Новини

25.06.2024

Вчора до нашого інклюзивно-ресурсного центру знову завітали незвичайні гості - чудові чотирилапі друзі, які разом зі своїми наставниками провели з нашими вихованцями заняття з каністерапії. 

Інформаційна довідка: каністерапія (лат. сanis – собака і грецьк. therapeia – лікування, оздоровлення) – один з видів лікування та реабілітації людини за допомогою звичайних або спеціально відібраних і навчених собак під наглядом кваліфікованих фахівців (також відома як лікувальна кінологія). Каністерапія – це абсолютно новий метод реабілітації для України. Сам термін «каністерапія» виник у 60-ті роки ХХ ст. у США. Хоча історія співіснування, співпраці та взаємодопомоги між людиною і собакою налічує за деякими джерелами до 40 тисяч років (і це підтверджують археологічні знахідки), але, власне, напрямок терапії розвивався із середини минулого століття.  

(https://ns-plus.com.ua/2019/04/05/kanisterapiya-efektyvnyj-metod-oduzhannya/) 

На зустрічі наші дітки знову мали можливість отримати неперевершені емоції від спілкування з чотирилапими помічниками, подолати страх перед собаками, нагладити їх вдосталь та спостерігати за цікавими трюками

Команду фахівців та собак представляли: 

Собаки: йоркширський тер'єр Джессіка, вельш-коргі Лайсвє, німецький боксер Гурд. 

Фахівці: Дарина Федосенко, Валерія Подзубанова, Олександр Оваденко та психолог Марина Холіна. 

Центральний клуб собаківництва ТСО України, К-9 Центр 4.5.0. 

31.05.2024

Відповідно до напрямів роботи ІРЦ, протягом навчального року фахівці (консультанти) ІРЦ методично супроводжують заклади освіти та долучаються до команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами.

     В кінці навчального року на засіданнях команд супроводу відбувається моніторинг виконання індивідуальних програм розвитку дітей з ООП, визначення динаміки розвитку дітей та прогнозування цілей навчання на наступний рік.

   Дякуємо за співпрацю закладам освіти Обухівської міської територіальної громади.

17.05.2024

Закінчила роботу обласна педагогічна студія для директорів та фахівців інклюзивно-ресурсних центрів і педагогічних працівників закладів освіти, які здійснюють інклюзивне навчання.

16 травня 2024 року на базі Комунального закладу Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр» за підтримки Комунального навчального закладу Київської обласної ради «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів» відбулося останнє (третє) засідання обласної педагогічної студії з теми: «Організаційно-методичні аспекти діяльності новостворених інклюзивно-ресурсних центрів». Захід відбувся в режимі GoogleMeet.

У роботі заняття обласної педагогічної студії взяли участь:

Варвара Миколаївна Левченко, директор КЗ ОМР «Обухівський міський ІРЦ», керівник педагогічної студії;

Тетяна Анатоліївна Жайворонок, фахівець (консультант) КЗ ОМР «Обухівський міський ІРЦ», керівник педагогічної студії;

Тамара Михайлівна Луценко, методист центру підтримки інклюзивної освіти КНЗ КОР «Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів», координатор педагогічної студії;

Світлана Андріївна Андрійчук, головний спеціаліст УО ВК Обухівської МР, спікер педагогічної студії;

Світлана Григорівна Парфенюк, фахівець (консультант) КЗ ОМР «Обухівський міський ІРЦ», спікер педагогічної студії;

директори, фахівці інклюзивно-ресурсних центрів, педагогічні працівники закладів освіти Київської області, які здійснюють інклюзивне навчання. У підготовці до проведення заходу методичну підтримку надала координатор педагогічної студії, Тамара Михайлівна Луценко, методист центру підтримки інклюзивної освіти КНЗ КОР «Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів».

Андрійчук С.А. ознайомила присутніх з станом організації інклюзивного навчання в закладах освіти Обухівської міської територіальної громади.

Парфенюк С.Г. презентувала учасникам рекомендації створення безпечного освітнього середовища: надання індивідуальної підтримки учням з ООП під час підготовки до реагування на незвичайні ситуації та ознайомила присутніх з організацією комплексу заходів, запланованих у закладі освіти та в ІРЦ для реагування на надзвичайні ситуації та емоційної підтримки сімей дітей з ООП.

Учасники заходу взяли активну участь в обговоренні, задавали уточнюючі запитання та ділилися власними напрацюваннями, висловили щиру подяку за організацію та належну якість проведення заходу. 

06.05.2024

ОГОЛОШЕННЯ

З метою максимального забезпечення продовження навчання осіб з особливими освітніми потребами, які вимушено переїхали на тимчасове проживання до Обухівської міської територіальної громади, рекомендуємо батькам після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, продовжити навчання у закладах освіти громади та за їх заявою організовувати дистанційну форму навчання.

У разі потреби можна отримати додаткові психолого-педагогічні послуги для осіб з особливими освітніми потребами в очно-дистанційній формі (за згодою батьків осіб з ООП) та психологічну підтримку тимчасово переміщеним особам (включаючи їх родини), дітям, які зазнали психологічної травми під час військових дій.

Такі послуги можна отримати в Комунальному закладі Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр».

тел. 066-256-3075, 098-034-43-84

15.04.2024

Виставка робіт вихованців інклюзивно-ресурсного центру на тему "КВІТУЧА ВЕСНА"

03.04.2024

По усьому світу 2 квітня одягають блакитне на знак підтримки людей з аутизмом.

Вихованці нашого ІРЦ та їх батьки відгукнулися і прийшли на занняття в відтінках відповідного кольору.

02.04.2024

2 квітня відзначають Всесвітній день поширення інформації про аутизм, і кожному з нас варто дізнатися про нього більше. Адже, за даними ВООЗ, з аутизмом народжується кожна сота дитина в світі.

Коли йдеться про аутизм, йдеться, не про захворювання, а про розлад, особливість розвитку, з якою людина народжується і живе усе життя. Аутизм неможливо набути внаслідок дії зовнішніх чинників, його не «вилікувати», проте доказові методи психологічного втручання можуть покращити комунікативні та соціальні навички людей з аутизмом.

Аутизм – це, насправді, дуже різні особливості, тому одне слово вміщує розлади аутистичного спектру (РАС). Спектр – бо здібності і потреби людей з РАС можуть значно різнитися. Дехто з людей, що мають аутизм, використовує вербальну комунікацію з іншими, а дехто – ні, хтось потребує догляду упродовж усього життя, інші ж – можуть жити самостійно, працювати.

Люди з РАС часто мають проблеми з соціальною взаємодією, а також – обмежену або повторювану поведінку, сталі інтереси. Ознаки аутизму зазвичай з’являються у віці 2-3 років. Деякі – можуть з’явитися і в більш ранньому віці. Що раніше батьки і лікарі визначають, що дитина перебуває в спектрі, то більше позитивних результатів можна досягти в покращенні якості її життя.

ОЗНАКИ, ЯКІ МИ НАВЕДЕМО НИЖЧЕ, МОЖУТЬ ВКАЗУВАТИ НА ТЕ, ЩО ДИТИНА ПЕРЕБУВАЄ В ГРУПІ РИЗИКУ ЩОДО РОЗЛАДУ АУТИСТИЧНОГО СПЕКТРУ.

До 6 місяців:

Дитина уникає або не підтримує зоровий контакт; 

Не виявляє радісних емоцій, рідко посміхається.


До 9 місяців:

Не виявляє щасливих, сумних, роздратованих, здивованих виразів обличчя.

Не реагує на ім’я.


До 12 місяців:

Не лепече;

Не використовує або використовує рідко жести: не вказує на предмети, не махає «па-па», не простягає ручки.


До 1,5 років:

Не вказує на предмет, що привернув його увагу.


До 2 років: 

Не помічає емоцій інших людей.


До 3 років: 

не помічає інших дітей і не намагається приєднатися до їхньої гри.


До 4 років:

не грає в рольові ігри (не прикидається лікарем чи супергероєм).


НА РАС ТАКОЖ МОЖЕ ВКАЗУВАТИ ТАКА ПОВЕДІНКА:


Якщо ваша дитина має якісь із цих ознак, зверніться до свого педіатра або сімейного лікаря. Адже не всі діти з аутизмом мають такі ознаки і наявність таких ознак не завжди вказує на аутизм.

Для людей із аутизмом притаманний високий рівень тривожності. Проте, щоби опанувати цю тривогу та почуватися в безпеці, людям із РАС потрібна впорядкованість: розклади, заздалегідь визначений порядок дій, рутини і звичні маршрути. Довідник безбар’єрності, створений за ініціативою Олени Зеленської «Без бар’єрів» наводить такі поради щодо спілкування з людьми з РАС:

https://www.kmu.gov.ua/news/2-kvitnia-vsesvitnii-den-poshyrennia-informatsii-pro-autyzm

21.03.2024

21 березня - День проведення Міжнародного дня людини із синдромом Дауна вибраний не випадково, це двадцять перший день третього місяця пов’язаний з 3 копіями 21-ої хромосоми. Вперше цей День став щорічно відзначатися з 2006 року і був заснований на VI міжнародному симпозіумі по синдрому Дауна, проведеному в Пальма де Майорка, за ініціативою правлінь Європейської та Всесвітньої асоціацій Даун-синдром.

Як свідчать статистичні дані, ймовірність народження дитини з синдромом Дауна становить 1:600-800 всіх новонароджених і не залежить від раси, місця проживання, способу життя або соціального становища батьків.

Батьки дітей з синдромом Дауна змушені щодня боротися за гідне існування і майбутнє своїх дітей, долаючи величезний опір і нерозуміння з боку суспільства.

Історична довідка

Англійський лікар Джон Ленгдон Даун у 1862 році першим описав та охарактеризував синдром, який згодом був названий його ім'ям, як форму психічного розладу. Широко відомим поняття стало після опублікування ним доповіді на цю тему у 1866 році. Через епікантус Даун використовував термін монголоїди (синдром же називали "монголізми"). Подання про синдром Дауна було дуже прив'язане до расизму аж до 1970-х років.

Мете Ріволла з Університету Бордо виявила в некрополі біля церкви в Шалон-сюр-Сон останки дитини з характерними для синдрому Дауна аномаліями, що жила на рубежі V і VI століть нашої ери. Цей скелет є найдавнішим із відомих науці зі слідами синдрому Дауна. Вона зазначила, що характер поховання ніяк не відрізнявся від інших, а значить люди з синдромом, швидше за все, не піддавалися соціальній стигматизації. Джон Старбака з Університету Індіани вивчаючи статуетку тольтеків, припустив, що вона зображує людину з синдромом Дауна.

У ХХ столітті синдром Дауна став достатньо поширеним. Хворі спостерігалися у лікарів, але лише мала частина симптомів могли бути куповані. Більшість хворих вмирали немовлятами або дітьми. З виникненням євгенічного руху в 33 з 48 американських штатів і в ряді інших країн почали програми з примусової стерилізації осіб з синдромом Дауна та порівнянними ступенями інвалідності. Це також входило в програму умертвіння Т-4 у нацистській Німеччині. Судові проблеми, наукові досягнення та протести з боку суспільства призвели до скасувань таких програм протягом десятиліття після закінчення Другої Світової Війни.

До середини XX століття причини синдрому Дауна залишалися невідомими, проте був відомий взаємозв'язок між імовірністю народження дитини з синдромом Дауна та віком матері, також було відомо те, що до синдрому були схильні всі раси. Існувала теорія про те, що синдром викликаний поєднанням генетичних та спадкових факторів. Інші теорії дотримувалися думки, що він викликаний травмами під час пологів.

З відкриттям у 1950-х роках технологій, що дозволяють вивчати каріотип, стало можливо визначити аномалії хромосом, їх кількість та форму. У 1959 році Жером Лежен виявив, що синдром Дауна виникає через трисомії 21-ї хромосоми.

У 1961 році вісімнадцять генетиків написали редактору "The Lancet", що Монгольський ідіотизм "вводить конотації в оману"і що це "незграбний термін" і він повинен бути змінений. "The Lancet" підтримує назву "синдром Дауна". Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) у 1965 році офіційно прибрала назву "монголізм" після звернення монгольських делегатів. Однак навіть 40 років потому назва "монголізм" з'являється в провідних медичних посібниках, наприклад, у "Повсюдних та систематичних патологіях" 4-го видання (2004 рік) під редакцією професора сера Джеймса Андервуда. Захисники прав хворих та батьки хворих вітали ліквідацію монголоїдного ярлика, повішеного на їхніх дітей. Перша група в США, Монголоїдна Рада Розвитку, змінила свою назву на "Національна асоціація синдрому Дауна" у 1972 році.

В 1975 році Національний інститут охорони здоров'я США провів конференцію по стандартизації номенклатури. Вони рекомендували ліквідацію присвійної форми: "Потрібно припинити використання присвійної форми по відношенні до епонімома, оскільки першовідкривач не страждав від цього розладу".

Незважаючи на це, назва "синдром Дауна" досі використовується у всіх країнах.

Дані статистики.

За статистикою Світової організації охорони здоров'я, у світі з синдромом Дауна народжується кожне 700-е немовля. Це співвідношення однакове в різних країнах, кліматичних зонах і соціальних прошарках. Генетичний збій відбувається незалежно від способу життя батьків, їхнього здоров'я, звичок і освіти.

Відомо, що ризик народження дитини з синдромом Дауна залежить від віку матері. Для жінок у віці до 25 років імовірність народження хворої дитини дорівнює 1/1400, до 30 — 1/1000, в 35 років ризик зростає до 1/350, в 42 роки — до 1/60, а в 49 років — до 1/12. Проте, оскільки молоді жінки в цілому народжують значно більше дітей, більшість (80%) всіх дітей з синдромом Дауна насправді народжена молодими жінками у віці до 30 років.

Дослідження, проведене ученими Університету міста Майсор (Індія), дозволило виявити чотири чинники, що впливають на ймовірність синдрому Дауна у дитини. Це вік матері, вік батька, близькоспоріднені шлюби, а також, як не дивно, вік бабусі по материнській лінії. Причому останній з чотирьох чинників виявився найзначимішим. Чим старшою була бабуся, коли народжувала дочку, тим вища ймовірність народження онука або онуки з синдромом Дауна. Ця ймовірність зростає на 30% з кожним роком, "упущеним" майбутньою бабусею.

Для дослідження, опублікованого онлайн в Британському Медичному журналі (British Medical Journal), фахівці аналізували дані національного реєстру, який містив інформацію про 26 тисяч виявлених випадків синдрому Дауна в Англії та Уельсі, діагностованого і в допологовій, і в післяродовій стадіях розвитку. Вони виявили, що число дітей з таким діагнозом зросло на три чверті з 1989 року, але кількість народжених дітей зменшилася. Наочно це виглядає так: у 1989–1990 роках — 1075 діагностованих випадків, в 2007–2008 — 1843 діагностованих випадки, кількість народжених скоротилося на 1%: з 752 до 743.

Щодня, в середньому три жінки в Англії роблять аборт через виявлення у їхніх ненароджених дітей синдрому Дауна. В середньому 9 з 10 жінок вирішують перервати вагітність після того, як дізнаються, що їхня дитина хвора. Дослідження показують, що близько 1100 дітей в Англії і Уельсі щорічно не народжуються через виявлений синдром Дауна. Ця цифра значно зросла за останні два десятиліття (у 1989 році вона становила 30 немовлят). Якби жінки не проходили процедуру скринінгу, то кількість народжених дітей з синдромом Дауна збільшилася б удвічі і склала б зараз в Англії і Уельсі 1422 чоловік.

50 відсотків немовлят мають вроджені аномалії серця, шлунку і кишківника. Раніше вони жили до 40 років, бо ці захворювання не лікували. Зараз тривалість життя становить 60-65 років.

Такі діти — візуали, 80 відсотків інформації сприймають очима. Більшість пізно починають говорити, тому показують усе руками. Буває, що до 6 років не вимовляють жодного слова. А деякі вже у 2 роки щебечуть.

Вони легко закохуються й ніколи не зраджують, часто створюють сім'ї. Діти в таких родинах не народжуються, майже всі чоловіки із синдромом Дауна безплідні. У жінок вагітність закінчується викиднем або передчасними пологами.

У США такі люди працюють офіціантами в кафе, ремонтують взуття. Їм вигідно доручати роботу, що потребує педантичного підходу — розкладати літературу в бібліотеці, розносити пошту. В Україні знайти роботу таким людям важко.

В Києві 2 листопада 2010 року відкрився Спеціалізований центр раннього розвитку для дітей з синдромом Дауна.

У ньому діти від нуля до десяти років разом зі своїми батьками можуть записатись на консультацію до спеціаліста, індивідуальне або на групове заняття раз на тиждень, щоб підготуватися до школи.

Міжнародний день людини з синдромом Дауна ставить перед собою мету привернути увагу суспільства до проблем людей з обмеженими здібностями, адже вони трохи відрізняються від звичайних людей в плані інтелекту і багато хто з них страждають від вроджених вад серця, але своєю добротою, щирістю і безпосередністю компенсують все те , в чому вони відрізняються від звичайних людей, а часто і перевершують їх.

 https://uozter.gov.ua/ua/pages/248

Аби привернути увагу до інакшості, однак не меншовартості, людей з синдромом Дауна по всьому світу в цей день проходить акція "LOTS OF SOCKS".

Шкарпетка, яка візуально нагадує хромосому, вже давно є символом 21.03.


15.02.2024

15 лютого 2024 року проведено друге онлайн-заняття педагогічної студії з теми: «Організаційно-методичні аспекти діяльності новостворених інклюзивно-ресурсних центрів» для директорів та фахівців інклюзивно-ресурсних центрів і педагогічних працівників закладів освіти, які здійснюють інклюзивне навчання.

У підготовці до проведення заходу методичну підтримку надала координатор педагогічної студії, Тамара Михайлівна Луценко, методист центру підтримки інклюзивної освіти КНЗ КОР «Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів».

Захід відбувся в режимі Google Meet, захід відвідали 42 учасники.

У роботі заняття обласної педагогічної студії взяли участь:

Варвара Миколаївна Левченко, директор КЗ ОМР «Обухівський міський ІРЦ», керівник педагогічної студії;

Тетяна Анатоліївна Жайворонок, фахівець (консультант) КЗ ОМР «Обухівський міський ІРЦ», керівник педагогічної студії;

Світлана Григорівна Парфенюк, фахівець (консультант) КЗ ОМР «Обухівський міський ІРЦ», спікер педагогічної студії;

директори, фахівці інклюзивно-ресурсних центрів, педагогічні працівники закладів освіти Київської області, які здійснюють інклюзивне навчання.

Друге засідання було присвячено висвітленню теми: «Командний підхід

фахівців інклюзивно-ресурсного центру в процесі організації комплексної оцінки розвитку як фактор індивідуалізації навчання».

Жайворонок Т.А. ознайомила присутніх з алгоритмом підготовки та проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку особи згідно нормативно-правових документів і з урахуванням індивідуальних особливостей дитини при підготовці до обстеження та створення висновку ІРЦ.

Парфенюк С.Г. презентувала учасникам комплекс діагностичних методик для оцінки різних сфер розвитку дитини та власних діагностичних інструментів під час комплексного психолого-педагогічного оцінювання розвитку особи, якими користуються у своїй роботі фахівці Обухівського міського ІРЦ.

