Комплексна психолого-педагогічна оцінка

Мета комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини:

визначення особливих освітніх потреб дитини, розроблення рекомендацій щодо освітньої програми, надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг відповідно до потенційних можливостей дитини.

Напрямки проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини:

  • оцінка фізичного розвитку дитини

  • оцінка мовленнєвого розвитку дитини;

  • оцінка когнітивної сфери дитини;

  • оцінка емоційно-вольової сфери дитини;

  • оцінка освітньої діяльності дитини.


Метою проведення оцінки фізичного розвитку дитини є визначення рівня її загального розвитку, відповідності віковим нормам, розвитку дрібної моторики, способу пересування тощо.

Оцінка мовленнєвого розвитку дитини проводиться з метою визначення рівня розвитку та використання вербальної/невербальної мови, наявності мовленнєвого порушення та його структури.

Оцінка когнітивної сфери дитини проводиться з метою визначення рівня сформованості таких пізнавальних процесів, як сприйняття, пам’ять, мислення, уява, увага.

Оцінка емоційно-вольової сфери дитини проводиться з метою виявлення її здатності до вольового зусилля, схильностей до проявів девіантної поведінки та її причин.

Метою проведення оцінки освітньої діяльності дитини є визначення рівня сформованості знань, вмінь, навичок відповідно до освітньої програми або основних критеріїв формування вмінь та навичок дітей дошкільного віку.

Щоб пройти комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини батькам необхідно звернутися до Інклюзивно-ресусного центру або скористатися електронним ресурсом - система автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів - https://ircenter.gov.ua/

Алгоритм створення он-лайн заяви для проходження

комплексної психолого-педагогічної оцінки

1. Для подання заяви на комплексну психолого-педагогічну оцінку відкрийте розділ «Кабінет батьків» - «Заяви».

2. Натисніть кнопку «Додати» на головній сторінці для створення нової заяви.

3. В наступному кроці з переліку оберіть область та ІРЦ, до якого подаватиметься заява і натисніть «Далі».

4. У анкеті, що відкриється, оберіть населений пункт, вкажіть заклад освіти та групу/ клас (якщо дитина не відвідує заклад освіти, ці два поля можна залишити порожніми), а також мету проведення оцінки.

5. В наступній закладці анкети заповніть дані щодо дитини. Зверніть увагу, якщо дитина не має документу паспорт та братів/сестер, відповідні поля заповнювати не потрібно.

6. Якщо дитина має свідоцтво про народження іноземного зразка, поставте в анкеті відмітку «Свідоцтво видано не в Україні». З нею у поле «Серія свідоцтва» можна буде внести будь-які символи.

7. Заповнивши анкету, натисніть «Зберегти».

8. Інформація за щойно створеною заявою відобразиться у розділі «Заяви».

( Якщо в майбутньому Ви подаватимете заяву на проходження оцінки іншому ІРЦ, при її створенні можна буде обрати дані про дитину занесені раніше).

9. Після створення заяви вона автоматично відображується в кабінеті працівника ІРЦ. Очікуйте від ІРЦ подальших вказівок щодо проходження оцінки. (Якщо ІРЦ не зв’язався з Вами протягом 10 робочих днів з моменту подання заяви, рекомендуємо звернутись до нього телефоном або ел. поштою).

Перелік документів для проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини :

  • документи, що посвідчують особу батьків (одного з батьків) або законних представників;

  • свідоцтво про народження дитини;

  • копія посвідчення про інвалідність та індивідуальна програма реабілітації дитини з інвалідністю (у разі інвалідності)

  • форма первинної облікової документації № 112/0 “Історія розвитку дитини”, затвердженої МОЗ;

  • довідка від психіатра (у разі потреби);

  • психолого-педагогічна характеристика дитини із зазначенням динаміки та якості засвоєння знань під час навчання, підготовлена відповідним педагогічним працівником та затверджена керівником відповідного закладу освіти; зошити з рідної мови, математики, результати навчальних досягнень (для дітей, які здобувають загальну середню освіту), малюнки;

  • попередні висновки ПМПК та рекомендації щодо проведення комплексної оцінки;

  • висновок відповідних фахівців щодо результатів надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг із зазначенням динаміки розвитку дитини згідно з індивідуальною програмою розвитку


За результатами засідання складається висновок про комплексну оцінку, в якому зазначаються загальні дані про дитину з особливими освітніми потребами, її сім’ю (батьків (одного з батьків) або законних представників, братів, сестер), умови виховання в сім’ї, стан здоров’я дитини, найменування навчального закладу (дошкільного, загальноосвітнього, професійно-технічного), напрями проведення комплексної оцінки, загальні висновки, рекомендації, прізвище, ім’я, по батькові фахівців центру, які проводили оцінку.

Результати комплексної оцінки оформлюються в електронному вигляді, зберігаються в інклюзивно-ресурсному центрі та надаються батькам (одному з батьків) або законним представникам дитини за письмовим зверненням.

Під час проведення комплексної оцінки, за необхідності, використовуються сучасні провідні методики

Тест CASD (Скринінгова Шкала розладів аутистичного спектра) пропонує швидкий і надійний метод діагностики дітей з аутизмом без урахування вікової категорії, рівня розумового розвитку, або ступеня прояву розладу.

WISC-IV (Шкала інтелекту Векслера для дітей — IV) — стандартизована методика для вимірювання вербального інтелекту у дітей віком від 6 до 16 років.

Leiter-3 (Міжнародна шкала продуктивності Лейтера) — методика, що дозволяє оцінити невербальний інтелект і функціонування нейропсихологічних процесів, що лежать в його основі.

Conners-3 (Шкали Коннерс 3 версія) — це набір шкал для оцінювання розладу дефіциту уваги і гіперактивності (РДУГ) та його найбільш поширених супутніх проблем і розладів у дітей від 6-ти років та підлітків.

«Психоосвітній профіль: індивідуалізоване психоосвітнє оцінювання дітей із розладами аутистичного спектра за методикою ТЕАССН» (РЕР-3) — методика, що дозволяє оцінити сукупність нерівномірно представлених сильних і слабких з погляду навчання сторін дитини, характерних для розладів аутистичного спектра та пов’язаних із ним порушень розвитку.

ЯК ЧАСТО НЕОБХІДНО ПОВТОРЮВАТИ КОМПЛЕКСНУ ОЦІНКУ РОЗВИТКУ ДИТИНИ

Повторна комплексна оцінка проводиться у разі:

  • переходу дитини з особливими освітніми потребами з дитячого садка до школи;

  • переходу дитини зі спеціального закладу освіти до інклюзивної форми навчання;

  • рекомендації команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами щодо наявності успіхів або труднощів у засвоєнні дитиною освітньої програми.