2006-2011 р. - навчання в Рівненському державному гуманітарному університеті.

2014-2015 р. - вихователь у ЗДО №2 "Казка"

з 2015 р. - Нетішинський ліцей №3, вчитель початкових класів, вчитель інформатики в початкових класах.

Педагогічний стаж - 8 років.

Кваліфікаційна категорія - спеціаліст першої категорії.


Науково-педагогічна ідея

"Формування комп’ютерної грамотності 

в учнів початкової школи 

на уроках інформатики"



Комп'ютер, упевнено і надійно зайняв своє місце в житті сучасної людини, активно входить в шкільні будні. При цьому віковий кордон зустрічі з комп'ютером, його оволодінням нестримно знижується. З простими ігровими комп'ютерними пристроями дитина взаємодіє вже з 3 - 4 років. До моменту вступу до школи (6-7 років ) у дітей, як правило, є деякий досвід спілкування з комп'ютерними пристроями і тоді виникають питання: як працює комп'ютер; з чого він складається; що у нього усередині; чому він виконує команди. На ці та інші питання і покликаний відповісти шкільний курс інформатики. 

У початковій школі потрібно закласти дітям первинні навички інформаційної культури, початки комп'ютерної грамотності, забезпечити поступальність у навчанні. Необхідно підготувати мислення учнів до сприйняття ними сучасних інформаційних технологій. Ці інформаційні технології володіють рядом прийомів і методів, що дозволяють аналізувати і моделювати навколишній світ. Опановуючи ці прийоми, дитина вчиться мислити логічно, системно і складно. Саме тому актуальності набуває питання формування комп’ютерної грамотності в учнів початкової школи на уроках інформатики. 

В основі формування комп'ютерної грамотності лежить пізнавальний розвиток учнів.

Головна мета - сформувати в учнів початкової школи ставлення до комп’ютера як до інструменту для роботи, а не для ігор та розваг; дати розуміння того, що дотримання правил ТБ та санітарних норм є обов’язковою умовою збереження фізичного та психологічного здоров'я.

Основне завданням вчителя  – скерувати цей інтерес з навчальною метою, яка безпосередньо впливає на процес формування комп’ютерної грамотності в учнів початкової школи на уроках інформатики .

Поняття комп’ютерної грамотності є загальнонавчальним умінням, зафіксованим, зокрема, у стандарті з інформатики, де відзначається, що її доцільно формувати в процесі вивчення будь-якого предмета. Щодо самого поняття “комп’ютерна грамотність”, то воно виникло тоді, коли комп’ютер із вузькоспеціального інструмента став необхідним компонентом життя. 

Н. В. Морзе тлумачить поняття “комп’ютерної грамотності” “як сукупність знань, умінь і навичок, оволодіння якими дає змогу підготувати учнів до можливості застосування обчислювальної техніки в подальшій практичній діяльності” .

Освоєння комп'ютера відбувається в ігровій формі, дозволяє здійснювати зв'язок з такими предметами як українська мова (кросворди), математика (вирішення прикладів в ігровій формі), малювання, музика.

      Враховуючи те, що навчальна діяльність молодших школярів спрямована на формування загальних уявлень про наукове поняття, процес навчання повинен будуватися так, щоб із самого початку дати правильне уявлення про об'єкт, що вивчається. Тому важливим завданням в курсі інформатики вважається вивчення дітьми правильної предметної термінології. 

На своїх уроках я стараюся так організувати урок, щоб комп’ютер був допоміжним інструментом для навчання, зацікавити учнів, навчити їх творчо мислити.

      Тому переважають пояснювально-ілюстративний та проблемно-пошуковий методи навчання.

На уроках інформатики потрібно не тільки вивчати матеріал підручника, а й розвивати творче та логічне мислення учнів. На протязі уроку потрібно змінювати види діяльності та форми роботи. 

Використовую такі форми роботи на уроці:

Свою педагогічну ідею реалізую завдяки використання різних технологій.