Керівники педстудії Левченко В.М. і Жайворонок Т.А. під час реалізації практичного блоку програми надавали учасникам допомогу в створенні висновку комплексної оцінки розвитку дитини з врахуванням типу освітніх труднощів та рівня підтримки і складання алгоритму вивчення особливостей розвитку дитини з ООП в закладі освіти.

Левченко В.М. представила творчі домашні завдання окремо для кожної категорії учасників.

Учасники заходу взяли активну участь в обговоренні, поділилися кращими практиками, власними напрацюваннями, висловили щиру подяку за організацію та належну якість проведення заходу.   

12.02.2024

Директор КЗ ОМР "Обухівський міський ІРЦ" Варвара Левченко прийняла участь в круглому столі "Експертний діалог "Інклюзія+": робота в ІРЦ в умовах війни".

Модератор заходу був Олег Орлов, заступник директора Інституту спеціальної педагогіки і психології імені М. Ярмаченка НАПН України.

Мета заходу: створення стратегій для поліпшення роботи ІРЦ, обмін досвідом та сприяння взаєморозумінню між учасниками для покращення доступності та якості освіти.

07.02.2024

Стрес — це захисна реакція організму на зовнішні подразники. Вона проявляється психічно, фізично, емоційно та дає змогу адаптуватися до змін. Але, якщо стресу в життя занадто багато, організм людини та психіка не можуть вчасно відновитися, тоді виникає хронічний стрес. В умовах сьогодення стрес став невід’ємною частиною нашого життя, його сила, інтенсивність і наслідки для психіки та фізичного здоровʼя можуть відрізнятись. 

Які ознаки прояву стресу? Що таке хронічний стрес? Як підтримати себе та інших, в умовах хронічного стресу? Як уникнути професійного вигорання? На ці запитання відповідали фахівці Міжнародної організації з міграції (МОМ), які в рамках співпраці та з метою реалізації програми "Психічного здоров'я та психосоціальної підтримки" провели тренінг для фахівців Обухівського міського ІРЦ на тему «Стрес, його наслідки та методи самодопомоги».  

29.01.2024

Виставка робіт вихованців інклюзивно-ресурсного центру на тему "ЗИМОНЬКА-ЗИМА"

22.01.2024

22 січня - особлива дата в історії України. У цей день ми відзначаємо два важливих свята - проголошення Української Народної Республіки та Акт Об'єднання українських земель. 106 років тому, 22 січня, українці проголосили незалежність своєї держави і створили Українську Народну Республіку, а рівно через рік відбувся Акт злуки УНР і ЗУНР.  

Головна традиція в День Соборності - це живий ланцюг, який українці вибудовують, символізуючи об'єднання українських земель і державну єдність. Історія цієї традиції починається в 1990 році - тоді живий ланцюг простягнувся з Києва до Львова та Івано-Франківська, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного. За різними оцінками, участь в акції взяли близько трьох мільйонів чоловік.  

Відтоді це стало доброю традицією, яку щороку влаштовують у різних куточках України. У Києві 22 січня таким чином "з'єднують" два береги Дніпра - лівий і правий, символізуючи об'єднання Сходу і Заходу України.

https://www.unian.ua/lite/holidays/den-sobornosti-ukrajini-data-osoblivosti-svyata-ta-privitannya-12117687.html 

08.01.2024

Сьогодні до нашого інклюзивно-ресурсного центру завітали незвичайні гості - чудові чотирилапі друзі, які разом зі своїми наставниками провели з нашими вихованцями заняття з каністерапії. 

Каністерапія (лат. сanis – собака і грецьк. therapeia – лікування, оздоровлення) – один з видів лікування та реабілітації людини за допомогою звичайних або спеціально відібраних і навчених собак під наглядом кваліфікованих фахівців (також відома як лікувальна кінологія). 

Каністерапія – це абсолютно новий метод реабілітації для України. Сам термін «каністерапія» виник у 60-ті роки ХХ ст. у США. Хоча історія співіснування, співпраці та взаємодопомоги між людиною і собакою налічує за деякими джерелами до 40 тисяч років (і це підтверджують археологічні знахідки), але, власне, напрямок терапії розвивався із середини минулого століття.  

(https://ns-plus.com.ua/2019/04/05/kanisterapiya-efektyvnyj-metod-oduzhannya/) 

На занятті наші дітки мали можливість отримати неперевершені емоції від спілкування з чотирилапими помічниками, подолати страх перед собаками та погратися в ігри з сильним Гурдом. 

Команду фахівців та собак представляли: 

Собаки: йоркширський тер'єр Джессіка, вельш-коргі Лайсвє, німецький боксер Гурд. 

Фахівці: Дарина Федосенко, Валерія Подзубанова, Олександр Оваденко та психолог Марина Холіна. 

Центральний клуб собаківництва ТСО України, К-9 Центр 4.5.0. 

01.01.2024

Нехай у 2024 році переможе любов та добро!!!

29.12.2023

28 грудня в нашому Інклюзивно-ресурсному центрі відбулося чарівне новорічне свято. До дітей завітав справжній зимовий герой – Сніговичок. Разом з ним діти прикрашали ялинку, кидалися сніжками, водили хоровод. Малеча раділа і не стримувала своїх емоцій. По закінченню свята дітки отримали подарунки, за що дякуємо місцевим органам управління.

06.12.2023

За вікном вже в повні права втупила зимонька-зима, а разом з зимою в кожен дім приходять казкові свята, магазини наповнюються різними новорічними прикрасами, скрізь відчувається запах мандарин, душа наповнюється відчуттями казкових чудес, які обов’язково трапляться з кожним, хто у них вірить. І першим хто приходить у кожен дім з різними подарунками – це Святий Миколай.

Святий Миколай не оминув і наш ІРЦ, він приніс дітям казкове свято та ялинкові прикраси. Свято організували вихованці Обухівського міського Центру творчості дітей, юнацтва та молоді "Романтик". Було дуже багато чудових пісень, танців, також діти спостерігали за казковою виставою, яка ще раз підкреслила, що дружба, любов, взаємодопомога дуже важливі в житті кожної дитини та дорослої людини !!! 

Після свята наші вихованці разом зі своїми мамами та бабусями відвідали майстер-клас, який провели фахівці ІРЦ. Кожен зміг вибрати собі ялинкову іграшку та розфарбувати її на свій смак.

За вікном вже в повні права втупила зимонька-зима, а разом з зимою в кожен дім приходять казкові свята, магазини наповнюються різними новорічними прикрасами, скрізь відчувається запах мандарин, душа наповнюється відчуттями казкових чудес, які обов’язково трапляться з кожним, хто у них вірить. І першим хто приходить у кожен дім з різними подарунками – це Святий Миколай.

Святий Миколай не оминув і наш ІРЦ, він приніс дітям казкове свято та ялинкові прикраси. Свято організували вихованці Обухівського міського Центру творчості дітей, юнацтва та молоді "Романтик". Було дуже багато чудових пісень, танців, також діти спостерігали за казковою виставою, яка ще раз підкреслила, що дружба, любов, взаємодопомога дуже важливі в житті кожної дитини та дорослої людини !!! 

Після свята наші вихованці разом зі своїми мамами та бабусями відвідали майстер-клас, який провели фахівці ІРЦ. Кожен зміг вибрати собі ялинкову іграшку та розфарбувати її на свій смак.

05.12.2023

Щороку 3 грудня разом із світовою спільнотою Україна відзначає день людей з інвалідністю. Разом з нами живуть дорослі та діти, фізичні можливості яких обмежені. 

Міжнародний день людей із інвалідністю не є святом, а покликаний привернути увагу до проблем цих людей, захисту їхніх прав, гідності і благополуччя, акцентує увагу суспільства на перевагах, які воно отримує від участі людей з інвалідністю у політичному, соціальному, економічному і культурному житті. 

Україна, як і всі цивілізовані країни з високою культурою людських відносин, до таких людей ставиться, як до людей з особливими потребами, які потребують додаткової уваги суспільства. Такі люди не називають себе інвалідами, вони не вимагають до себе жалю, для них важливе лише елементарне – можливість жити. Бути в суспільстві, самореалізуватися, мати доступ до гідної освіти і робочих місць.

На базі Комунального закладу Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр» 04 грудня 2023 року відбувся турнір з гри дартс, приурочений до Дня осіб з інвалідністю. Організаторами виступили: керівник Обухівської філії «Інваспорт» Юрій Борисович Пісков, відділ молоді, фізичної культури та спорту виконавчого комітету Обухівської міської ради та фахівці інклюзивно-ресурсного центру.

Оскільки захід відбувався напередодні Дня Святого Миколая, перед початком турніру учасники мали можливість переглянути святкову виставу від вихованців ЦТДЮМ «Романтик», на якій їх привітав Святий Миколай.

Участь у турнірі з дартсу взяли 22 дитини з інвалідністю молодшого та середнього шкільного віку, які були поділені на три вікові групи і змагалися між собою.

За результатами змагання учасники були нагородженні золотими, срібними і бронзовими медалями відповідно до призових місць та грамотами «За волю до перемоги», а також солодощами та подарунками.

Захід вийшов надзвичайно радісний, веселий, захопливий, між учасниками панувала атмосфера добра і взаємопідтримки.

Дякуємо організаторам і учасникам за чудово проведений час!

20.11.2023

У 1954 році Генеральна Асамблея ООН рекомендувала всім країнам ввести в практику святкування Всесвітнього дня дитини, як дня світового братерства і взаєморозуміння дітей, присвяченого діяльності, спрямованої на забезпечення благополуччя дітей в усьому світі. У різних країнах світу цей день може відзначатися будь-коли й встановлюється на розсуд урядів держав.

20 листопада 1959 року 14 сесією Генеральної Асамблеї ООН була ухвалена Декларація прав дитини, а 20 листопада 1989 року вже на 44 сесії Генеральної Асамблеї ООН була ухвалена Конвенція про права дитини.

Конвенція ООН про права дитини базується на чотирьох основних принципах: першочерговість інтересів дитини; забезпечення повноцінного життя та розвитку; залучення до громадського життя; відсутність дискримінації.

Конвенцію про права дитини підписано 195 країнами світу. В Україні вона набула чинності з 27 вересня 1991 року.

Уже традицією стало в день прийняття Конвенції відзначати Всесвітній день дитини. Ще у 2002 році на Всеукраїнському Форумі неурядових організацій було започатковано проведення 20 листопада в Україні Дня спільних дій і інтересах дітей.

Хотілося б нагадати всім дорослим людям, що захист прав дитини є нашим спільним завданням. Ми повинні розуміти, що діти - це не маленькі дорослі із маленькими правами, а що вони повноправні члени суспільства, які мають, окрім багатьох прав дорослих і свої особливі права - право на гру, на спілкування з однолітками, на сімейне виховання.

Питання виховання та захисту підростаючого покоління завжди є й будуть актуальними, адже саме діти є гарантами самозбереження, здоров’я і поступу нації.

Від ставлення дітей, розуміння їхніх потреб, інтересів, проблем та стану охорони дитинства залежить доля кожної дитини й розвиток суспільства в цілому. Як доведено, якість дитячих років визначає якість усього подальшого свідомого життя людини. Для всебічного розвитку особистості діти повинні зростати в атмосфері щастя, турботи, любові та розуміння, щоб в подальшому створити щасливе суспільство без жорстокості, приниження, гноблення.

Хочеться нагадати Вам, шановні краяни, саме в Міжнародний день спільних дій в інтересах дітей, що ми, дорослі люди, і повинні будувати правову державу для своїх дітей з дотриманням їх законних прав та інтересів. І в результаті створення такої держави, наші діти матимуть правовий захист та впевненість в своєму поки що малому житті.

https://mankrda.gov.ua/informacijnij-rozdil/vistupi-vitannya/20-listopada-vsesvitnij-den-ditini/

16.11.2023

16 листопада відзначається Міжнародний день толерантності, запроваджений у зв’язку із ухваленням ЮНЕСКО у 1995 році Декларації принципів терпимості, в основу якої закладено положення, проголошені в Загальній декларації прав людини.

Толерантність – це повага до людської індивідуальності, визнання основоположних прав і свобод людини та громадянина, прийняття та правильне розуміння різноманіття культур та форм самовираження.

Принципи рівності та недискримінації закріплені в міжнародному та національному законодавстві, згідно з якими всі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах.

15.11.2023

Розпочала роботу обласна педагогічна студія для директорів та фахівців інклюзивно-ресурсних центрів і педагогічних працівників закладів освіти, які здійснюють інклюзивне навчання.

15 листопада 2023 року на базі Комунального закладу Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр» за підтримки Комунального навчального закладу Київської обласної ради «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів» відбулося перше засідання обласної педагогічної студії з теми: «Організаційно-методичні аспекти діяльності новостворених інклюзивно-ресурсних центрів». Захід відбувся в режимі ZOOM –конференції, засідання відвідали 37 учасників.

У роботі заняття обласної педагогічної студії взяли участь:

Варвара Миколаївна Левченко, директор КЗ ОМР «Обухівський міський ІРЦ», керівник педагогічної студії;

Тетяна Анатоліївна Жайворонок, фахівець (консультант) КЗ ОМР «Обухівський міський ІРЦ», керівник педагогічної студії;

Тамара Михайлівна Луценко, методист центру підтримки інклюзивної освіти КНЗ КОР «Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів», координатор педагогічної студії;

Інна Володимирівна Маніленко, викладач кафедри педагогіки, психології та менеджменту освіти, спікер педагогічної студії;

директори, фахівці інклюзивно-ресурсних центрів, педагогічні працівники закладів освіти Київської області, які здійснюють інклюзивне навчання.

Перше засідання було присвячено висвітленню теми: «Засади та напрямки діяльності інклюзивно-ресурсних центрів в умовах воєнного стану».

Заняття розпочалося з привітання Луценко Т.М., яка коротко ознайомила учасників з нормативними документами, що регламентують роботу обласної педстудії, Положенням про педстудію.

Левченко В.М. ознайомила присутніх з програмою роботи педагогічної студії на 2023-2024 навчальний рік, а також презентувала свій заклад та розповіла про особливості організації, основні завдання і напрямки діяльності ІРЦ.

Маніленко І.В. змістовно розповіла про нормативно-правове, кадрове забезпечення, документообіг в діяльності ІРЦ в умовах воєнного стану, вичерпно відповіла на всі запитання учасників.

Керівники педстудії Левченко В.М. і Жайворонок Т.А. під час реалізації практичного блоку програми надавали учасникам допомогу в моделюванні взаємодії фахівця ІРЦ з дитиною та її батьками у процесі первинного прийому, створенні протоколів первинного прийому, запропонували для використання в роботі розроблену анкету первинного прийому.

Левченко В.М. представила творчі домашні завдання окремо для кожної категорії учасників.

13.11.2023

Десятого листопада 2023 року працівники Обухівського міського ІРЦ відвідали в онлайн-форматі круглий стіл «Лайфхаки від ІРЦ» присвячений  Всесвітньому дню науки в ім’я миру та розвитку, який провів Запорізький обласний ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти. Директори ІРЦ, зокрема з окупованих територій, розповідали, як вони працюють під час воєнного стану. 

22.10.2023

22 жовтня кожного року, починаючи з 1998-го, планета відзначає Всесвітній день людей з вадами мовлення. Від проблем з мовленням можуть страждати і діти, й дорослі люди. Перші — через особливості розвитку щойно сформованого мовного апарату. Другі — після отриманих фізичних чи психологічних травм. Людині, обмеженій у можливості усно виражати свої думки, важко дається комунікація з оточуючими. Існує багато розладів мовлення, але одним з найпомітніших та найтяжчих вважається заїкання або логоневроз — порушення плавності, ритму та організації мовлення. За різними даними, від заїкання в світі страждає від 1 до 5% населення. 

Українські традиції у Всесвітній день людей з вадами мовлення не відрізняються від загальносвітових. Зазвичай у цей день з метою кращої поінформованості суспільства про проблеми людей з мовними порушеннями проводяться семінари, зустрічі, конференції та інші соціальні заходи. Також ця тема висвітлюється в засобах масової інформації та в соціальних мережах.

Якщо серед наших друзів або знайомих є люди з порушеннями мовлення — це чудова нагода, щоб подарувати їм свою увагу та підтримку, адже вони часто є об’єктом образ та насмішок.Особливо це явище поширене серед дітей, тож треба пояснити їм, що люди з вадами мовлення нічим не відрізняються від інших — ні інтелектом, ні емоціями.

Для кращого сприйняття інформації варто разом з дітьми подивитися фільм «Король говорить» або короткометражку «Заїка» («Stutterer»), яка отримала Оскар у 2016 році.

А якщо ми самі чи наші близькі стикнулися особисто з цією проблемою, треба обов’язково звертатися за допомогою до спеціалістів, адже у більшості випадків такі порушення можна виправити. 

ЧОМУ ВАЖЛИВИЙ ЦЕЙ ДЕНЬ?

В цей день люди з вадами мовлення можуть відчути себе не одинокими в боротьбі зі своїм захворюванням, а частиною великої спільноти. Це не дає їм впадати у відчай та посилює бажання спілкуватися.

Поінформованість в ефективності сучасних методах лікування сприяє тому, щоб якомога більше таких людей вчасно зверталися за професійною допомогою та повертали собі радість говорити вільно і красиво.

Також Всесвітній день людей з вадами мовлення дає можливість спеціалістам, що займаються лікуванням пацієнтів та дослідженнями в цій області, отримати більше сучасної інформації з усього світу, дізнатися про нові відкриття, наприклад, на онлайн-конференціях чи семінарах, поділитися з колегами досвідом та проблемами.


20.10.2023

Виставка робіт вихованців інклюзивно-ресурсного центру на тему "Осінь"

25.09.2023

Кожен рік у неділю, що завершує останній повний тиждень вересня, в світі проводиться Міжнародний день глухих. Воно присвячується усім людям, котрі мають проблеми зі слухом.

Міжнародний день глухих заснований в 1951 році, на честь створення Міжнародної федерації глухих. Порушенням слуху страждає кожна дев’ята людина. За даними ВООЗ у світі близько 400 мільйонів людей мають проблеми зі слухом. Його втрачають в результаті травм, хвороб, вроджених вад.  Цей день в усьому світі відзначають люди, які мають глухоту і порушення слуху, а також всі небайдужі до цієї проблеми.

Саме в цей день організовують благодійні акції, концерти, конференції, конгреси за участі людей з порушеннями слуху, проводять заходи з вивчення особливої мови жестів та погляду, якою вони спілкуються.

В Україні Товариство глухих почало своє існування з 1933 року, а в 1959 році приєдналось до Міжнародної федерації глухих.

На планеті 2500 мов, але є й ще одна форма спілкування – мова погляду й жестів. Всесвітня Федерація глухих в 50-і роки для обслуговування міжнародних заходів глухих, тобто конгресів, симпозіумів, конференцій, у тому числі і спортивних, розробила жестуно - систему жестів.

Міф, що глухі - замкнуті й нетовариські. Глухота не є перепоною для встановлення товариських стосунків або нових знайомств. Багато з глухих людей стали видатними особами. Наприклад, усім відомий композитор Бетховен, письменник Жан-Жак Руссо, художник Антоніо Станіолі, письменник Віктор Гюго. Ці люди зробили великий внесок в культурну спадщину людства.

