбіти, як правило, витягнуті й нахилені до площини екліптики.

Комети рухаються в основному по орбітах, близьких до параболічних. Деякі комети мають витягнуті орбіти порівняно невеликих розмірів - у десятки і сотні а. о. У цих комет, названих періодичними, переважають прямі рухи, тобто рух у напрямку обертання планет.

Планети поділяються на дві групи, що відрізняються за масою, хімічним складом (це виявляється в розходженнях їхньої густини), швидкістю обертання и кількістю супутників.

Чотири планети, найближчі до Сонця, - планети земної групи. Вони невеликі, складаються з щільної кам'янистої речовини й металів.

Планети-гіганти - Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун - набагато масивніші, складаються в основному з легких речовин і тому, незважаючи на величезний тиск у їхніх надрах, мають малу густину. У Юпітера й Сатурна головну частку їхньої маси складають Гідроген і Гелій. У них міститься також до 20% кам'янистих речовин і легких сполук Оксигену, Карбону й Нітрогену, здатних при низьких температурах концентруватися в льоди. Пилоподібні ж частки комет (діаметр їх складає 1-10 мкм), вкраплені в їхню крижану масу, складаються із силікатів магнію й феруму, самородного заліза, сульфідів і сполук Карбону.

Надра планет і деяких супутників знаходяться в розпеченому стані. У планет земної групи й супутників тепло дуже повільно просочується назовні, тому що вони мають малу теплопровідність зовнішніх шарів. Внутрішнє тепло майже не має помітного впливу на температуру поверхні. У планет-гігантів конвекція в їхніх надрах призводить до помітного потоку тепла з надр, що перевершує потік, одержуваний ними від Сонця. Венера, Земля й Марс мають атмосфери, що складаються з газів, які виділилися з їхніх надр.

Планети-гіганти не мають ні твердої, ні рідкої поверхні; їхня атмосфера є своєрідним продовженням їхніх надр. При зануренні усередину атмосферні гази поступово переходять у конденсований стан. Дев'ята планета - Плутон - за хімічним складом близька до групи планет-гігантів, а за розмірами - до земної групи, тому, напевно, її не можна зарахувати до жодної з двох груп.

Ядра комет за своїм хімічним складом близькі до планет-гігантів: до їхнього складу входять водяний лід і льоди різних газів із домішкою кам'янистих речовин.

Майже всі малі планети за своїм складом належать до кам'янистих планет земної групи. Уламки малих планет, що утворюються при їхньому зіткненні одна з одною, іноді випадають на Землю у вигляді метеоритів.

Малі планети, на відміну від планет земної групи, мало чим змінилися з часу їхнього утворення, адже через малі розміри їхні надра підігрівалися значно менше, тому їхня речовина залишилася практично. Незмінною.

Наукові вимірювання віку метеоритів (за вмістом радіоактивних елементів і продуктів їхнього розпаду) показали, що вони, а звідси і вся Сонячна система, існують близько 5 мільярдів років.


ЗАВДАННЯ

Розгадай кросворд "Планети"

Завдання на 27-28.10 .2021 (Керівник -Сирота Юрій Миколайович)


Ознайомлення з цікавими фатами української космонавтики натиснути тут


Останні досягнення та цікаві факти української космонавтики

Українські інженери та дослідники складали «золотий фонд» авіації та космонавтики Радянського Союзу. Численні українські наукові установи, конструкторські бюро, промислові підприємства причетні до всіх найважливіших космічних перемог СРСР – від перших польотів у космос до створення й запуску космічного ракетного комплексу «Енергія-Буран». Навіть засновник компанії «SpaceX» Ілон Маск визнає, що саме Україна відіграла провідну роль у становленні радянської космічної галузі. Зараз наша держава продовжує розвивати космічну галузь. За підсумками першого півріччя 2018 року підприємства вітчизняної ракетно-космічної галузі збільшили обсяги виробництва продукції порівнянно з аналогічним періодом минулого року на 12,7%.

Останні досягнення та цікаві факти української космонавтики

1. Україна входить до ТОП-5 країн із повним циклом виробництва ракетно-космічної техніки.

Україна – одна з небагатьох країн світу, яка має замкнений цикл ракетобудування, починаючи з ракетного палива і закінчуючи готовими корпусами, ракетами-носіями (РН) та космічними апаратами (КА). Левова частка створюваного космічного устаткування припадає на державні підприємства, які підпорядковуються спеціальному уповноваженому органу – Державному космічному агентству України.

За час незалежності українськими ракетами було здійснено 148 запусків. Ракети стартували з космодромів Плесецьк, Байконур, Воллопс, платформи «Морський старт». На орбіту було виведено близько 300 космічних апаратів на замовлення різних країн світу.

2. Українська космічна промисловість – світовий лідер за відсотком жінок, які працюють у галузі.