Ігрова технологія дає змогу створювати на уроці ситуацію успіху,включати ігрові моменти, які є важливими для молодших школярів. Ефективніше використовувати інтерактив, який значно більше зацікавлює учнів, дає можливість урізноманітнювати завдання.

В межах роботи на кожному уроці використовую різноманітні елементи гри: 

1.     «Розгадай кросворд».

2. «Мозаїка» (потрібно з окремих фрагментів скласти програму з використанням процедури для розв’язування певної задачі).

3. «Вияви фантазію» (наприклад, намалювати комп’ютер, використовуючи тільки певні геометричні фігури (трикутники, чотирикутники тощо)).

4.   «Урок інформатики моїми очима» (думки учнів на тему «Якби я провів урок інформатики»).

5. Інформаційний диктант “ Продовжити речення”

6. Графічний диктант (так- кружечок, ні- трикутник).

Проєктна технологія дозволяє відійти від авторитарності в навчанні, завжди орієнтована на самостійну роботу учнів. За допомогою цього методу учні не тільки отримують знання, але і вчаться здобувати їх самостійно, використовувати для розв'язання пізнавальних та практичних завдань.

На уроках інформатики вивчається достатня кількість тем, де учень може проявити свою творчість. Наприклад при вивчені теми текстовий редактор учні отримують завдання створити статтю в газету і оформити її засобами відповідної програми. Або в графічному редакторі створити листівку на задану тему. Найбільше подобається учням проекти у середовищі Scratch. Ця програма дозволяє виразити себе в комп’ютерній творчості, закладаються основи програмування. Проєкти можуть бути динамічні (відеоролики, ігри), можна самостійно малювати героїв, тобто виконавців.

Із засобів навчання використовую вербальні, наочні, практичні методи навчання( відеофрагменти, схеми, електронні тести, комп.презентації, НМК)

Ефективне формування комп’ютерної грамотності школяра молодшого шкільного віку найчастіше забезпечується наявністю навчально-методичного комплексу для його вивчення

Наприклад, GCompris – це освітній програмний пакет, що складається з численних вправ для дітей 3-10 років. Варто звернути увагу на Gcompris з тієї причини, що силами українських учасників був виконаний переклад цього проекту українською мовою. До складу комплекту Gcompris входять програми для навчання дітей читанню, математики, вивчення комп'ютера, і тому подібне, а так само просто декілька розважальних програм. 

Скарбниця матеріалу учнями, адаптую вивчення тем із застосуванням мобільних пристроїв.

Активно використовую мережеві та хмарні технології, онлайн- сервіси:

інтерактивні вправи та аркуші,  створення хмари слів, тестування, платформу дистанційного навчання Google WorkSpace.

Платформу у школі створили з метою захисту користувачів, які не досягли 14 річного віку. Адже політика конфіденційності Google дозволяє самостійну роботу в акаунті саме з цього віку. Тому початкова школа потребувала саме такого  ресурсу, де адміністратор може керувати роботою середовища, відсікається реклама з YouTube, спливаючі вікна, даються певні дозволи та заборони на використання додатків Google.

      Комп'ютерна грамотність виконує інтегруючу функцію. На уроках інформатики формуються знання та вміння, які мотивують учнів до активного використання отриманих знань і набутих вмінь при вивченні інших дисциплін. Учні готуються самостійно знаходити  інформацію в Інтернеті для повідомлень та доповідей, обробляють її, створюють презентації. Це допомогає їм грамотно користуватися програмами, демонструвати свою роботу під час відеоконференцій на дистанційному навчанні (показ екрану).знань містить завдання, які можна підлаштувати під теми підручника, є багато логічних вправ.

“Інформатика,1(2) рік навчання” дозволяє виконувати завдання без доступу до інтернету, працювати з програмою як з симулятором.

У сучасних реаліях ми використовуємо змішаний формат навчання, зокрема  дистанційну форму роботи з учнями. Тому записую відеоуроки для кращого сприйняття.