Люди з вадами слуху інколи потерпають від нетактовності чи прямих образ, тому для них надзвичайно важливо відчувати підтримку і доброзичливе ставлення.

Доречно вивчити кілька найпростіших жестів і привітатися зі знайомим, який не чує  зрозумілою йому мовою, тим самим підтримати його і показати свою небайдужість.

З нагоди Міжнародного дня глухих, бажаємо всім людям з порушенням слуху міцного здоров’я, добробуту, духовного, фізичного та творчого розвитку, реалізації свого життєвого потенціалу.

20.09.2023

Після закінчення двотижневого терміну з початку освітнього процесу в 2023/2024 навчальному році, в закладах дошкільної та загальної середньої освіти Обухівської МТГ відбулися засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами з метою обговорення та затвердження Індивідуальної програми розвитку дитини з ООП.  Працівники ІРЦ є безпосередніми учасниками даних засідань.

12.09.2023

11 вересня 2023 року відбулася зустріч асистентів вчителів та асистентів  вихователів Обухівської громади з головним спеціалістом Управління освіти С. Андрійчук,  працівниками  КЗОМР "Обухівський міський інклюзивно-ресурсниЙ центр" та представника КУ ОМР «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» (ЦПРПП).

 Світлана Андрійчук надала звіт про розвиток інклюзії в громаді за минулий навчальний рік та повідомила про плани, перспективи та виклики, які стоять перед інклюзією в  новому навчальному році.

Директор ІРЦ Варвара Левченко ознайомила присутніх з рекомендаціями щодо роботи з дітьми з ООП в умовах сьогодення та  наголосила про функції і обов’язки членів команди супроводу дітей з ООП.  Також з метою узагальнення знань про створення індивідуальної програми розвитку дітей з ООП були надані методичні рекомендації щодо етапів створення ІПР, особливий увагу приділили написанню пункту 3 та пункту 12 бланку ІПР.

Євгенія Філенко, психолог ЦПРПП, надала рекомендації щодо поняття СМАРТ цілей, зокрема пояснила, чим короткочасні цілі відрізняються від довготривалих цілей.

КОЛИ СТРАШНО ЗВЕРТАТИСЯ ДО ДИТЯЧОГО ПСИХІАТРА

23.08.2023

22 серпня 2023 року на базі КНЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів» відбулася форсайт-сесія «БЕЗПЕКА ТА МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ’Я В ОСВІТНЬОМУ ПРОЦЕСІ» у рамках обласного освітнього форсайту «КИЇВЩИНА: РОЗВИТОК ОСВІТИ У ВОЄННИЙ ЧАС ТА ПІСЛЯ ПЕРЕМОГИ».

У заході взяли участь директори ІРЦ та працівники відділів освіти, відповідальні за діяльність психологічної служби в закладах освіти області (193 особи).

Учасників заходу привітали Тетяна Шкода, заступник директора департаменту освіти і науки Київської обласної державної адміністрації та Євгенія Бачинська, ректор КНЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів», кандидат педагогічних наук, доцент, презентувавши обласну програму «Ментальне здоров’я – нейромережа Київщини» в територіальних громадах Київської області.

Старший науковий співробітник Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи, голова ГО «Агенція Розвитку Проєктних Ініціатив», Юрій Луценко, наголосив на особливостях роботи з психотравмою та окреслив шляхи допомоги у її подоланні.

Катерина Квятковська, координатор міжнародного проєкту «Психічне здоров’я для України», який реалізується за підтримки Уряду Швейцарії та Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC), познайомила присутніх з проєктною ініціативою «Концепція школи, чутливої до психічного здоров’я».

Про найважливіші аспекти впровадження проєкту «Про. Світ» «Безпечне та сприятливе середовище для навчання дітей» зазначила Олександра Пєтушкова, керівник Центру інноваційної освіти.

Євгенія Бачинська презентувала присутнім обласний проєкт «Безпека та ментальне здоров’я населення громади» та Start Up «Цифровий методичний ресурс «E-KRISTTI».

Учасникам заходу також було запропоновано взяти участь у роботі тематичних локацій «Формуємо безпечне та здорове освітнє середовище».


https://www.facebook.com/100062913207263/posts/pfbid022uqUteksQSFEGf8PZLNDFyt5d1QjtHfQVx2ReEuwvx9LrHRfsKqDcvN1j8V7coqUl/

04.07.2023

ОГОЛОШЕННЯ

З метою максимального забезпечення продовження навчання осіб з особливими освітніми потребами, які вимушено переїхали на тимчасове проживання до Обухівської міської територіальної громади, рекомендуємо батькам після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, продовжити навчання у закладах освіти громади та за їх заявою організовувати дистанційну форму навчання.

У разі потреби можна отримати додаткові психолого-педагогічні послуги для осіб з особливими освітніми потребами в очно-дистанційній формі (за згодою батьків осіб з ООП) та психологічну підтримку тимчасово переміщеним особам (включаючи їх родини), дітям, які зазнали психологічної травми під час військових дій.

Такі послуги можна отримати в Комунальному закладі Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр».

тел. 066-256-3075, 098-034-43-84

09.06.2023

Виставка робіт вихованців інклюзивно-ресурсного центру на тему "Літо-літечко"

31.05.2023

З 17 до 30 травня 2023 року в закладах дошкільної та загальної середньої освіти Обухівської МТГ відбулися підсумкові засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами за участю фахівців інклюзивно-ресурсного центру.

 

Під час зустрічей обговорювалися результати навчальних досягнень учнів з ООП згідно ІПР, здійснено моніторинг динаміки розвитку, відповідно до поставлених цілей, обговорювали ефективність запропонованих модифікацій та адаптацій, необхідність змін на наступний навчальний рік та результативність корекційно-розвиткової роботи.

18.05.2023

Кожний рік в третій четвер травня українці по всьому світу відзначають 

День вишиванки  

Працівники ІРЦ підтримують цю чудову традицію!!!

17.04.2023

І зійде сонце,

Наче кругла паска,

Мов писанка,

Розквітне вся земля –

Радіймо, друзі,

Великодня казка

Гаївкою хай серце звеселя!

Співаймо, друзі,

В Великоднім колі

І Господа воскреслого молім,

Щоб обновивсь

Весною щастя й долі

Наш рідний край, наш дім.

МИРУ нам усім!!!!

12.04.2023

   11 квітня відбувся форум для директорів інклюзивно-ресурсних центрів області «Розвиток освіти Київщини сьогодні: інклюзивний кластер», що організований Київською ОДА, департаментом освіти і науки Київської ОДА, КНЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів» за участі Інституту раннього втручання.

   Під час заходу, Євгенія Бачинська, ректор  інституту, кандидат  педагогічних наук, доцент, окреслила мету і завдання заходу, наголосивши на можливості ознайомитись з професійними напрацюваннями колег,  новими підходами у використанні технологій на практиці, змінами щодо функціональної діяльності ІРЦ у період воєнного стану.

   Жанна Осипенко, заступник голови Київської ОДА, акцентувала увагу на реалізації пріоритетних завдань розвитку освіти дітей з особливими освітніми потребами Київщини в контексті викликів сьогодення, а саме: розширення мережі ІРЦ, цифровізації, впровадження послуги раннього втручання, послуг внутрішньо переміщеним особам, організації психологічного супроводу в громадах тощо.

   Також було обговорено безліч важливих й актуальних питань у сфері інклюзивної освіти, зокрема: безбар'єрне освітнє середовище; мультисекторальна допомога сім’ям; цифровізації діяльності ІРЦ Київщини, техніки психологічної підтримки учасників освітнього процесу; відчуття когерентності як спосіб збереження психологічного здоров'я; каскадне навчання психологів; діяльність обласних професійних об’єднань для працівників ІРЦ; робота ІРЦ з внутрішньо переміщеними особами; співпраця центру підтримки інклюзивної освіти та ІРЦ, 

   Учасники заходу обмінялися думками та цікавими ідеями, отримали інформацію, яка допоможе фахівцям ІРЦ у впровадженні інноваційних змін, а найголовніше – сприятиме створенню кращого майбутнього для дітей з особливими освітніми потребами.

06.04.2023

04 квітня 2023 року для керівників закладів освіти Обухівської МТГ практичний психолог Обухівського ІРЦ провела навчальний семінар на тему "Перша психологічна допомога". 

Під час семінару Світлана Парфенюк поділилася техніками кризової допомоги, прийомами саморегуляції та самозцілення, що має важливе практичне значення в умовах сьогодення.

04.04.2023

Виставка робіт вихованців інклюзивно-ресурсного центру на тему "ВЕСНЯНІ КВІТИ"

03.04.2023

Під час повітряних тривог працівники ІРЦ проводять корекційно-розвиткові заняття в укритті, яке знаходиться в цокольному приміщенні будівлі.

02.04.2023

Аутизм (розлади аутистичного спектру (РАС) – це стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування. Його неможливо вилікувати, проте з часом можна скоригувати і адаптувати людину до соціального життя.

За оцінками ВООЗ, 1 дитина із 160 має будь-який із розладів аутистичного спектру. Американська асоціація Autism Speaks відзначає 1 випадок аутизму на 88 дітей. Загалом у світі таких осіб нараховується 2 мільйони 400 тисяч.

В Україні з 2008 по 2013 рік за даними МОЗ України захворюваність на розлади зі спектру аутизму зросла в 3,8 разів з 2,4 до 9,1 на 100 000 дитячого населення.

Розлади аутистичного спектру починаються у дитинстві, проте зберігаються у підлітковому і дорослому віці. У більшості випадків ці стани проявляються у перші 5 років життя.

Діагностувати ризик розвитку аутизму можна вже в 1,5 річному віці дитини за допомогою спеціального скринінгового тесту.

Люди з аутизмом можуть бути надзвичайно обдарованими, проте їм потрібно набагато більше часу, щоб навчитися чомусь дуже простому.

Аутизм у чотири рази частіше вражає хлопчиків, ніж дівчаток.

Якщо говорити про причини аутизму, є багато факторів, які підвищують вірогідність появи у дитини РАС, в тому числі фактори навколишнього середовища і генетики.

Немає науково обґрунтованих даних щодо зв’язку між вакциною проти кору, коклюшу та краснухи і розвитком аутистичних розладів у дітей, оскільки ураження мозку відбувається ще на етапі внутрішньоутробного розвитку плода.

До 6 років мозок дитини активно засвоює інформацію. І якщо намагатися розвивати «дитину дощу» до цього віку зусиллями психологів, арт-терапевтів, логопедів, то з часом таку дитину можна адаптувати до соціального життя.

 На що батькам потрібно звернути увагу

Порушення мови. Частина дітей не розмовляють зовсім, інші відстають від своїх однолітків у мовному розвитку. У віці до 12 місяців не агукають, не виявляють активно радості при наближенні мами або когось із близьких; видають одні й ті ж звуки, в 2 роки у них вкрай бідний словниковий запас (близько 15 слів), до 3 років вони майже не здатні комбінувати слова. Такі діти часто повторюють почуті десь слова і фрази, придумують власні слова (неологізми) і не користуються мовою для спілкування.

Відсутність емоційного контакту з людьми. В першу чергу – з батьками. Малюки не дивляться людям в очі, не тягнуться до батьків на руки, не посміхаються, часто чинять опір спробам взяти їх на руки, приголубити. Вони не відрізняють батьків від інших людей, не помічають, що до них хтось звертається.

Усамітнення. Дитина з аутизмом відчуває сильний дискомфорт серед інших людей, а з часом – тривогу. Вони не завжди грають з однолітками, не розуміють емоцій інших людей і тому віддають перевагу усамітненню, яке захищає їх від сильних переживань з приводу складнощів спілкування.

Напади агресії. Будь-яка невдача може викликати у дитини спалах гніву, спровокувати істерику, фізичну атаку. Агресія у дітей-аутистів може бути спрямована на інших і на самих себе, останнє зафіксовано у 30% хворих.

Слабкий інтерес до іграшок. Наприклад, дитина не катає машинку, а годинами крутить її колесо. Інший варіант – прихильність тільки до однієї іграшки або її частини, до одних і тих же дрібних предметів.

Стереотипність поведінки, страх змін. Діти-аутисти схильні здійснювати одні й ті ж дії протягом довгого часу: повторювати одне і те ж слово, бігати по колу, розгойдуватися з боку в бік, дивитися на обертові об’єкти, вертіти щось тощо.

 Які вони, дорослі «люди дощу»?

Розлади аутистичного спектру можуть істотно обмежити здатність людини здійснювати повсякденну діяльність і брати участь в житті суспільства. Ці розлади часто негативно впливають на освітні і соціальні досягнення людини. Деякі «люди дощу» здатні жити самостійно і продуктивно, інші страждають важкими порушеннями і потребують довічного догляду та підтримки.

 Дорослі «люди дощу»:

– Часто говорять про себе в третій особі, не використовують звернень і особових займенників.

– При розмові не дивляться в обличчя співрозмовнику, або зовсім відвертаються від нього.

– Мають неемоційну мову, яка нагадує автовідповідач, складається з коротких речень або повторень однотипних фраз чи слів.

– Можуть перервати розмову і піти, оскільки втратили інтерес до розмови.

– Можуть без причини і недоречно сміятися.

– Часто не мають навичок самообслуговування (аутист може не вмиватися, не їсти, не переодягатися). Якщо ж вони це роблять, то доводять все до крайньої педантичності, створюють певні ритуали в своїх діях.

– Повторюють рухи (махи руками, хитання головою, піднімання плечей тощо).

– Можуть страждати від незрозумілих нападів паніки, гніву, злості.

– Інколи виконують агресивні дії, спрямовані проти самого себе.

– Мають високу сенсорну чутливість: напади паніки через різкі і гучні звуки, яскраве світло тощо.

Аутизм неможливо вилікувати, проте з часом можна адаптувати таку людину до соціального життя.

https://oblses.zp.ua/2023/04/02/2-%D0%BA%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BD%D1%8F-%D0%B2%D1%81%D0%B5%D1%81%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BD%D1%96%D0%B9-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8C-D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%81%D1%8E%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%BD/

29.03.2023

28 березня у Київській області відбулася зустріч за круглим столом із теми: «Забезпечення якості інклюзивної освіти у закладах загальної середньої освіти Київської області в умовах війни», на якому була присутня Варвара Левченко, директор Обухівського міського ІРЦ.

У ході зустрічі обговорювалися питання щодо поточного стану та перспектив розвитку якісної інклюзивної освіти на рівні територіальних громад в умовах воєнного стану; ресурсного забезпечення та практичних аспектів організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти (зокрема, питання кадрового та матеріально-технічного забезпечення).

26.03.2023

Одного разу дев'ятирічна дівчинка Кессіді Меган (Cassidy Megan), яка страждає від епілепсії, вирішила показати іншим людям, що вона нічим не відрізняється від них. За свої дев'ять років дитина вже встигла відчути на собі певне нехтування з боку дорослих і однолітків, які сприймали її захворювання не зовсім адекватно, вважаючи його чимось на зразок легкої форми божевілля. Щоб розвіяти міфи про хвороби, Кессіді в 2008 році придумала «Фіолетовий день» (Purple Day). У цей день, 26 березня, всі охочі можуть висловити підтримку людям, які живуть з діагнозом «епілепсія».

Ініціативу дівчинки підтримала спочатку Асоціація епілепсії Нової Шотландії, а потім й інші організації світу. Вже в 2009 році до Фіолетового дня приєдналися 100 тисяч студентів, близько 100 громадських об'єднань і понад 100 відомих політиків, а телевізійна вежа в Торонто на один вечір забарвилася у фіолетовий колір.
ВООЗ і її партнери визнають, що епілепсія є значною проблемою громадської охорони здоров'я. ВООЗ, Міжнародна ліга боротьби проти епілепсії (ILAE) і Міжнародне бюро по епілепсії (IBE) проводять глобальну кампанію «Out of the Shadows» («З мороку на світло»), з метою поліпшення інформованості та підвищення обізнаності щодо епілепсії, а також активізації зусиль державного та приватного секторів щодо поліпшення медико-санітарної допомоги та зменшення наслідків цього розладу. У багатьох країнах здійснюються проекти, спрямовані на розширення доступу до лікування та зменшення захворюваності на епілепсію, навчання і підготовку фахівців охорони здоров'я, боротьбу зі стигматизацією, виявлення потенціалу в галузі профілактики та розробки моделей включення заходів боротьби проти епілепсії в рамки місцевих систем охорони здоров'я.
За оцінками, частка людей, що страждають епілепсією в активній формі (тобто з триваючими нападами або потребою в лікуванні) на даний момент складає від 4 до 10 на 1000 осіб. Однак ряд досліджень, проведених в країнах, що розвиваються, дозволяє припустити, що ця частка варіюється від 6 до 10 на 1000 осіб. У всьому світі епілепсією страждають близько 50 мільйонів чоловік.

Діти з епілепсією

Епілепсія – це наслідок порушення центральної нервової системи, причини якого остаточно не з’ясовані. Інколи епілепсія передається спадково, а також може бути спричинена травмою голови. Практично в кожній школі можуть бути діти, в яких стаються епілептичні напади. Це трапляється в однієї дитини із сотні. Вони виникають внаслідок порушення мозкової діяльності. Тіло дитини починає зводити судомами, в цей час вона не контролює себе. Напади можуть статися у будь-який час доби. Під час нападу епілепсії – раптового й відносно короткочасного – може спостерігатися втрата свідомості, падіння та судоми, які проявляються в напруженні всієї мускулатури, часто із закиданням голови і прикусом язика, потім, протягом 1-2 хвилин, спостерігається здригання мускулатури. Дитину необхідно покласти на горизонтальну поверхню, розстібнути комір сорочки, розстібнути поясок і стежити, щоб вона не прикусила язика. Для цього необхідно між верхніми і нижніми зубами помістити щось тверде, наприклад, ложку, ручку тощо.

Іноді діти не можуть пригадати, що з ними сталося, не розуміють, де вони, що відбувається. Родичі або лікар зобов’язані поінформувати шкільний медперсонал і вчителів про наявність нападів у дитини та пов’язані з цим обмеження. Якщо немає особливих вказівок, дитині з епілепсією має бути дозволено брати участь у всіх спортивних і масових заходах, що проводяться у школі.

Не обов’язково, що напади є наслідком епілепсії, але якщо час від часу вони стаються, можна говорити про епілепсію.

Більшість дітей з епілепсією мають приймати ліки. Вчителі можуть їм допомогти, нагадуючи про те, що час випити пігулки. Важливо також пояснити школярам, що таке епілепсія, що вона не заразна і як поводитися, коли у людини трапляється напад.

Щодо навчання дітей з епілепсією

Більша частина дітей з епілепсією відвідують звичайні школу або дитячий садок, успішно навчаються та інтегруються в суспільстві.

Батьки самі приймають рішення щодо форми навчання дитини.

Деякі діти з епілепсією мають супутні розлади (розлади аутичного спектру, затримку психічного розвитку, затримку мовленнєвих функцій, розлади шкільних навичок, порушення поведінки, депресивні та тривожні розлади тощо).

Такі учні часто мають ознаки шкільної неуспішності та можуть потребувати педагогічної підтримки із врахуванням психофізіологічних особливостей.

