6 квітня 2021 р.

Тема уроку: Цикли з лічильником.

Завдання уроку: поглибити та узагальнити знання про умовний оператор у програмуванні;

навчитися створювати програми з використанням лічильника.

Завдання розраховані на урок, тобто на 45 хвилин.

На попередньому уроці ви познайомилися з умовним оператором Сьогодні ви маєте пригадати знання, отримані в 6 класі про цикл з лічильником у середовищі програмування Scratch та навчитесь застосовувати його у мові програмування Python.

На цьому уроці ми навчимося реалізовувати повторення, для яких зарані відома їх кількість

В нашому реальному житті нам часто доводиться не тільки приймати рішення, що робити, в залежності від обставин, а й, інколи, виконувати одну й ту саму дію декілька разів. Прикладів таких повторюваних дій можна наводити величезну кількість: щоранку, коли ми снідаємо, ми робимо один і той самий рух ложкою, коли йдемо до школи, повторюємо одні й ті самі рухи ногами, а в школі теж маємо повтори: дзвоник → урок → дзвоник → перерва → дзвоник → урок → ... і так далі.

Ви вже знаєте, що такі повторювані процеси називаються циклічними, а сукупності цих взаємопов'язаних процесів, що утворює закінчене коло дій - циклами. Під закінченим колом дій розуміють такий їх перелік, після якого весь цей перелік знову повторюється спочатку.

Так, в останньому прикладі закінченим колом дій є перелік:

  1. дзвоник

  2. урок

  3. дзвоник

  4. перерва

Після перерви знову лунає дзвінок і знову починається урок, а потім знову дзвінок і знову перерва і так по колу. Після кроку 4 усе знову повертається до виконання кроку 1 і т.д.

В програмуванні будь-який цикл складається з двох частин:

  1. Умова циклу (критерій, який визначає виконувати цикл чи не виконувати)

  2. Тіло циклу (список команд, які утворюють закінчене коло дій)

Розберемося з найочевиднішим і найпростішим типом циклів - цикл з лічильником.

Такі цикли використовуються тоді, коли зарані ВІДОМА КІЛЬКІСТЬ ПОВТОРІВ.

Якщо у вас сьогодні шість уроків, тоді тіло циклу

дзвоник

урок

дзвоник

перерва

повториться шість разів.

Блок-схема циклу з лічильником має такий вигляд:

Пригадаймо, що в середовищі Scratch цикл з лічильником оформлювався спеціальним блоком "Повторити..."

..а скрипт малювання квадрата мав такий вигляд:

Розгляньте уважно цей скрипт, розберіться, де в ньому який компонент і прослідкуйте виконання кожної команди, клікнувши на зеленому прапорці у вбудованому Scratch-проекті.

Аналогічно до Scratch, у Python теж можна створити цикл, який буде виконуватися певну кількість разів.

В цілому, структура циклу з лічильником у Python має такий вигляд:

for i:=1 to n do //умова циклу

begin

... //тіло циклу

end;

Умова циклу

Перший рядок for i:=1 to n do задає скільки разів буде виконано повторювані дії. Змінна i тут виступає лічильником кількості повторів ("тіло циклу виконується перший раз, тіло циклу виконується другий раз, тіло циклу виконується третій раз..."), по черзі набуваючи усіх значень від 1 до n. Так, наприклад, якщо в умові циклу ми запишемо for i:=1 to 5 do..., то це означає, що тіло циклу виконуватиметься 5 разів, а змінна i по черзі набуватиме значень 1, 2, 3, 4, 5. Лічильник не обов'язково потрібно позначати саме буквою i, але в усіх випадках в розділі опису змінних var ця змінна обов'язково повинна мати цілочислений тип integer (адже номер по порядку не може бути дробовим, не буває, наприклад, три з половиною рази, правда ж!)

Після виконання тіла циклу значення лічильника автоматично змінюється на 1 і програма кожного разу "звіряє" це значення з умовою. Якщо значення лічильника більше за задане число n, тоді тіло циклу більше не виконується, відбувається т.зв. "вихід з циклу" й виконується команда, що розміщена після циклу.

А яким буде значення лічильника i циклу, заданого умовою for i:=1 to 10 do... після виходу з циклу?

Між іншим, умова циклу може бути задана й навпаки, в порядку спадання:

for i:=10 downto 1 do...

У цьому випадку відлік іде в зворотному напрямку (10, 9, 8, 7, ...), а по виході з циклу лічильник i має значення 0. Якщо переплутати початок і кінець відліку й записати for i:=1 downto 10 do..., тоді цикл не буде виконано жодного разу.

Тіло циклу

Тут усе просто й складно водночас. Просто, тому що оформлення тіла циклу не потребує якихось особливих позначень і прийомів. Команди тіла циклу перелічуються як і в будь-якому лінійному алгоритмі через крапку з комою в тому порядку, в якому вони повинні виконуватися. Якщо тіло циклу складається лише з однієї команди, то в цьому випадку операторні дужки begin...end можна не ставити.

Складність же полягає у тому, щоб визначити, а ЩО САМЕ слід записати у тіло циклу. Щоб не помилитися при складанні тіла циклу, слід просто розібратися в тому, ЯКІ САМЕ команди утворюють закінчене коло дій, ЯКІ САМЕ дії будуть повторюватися і ПІСЛЯ ЯКОЇ команди усе треба починати спочатку.

Опрацюйте також матеріал, розміщений нижче:

Цикл з лічильником.pdf

Виконайте завдання:

Завдання 1. Складіть конспект опрацьованих матеріалів (запишіть найголовніше). (12 балів)

Завдання 2. Пройдіть 10 турів тренажеру "Черепаха", використовуючи цикл з лічильником та по завершенні останнього туру зробіть скріншот екрану і надішліть мені. (12 балів)

Виконувати завдання за посиланням: https://blockly.games/turtle?lang=uk#rjnq3z

У випадку, якщо вам щось незрозуміло чи виникли запитання, упродовж 45 хвилин (з 8.15 до 9.00), я на зв'язку з вами: телефонуйте або пишіть у Вайбер.