У Державному космічному агентстві України, згідно зі штатним розписом, працює майже 50% жінок. А в інших країнах у космічній промисловості працює від 20 до 30% жінок.

За словами начальника управління міжнародних зв’язків Державного космічного агентства України Романа Федонюка, наша країна є лідером у цьому плані.

3. Українці працюють над будівництвом бази на Місяці.

Українське підприємство ДП «КБ «Південне» імені М.К. Янгеля» працює над проектом постійної бази на поверхні Місяця, і наші науковці вже взялися до роботи.

Проект має п’ять етапів реалізації. Останній з них передбачає запуск постійної бази, на якій перебуватиме людина. Заплановано це на 2062 рік.

«Цей проект дуже складний і дорогий. Тому втілити його можна буде лише спільними зусиллями фахівців і компаній із багатьох країн світу, а фінансування робіт за проектом також передбачає участь урядів найбільш розвинених країн», – каже начальник проектного відділу ДП «КБ «Південного» імені М.К. Янгеля» з розробки спеціальних ракетно-космічних систем Геннадій Осиновий.

До речі, доходи ДП «КБ «Південне» імені М.К. Янгеля» з року в рік перевищують обсяги державного фінансування. Це одна з небагатьох іноземних компаній, яка безпосередньо бере участь у реалізації проектів NASA.

4. Українські інженери на європейське замовлення створили двигун для ракети-носія «Вега».

На замовлення Європейського космічного агентства (ESA) ДП «КБ «Південне» імені М.К. Янгеля» розробило блок маршового двигуна четвертого ступеня для ракети-носія «Вега». Виготовили його на заводі «Південмаш» у місті Дніпро. За словами директора заводу, український двигун четвертого ступеня працює довше, ніж двигуни перших трьох ступенів разом узяті.

У листопаді 2018 року відбувся успішний пуск «Веги» з українським двигуном. Ракета-носій успішно вивела на орбіту космічний апарат Mohammed VI-B, сконструйований на замовлення уряду Марокко компанією «Airbus Defense and Space». Його використовуватимуть для спостереження за змінами земної поверхні, моніторингу в сільському господарстві, прогнозів погоди тощо.

5. В Україні розташовується найбільший у світі радіотелескоп декаметрових хвиль

УТР-2 (український Т-подібний радіотелескоп 2-ї модифікації) — найбільший у світі радіотелескоп декаметрових хвиль, що розташовується в Харківській області та належить Радіоастрономічному інституту НАН України.

Астрономи, які працюють на УТР-2, першими в світі виявили в міжзоряному середовищі спектральні лінії вуглецю (головної «цеглинки», необхідної для появи органічного життя), каталогізували джерела випромінювань у далекому космосі, розробили теорію гравітаційних лінз (щодо того, як викривляється світло від далеких зірок і галактик), вивчили механізми радіовипромінювання Сонця і Юпітера.

6. Українці брали участь у створенні ракети-носія NASA «Antares».

Ракету-носій «Antares» створено американською корпорацією Orbital ATK за участю українських підприємств.

Головну конструкцію першої ступені ракети розроблено ДП «КБ «Південне» імені М.К. Янгеля» та виготовлено на «Південному машинобудівному заводі ім. Макарова» (обидва – у місті Дніпро) у співпраці з українськими підприємствами «Хартрон-АРКОС» (Харків), «Хартрон-ЮКОМ» (Запоріжжя), «РАПІД» (Чернігів) та іншими. Українські фахівці брали активну участь у випробуваннях «Antares», які проводились у США.

Восени 2018 року NASA успішно запустило ракету «Antares», аби доправити вантажний модуль «Сігнус» до Міжнародної космічної станції.

7. Молоді українські науковці перемагають у конкурсах NASA

У 2016 році проект української команди «Mars Hopper» став переможцем хакатона NASA в номінації «глядацькі симпатії».

Українці запропонували технологію, яка допомогла б пересуватися Марсом. Атмосфера на цій планеті розріджена, а сила тяжіння слабша, ніж на Землі. Дослідники запропонували створити літак, який приземлятиметься на поверхню і збиратиме з планети лід, перетворюючи його на газ. При цьому вивільнятиметься енергія, яка створить реактивну тягу для обертання пропелерів і наступного стрибка. Літак пересуватиметься, як стрибуча комаха.

У 2017 році в ТОП-25 конкурсу NASA увійшли відразу дві українські команди, які пропонували «земну» модель орбітальної станції та концепцію розумного поселення.

8. Космонавт NASA розгорнув український прапор у космосі.

Космонавт NASA Рендольф Брезник у 2017 році розгорнув на орбіті український прапор. Він всиновив хлопчика з Дніпра, і тепер його з нашою країною пов’язують родинні зв’язки.