Варто пам’ятати, що не самі епілептичні напади зумовлюють обмеження життєдіяльності дитини, а супутні розлади.

У школі дитина може займатися фізкультурою в тій групі, яку рекомендує лікар.

В окремих випадках необхідно вилучити такі види навантажень, як тривала робота з комп’ютером та гаджетами (якщо у дитини фотосенситивна епілепсія).

Надзвичайно важливим є толерантне та підтримуюче відношення до дитини в учнівському колективі (створення доброзичливої атмосфери в класі та позитивних соціальних взаємин між всіма учнями).

21.03.2023

21 березня – Всесвітній день людей із синдромом Дауна!

Генеральна Асамблея ООН у 2011 році прийняла рішення щороку 21 березня відзначати Всесвітній день людей із синдромом Дауна. Двадцять перший день третього місяця року був обраний свідомо, це пов’язано з тим, що захворювання являє собою трисомію за 21‑ою хромосомою. Такий генетичний збій може статися незалежно від здоров’я, освіти, раси, місця проживання та соціального добробуту батьків. Приблизно кожне 700-те немовля у світі народжується із синдромом Дауна.

Важливо інформувати суспільство про особливості розвитку, виховання та навчання таких дітей!❤️

Долучайтесь до акції яка проходить у міжнародній спільноті, візьміть участь у флешмобі #шкарпетуйся! 

13.03.2023

10 березня 2023 року на базі Обухівського міського ІРЦ відбулося каскадне навчання на тему "Перша психологічна допомога. Аспекти роботи з дітьми в надзвичайних умовах".

Практичний психолог ІРЦ Світлана Парфенюк, яка у серпні 2022 року, пройшла навчання з основ самодопомоги та допомоги іншим, організоване Міжнародним благодійним фондом Parimach Foundation, Ізраїльською коаліцією травми, за сприяння Київської обласної державної адміністрації, під час навчання поділилася техніками кризової допомоги, прийомами саморегуляції та самозцілення. В навчанні брали участь практичні психологи закладів освіти Обухівської МТГ. Учасники заходу обмінялися власним досвідом та знаннями допомоги дітям, їхнім батькам, внутрішньо переміщеним особам, розповідали як знизити рівень стресу, відновити життєві сили, впоратися з емоційним навантаженням та піклуватися про здоров'я, безпеку під час війни.   

10.03.2023

9-10 березня 2023 року в змішаному форматі відбулася міжнародна науково-практична конференція «DIVERSITY AND INCLUSION IN EDUCATION / РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ІНКЛЮЗІЯ В ОСВІТІ» з метою наукової комунікації провідних науковців, молодих дослідників, здобувачів освіти та практиків-освітян з питань забезпечення безбарєрності, інклюзивності, якості освіти та сталого розвитку інклюзивного суспільства з урахуванням напрацювань міжнародної спільноти. 

Тетяна Жайворонок фахівець (консультант) ІРЦ та Варвара Левченко директор ІРЦ в on-line форматі ознайомили учасників та глядачів конференції з організаційно-методичними засадами функціонування та матеріально-технічним забезпеченням інклюзивно-ресурсного центру на базі КЗ ОМР «Обухівський міський ІРЦ».

28.02.2023

УВАГА!

10 березня 2023 року відбудеться навчальний семінар "Перша психологічна допомога. Аспекти роботи з дітьми в надзвичайних умовах".

Фахівець (консультатнт) Комунального закладу Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр»  Світлана Парфенюк, яка пройшла навчання з основ самодопомоги та допомоги іншим, організованим Міжнародним благодійним фондом Parimach Foundation, Ізраїльською коаліцією травми, за сприяння Київської обласної державної адміністрації,  поділиться техніками кризової допомоги дорослим та дітям, прийомами саморегуляції та самозцілення.

Запрошуємо практичних психологів  закладів освіти Обухівської МТГ (по одному від закладу). Захід відбудеться о 10:00.  Місце проведення уточнюйте в ІРЦ.

20.02.2023

ОГОЛОШЕННЯ

З метою максимального забезпечення продовження навчання осіб з особливими освітніми потребами, які вимушено переїхали на тимчасове проживання до Обухівської міської територіальної громади, рекомендуємо батькам після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, продовжити навчання у закладах освіти громади та за їх заявою організовувати дистанційну форми навчання.

У разі потреби можна отримати додаткові психолого-педагогічні послуги для осіб з особливими освітніми потребами в очно-дистанційній формі (за згодою батьків осіб з ООП) та психологічну підтримку тимчасово переміщеним особам (включаючи їх родини), дітям, які зазнали психологічної травми під час військових дій.

Такі послуги можна отримати в Комунальному закладі Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр».

тел. 066-256-3075, 098-034-43-84

20.01.2023


19 січня фахівці КЗ ОМР "Обухівський міський ІРЦ" на чолі з директором Варварою Левченко, спільно з головним спеціалістом Управління освіти ВК Обухівської міської ради Світланою Андрійчук провели методичні наради для заступників директорів ЗЗСО, асистентів вчителів та для директорів ДНЗ, асистентів вихователів Обухівської територіальної громади. Під час нарад висвітлювалися наступні питання:

Окремо було проведено методичну нараду для вчителів-логопедів, на якій педагогам повідомили особливості організації проведення комплексної педагогічної оцінки розвитку дитини для зарахування дітей до логопедичних груп в наступному навчальному році.

04.01.2023

4 січня - всесвітній день абетки Брайля.

Шрифт Брайля це унікальна абетка, яку назвали на честь її винахідника – Луї Брайля. Вона являє собою тактильне поєднання графічних символів за допомогою 6 крапок. Це дає змогу передавати букви, цифри, музичні, математичні та наукові знаки. Для мільйонів незрячих людей шрифт Брайля є засобом спілкування.

Мало хто знає, що шрифт Брайля був винайдений майже двісті років тому дуже доброю, освіченою і, водночас, тотально незрячою людиною – Луї Брайлем.

У 3 роки з Луї стався нещасний випадок. Хлопчик пошкодив собі око. А трохи згодом хвороба уразила й друге око, внаслідок чого дитина повністю втратила зір. Але батьки Брайля доклали максимум зусиль, щоб їхній син отримав початкову освіту, а згодом влаштували Луї у Королівський інститут для незрячих дітей, де вони мали змогу, окрім навчання, опанувати ще й гру на органі та піаніно. Саме тут дванадцятирічний Луї розпочав свою роботу над створенням власного рельєфно-крапкового шрифту.

На той час навчання незрячих дітей відбувалося за методом Гаюї: на цупкий папір наклеювалися великі, товсті літери. Із-за об’єму книжка для навчання виходила товстою і незручною.

Ідея створити рельєфно-крапкову абетку виникла у Луї Брайля після візиту до інституту відставного капітана-артилериста Шарля Барб’є. Там учням розповіли про так зване «нічне письмо». Це особливий вид зв’язку, який пізніше отримав назву сонографія. В основі цього виду зв’язку був покладений дотиковий метод, де у формі прямокутника були розташовані округлі шість крапок.

Близько двох років тривала робота Луї над створенням рельєфно-крапкової абетки, а в 1829 році Брайль опублікував власний унікальний метод письма, який до сьогодні носить ім’я свого творця. 

У грудні 2019 року Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення щороку 4 січня відзначати Всесвітній день шрифту Брайля з метою підвищення обізнаності про значення абетки для незрячих та слабозорих осіб.

03.01.2023

02 січня наш ІРЦ святкував свій перший маленький ювілей.

5 років туму в м. Обухів розпочав свою роботу міський інклюзивно-ресурсний центр в двох кабінетах у приміщенні управління освіти. В грудні 2018 року відбулося урочисте відкриття Центру в приміщенні Академічного ліцею №3, де були виділені 4 кабінети для функціонування ІРЦ. В грудні 2019 року Комунальний заклад Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр» переїхав у нове сучасне приміщення, збудоване відповідно до вимог законодавства про освіту дітей з особливими освітніми потребами. Центр розташований на першому поверсі, має ліфт та пандус. Має 9 кабінетів, які оснащені меблями з ігровими осередками, м'якими модулями.

За цей період закладом було проведено понад 1400 комплексних психолого-педагогічних оцінок, надано біля 2500 консультацій батькам та педагогічним працівникам, проведено 8191  корекційно-розвиткових занять. А саме головне, діти з особливими освітніми потребами Обухівської ТГ наразі навчаються в закладах дошкільної та загальної середньої освіти.

Наші вихованці, це невід’ємна частина нашого центру, тому святкування відбувалося разом з дітками, які відвідують ІРЦ. День народження — це, перш за все, подарунки! З нагоди свята всі вихованці ІРЦ отримали солодкі смаколики та подарували на згадку про себе «частинку» свого серця!

02.01.2023

Виставка робіт вихованців інклюзивно-ресурсного центру на тему "ЗИМА"

01.01.2023

27.12.2022

Сьогодні до вихованців ІРЦ завітав Святий Миколай!🥰🥳🎅

Радість, блискіт оченят наших діточок, пісні, хороводи заполонили святкову залу.

Святий Миколай, як завжди, був щедрий і на привітання і на добрі побажання, і на подарунки для дітлахів, батьків та гостів. 

Щиро дякуємо вихованцям Обухівського міського Центру творчості дітей, юнацтва та молоді "Романтик" за чудове свято!🥰

Наші дорогі діти, батьки, колеги, знайомі, друзі! Ми щиро вітаємо Вас з прийдешнім Новим роком!Хай у вас все буде гаразд, хай збуваються усі Ваші мрії та побажання! Миру нам усім! Перемоги!

Дякуємо Вам, що ви з нами. Обіймаємо. Любимо!😘

03.12.2022

3 грудня - Міжнародний день людей з інвалідністю.

Відзначення цієї дати мобілізує підтримку громадськості для розв'язання найважливіших питань, що стосуються соціальної інтеграції людей з інвалідністю, сприяє підвищенню обізнаності про проблеми інвалідності й привертає увагу до переваг інклюзивного суспільства, доступного для всіх.

Міжнародний день людей з інвалідністю був проголошений у 1992 році Генеральною Асамблеєю ООН (резолюція 47/3). Законом України від 16 грудня 2009 року № 1767-VI нашою державою  було ратифіковано Конвенцію про права осіб з інвалідністю і Факультативного протоколу до неї.

Міжнародний день людей з інвалідністю – день підсумовування зробленого для цієї категорії громадян, аналізу фактичного становища людей з особливими потребами в суспільстві і визначення планів щодо поліпшення їх життєвого рівня. Цей день акцентує увагу суспільства на перевагах, які воно отримує від участі людей з інвалідністю у політичному, соціальному, економічному і культурному житті. Інвалідність не є перепоною до повноцінного життя, це не вирок й не покарання. Люди з інвалідністю  є повноправними членами суспільства, які потребують трішечки більше уваги та піклування, створення відповідних умов.

30.11.2022

Що робити, коли вчиняється насильство

18.11.2022

ОГОЛОШЕННЯ

УВАГА!

Комунальний заклад Обухівської міської ради "Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр" відновлює роботу в очному режимі! З ціллю безпеки в будівлі, де розташований ІРЦ обаштоване укриття на випадок повітряної тривоги!

Інклюзивно-ресурсний центр надає наступні послуги :

дітям раннього та дошкільного віку, які не відвідують заклади дошкільної освіти;

дітям, які здобувають освіту у формі педагогічного патронажу;

тел. 066-256-3075, 098-034-43-84

17.11.2022

ОГОЛОШЕННЯ

З метою максимального забезпечення продовження навчання осіб з особливими освітніми потребами, які вимушено переїхали на тимчасове проживання до Обухівської міської територіальної громади, рекомендуємо батькам після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, продовжити навчання у закладах освіти громади та за їх заявою організовувати дистанційну форми навчання.

       У разі потреби можна отримати додаткові психолого-педагогічні послуги для осіб з особливими освітніми потребами в очно-дистанційній формі (за згодою батьків осіб з ООП) та психологічну підтримку тимчасово переміщеним особам (включаючи їх родини), дітям, які зазнали психологічної травми під час військових дій.

Такі послуги можна отримати в нашому ценнтрі.

тел. 066-256-3075, 098-034-43-84

14.11.2022

Вітаємо колег з Міжнародним днем логопеда!

 Бажаємо дзвінких і точних звуків, правильних слів і старанних дітей та батьків. Нехай життя буде яскравим і насиченим!!! 

17.10.2022

ОГОЛОШЕННЯ

З метою максимального забезпечення продовження навчання осіб з особливими освітніми потребами, які вимушено переїхали на тимчасове проживання до Обухівської міської територіальної громади, рекомендуємо батькам після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, продовжити навчання у закладах освіти громади та за їх заявою організовувати дистанційну форми навчання.

У разі потреби можна отримати додаткові психолого-педагогічні послуги для осіб з особливими освітніми потребами в дистанційній формі (за згодою батьків осіб з ООП) та психологічну підтримку тимчасово переміщеним особам (включаючи їх родини), дітям, які зазнали психологічної травми під час військових дій.

Такі послуги можна отримати в нашому центрі

тел. 066-256-3075, 098-034-43-84          

11.10.2022

   На 229-й день повномасштабної війни вся Україна здригнулася від російських терористичних актів. Стежте за офіційною інформацією, не нехтуйте сигналами тривоги,  перебувайте в безпечних місцях. 


   Зазначимо, що для підтримки емоційного стану продовжують працювати педагоги та психологи телеграм-каналів «Підтримай дитину (https://t.me/pidtrumaidutuny)» та «Подбай про себе (https://t.me/PodbayProSebe)». 


   У межах «Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки» психологи наголошують на важливості збереження психологічно здоров’я.

   Ви можете звернутися за психологічною підтримкою в наш ІРЦ в телефонному режимі, viber, telegram -097-356-20-50 - Світлана, практичний психолог ІРЦ, а також отримати консультацію з питань діяльності ІРЦ - 066-256-30-75 Варвара Миколаївна, директор ІРЦ.

Поради батькам дітей з ООП щодо поведінки під час війни.


⚡️Намагайтеся бути максимально  спокійним у присутності дитини.

⚡️Проговорюйте кожен крок та ваші плани та дії. Якщо ви прямуєте в бомбосховище, або евакуюєтеся з міста, поясніть дитині, що вдома небезпечно і що вам необхідно взяти найнеобхідніше.

⚡️Особливо важливо пояснити дітям, як зараз важливо, щоб вони робили все, що просять батьки, без суперечок.

⚡️Намагайтесь відволікати дитину доступними  іграми, жартами, розмальовками тощо. Якщо ви знаходитесь у бомбосховищі,  без доступу до олівців/ручок/ігор/розмальовок і т.п., можна рахувати людей навколо, шукати кольори (наприклад на одязі людей), обводити  пальчиком свою руку, вчити вірш, розповідати казку, співати.

⚡️Практикуйте разом з дітьми дихання, яке застосовують у стресових ситуаціях і за панічних атак: вдих-затримка дихання-видих-затримка дихання.

 ⚡️Обіймайте дитину,  тримайте за руку. Це заспокоює навіть дорослих.

Залишаємось на зв'язку, перемога буде за нами.

16.09.2022

Після закінчення двотижневого терміну з початку освітнього процесу в 2022/2023 навчальному році, в закладах дошкільної та загальної середньої освіти Обухівської МТГ відбулися засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами з метою обговорення та затвердження Індивідуальної програми розвитку дитини з ООП.  Працівники ІРЦ є безпосередніми учасниками даних засідань.

13.09.2022

Директор ІРЦ та фахівець (консультант) ІРЦ (практичний психолог) відвідали урочистий захід з нагоди вручення сертифікатів за пройдений навчальний курс з основ самодопомоги та допомоги іншим, який було організовано Міжнародним благодійним фондом Parimatch Foundation, Ізраїльською коаліцією травми та Київською обласною державною адміністрацією для психологів ІРЦ Київської обл.

07.09.2022

В перші дні навчального року відбулася зустріч головного спеціаліста управління освіти Обухівської МТГ та працівників ІРЦ з асистентами вчителів і асистентами вихователів громади. На зустрічі були обговорені наступні важливі питання:

23.08.2022

АЛГОРИТМ

дій за сигналами оповіщення

«Увага всім», «Повітряна тривога»

І. Алгоритм дій для власників (адміністрацій) магазинів, ринків, торгово-розважальних центрів та інших торговельних комплексах, закладів громадського харчування та їх відвідувачів.


1.1.        Підготовчі заходи:

1.1.1 Рекомендації власникам:

-              розробити маршрути евакуації до найближчого укриття (власного a6o за договором з іншим суб’єктом господарювання)для персоналу та відвідувачів;

-             позначити їх відповідними покажчиками;

-                   призначити осіб, відповідальних за оповіщення, відкриття дверей запасних евакуаційних виходів, забезпечення порядку під час евакуації, збереження майна, тощо;

-                розробити інструкцію для працівників щодо дій за сигналом «Увага всім! Повітряна тривога» та провести з ними тренування;

-              розмістити на видному місці інформацію для відвідувачів щодо порядку дій за сигналом «Увага всім! Повітряна тривога» зі схемою руху до найближчого укриття;

-              забезпечити наявність та готовність системи оповіщення на випадок дій за сигналом «Увага всім! Повітряна тривога»;

-              періодично доводити інформацію до відвідувачів щодо дій у разі загрози за сигналом «Увага всім! Повітряна тривога» (гучномовним зв’язком, тощо);

-               систематично перевіряти справність системи оповіщення, стан шляхів евакуації;

-                за необхідності вжити обмежувальні заходи щодо кількості відвідувачів.

1.1.2 Рекомендації відвідувачам:

- ознайомитися з інформацією щодо дій у разі загрози за сигналом «Увага всім! Повітряна тривога» під час перебування у закладі;

- дотримуватися правил поведінки у місцях масового перебування людей;

- не залишати неповнолітніх дітей без нагляду;

- уважно стежити за сигналами системи оповіщення та оголошеннями адміністрації закладу;

- неухильно виконувати вказівки адміністрації закладу.


1.2.     Порядок дій при отриманні сигналу «Увага всім! Повітряна тривога»:

1.2.1.  Рекомендації власникам:

-                негайно сповістити про це персонал та відвідувачів (у тому числі у формах, доступних для осіб з вадами зору та слуху), повідомити місце розташування найближчого укриття (власного aбo за договором з іншим суб’єктом господарювання);

-              організувати швидку евакуацію відвідувачів та персоналу;

-              перевірити відсутність людей у приміщеннях після евакуації.

1.2.2. Рекомендації відвідувачам:

- у разі оголошення евакуації негайно залишити приміщення зберігаючи спокій;

- під час евакуації не користуватися ліфтами, спускатися сходами, прямувати визначеними маршрутами евакуації до визначених укриттів;

- швидко, без паніки зайняти місце у найближчій захисній споруді (сховищі, підвальному приміщенні, паркінгу, тощо);

- якщо захисної споруди поблизу немає, сховатися за бетонними плитами, бордюром, лягти у заглибленнях землі;

- зберігати спокій, не піддаватися паніці, зберігати здатність швидко і правильно оцінювати ситуацію;

- за необхідності надати допомогу тим, хто її потребує.

 

IІ. Алгоритм дій вчителя та відповідальної особи під час проведення навчальних занять.

2.1. Підготовчі заходи.

- заклад освіти заздалегідь повинен:

розмістити покажчики напрямку руху для швидкого та безпечного проведення евакуаційних заходів учасників освітнього процесу;

визначити відповідальних осіб, які після евакуації перевірять заклад на наявність присутніх учнів за межами захисної споруди;

забезпечити супроводження учасників освітнього процесу відповідальними особами з числа працівників освітнього закладу під час евакуації та укриття в захисній споруді;

у разі закріплення за однією захисною спорудою більше одного закладу, здійснити розподіл учасників освітнього процесу за наявними спорудами фонду захисних споруд з урахуванням їх місткості та розташування на місцевості;

- учасники освітнього процесу мають заздалегідь:

бути ознайомлені з місцем розташування споруд фонду захисних споруд, а також правилами поведінки під час евакуації та укриття в захисних спорудах;

вміти виконувати заходи з Плану реагування на надзвичайні ситуації або Інструкції навчального закладу, які передбачені на випадок отримання сигналу.

 

 

2.2. Порядок дій при отриманні сигналу «Увага всім! Повітряна тривога».

- відповідальна особа у разі надходження сигналу вмикає наявну систему оповіщення навчального закладу;

- вчитель має миттєво сповістити учнів (словесно) про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації та припинити навчальне заняття;

- відповідальна особа разом із вчителями має скоординувати хід евакуації учнів від класу до захисної споруди (укриття) ;

- класи, в яких викладають вчителі, мають бути організовані для негайного пересування двома колонами в приміщенні класу та швидкого залишення кабінету. За можливості учні самоорганізовуються для залишення кабінету та руху до захисної споруди. При обмеженому просторі для пересування учні залишають приміщення групами;

- відповідальні особи за евакуацію повинні знаходитись у заздалегідь визначених місцях та допомогти в організації та регулюванні швидкого руху до захисної споруди. До вчителів, які супроводжують молодші класи, приставити помічників;

- медичний працівник повинен знаходитись у відведеному для нього місці для швидкого надання медичної допомоги;

- відповідальні особи за евакуацію повинні знаходитися біля виходу із захисної споруди для здійснення контролю за порядком укриття учасників освітнього процесу та швидкого реагування у разі, якщо виявиться, що хтось відсутній;

- учні або цілі класи, які знаходяться на подвір'ї закладу, під час сигналу тривоги повинні рухатися під наглядом вчителя або самостійно до захисної споруди;

- у середині захисної споруди відповідальні особи повинні забезпечити, щоб учні швидко та обережно зайняли свої місця. Після того як усі учні займуть свої місця відповідальний за клас повинен перевірити наявність усіх учнів;

- під час перебування в захисній споруді вчителі та відповідальні особи повинні провести заходи, щоб заспокоїти дітей та всіх, хто знаходиться в ній.

 

IІІ. Алгоритм дій водіїв громадського транспорту

3.1. Підготовчі заходи.

- розробити маршрути евакуації з автотранспорту позначити відповідними покажчиками;

- провести відповідну роботу з автоперевізниками  щодо розміщення інформації у транспортних засобах про дії водія та пасажирів у разі оголошення сигналів оповіщення «Увага всім! Повітряна тривога» ;

- розмістити схеми розташування укриттів вздовж маршруту руху транспортного засобу та на зупинках.

3.2. Порядок дій при отриманні сигналу «Увага всім! Повітряна тривога».

- негайно довести сигнал до пасажирів;

- зупиняти рух транспортних засобів, вибравши безпечне місце до найближчої зупинки або розширення проїжджої частини («кишені»), відповідно до Правил дорожнього руху та забезпечити для пасажирів можливість покинути салон рухомого складу шляхом відкривання дверей для подальшого переміщення пасажирів та водія до найближчого укриття (за винятком міжміських перевезень);

- водій автотранспортного засобу, що здійснює пасажирські перевезення (автобус, тролейбус, маршрутне таксі) в межах одного населеного пункту прямує до найближчої зупинки громадського транспорту де інформує пасажирів, про адресу найближчого укриття та припиняє рух маршрутом до отримання сигналу “Відбій повітряної тривоги”;

- водій автотранспортного засобу, який здійснює перевезення громадян на внутрішньо обласних маршрутах, продовжує рух до найближчої зупинки у місті, селищі або селі та забезпечує для пасажирів можливість покинути салон рухомого складу шляхом відкривання дверей для подальшого переміщення пасажирів та водія до найближчого укриття;

- після відбою тривоги водій очікує пасажирів протягом 10 хвилин. Пасажири, які за цей час не встигли повернутися до транспортного засобу, користуються наступним рейсом. Оплата за проїзд повторно в обох випадках не здійснюється;

- у разі знаходження транспортного засобу на кінцевій зупинці, залишатися там до закінчення тривоги. Проте, під кінець зміни або якщо цей час близький до комендантської години, виконати останній рейс. Якщо громадський транспорт перебуває не на кінцевій зупинці,  продовжити рух до неї;

- вивести пасажирів з транспортного засобу, у разі наявності маломобільних груп населення організувати за допомогою пасажирів (кондуктора) їх евакуацію.

- відключити електроживлення транспорту від контактної мережі;

- швидко, без паніки зайняти місце у найближчій захисній споруді (сховищі, підвальному приміщенні, паркінгу тощо);

- якщо захисної споруди поблизу немає, сховатися за бетонними плитами, бордюром, лягти у заглибленнях землі.

 

IV. Алгоритм дій персоналу закладів з постійним перебуванням літніх людей (будинки пристарілих) та осіб з вадами зору та слуху

4.1. Підготовчі заходи:

- адміністрація закладу повинна заздалегідь розробити маршрути евакуації до найближчого укриття (власного або за договором з іншим суб’єктом господарювання) для персоналу та відвідувачів;

- позначити укриття відповідними покажчиками;

- призначити осіб, відповідальних за оповіщення, відкриття дверей запасних евакуаційних виходів, забезпечення порядку під час евакуації, збереження майна тощо;

- розробити інструкцію для працівників щодо дій за сигналом «Увага всім! Повітряна тривога» та провести з ними тренування;

- за кожною особою з вадами зору або слуху, а також за особами, які не можуть самостійно пересуватись закріпити працівника відповідального за евакуацію даної особи;

- розмістити на видному місці інформацію для відвідувачів щодо порядку дій за сигналом «Увага всім! Повітряна тривога» зі схемою руху до найближчого укриття;

- систематично перевіряти справність системи оповіщення, стан шляхів евакуації.

4.2. Порядок дій при отриманні сигналу «Увага всім! Повітряна тривога»:

- негайно сповістити персонал закладу (у тому числі у формах, доступних для осіб з вадами зору та слуху), повідомити місце розташування найближчого укриття;

- переконатися, що повідомлення почули або побачили люди, які мешкають в закладі, особливо якщо це літні люди або люди із вадами зору та слуху, надати їм необхідну допомогу та організувати супровід в укриття;

- організувати евакуацію персоналу та відвідувачів з приміщень;

- перевірити відсутність людей у приміщеннях закладу після евакуації.

 

V. Порядок дій населення при отриманні сигналу «Увага всім! Повітряна тривога».

5.1. Перебуваючи вдома:

- ввімкнути телевізор чи радіоприймач aбo уточнити інформацію за допомогою доступних Інтернет-ресурсів i ознайомитися з інформацією про характер тривоги;

- за можливості попередити сусідів i одиноких людей, що мешкають поруч;

- швидко одягнутися та одягнути дітей, перевірити наявність пришитих з внутрішньої сторони одягу у дітей дошкільного віку нашивок, на яких зазначено: прізвище, ім’я, по батькові, адреса, вік, номери телефонів батьків;

- закрити вікна, вимкнути усі електричні та нагрівальні прилади, перекрити газ, загасити печі, вимкнути світло (автоматичну коробку, рубильник тощо);

- взяти «тривожну валізу» (індивідуальні засоби захисту, запас продуктів i води, особисті документи, кишеньковий ліхтар) та найкоротшим шляхом прямувати до найближчої захисної споруди чи укриття;

- у разі відсутності в радіусі 500 м від вашого будинку захисної споруди використовуйте для укриття підвальне приміщення під будинком;

- якщо ви не почули сигнал та у вас немає можливості швидко перейти у сховище, перейдіть до більш безпечного місця в квартирі: подалі від вікон, у коридор – за несучі стіни, або у ванну кімнату (але закрийте рушником дзеркало).

5.2. Перебуваючи на роботі:

- виконати заходи, передбачені на цей випадок Планом дій або Інструкцією, яка розроблена керівництвом та діяти за вказівками керівництва;

- швидко, без паніки зайняти місце у захисній споруді (сховищі, підвальному приміщенні).

01.06.2022

Щиро вітаємо всіх з цим чудовим Днем!

Оголошення на правах реклами

НРЗВО "Кам'янець-Подільський державний інститут" оголошує набір на навчання


https://www.youtube.com/watch?v=13U8NPsr9ww

https://posek.km.ua

https://www.facebook.com/posnresek

19.05.2022

Сьогодні третій четвер травня і українці по всьому світу відзначають день вишиванки:) 

Зі святом нас, дорогі українці!!!

16.05.2022

ОГОЛОШЕННЯ

Відповідно до наказу Управління освіти виконавчого комітету Обухівської міської ради № 85 від 05.05.2022 р. Комунальний заклад Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр» розпочав проведення комплексних оцінок осіб з особливими освітніми потребами.

Запрошуємо батьків дітей з особливими освітніми потребами, які потребують проведення повторної комплексної оцінки, звертатися до інклюзивно-ресурсного центру.

Попередній запис за телефоном: 066-256-30-75.



ОГОЛОШЕННЯ

З метою максимального забезпечення продовження навчання осіб з особливими освітніми потребами, які вимушено переїхали на тимчасове проживання до Обухівської міської територіальної громади, рекомендуємо батькам після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, продовжити навчання у закладах освіти громади та за їх заявою організовувати дистанційну форми навчання.

У разі потреби можна отримати додаткові психолого-педагогічні послуги для осіб з особливими освітніми потребами в дистанційній формі (за згодою батьків осіб з ООП) та психологічну підтримку тимчасово переміщеним особам (включаючи їх родини), дітям, які зазнали психологічної травми під час військових дій.

Такі послуги можна отримати в інклюзивно-ресурсному центрі (ІРЦ), який розташований за адресою:

м. Обухів, вулиця Миру, 12 Б;

тел. 066-256-3075, 098-034-43-84


12.05.2022

Інститут спеціальної педагогіки та психології імені М.Ярмаченка НАПН України 

Допомога батькам дитини з РАС в умовах психоемоційної напруги

У період психоемоційної напруги, коли в батьків немає можливості відвести дитину в реабілітаційний центр, потрібно спробувати дотримуватися певних правил. 

Багато дітей із РАС бачать сенс діяльності, коли вона ретельно розпланована (на цьому етапі можливе створення поопераційних карт, у яких буде послідовно відображено кожен процес, у який буде включена дитина в перебігу дня). Батькам потрібно набратися терпіння і розповідати, яким буде розпорядок дня, куди потрібно сходити, що зробити, яку послідовність дії вчинити, - ось для чого потрібні поопераційні карти, у яких схематично зображений алгоритм дій.

Всі проблеми, що виникають у дитини необхідно вирішувати строго поетапно, ставлячи перед собою ближні цілі: «Допомогти позбутися страхів», «Як реагувати на спалахи агресії та аутоагресії», «Як підключити дитину до загальних занять».

При ігровій діяльності бажано використовувати ігри з чітко окресленими правилами, а не сюжетно-рольові, де потрібно говорити. Причому, кожну гру потрібно програти багато разів, супроводжуючи кожну дію коментарями, допомагаючи дитині усвідомити своє тіло, для цієї мети підходять різні «тактильні ігри».

Батькам необхідно враховувати, що дитині з РАС важко диференціювати емоції інших людей (не кажучи вже про висловлення та розпізнавання своїх власних емоцій), тому необхідно вибрати для перегляду фільми і мультфільми з героями, у яких хороша міміка і намагатися гіперболізувати свою міміку, граючи в «настрої».

Аутичним дітям важко пристосуватися до постійно мінливих умов, тому бажано, щоб весь уклад життя в сім’ї з такою дитиною відповідав завданням корекційної роботи, що включає єдність принципів ставлення до дитини з боку всіх членів сім’ї, послідовність і сталість у їх застосуванні.

Сім’ям, у яких є аутичні діти, корисно спілкуватися між собою (зараз багато груп батьків в інтернеті та багато фахівців перейшли на дистанційну роботу), при такому спілкуванні не рідко батьки перестають відчувати свою самотність, свою ізольованість. Відчуття того, що існують сім'ї з такими ж проблемами, нерідко підбадьорює, а сім'ї, які пройшли цей шлях раніше, можуть допомогти порадою по догляду за дитиною. Батьки, спілкуючись між собою, не соромляться своїх дітей, не хвилюються через особливу поведінку, доброзичливо ставляться до дивацтв інших дітей. В результаті такого спілкування налагоджуються нові дружні зв’язки, життя набуває нових відтінків.

Батькам необхідно визнати за дитиною право бути такою, яка вона є - з невиразною промовою (або відсутністю такої), дивними жестами, неадекватною поведінкою. Намагаючись чомусь навчити дитину, не чекайте швидкого результату, результату взагалі чекати не варто. Навчіться радіти навіть невеликим його досягненням.

Заключним етапом роботи з батьками дитини з РАС в умовах психоемоційної напруги можна вважати наступний набір характеристик:

- здатність до  співпраці зі спеціалістами для складання як короткочасних, так і довготривалих планів корекції;

- батьки повинні мати особисті інтереси, не пов'язаний з дитиною, що сприяє їх самоактуалізації та самоствердженню.

Взаємодія з аутичною дитиною має мати в своїй основі любов і довіру. У своїй книзі «Містецтво любити» Є.Фромм писав, що основними елементами любові є «турбота, відповідальність, повага і знання об'єкта любові».

Душка Алла Луківна, провідний науковий співробітник відділу психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими потребами, доктор психологічних наук

https://www.facebook.com/1576328745978627/posts/3213067145638104/

06.05.2022

День матері -  це міжнародне свято на честь мами, материнства, материнських зв’язків та впливу матерів у суспільстві. В Україні жінка споконвіку асоціювалася з берегинею сімейного вогнища, яка грає величезну роль у вихованні дітей та їхньому майбутньому. Саме мама прищеплює дитині любов до рідної землі. Тож це прекрасний день для того, аби привітати найріднішу людину, сказати теплі слова та зробити їй приємний подарунок.  

В Україні День матусі офіційно відзначається щорічно, починаючи з 2000 року, у другу неділю травня. У 2022 році ця дата припадає на 8 травня. Взагалі, травень є місяцем Пречистої Діви Марії, Божої матері. До неї звертаються тоді, коли потрібні заступництво та допомога. Крім цього, у травні Природа-Мати виряджає свою Доню-Землю у весняні квіти. Це символізує дорогу в життя, працю та радість.

 День матері у світі

Вперше ідея день для відзначення єдності матерів у боротьбі за мир з'явилася у пацифістському середовищі: у США ідея вперше була оприлюднена відомою американською пацифісткою Джулією Ворд Гоув у 1872 році, проте її концепція не знайшла широкої підтримки.

У 1907 році американка Анна Джарвіс виступила з ініціативою вшанування матерів і їхньої ролі у житті кожної людини у пам'ять про свою матір. Тоді Джарвіс написала листи до державних установ, законодавчих органів і видатним особам зі пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів. У 1910 році штат Вірджинія першим визнав День Матері офіційним святом.

У 1914 році, президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів. Після завершення Першої світової війни День Матері почали відзначати й у Європі. Слідом за США другу неділю травня оголосили святом 85 країн.

22.04.2022

Ось і настала головна подія церковного календаря — Великдень. Нехай це весняне свято наповнить ваш будинок зарядом позитивних емоцій, запахом печених пасок, розписних яєць і почуттям щирої віри. А молитви розкриють душі рідних і близьких для світу та спокою. Зустрічайте Воскресіння Христа дарами природи, накривайте на стіл і відзначайте свято.  Нехай з Великоднем до Вашої оселі прийде здоров'я, любов, щастя, добробут, душа нехай світлішою стає, серце пламеніє любов'ю, а помисли стануть щирими та добрими. Бажаємо, щоб мир і добро з небес сьогодні зійшли. Здоров’я  вам, радості, умиротворення, спокою у душі, святого натхнення, підтримки близьких, допомоги від друзів, всіх благ, віру в краще та багато світлих днів. 

Зі святом Великодня! Христос Воскрес! 

02.04.2022

2 квітня - Всесвітній день поширення інформації про проблему аутизму

“Діти дощу” – так називають людей з аутизмом, а 2 квітня – Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Блакитний колір і пазли є символами цього дня.

«Ау»,- кричать люди, якщо заблудяться у лісі. Це означає «я сам , відгукніться, хто чує». Слово «аутизм» теж цього кореня, воно походить від грецького autos – «сам», а «аутизм занурення у себе»

Останнім часом кількість людей із аутизмом і розладами аутистичного спектру у світі різко збільшується.

Аутизм впливає на здатність людини спілкуватися і жити в суспільстві. Розлади аутистичного спектру можуть істотно обмежити здатність людини здійснювати повсякденну діяльність і брати участь в житті суспільства. Ці розлади часто негативно впливають на освітні і соціальні досягнення людини. Деякі «люди дощу» здатні жити самостійно і продуктивно, інші страждають важкими порушеннями і потребують довічного догляду та підтримки.

«Люди дощу» часто наражаються на стигму і дискримінацію, вони можуть бути несправедливо обділені увагою як в сфері медичного обслуговування, так і в сфері освіти, в можливостях брати участь в житті місцевих громад. Тому їм дуже потрібна наша підтримка і розуміння.

У Всесвітній день поширення інформації про проблеми аутизму потрібно активізувати зусилля задля того, щоб діти та дорослі, які мають це захворювання, стали в майбутньому повноправними членами суспільства, щоб воно стало доступнішим для них та відкрило усі широкі можливості.

Кожна людина –особлива!!!

Tetiana Skrypnyk про сьогодення...

Дорогі друзі, сьогодні – День поширення знань про аутизм. І мені хотілося б представити Вам надзвичайно цікаву і мудру книгу Стіва Сільбермана, що стала для мене відкриттям і поламала стереотипи, якими я (як і всі ми) була схоплена багато років. Перекажу тільки один фрагмент з цієї книги – Ганс Аспергер (на противагу нашим уявленням про нього як про дослідника 4-х випадків високофункційного аутизму) з 1930-х років вивчав аутизм у своєму Центрі лікувальної педагогіки у Відні (Австрія). Ним було досліджено і описано більше, ніж 200 осіб з аутизмом різного віку і різного стану розвитку. Саме він у 1938 році, вперше у світі, зробив доповідь про аутизм (Віденський університет), де намагався довести, що особи з аутизмом не є нижчими за рівнем розвитку, хоч і вирізняються від норми, і що вони (за наявності відповідних терапевтичних стратегій) можуть стати навіть! дешифровальщиками. Це все було у часи гітлерівської Німечини, як ви розумієте. У своїй дисертації, представленій у 1943 році, Аспергер саме тому ретельно описав 4 випадки осіб, які мали високий рівень розвитку, названих ним «маленькими професорами», щоб змінити негативне ставлення до цих осіб і запобігти знищенню їх як «неповносправних».