Рендольф Брезник був у космосі двічі, 5 разів виходив у відкритий космос. Саме Ренді другим після Леоніда Каденюка розгорнув на орбіті синьо-жовтий стяг.

Завдання на 20-21.10. 2021 (Керівник -Сирота Юрій Миколайович)

Доброго дня діти ..Починаємо віртуальне навчання у гуртку з теми "Виконання творчих проектів". Пропонуємо проект «ВЧИМОСЯ ШУКАТИ СУЗІР'Я». Ви ознайомитеся з чотирма сузір'ями Північного неба: Велика Ведмедиця, Мала Ведмедиця (з відомої Полярної зіркою), Дракон і Кассіопея. Подивитеся наукове відео "Зорі та сузір'я". Вивчіть послідовність проведення пошуку сузір'їв, уважно прочитавши хід виконання проекту, і знайдіть на зоряному небі зазначені сузір'я.

ДИВИТИСЬ ТУТ

Проект «ВЧИМОСЯ ШУКАТИ СУЗІР'Я»

Кожен з нас, вдивляючись в нескінченні зіркові розсипи на нічному небі, ймовірно, не раз відчував жаль, що не знайомий з абеткою зоряного неба. Часом як хочеться знати, що за сузір'я утворює та чи інша група зірок, або як називається та чи інша зірка. В рамках проекту ви зможете зорієнтуватися в зіркових візерунках і навчитися визначати сузір'я.

Отже, почнемо наше знайомство із зоряним небом. Сьогодні ми познайомимося з чотирма сузір'ями Північного неба: Велика Ведмедиця, Мала Ведмедиця (з відомої Полярної зіркою), Дракон і Кассіопея. Всі ці сузір'я можна відшукати на зоряному небі в будь-який день і в будь-який момент часу. Перші кроки слід почати з відомого кожному «ковша» Великої Ведмедиці. Ви знайшли його на небі? Якщо немає, то для його пошуку пам'ятайте, що літніми вечорами «ківш» знаходиться на північному заході, восени - на півночі, взимку - на північному сході, навесні - прямо над головою. Тепер зверніть увагу на дві крайні зірки цього «ковша» (дивись малюнок).

Якщо подумки провести пряму через ці дві зірки, то першою ж зоряної, яскравість якої можна порівняти з яскравістю зірок «ковша» Великої Ведмедиці, буде Полярна зірка, що належить сузір'ю Малої Ведмедиці. Користуючись картою, представленої на малюнку, спробуйте знайти інші зірки цього сузір'я. Якщо ви спостерігаєте у міських умовах, то розгледіти зірки «малого ковша» (а саме так неофіційно називають сузір'я Малої Ведмедиці) буде важко: вони не настільки яскраві, як зірки «великого ковша», тобто Великої Ведмедиці. Для цього краще мати під рукою бінокль. Коли ви розглянете сузір'я Малої Ведмедиці, то можете спробувати відшукати сузір'я Кассіопеї. Не знаю як вам, але для мене воно спочатку асоціювалося з ще одним «ковшем». Швидше це навіть «кавник». Отже, подивіться на другу від кінця зірку «ручки ковша» Великої Ведмедиці. Це та зірка, поруч з якою видно ледь помітна неозброєним оком зірочка. Яскрава зірка носить ім'я Міцар, а та, що поруч - Алькор (ось вам і модельний ряд культових радянських телескопів для любителів астрономії, вироблених новосибірським приладобудівним заводом (НПЗ)). Кажуть, що якщо перевести з арабського, то Міцар - це кінь, а Алькор - це вершник. Будучи знайомим з арабською мовою підтвердити це не можу, але довіримося книгам.

Отже, Міцар знайдений. Тепер проведіть уявну пряму від Мицара через Полярну зірку і далі приблизно на таку ж відстань. І ви напевно побачите досить яскраве сузір'я у вигляді латинської букви W (див. Малюнок). Це і є Кассіопея. Все-таки чимось схоже на «кавник», чи не так?

Після Кассіопеї пробуємо знайти сузір'я Дракона. Як видно з малюнка у верхній частині сторінки, воно як би простягається між «ковшами» Великої і Малої Ведмедиці, йдучи далі в бік Цефея, Ліри, Геркулеса і Лебедя. Про ці сузір'ях ми поговоримо трохи пізніше, а, отримавши базовий досвід орієнтування на зоряному небі, спробуйте за допомогою згаданого малюнка знайти сузір'я Дракона повністю.

Тепер ви повинні легко відшукати на небі сузір'я Великої і Малої Ведмедиць, Кассіопеї, Дракона.

Питання:

1. В якій області неба перебувало сузір'я Кассіопеї під час ваших спостережень?

2. В якій області неба знаходився «ківш» Великої Ведмедиці?

3. Чи змогли Ви розгледіти неозброєним оком Алькор?