Наразі, у стані війни, розпочатої фашистською федерацією, потерпаємо усі ми, і у кого є аутизм, і у кого нема, але…тримаймо стрій, хай кріпиться серце, хай наша мужність підтримує у нас прагнення трудитися й не давати собі послаблення. Роботи ще дуже багато, щодо розгрібання «авгієвих конюшень» у межах науки і практики про аутизм, у тому числі.

Наші магістри за програмою «Втручання при аутизмі» мужньо продовжують своє навчання, і ми усі дуже стараємося підтримувати високопрофесійний рівень підготовки у тій справі, яку розпочали – на державному рівні сприяти становленню компетентних спеціалістів з координації навчання, розвитку осіб з аутизмом, надання їм дієвої підтримки та допомоги. З любов’ю!

https://www.facebook.com/100003735937488/posts/2506846789449828/

30.03.2022


Як підтримати та заспокоїти дитину під час війни

ЯК ДІТИ РІЗНОГО ВІКУ РЕАГУЮТЬ НА СТРЕС ТА СПРИЙМАЮТЬ КРИЗОВУ СИТУАЦІЮ

Діти 0-3 років: у цьому віці діти відчувають дратівливість, плачуть, можуть проявляти надокучливу або агресивну поведінку та бояться незрозумілих звуків, криків, різких рухів і потребують фізичної близькості батьків. Тому їм насамперед потрібно забезпечити присутність батьків та їхній тактильний контакт.

Діти 4-6 років: часто відчувають безпорадність та безсилля, страх розлуки, у своїх іграх можуть відбивати аспекти ситуації, відмовлятися визнавати ситуацію та заглиблюватися в себе й не бажати спілкуватися з однолітками та дорослими. Вони потребують насамперед безпеки, тому батькам слід заспокоїти дитину, що і вона, і самі батьки в безпеці.

Діти 7-10 років: можуть відчувати провину, неспроможність, злість, фантазії, в яких дитина бачить себе “рятувальником”, “зацикленість” на подробицях події. Дитина боїться втратити звичне та боїться смерті, досить добре розуміє загрозу, може переживати страх і думає про майбутнє. Тому батькам потрібно обговорювати з дитиною події та переживання і забезпечити їй безпеку та звичний спосіб життя (ігри, спілкування з друзями тощо).

Діти 11-13 років: відчувають дратівливість, страх, депресію, можуть поводитися агресивно та не приймати правила. Вони бояться втратити життя, близьких, будинок, звичний спосіб життя. У цьому віці діти розуміють, що відбувається, прогнозують майбутнє, але мінімальний власний досвід викликає тривожність. Батькам можна відкрито говорити про свої переживання, страхи та допомагати дітям відтворювати соціальні зв’язки. 

Діти 14-18 років: проявляють небезпечну поведінку, можливі суїцидальні думки та прояви аутоагресії, реакції, що нагадують реакції дорослих. Бояться втратити себе, своє місце, життя, близьких. Можуть радикально сприймати ситуацію, адже підліток тільки стає на ноги, а звичний світ зруйнувався. У цьому віці дорослим важливо не вимагати від підлітка брати на себе роль дорослого. З підлітком слід ділитися досвідом, розмовляти, допомагати знизити емоційне напруження.

Поясніть підлітку, що всі почуття та реакції зараз природні, а все, що зараз відбувається – це тимчасово, не на все життя. Щоб допомогти підлітку зменшити емоційне напруження – спрямовуйте його активність та емоції на конкретні дії.

Психологи звертають увагу, що практично у всіх дітей, особливо молодших, зараз спостерігається певний регрес – діти капризують, не виконують домовленості, втрачають деякі навички.

Це абсолютно нормально, й у цій ситуації батькам не треба лякатися такої поведінки дітей. Перш за все дорослим потрібно забезпечити “завдання виживання” – заспокоїти дитину тощо. При нормалізації умов можна буде працювати над відновленням.

Для того, щоб стан дитини якнайшвидше стабілізувався, психологиня Світлана Ройз радить дорослим постійно відповідати на запитання дітей, адже діти потребують пояснень. Ці запитання повторюватимуться кілька разів, але відповідати на них потрібно весь час, коротко та без подробиць. Дитина не має бути присутня при перегляді новин та розмовах про смерть і вибухи. Їй важливо чути слова: «Зараз ми в безпеці» (коли дійсно у відносній безпеці). Наскільки це можливо – потрібно відновити розклад дня й те, що було звичними діями в сім”ї.

Також дітям потрібно грати та комунікувати з іншими дітьми, адже гра – це природний механізм стабілізації. Абсолютно нормально, коли дитина грає в одну гру з зацикленим сюжетом, якщо повертається до тих ігор та мультфільмів, у які грала та котрі дивилася кілька років тому – так вона намагається повернутися до того стану й часу, коли була в безпеці.

ЩО РОБИТИ ДОРОСЛИМ, ЩОБ ЗАСПОКОЇТИ І ПІДТРИМАТИ ДИТИНУ

1.ГОВОРІТЬ ІЗ ДИТИНОЮ, ЗАЛИШАЙТЕСЯ СПОКІЙНИМ ПІД ЧАС РОЗМОВИ

Психологиня Катерина Гольцберг на своїй сторінці в мережі Facebook радить обов’язково поговорити з дитиною про ситуацію, що відбувається. Говорити з дитиною варто дорослому, який найбільше зберігає спокій. Перед тим, як говорити з дитиною, дорослому самому слід заспокоїтися, щоб не завдати шкоди дитині.

Як дорослим заспокоїти себе – читайте далі в підрозділі про дії під час панічної атаки (нижче по тексту).

Якщо спілкуєтеся з підлітком – також дуже важливо навчати його, де шукати перевірену інформацію, та ділитися джерелами для її пошуку. Адже, як пояснює психологиня, під впливом стресу підліткам, які зазвичай гарно знаходять інформацію в Інтернеті, зараз складно відшукати перевірену інформацію про все, що відбувається та зрозуміти ситуацію, оскільки емоції пригнічують неокортекс (ту частину мозку, яка “відповідає” за логіку).

2. ДЕМОНСТРУЙТЕ НАДІЙНІСТЬ

Дорослому потрібно продемонструвати надійність: варто сказати дитині, що ви зробите все, щоб захистити себе і її від небезпеки, й що наша армія на варті та дасть відсіч. Для дитини до підліткового віку свої слова про захист і безпеку можна підкріпити обіймами. Підлітки ж, навпаки, можуть сприймати обійми, як слабкість. 

3. ОБГОВОРЮЙТЕ З ДИТИНОЮ ПРАВИЛА “ЦИВІЛЬНОЇ ОБОРОНИ”

Слід пояснити дитині, що зараз дуже важливо слухатися старших – вчителя, батька, маму, не сперечатися з дорослими та слідувати за тим, хто відповідальний за безпеку.

Також домовтеся та навчіть дитину, де вона може зустрітися з вами або іншими родичами, де переховуватися, якщо буде втрачено мобільний зв’язок. 

4. ГРАЙТЕ ІГРИ, ВИКОНУЙТЕ З ДИТИНОЮ ЗАСПОКІЙЛИВІ ВПРАВИ

Дитяча психологиня Світлана Ройз звертає увагу, що під час стресу ігри дітей можуть бути трохи “регресивними”, тобто старші діти можуть знову грати в ігри для малечі. Можна ліпити з пластиліну, окреслити навколо себе коло безпеки з нитки,  рвати на дрібні шматки папір, «Видихнути хмаринку» (уявити, що вдихнули хмаринку і видихнути її зі звуком, можна з грозою і блискавкою, тупотіти при цьому ногами) тощо. Також можна грати настільні ігри, малювати, грати у слова, ігри в телефоні, в яких залучене просторове сприйняття (наприклад, Тетрис).

Докладний перелік ігор в укритті, які рекомендує психологиня, можна прочитати тут.

5. ВИКОНУЙТЕ ВПРАВИ ПРИ ПАНІЧНІЙ АТАЦІ

Міжнародний фонд ЮНІСЕФ на своїй Фейсбук-сторінці опублікував поради Світлани Ройз, як діяти при панічній атаці.

Ви та ваша дитина можете робити такі вправи на вибір:

6. “ЗАЙМІТЬ” ЧИМОСЬ АУДІАЛЬНИЙ КАНАЛ ДИТИНИ

Світлана Ройз пояснює, що під час звуку сирен у дитини в особливому навантаженні перебуває аудіальний канал сприймання, тому його потрібно чимось “зайняти”. Для цього можна співати хором, горланити кричалки проти утіпутіна і російської армії, слухати в навушниках аудіоказки та музику, взяти з собою гітару та влаштувати для всіх концерт.

7. ЩЕ КІЛЬКА РЕЧЕЙ, ЯК МОЖНА ВІДВЕРНУТИ УВАГУ ДИТИНИ

8. ПОЯСНЮЙТЕ ДИТИНІ ПРО ВАЖЛИВІСТЬ БУТИ ЗІБРАНИМИ ТА ДОПОМАГАТИ ОДНЕ ОДНОМУ

Психологиня Світлана Ройз пише, що

необхідно пояснити дитині складність ситуації, пояснити, що сталося те, чого ми боялися, тому важливо бути зібраними та допомагати одне одному.

9. ДОВІРТЕ ДИТИНІ ПОСИЛЬНЕ ДЛЯ НЕЇ ВІДПОВІДАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ 

Світлана Ройз радить покласти на дитину відповідальність, яка їй до снаги – наприклад, доручити дитині завдання слідкувати за іграшкою.

Наші психологи також рекомендують доручити дитині певну функцію чи роль. Наприклад, можна попросити дитину створити казку про якогось персонажа,  уявити себе журналістом та провести репортаж із події тощо.

Прийом відповідального завдання, ролі чи функції можна застосовувати й для саморегуляції дорослих.

10. ДОЗВОЛЯЙТЕ ДИТИНІ ВИВІЛЬНЯТИ НЕНАВИСТЬ ТА ЗЛІСТЬ

Психологиня Вікторія Горбунова пояснює, що зараз і для дорослих, і для дітей виявляти злість (ненавидіти, лаятися, кричати) – це здорова реакція. Тому дорослим потрібно  дозволяти собі й близьким, зокрема й дітям, це робити. Це варто робити  в ігровій формі. Можна застосовувати гру “Злий бобер” (придумати злу тваринку і поводитися так, як, на нашу думку, може себе вести ця тваринка. Потім перетворитися на добру тваринку. Потім – на людину) або кричати в “мішечок для криків” або стаканчик. Але після вивільнення ненависті та злості слід перемкнутися на щось добре і позитивне: на обійми, теплий чай, добрі слова одне одному. 

Сльози та плач – теж нормально в цій ситуації, тому

дайте дитині виплакатися. Після емоційного вивільнення дитині буде легше заснути

КУДИ МОЖНА ЗВЕРНУТИСЯ ЗА ПСИХОЛОГІЧНОЮ ПІДТРИМКОЮ

Національна психологічна асоціація з початком військових дій силами небайдужих людей зібрала психологічний консультативний центр для тих, хто переживає паніку, тривогу та постійний стрес. Щоб звернутися за допомогою до центру – треба заповнити анкету.

Бот першої психологічної допомоги із порадами психологічної підтримки для себе та щоб підтримати інших.

Також Міністерство освіти і науки України з сертифікованими психологами Асоціації інноваційної та цифрової освіти запускає щоденні онлайн зустрічі о 13.00 та 20.00 тут .

Цілодобова безплатна платформа для психологічних консультацій “Розкажи мені”, створена Інститутом когнітивного моделювання, МОЗ. Щоб отримати допомогу – необхідно заповнити анкету на сайті, коротко описавши свій стан.

Бережіть себе та людей поруч. Зараз важливе кожне добре та тепле слово підтримки.

Телеграм-канал “Підтримай дитину”, який запустили педагоги та дитячі психологи за підтримки Міністерства освіти і науки. На цьому каналі – рекомендації, ігри та розвиваючі вправи, завдання для артикуляційної гімнастики, аудіоказки, які можна виконувати у сховищі, вдома чи під час евакуації.

Національна гаряча лінія для дітей та молоді зібрала контакти психологів та психотерапевтів, котрі готові надавати безоплатні консультації.

Також корисні джерела:

• поради швидкої допомоги з кризового реагування від Світлани Ройз у ситуації розгубленості, під час панічних атак, під час стресу та паніки, якщо шок у людини поруч (миготові (1).jpg);

• психологічна турбота від Світлани Ройз – добірка відеороликів на сайті МОН;

• рекомендації з психологічної допомоги від МОЗ;

• від національної гарячої лінії для дітей та молоді Громадської організації «Ла Страда-Україна» рекомендації щодо того, як допомогти дитині впоратися зі стресом, розроблені завдяки підтримці Child Helpline International та NATAL Israel;

поради для дорослих про те, як зберігати свій ресурс, створені в межах «Проєкту «Національна гаряча лінія для дітей та молоді» ГО «Ла Страда-Україна» за фінансової підтримки UNICEF Ukraine та уряду Німеччини;

• посібник першої психологічної допомоги (посібник з допомоги (1)) для працівників на місцях щодо того, як надавати підтримку людям одразу після надзвичайно стресових подій. Він призначений для тих, хто має можливість надавати допомогу людям, які пережили надзвичайно стресову ситуацію. Посібник створений Всесвітньою організацією охорони здоров’я із наданим правом перекладу та публікації

видання українською мовою Міжнародному медичному корпусу.

Бережіть себе та людей поруч. Зараз важливе кожне добре та тепле слово підтримки.

Щиро дякуємо професіоналам-психологам, які допомагають батькам та дітям зберігати впевненість і спокій у ці складні часи та за матеріалами і порадами яких створена і розповсюджена ця публікація, зокрема Світлані Ройз, Любові Найдьоновій, Катерині Гольцберг, Вікторії Горбуновій.

Цей матеріал підготовлений в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ).

26.03.2022

ЩО РОБИТИ БАТЬКАМ ДІТЕЙ З ООП, ЯКЩО ЇМ ПОТРІБНО ОТРИМАТИ КОПІЮ ВИСНОВКУ ПРО КОМПЛЕКСНУ ОЦІНКУ?


В умовах війни багато хто вимушено переїжджає в інші регіони України та за кордон. Не завжди під час переїзду українці мають можливість узяти з собою всі документи, а в деяких випадках документи могли бути втрачені. Проте наразі можна отримати копію висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи в автоматизованій системі АС ІРЦ.


Інструкція щодо завантаження документів тут.

   

Нагадуємо, інклюзивно-ресурсні центри продовжують свою роботу з врахуванням безпекової ситуації. Адже головна мета – забезпечити навчання та допомогу для всіх дітей. Ви завжди можете звернутися до найближчого ІРЦ і отримати необхідні консультації та допомогу.

20.03.2022

Наталья Саблина 

"Екстремальна валіза" у ситуації стресу.

Екстремальна валіза допомагає у ситуації стресу. Вміння надати собі першу психологічну допомогу підвищує шанси пережити їх із меншими втратами.

Валіза «збирається» з особистого досвіду, тому так називається. Це особиста психологічна аптечка, і її можна зберегти у нотатках у телефоні.

Отже, дістаємо ручку та аркуш паперу.

🔷1. Згадуємо кризові ситуації та свої реакції. Потім усе, що вам допомагало. Це може бути речі, дії, думки. Записуємо їх.

🔷2. Формуємо список: те, що виявилося найефективнішим, має бути зверху. Можна вирізати та розташувати у потрібному порядку.

🔷3. Тепер об'єднуємо схоже та конкретизуємо кожен пункт.

🔻1. Образи, які приносять сили та втіху.

Наприклад, образи дорогих людей.

Заради кого варто жити та справлятися? Наприклад, діти, образ Бога, образ себе у найскладнішій ситуації, з якою ви успішно впоралися. Образи мають бути особисто значущі, а почуття, що вони викликають, - ресурсними.

🔻2. Рух.

Можуть бути будь-якими, тут же фізичні вправи і психологічні практики (дихальні, м'язові, наприклад, прогресивна релаксація м'язів), які колись виявилися для вас ефективні.

Чи пробували Ви в стресі поплескати себе по всьому тілу, розтерти, «струсити» напругу, пострибати, пройтися, обійняти себе?

Чи є у вашому списку улюблені рухи?

🔻3. Діяльність.

Хтось заспокоюється та «збирає думки» монотонними заняттями (в'язання, робота, приготування їжі), комусь потрібна активність.Чим Ви займалися, переживаючи стрес? Що робили? Що вам допомагало?

Будь-які рутинні, звичні та знайомі заняття підтримують почуття продовження життя (травмуюча подія поділяє життя на до і після, виникає підвішений стан, почуття зупинки часу, тривога про майбутнє). Люди, зайняті фізичною працею, швидше відновлюються. Зазвичай вони самі згадують, що відволікання на працю їм допомогло.

🔻4. Тактильно приємні речі.

Чи заспокоювало Вас загортання в плед?

Чи було таке, що одяг покращував самопочуття?

Улюблені іграшки, речі, м'ячики-антистреси? Багатьох заспокоюють відчуття від чистої випрасуваної постільної білизни. Чи чутливі Ви тактильно? Чи є те, що Вам приємно?

🔻5. Музика, яка мобілізує чи заспокоює.

Чи маєте Ви музичні спогади, що викликають приємні переживання?

Улюблені пісні, мелодії?

Буває, що наспівування про себе пісню, дає почуття захищеності та безпеки. Залежить від того, як Ви реагуєте на стрес і який запит виникає у зв'язку з цим. Заспокоїтись, абстрагуватися?

Або «підняти бойовий дух»

🔻6. Запахи та смаки, які подобаються.

Кризові психологи зазвичай пропонують воду та чай.

Згадайте те, що допомагає Вам.

🔻7. Значний для вас текст

Особиста установка, вираз, обіцянка собі, історія.

Для релігійних людей може бути молитва, вивчена напам'ять.


Бережіть себе у цей непростий час!

Миру вам та вашим близьким! 🙏🏼

https://www.youtube.com/channel/UCLr1SrLG0QzfxZ2oq1ghVgA

#Я_поручЯ_психолог #ТренінговийЦентрНаталіїСабліної #психолог #війнаУкраїна

Швидкі дії, як вплинути на спокій:













18.03.2022

Вправи для зниження тривожності та стресу у дитини з аутизмом.

Адаптовані техніки релаксації, які можуть допомогти дітям з аутизмом переживати гострий стрес та тривожність. Один із способів допомогти дитині у стані гострого стресу та занепокоєння – навчати її простим технікам релаксації для стресових ситуацій.


Підходи до релаксації для дітей.

Глибоке дихання. Навчіть дитину робити глибокий вдих, затримувати дихання на кілька секунд, а потім видихати.

Вертушки, мильні бульбашки та інші іграшки, що потребують глибокого дихання. Для того, щоб навчити глибокого дихання маленьких або дітей, що погано розуміють мову, можна використовувати вертушки з паперу або мильні бульбашки - це допоможе їм зосередитися на диханні і відверне їх від джерела стресу.

М'язова релаксація. Нехай дитина зосередиться на тому, щоби сильно напружувати, а потім розслабляти різні групи м'язів.

Візуалізація. Заохочуйте дитину уявити щось приємне із заплющеними очима. Попросіть його уявити, як пахне, звучить і відчувається на дотик те, що він уявляє. Щоб допомогти дитині з цією стратегією, можна використовувати фотографії її улюблених місць та занять або предмети, пов'язані з ними. Це допоможе зробити цю техніку успішнішою.

Музика. Включайте або навчіть дитину вмикати улюблену музику або пісеньку у стресовій ситуації.

Сміх. Визначте, що може розсмішити дитину, це допоможе їй розслабитися в ситуації тривожності.

Як вчити аутичну дитину релаксації.

Як правило, стандартні підходи до навчання та практик релаксації можуть виявитися неефективними для дітей з аутизмом. Для того, щоб ефективно використовувати ці стратегії з вашою дитиною, необхідні певні адаптації:


РЕГУЛЯРНА ТА ЗАПЛАНОВАНА ПРАКТИКА У СПОКОЙНОМУ СТАНІ


Заплануйте певний час для кожного дня для навчання релаксації. Не намагайтеся вчити дитину цим технікам у ситуаціях, коли вона вже відчуває тривожність. Щоразу, коли дитина виконує вправи з релаксації, надайте їй якусь важливу йому нагороду. Це мотивує його продовжувати практику, а також сформує позитивні асоціації між цими техніками та тим, що йому подобається. Пізніше, коли ви будете використовувати ці стратегії в ситуаціях, що викликають занепокоєння у дитини, вона буде більш мотивована використовувати їх. Він буде вірити в те, що вони призведуть до чогось хорошого, як і під час вашої повсякденної практики.


БІЛЬШЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ ПРОФІЛАКТИКОЮ, А НЕ ПРОСТО РЕАГУЙТЕ


Заохочуйте дитину використовувати ці стратегії до того, як вона почне відчувати сильну тривожність. Не використовуйте ці техніки тільки для того, щоб заспокоїти дитину, коли вона засмучена. Найкраще використовувати їх заздалегідь (наприклад, у вестибюлі поліклініки перед тим, як піти до лікаря) або при перших і незначних ознаках тривожності у дитини.


ВИКОРИСТОВУЙТЕ ВІЗУАЛЬНУ ПІДТРИМКУ АБО ІНШІ НАГЛЯДНІ ПІДКАЗКИ


Важливо використовувати візуальну підтримку (наприклад, зображення) або інші підказки під час навчання технікам релаксації. Використовуйте візуальні підказки, щоб швидко нагадати дитині, що настав час використовувати ці стратегії. Це ефективніше, ніж пояснення на словах.

17.03.2022

7 порад, як підтримати дитину в дорозі

Як батькам допомогти дитині перенести примусове переміщення?

1. Розкажіть дитині про дорогу та причину поїздки. Проговоріть з дитиною, за можливості, куди ви їдете та чому, навіть якщо ви самі ще точно не знаєте (наприклад: «Ми їдемо шукати укриття і місце, де буде безпечніше. Ми будемо зупинятися, аби перепочити. Щойно ми знайдемо безпечне місце – ми повідомимо тобі про це»). Зазначте напрямок руху та озвучуйте станції під час дороги – це допоможе дитині відчути, що ситуація має визначеність та управління. 

2. Надайте відчуття безпеки та зв’язаності. Запропонуйте дитині взяти в дорогу з собою улюблену іграшку, річ, предмет. Іграшка може відволікти дитину і улюблені речі надають відчуття зв’язку з домом та усього звичного. Дитина може обійняти іграшку, коли їй страшно або сумно – це допоможе їй заспокоїтись.

3. Проговоріть правила поведінки в дорозі. Заради безпеки важливо проговорити правила, як під час дороги діти можуть комунікувати з дорослими (особливо, якщо дорослий знаходиться за кермом). Коли ви зупинятиметеся на блокпостах, важливо поводитися тихо, не визирати з вікон і у жодному випадку не виходити з машини/автобусу. 

4. Спостерігайте за станом дитини та реагуйте на її потреби. Важливо час від часу запитувати, чи хоче дитина їсти, пити, в туалет. Щоб перевірити реакцію дитини та підтримувати з нею контакт під час дороги, ви можете придумати кодове слово для своєрідної «переклички» (наприклад, з малюками: «Я тобі буду казати «Ту-Ту», а ти відповідай мені «Ш-ш-ш»). 

5. Стабілізуйте емоційний стан. Проговорюючи стани та емоції, звуками та через тіло, можна допомогти дитині впоратися з рівнем емоційної напруги. Якщо вона злиться, то може витягнути руки, зтиснути кулачки, міцно заплющити очі, а потім розкрити долоні, струсити руки і відкрити очі (зробити декілька разів). Також і озвучування допомагає дитині впоратися з емоційним виснаженням. Запропонуйте дитині погиркати, як ведмідь, проспівати звук «Аааа» чи «Оооо»,  спільно співати пісень. 

6. Допомагайте дитині справлятися з втомою. Дитина може швидко втомлюватись від довгої дороги, в неї можуть заніміти кінцівки тощо. Допомогти активізувати тіло, посилити кровообіг можна шляхом поплескування по всьому тілу. Це може робити і сама дитина, і доросла людина, яка знаходиться поруч. Щоб переключити увагу дитини, запропонуйте їй пограти в ігри: повигадувати та позагадувати одне одному загадки, пограти в «Їстівне – не їстівне», в слова тощо. 

7. Дбайте про себе. Турбота про себе – це турбота і про ваших дітей. Відслідковуйте втому, слідкуйте за вашим диханням та потребами організму. Намагайтеся так само давати собі перепочинок. Для зняття напруги та втоми ви можете за можливості масувати мочки вуха, пити воду повільними ковтками тощо.


15.03.2022

Дієвими вправами ділиться сімейна та дитяча психологиня Світлана Ройз. Рекомендуємо зберегти в нотатки або виписати, адже у стані стресу можете не згадати. І за можливості — перечитувати й повторювати. 

 

Якщо дитина самостійно не може це робити, ритмічно постукайте по її колінах чи плечах зі словами: “Ми впораємося, справді страшно й важко, але подивися, які ми молодці”.

У стані стресу м’язи спазмуються. Треба повернути їхній нормальний тонус — саме так ми виходимо зі стану стресу.

Якщо перебуваєте в закритому просторі й не можете потягнутися, потягніть пальці рук, ніг, шию. Це допоможе повернути активність префронтальної кори, щоб швидко думати й реагувати.

12.03.2022

Якщо дитина не хоче гратися чи займатися чимось. Демонструє відсутність будь-яких почуттів -  щастя чи-то суму.

Батьки, ви потрібні своїй дитині! З огляду на пережиті тривожні події дитина може сумувати або бути шокованою.

У стані дистресу деякі діти кричать, а деякі приховують свої почуття. Якою б не була її реакція, дитина потребує вашої любові та ласки. 

Сядьте поряд, огорніть дитину руками. Покажіть, що ви піклуєтеся про неї. Спробуйте “розшифрувати” дитячі почуття і скажіть, що сум, лють чи тривога – це цілком нормально. “Схоже, що ти нічого не хочеш робити? Мабуть тобі сумно. Сумувати – це нормально. Хочеш, я з тобою посиджу?”.

Знайдіть спільні позитивні заняття, щоб відволікти дитину від тривожних думок. Почитайте книгу, поспівайте разом, оберіть якусь гру або заняття з наших відео або описів – робіть те, що подобається дитині.

Якщо дитина багато плаче...

Можливо, внаслідок надзвичайної ситуації життя вашої родини докорінно змінилося, тому цілком природно що ваша дитина сумує. 

Дозволити дитині сумувати, при цьому заспокоюючи та втішаючи її – це спосіб допомогти їй навіть у такому стані. 

 Якщо вас самих переповнює сум, шукайте підтримки інших. Ваш стан безпосередньо відображається на стані дитини. 

Дозволяйте дитині демонструвати свій смуток.

 Допоможіть їй висловлювати свої почуття і поясніть, чому вони з’являються: “Думаю, тобі сумно. Дійсно, є від чого сумувати...”

 Підтримуйте дитину: будьте поруч, приділяйте їй більше уваги та часу.

 Підтримуйте у дитині надію на краще майбутнє. Розмовляйте про те, як ви житимете далі і що робитимете, наприклад, відвідаєте друзів і родичів тощо.

Подбайте про себе і свій стан.

У надзвичайній ситуації діти переживають стрес, страх і невизначеність. 

UNICEF Ukraine зібрали в одному місці різні способи, які допоможуть батькам підтримати дітей у стресовій ситуації та переключити їхню увагу.

Такі активності допоможуть:

✔️відволіктися від стресових обставин;

✔️ вчитися конструктивно переживати емоції;

✔️ розвивати комунікаційні навички.

10.03.2022

Ігри для зняття тривоги

Гра в «Калачик»

Замішуєте з малюка «тісто», розкачуєте і посипаєте/ лоскочете начинкою (на вибір дbтинки) і акуратно згортаєте в калачик (ручки та коліна до живота). І ставите в духовку (укриваєте ковдрою/собою). І чекаєте: калачик росте/розбухає. Потім акуратно дістаєте і дуже ніжно мажете калачик маслом (гладите малюка). І радієте який рум'яний та свіжий у вас вийшов калачик! А потім намагаєтеся жартома відкусити шматочок від цієї дитинки-калачика)).

Гра «Рослина» (при переїзді на інше місце). 

Використовуємо метафору рослини, яка пускає коріння в новому місці: складаємо казку про Зернятко/Квітку/ Деревце, яке пересаджують в інший горщик або воно саме вирушило подорожувати. Казка про те, як Зернятко придивляється до нового «ґрунту», розглядає, хто поряд росте, пускає коріння, приживається, і з часом починає цвісти, до нього прилітають друзі-птахи чи звірі... Якщо дерево, за словами дитини, почувається незатишно і небезпечно, запитуємо - що йому допоможе? Можливо, паркан, або ангел чи фея, можливо, дорослий...

Виміщуємо агресію

Можна клацати бульбашками упаковки (або рор-іt), м'яти і рвати листочки паперу, надувати мильні бульбашки.

Стрибки

Стрибки знімають напругу. Замість заборони стрибати на ліжку/дивані, можна створити спеціальні місця для стрибання. Наприклад - «тут можна стрибати на одній нозі, тут - на двох...

Гра-метафора «З ночі народжується день»

Малюємо на темному або чорному папері/поверхні. Цей метод виводить "на поверхню" закапсульований страх. З темряви невідомого/минулого/страшного виступає щось нове та кольорове.

Також, по можливості, використовуйте будь-які ігри з водою та фарбами.

Зараз багато дітей перебувають у сховищах, інколи цілими днями. Хтось вдома, але теж мають проблеми з відчуттям безпеки. Зараз кожна дитина гостро потребує відчуття безпеки і дому. Допоможіть їй відчути це за допомогою простої вправи.

Малюємо на папері (на землі, піску, крупі тощо) будиночок. Також будиночок можна викласти із паличок або будь-яких підручних матеріалів. Коли дитина завершить свій будинок задайте їй наступні запитання (слухайте відповіді терпляче, не підганяйте і не перебивайте). Якого кольору твій будинок? З чого він зроблений? Скільки в ньому кімнат? Хто живе у цьому будинку? Що зараз роблять його жителі? А що будуть робити завтра, через тиждень, через місяць, через рік?

Завершити розмовою про те, що це будиночок дитини: це твій будинок; ти зможеш його побудувати для себе, своєї родини і друзів. І всі в цьому тобі будуть допомагати.

                              РЕЛАКСАЦІЯ


Релаксація  – це психічного (емоційного), м’язового напруження шляхом розслаблення.Релаксаційні вправи дозволяють дитині опанувати навички саморегуляції та зберегти більш рівний емоційний стан.


Вправа «Лимон»

Опустіть руки вниз і уявіть собі,що в правій руці знаходиться лимон, з якого потрібно вичавити сік. Повільно стискайте як можна сильніше праву руку в кулак. Відчуйте як напружена права рука. Потім киньте лимон і розслабте руку. Виконайте цю ж вправу лівою рукою. Виконання вправи може супроводжуватися віршем-інструкцією:


Я беру лимон в долоню

Відчуваю,що круглий він.

Злегка я його стискаю -

Сік лимонний вижимаю.

Все в порядку, сік готовий.

Я лимон кидаю, руку розслабляю.


Вправа «Золота рибка»

Закрийте очі. Уявіть себе біля моря, біля чистої прохолодної води. Тиша. Хвилі ледь-ледь хлюпочуться біля берега. А у воді рибки плавають. Вода така прозора, що всіх рибок видно. Серед них є і золота. Діти, якою ви уявляєте золоту рибку? (Відповіді) Розплющіть очі.

 Вправа «Аквапарк»

Заплющіть очі. Відведіть руки назад і складіть за спиною у «замочок». Зведіть лопатки. Повільно прогинайте спину назад. Зупиніться. Станьте рівно. Розслабте м’язи. Уявіть себе в аквапарку. Багато свіжого повітря й води. Простежте очима за уявним водоспадом. А тепер ви опускаєтесь водяною гіркою. Зупиніться. Повільно розплющте очі. Сідайте. Повільно переведіть погляд угору, вниз, потім навпаки. Повторіть тричі.

Вправа «Лісова галявина»

Дітям дається інструкція: «Сядьте зручніше, закрийте очі. Уявіть, що ви лежите на гарній галявині. Глибоко вдихніть і повільно видихніть, хай усе напруження спаде. Всюди зелена трава, вдалині великий ліс, співають пташки. Ви відчуваєте, яка тепла земля. Світить яскраве сонечко. Один теплий промінь впав на ваше обличчя. Обличчя стало теплим і розслабилось. А промінь світла пішов гуляти далі по вашому тілу. Вам добре і приємно грітися на сонечку. Всюди зелена трава, вдалині великий ліс, співають пташки. Ви відчуваєте, яка тепла земля. Земля дає вам силу і впевненість. Глибоко вдихніть і повільно видихніть, хай усе напруження спаде. Ще раз вдих і видих… На рахунок п’ять ви повернетесь назад. Один – ви відчуваєте, як добре лежати і відпочивати. Два, три, чотири – у вас відкриваються очі, п’ять – ви повертаєтесь до уроку повні сил і впевненості.»

Вправа «Чарівний сон»

Дитині пропонується заплющити очі та під словесний супровід дорослого уявити собі усі події.


Віки опускаються, повіки стуляються,

Сном чарівним засинаємо і у сні відпочиваємо

Гріє сонечко в цей час, ручки й ніжки теплі в нас.

Добре нам відпочивати (звучить тиха, лагідна музика)

Але час уже вставати.

Потягнулися, усміхнулися.

До нових зустрічей!


Вправа «Оленята»

Дитині пропонується заплющити очі та під словесний супровід дорослого уявити собі усі події.


Ми маленькі оленята,

Ми гуляємо в долині.

Плечі рівно слід тримати,

Ну, а руки – на коліна.

А тепер одну хвилину

Оленятко відпочине...

Ручки в нас легкі та вільні...

Пальцям час відпочивати

Дихаємо рівно, глибоко, спокійно.


Вправа «Кішечка»

Дитині пропонується заплющити очі та під словесний супровід психолога уявити собі усі події.


Сидить кішка на вікні, кігтики точить,

Дуже гострі щоб були, мабуть, кішка хоче.

Ой, які у кішки є м’якенькі лапки,

А в тих лапках до пори дрімають царапки.

Кішка спить...


Вправа «Чарівний сон»

Дитині пропонується заплющити очі та під словесний супровід дорослого уявити собі усі події.


Повіки спати хочуть,

Заплющуються очі...

Ми тихо засинаємо,

У сон ми поринаємо.

Гріє сонечко сильніше,

Відпочинемо у тиші...

Всіх нас огортає спокій,

І ласкавий, і глибокий.


Вправа «Сонячний зайчик»

Дитині пропонується заплющити очі та під словесний супровід психолога уявити собі усі події.

Психолог: - Сонячний зайчик зазирнув тобі в очі. Заплющ їх. Він побіг далі по обличчю, ніжно погладь його долонями: на лобі, на носі, на ротику, на щічках, на підборідді. Погладжуй ніжно, щоб не злякати. Погладь голову, шию, руки, ноги… Він скочив тобі на животик – погладь його там. Сонячний зайчик любить тебе, подружися з ним.


Батьки, турбуйтесь про себе! Ваші діти вловлюють ваші емоції, відчувають ваше ставлення.  Спокій дитини залежить, насамперед, від спокою дорослих. Застосовуйте техніки заземлення підчас стресових станів.

09.03.2022

ТІЛЕСНІ ТЕХНІКИ боротьби зі стресом для дітей


📝 Нехай дитина уявить себе лінивим кошеням. Вона має глибоко позіхнути і потягнутися у різні сторони. Під час таких простих дій тіло напружується ще сильніше, а згодом приходить розслаблення. Для позитивних емоцій можна урізноманітнити гру мурчанням і нявканням.


📝Стрес може проявлятися у гіперактивності. Замість того, щоб заспокоювати дитину, дайте їй ще більше фізичного навантаження — зробіть разом активну зарядку, потанцюйте, пострибайте. Так само, якщо ви бачите, що дитина тремтить, можете розтерти її, або легенько розтрусити. Після такого штучного підсилення напруги згодом має прийти розслаблення.


📝Пограйте з дитиною у гру «пиріжок», коли вона виступає тістом, а ви — пекарем. Тісто мнуть, замішують, розкочують, а потім «запікають у духовці» — накривають ковдрою і нагрівають диханням. Під час тривоги від невизначеності перше, що допомагає — відчути межі свого тіла.


📝При тривожних станах допомагає концентрація на органах чуття. Пограйте з дитиною в гру. Називайте по черзі 3 речі, які ви зараз бачите/чуєте/відчуваєте на смак/запах/дотик.


📝У ситуаціях зовнішньої напруги, якщо є така можливість, пропонуйте дітям будувати халабуди. Так дитина буде укріплювати хоч і в такий наївний спосіб відчуття безпеки. Окрім того, в кризах може бути корисною можливість побути на самоті.


📣ВАЖЛИВО 📣Діти дзеркало дорослих: якщо ви бачите, що дитина занадто знервована— варто стабілізувати власний емоційний стан!

🔹 Видавництво Ранок БЕЗКОШТОВНО надає дитячі книги в електронному форматі! Просто заходьте на сайт БараБука https://bit.ly/35pwNKw та завантажуйте, щоб мати змогу читати з дітками навіть без доступу до Інтернету!

🔹 У Telegram-каналі Павлуша і Ява можна завантажити аудіоказки, які також будуть доступні без Інтернету: https://t.me/pavlushaiyava

🔹 Ще один Telegram-канал з аудіоказаками українською: https://t.me/kazky_ukr Усі аудіоказки можна завантажити і слухати без зв’язку. 

🔹 Yakaboo відкрили безкоштовний доступ до аудіо- та електронних книжок в мобільному додатку: https://bit.ly/3CcZG92

🔹 Нова Українська Школа організувала серію пізнавальних онлайн-зустрічей із вчителями. Розклад зустрічей оновлюється щодня https://bit.ly/3sDR87P

🔹 MEGOGO відкрили безкоштовний доступ до мультиків, фільмів та аудіоказок https://bit.ly/35KLwjg

ЦІ СЛОВА ВАЖЛИВІ ДЛЯ ДИТИНИ

Які слова потрібно говорити дитині під час війни:


1. «Поки я з тобою - ти в безпеці»

2. «Я захищу тебе»

3. «Я піклуюсь про тебе і про себе»

4. «Наша армія та люди, які нас захищають дуже сильні, ми можемо на них покластися»

5. «Коли тобі страшно, обов‘язково говори мені про це»

6. «Коли ти будеш чути гучні звуки сирени - це означає, що нас захищають і нам потрібно заховатися, щоб було безпечніше»

7. «Ми з усім впораємось»


Крім слів, транслюй своїй дитині підтримку через обійми та поцілунки. Слухайте її та виражайте розуміння коли їй страшно або коли вона панікує/плаче.

Якщо є можливість, дотримуйтесь режиму дня дитини, це мінімізує загрозу розвитку стресового стану‼️

Чому важливо створювати та підтримувати ритуали❓


Зараз, коли і діти, і дорослі відчувають, що життя летить шкереберть і від тебе мало що залежить, дотримання ритуалів може допомогти. 

Ритуали приносять в наше життя відчуття порядку, структури, психологічного комфорту. Вони стають "острівком спокою" у вируючих подіях. 

Наукові дослідження стверджують, що дотримання ритуалів зменшують занепокоєння, підвищують впевненість, зменшують негативні емоції,  які виникають, коли ми помиляємось. 👌

 Якщо життя вашої дитини змінилось, подумайте, які ритуали з минулого ви можете повернути або, можливо, створити нові.

Наприклад, чудово працюють ритуали, які "відкривать та закривають" день. Для ранку це може бути вітання нового дня (від певних слів до жестів, рухів). 🌞

 Для вечора прощання з днем, що минув (можна під час вмивання запропонувати уявити, що вода змиває все погане, що було; слова вдячності за все хороше або інші). 🌙

Обираючи ритуали для дитини або себе, зупиніться на тих, вірогідність дотримання яких є найбільшою! Наприклад, якщо у вашому місті буває сирена повітряної тривоги, не робіть прогулянку ритуалом.

Джерело: https://t.me/pidtrumaidutuny

08.03.2022

Сьогодні восьмий день весни...

Такі короткі нині сни...

Ти - Жінка, Мати, Україна,

І незабаром неодмінно

У мирнім небі крізь тривоги

Засяє сонце Перемоги!

Зрадіє серце мов дитина.

Повір: " Все буде Україна!"

Так наш Тарас зумів сказати ;

" І буде син, і буде мати..."

ЯК ПОЗБУТИСЯ ВІДЧУТТЯ ТРИВОГИ

video_2022-03-08_18-11-54.mp4
video_2022-03-08_18-11-39.mp4

07.03.2022

5 вправ, щоб знизити тривогу

Перша вправа — раціональна.

Потрібно дізнаватися правдиву інформацію про ситуацію і вірити у свою готовність виконувати ті дії, які нам допоможуть впоратись.

Все, що нам наказують робити наші військові, тероборона чи протиаварійні організації, треба виконувати. Тримайте в голові все, що вам допомагало колись в минулому, коли ви були у стресі. Ви вже не один раз впорались зі стресом, впораєтесь і тепер.

Друга вправа — дихальна.

Вам потрібно відчувати своє дихання і використовувати його, щоб відновити рівновагу. У цьому допоможе так зване «квадратне» дихання: 4 секунди на вдих, 4 секунди — затримка дихання, 4 секунди на видих і 4 секунди — затримка без повітря.

Третя вправа — обмежувальна.

Обмежуйте свій інфопотік. Просто не читайте новини. Якщо щось станеться — вам скажуть сусіди чи друзі.

Четверта вправа — тілесна.

Відчуйте ноги на підлозі. Станьте в кут, де ви відчуваєте себе захищеним. Думайте про тіло, про те, що воно відчуває. Ви пружна людина, ви гнучка людина, ви міцно стоїте ногами і опираєтесь спиною. Нормалізуйте дихання і споглядайте за м’язами. Ваші м’язи розслабляються не всі одразу. Просто називайте частини тіла, де ваші м’язи розслабляються. Покладіть руку на серце, послухайте стукіт серця, усвідомте себе живим.

П’ята вправа — аналітична.

Ця техніка полягає в пошуку тверджень, альтернативних вашим тривожним думкам. Такі альтернативні твердження допомагають знизити тривогу та зосередитись на виході зі складної ситуації.


Джерело: FB Наталя Підлісна

05.03.2022

Допомога дитині з РАС в умовах війни

Перша психологічна допомога

1.  Підійди

-  визначтесь чи маєте сили аби підійти

-  представтеся, назвіть своє ім’я

-  запитайте дозволу, аби поговорити 

-  запитайте, чи потрібна допомога

-  поясніть свої цілі

-  пам’ятайте про мову тіла (жести, міміка можуть сприйматись краще, ніж слова) 


2.  Підтримай

-  знайдіть безпечне місце

-  захистіть від зайвої уваги

-  допоможіть знайти опору (стіна, стілець, твоя рука)

-  захистіть людську гідність (наприклад, знайти чим прикрити оголене тіло, якщо ситуація цього потребує) 

-  говоріть фрази «я з тобою», «ти в безпеці», "видихай"


3.  Пам’ятай про реальність 

-  називайте потерпілого на ім’я, якщо знаєте

-  запитайте, чи знає він, що сталося, де він зараз, який день сьогодні

-  поясність, де ви знаходитеся і що трапилося

-  попросіть називати предмети, котрі вас оточують 

-  попросіть робити вдихи та видихи 


4.  Заохочуй

-  вислухайте уважно та зі співчуттям (емпатією)

-  заспокойте з приводу реакцій – це нормальна реакція на ненормальні обставини 

-  не потребно заспокоювати плач (лише, якщо людина сама просить) 

-  не відносьте до себе агресію, люди в стресових ситуаціях агресивні або в страху

-  уникайте припущень про переживання потерпілого (не оцінюйте, не осуджуйте, не повчайте)

-  уникайте ставити діагнози.


5.  Подбай

-  «Слухай, мовчи, піклуйся!»

-  допоможіть у тому, у чому можете на даний момент (попити, зігрітися, перепочити тощо)

-  поважайте бажання потерпілого побути на самоті, але не випускайте його з поля зору

-  питайте про плани

-  надайте інформацію про служби, інстанції, котрі можуть допомогти.


6.  Передай

-  переадресуйте потерпілого до фахівця (психолог, медик, соцробітник, волонтер, капелан) який допоможе йому в подальшому.

Як підтримати вашу дитину у разі бомбардування

Поради:

🟡 Намагайтеся залишатися якомога позитивнішим. Діти сприймають те, що відбувається, виходячи з вашої поведінки. Вам не потрібно завжди залишатися "сильним"; ви й так робите все, що можете. Займайтеся самодопомогою, самоспівчуттям та висловлюйте позитивні емоції.

🟡 Обіймайте своїх дітей, якщо вони хочуть, і дозволяйте їм “притиснутися” до ваших колін.

🟡 Співайте разом дитячі пісні. Це створює відчуття безпеки.

🟡 Уникайте відкритих конфліктів та конфронтації серед друзів та членів сім'ї.

🟡 Приймайте те, що відчуває ваша дитина, які б емоції вона не виявляла.

🟡 Чим більше ви отримаєте підтримки від інших, тим краще ви зможете допомогти своїм дітям.

🟡 Якщо ви вірите в Бога або якщо ви є духовною людиною, помоліться разом з вашою дитиною.

🟡 Не заохочуйте у своїх дітях почуття гніву або помсти. Це лише посилить тривожність вашої дитини.

🟡 Щодо підлітків, дотримуйтесь рівноваги між можливістю звернення до них як до дорослих (говорити правду, ділитися з ними своїми думками, покладати відповідальність), і можливістю звернутися до вас за підтримкою.


Способи зниження стресу:

🟢 Дихальні вправи:

_ Запах квітів: Скажіть дитині, щоб вона собі уявила, що вона нюхає квітку, глибоко вдихаючи через ніс і видихаючи через рот. Також можна подумки уявити собі квітку.

_ Маленький зайчик: Як зайчик у саду, запропонуйте дитині зробити три швидкі вдихи через ніс і один довгий видих через рот.

_ М'яч для зниження стресу: Зробіть свій власний м'яч для зниження стресу, наповнивши тканину, пластикові пакети або повітряні кулі сухим просом або рисом). Стисніть м'яч, коли відчуєте стрес, щоб зняти м'язову напругу.


🟣 Вправи на позитивну уяву:

_ Намагайтеся разом уявити безпечний простір, який би він не був. Нехай ваша дитина скаже, що вона бачить і відчуває у цьому місці.

_ Нагадайте дитині про позитивний минулий досвід, сім'ю та друзів.


За можливістю:

✔️Намагайтеся задовольнити основні потреби (їжа, воду, одяг, підгузки, туалет).

✔️Спробуйте встановити порядок дня. Щоденний розпорядок забезпечує стабільність та впевненість у тому, що хоча б щось постійне і під контролем.

✔️Уникайте показувати дітям графічні або звукові подробиці: у реальному житті, по телевізору, по радіо або по телефону.

✔️Намагайтеся не налаштовувати дитину на певні почуття. Деякі можуть бути дуже стриманими і тихими під час нападів, інші можуть гніватися. Визнавайте та приймайте їх почуття.


🟠 Рекомендації щодо тілесної безпеки:

• Покажіть дитині, як потрібно вкриватися, якщо поруч відбувається вибух: ляжте на живіт, закрийте вуха і злегка відкрийте рот.

• Якщо бомбосховища немає, краще знаходитись біля сходів будівлі та триматися подалі від вікон.

• Нагадайте дитині, щоб вона не чіпала незнайомі предмети або руїни після вибуху, щоб уникнути контакту з вибухівкою.

• Потренуйтеся разом з дитиною: Що робити, коли відбувається активне бомбардування? Що робити після? Якщо є бомбосховища, тренуйтеся як добігти до бомбосховища. Створивши звичну реакцію у разі бомбардування, можна значно зменшити стрес і дати вашій дитині деяке відчуття контролю.

• Заведіть сумку на випадок, якщо потрібно терміново бігти з основними речами, які ви можете взяти з собою, коли будете рухатися в бомбосховище або підвал. Покладіть у сумку кілька невеликих іграшок, а також їжу, воду, підгузки, запасний одяг, телефон, документи, тощо


Автор: Кун Севенантс, Доктор психологічних наук.

03.03.2022

Друзі, батьки!!!

В ці складні дні наші діти, в не менш складних обставинах. Вони знаходяться поруч і їм так само страшно, а може навіть більше. 

Велике прохання, дайте їм можливість трошки відволіктись від новин та обговорень дорослих, включіть їм хоча б на пів годинки українську казку!! 

Так ви зможете трошки зменшити напругу у дитини і самі відволіктись від новин. 

За посиланням нижче доступно багато українських аудіо казок, посилання працює на будь якому пристрої.

02.03.2022

ЯК ПІДТРИМАТИ ДІТЕЙ У ЦЕЙ НЕПРОСТИЙ ЧАС ВІЙНИ 

5 порад для батьків 

1. Бути поруч: пам’ятайте, ми є головним джерелом підтримки для наших дітей. Тому відчуття нашої люблячої присутності – це найголовніший «термостат безпеки» для їхньої душі. Бути поруч – це про дотик і обійми, про співдіяльність і про казку разом – де б ми не були – у ліжку чи в бомбосховищі… Це про добрий погляд, це про уважність і любов… І теж про чутливість до того, коли дитина цього потребує, а коли вона хоче побути наодинці.

2. Бути прикладом: більшість способів давати собі раду з викликами передаються дітям через те, що вони дивляться і наслідують, як пораємося ми. Тож нам важливо бути свідомими цього. І ділитися, говорити з ними про те, що нам допомагає… І звісно це не означає, що ми маємо бути «ідеальним» прикладом – бо стійкість, це не про те, щоби ніколи не падати, а про те, щоби вставати знову і знову…

3. Спілкуватися: це так важливо для дітей, щоб ми допомагали їм розуміти, що відбувається і як нам вистояти у цій війні – на макро-рівні як народу, і на мікро-рівні як сім’ї. Це означає говорити з дітьми з повагою до їх внутрішньої мудрості, бажання і потреби розуміти. Це означає теж слухати, що говорять вони, і слухати те, про що вони мовчать… І відповідати – як можемо – бо не завжди ми знаємо відповіді і у цьому теж важливо бути чесними. Це не означає теж втішати дітей «псевдооптимістичними» сценаріями, бо ми свідомі, що дорога до Перемоги може бути довгою і на ній може бути багато болю і втрат. Але це означає передати їм віру, що з Правдою ми обов’язково і неминуче переможемо і наша країна буде вільною і щасливою!

4. Задіювати: ми не знаємо, наскільки довгими будуть ці випробування війни – але час життя безцінний – і ми маємо жити, що б не було - ми маємо Жити. І звісно, ми не можемо не слідкувати за новинами, але ми не потребуємо бути безперервно в новинах – треба зосередитися на корисній дії. Для дітей, звісно, ці дії дуже різні і залежать від того, де ви зараз: вдома, у бомбосховищі і т.д. – це і вчитися, і малювати, читати/слухати казки, гратися (у різні способи, і не лише в телефоні – є стільки стосункових ігор), допомагати по дому, молитися, робити добрі справи, займатися спортом і т.д. Корисна діяльність приносить добрий плід, вона зосереджує увагу і допомагає інтегрувати енергію стресу. І вона важлива не лише дітям, але й нам дорослим…

5. Відновлюватися: це випробування може бути тривале, а відтак брати чимало нашої енергії – а тому ми потребуватимемо часу на регулярне відновлення сил. І ми, і діти. А тому так важливо мати в режимі дня ті активності, які поповнюють сили – як заряджання телефону – коли стрес є більшим, заряджати треба частіше і мати додатковий «павербенк». Тож подбаймо, щоби у режимі дня дітей обов’язково були і сон, і добра їжа, і час на гру, на домашніх улюбленців, на рухову активність, і обов’язково щоденний дотик до чогось, що є Світлом (казки, історії, краса, сповнені світла люди і т.д.), і що нагадує їм у ці темні часи – що є Світло - правди, любові, мужності - і це Світло неминуче переможе, бо воно непереможне…


P.S. Дослідження кажуть, що діти, стикаючись з випробуваннями не обов’язково мають мати психологічні проблеми, а навпаки можуть демонструвати «посттравматичне зростання» - і це великою мірою залежатиме від підтримки дорослих. Вони можуть зростати у резилієнтності (психологічній стійкості), мудрості, вдячності, здатності будувати глибокі стосунки, знати, що у житті найголовніше… Тож нехай вони виростуть саме такими – наші діти!

28.02.2022

Ми всі зараз переживаємо складні, тривожні часи і наше психологічне здоров'я як ніколи потребує підтримки. 

Тому пропонуємо вам ресурси, де можна отримати безкоштовну психологічну пораду або просто виговорити все, що накипіло, почути слова підтримки.

https://www.facebook.com/100000971685148/posts/7070986279610358/ - контакти професійних психологів та психотерапевтів - безкоштовна психологічна доплмога (Київський Гештальт Університет).

Міністерство освіти і науки України запускає щоденні онлайн зустрічі о 13.00 та 20.00 на https://facebook.com/eduhub.in.ua/  з сертифікованими психологами Асоціації інноваційної та цифрової освіти.

https://t.me/psy_support  телеграм канал - Психологічна підтримка, корисні поради для збереження та покращення ментального здоров’я.

Крім того ви можете звернутися за психологічною підтримкою в наш ІРЦ в телефонному режимі, viber, telegram - 097-356-20-50 Світлана, практичний психолог ІРЦ.


"Розкажи мені" — безкоштовна платформа, на якій надають психологічну допомогу усім, хто цього потребує: 

◽️ Тривога, панічні атаки, ознаки депресії у вас або ваших близьких – не чекайте, в умовах війни стан буде погіршуватися. 

◽️ Щоб отримати допомогу, потрібно лише коротко описати свій запит і залишити заявку на сайті https://tellme.com.ua/

◽️ Далі за вашим запитом модератори платформи підберуть спеціаліста і він якнайшвидше зв'яжеться з вами. 

◽️ Консультації проводяться безкоштовно у режимі онлайн. 

Дитяча психіка - найвразливіша. Діти добре відчувають будь-які зміни в поведінці своїх батьків, навіть якщо ті вдають, що нічого не відбувається. 

Як правильно пояснити дитині про те, що зараз - йде війна, що тривожна сирена, вибухи та постріли - це знак йти до укриття, а головне - як заспокоїти?

Ні в якому разі не приховуйте правди, будьте відвертими, не вигадуйте свої варіанти подій, а головне - запевніть їх у тому, що зробите все, аби їх захистити.

https://t.me/airalarmobukhiv    

Повітряна тривога Обухів  Група для інформації про тривогу в Обухівській ОТГ

25.02.2022

Коли в сім'ї дитина з інвалідністю, то екстренні ситуації й навіть перебування вдома під час воєнного стану вимагає значно більше витримки та психологічного ресурсу. Проте, це стосується будь-якоï ситуації, коли є дитина з інвалідністю чи особливими освiтнiми потребами. Тож до всіх порад щодо пiдготовки до надзвичайноï ситуації потрібно включити ще кілька пунктів. Зокрема, до тривожноï валiзки, окрiм базових речей має додатися низка iнших речей. Ось про що потрiбно пам'ятати батькам, якi виховують дитину з інвалідністю:

 

1. Стратегічна аптечка на 3-4 тижнi з найбільш необхідними лiками, особливо якщо стан здоров'я вимагає їх регулярного вживання. Якщо ви цього ще не зробили, то варто створити невеличкий стратегiчний запас медикаментів, щоб ïх вистачило на 3-4 тижні.

 2. Спеціальне харчування для дитини, якщо вона має певні особливості харчовоï поведінки (сумiш, пюре тощо).

 3. Засоби гiгієни для дітей, які мають труднощі з туалетом: памперси, одноразовi пелюшки, засоби вiд пролежнів та опрілостей.

 4. Спеціальне обладнання. Якщо є потреба і можливість під час евакуації варто взяти спеціальні ліжка, ноші, крісла колісні тощо.

 

Щодо дітей, які мають розлади аутичного спектру та/або психiчнi порушення розвитку, тут варто якомога заздалегідь підготуватися до ситуацiй, коли будуть чутні вибухи або доведеться спускатися у бомбосховища. Батьки, які пережили такий досвiд у 2014-2015 роках радять:

https://www.facebook.com/171923206205552/posts/5059188627478961/

10.01.2022


1 січня 2022 року набрала чинності постанова КМУ "Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти". 

На базі ЦТДЮМ «Романтик»  Обухівської міської ради Київської області 10 січня 2022 року була проведена Методична нарада: «Інклюзивна освіта у 2022 році. Визначення рівнів підтримки»  для директорів і заступників закладів загальної середньої освіти Обухівської міської територіальної громади. Спеціалісти Управління освіти виконавчого комітету Обухівської міської ради, КЗ ОМР «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр» надали рекомендації та практичні поради щодо визначення категорій труднощів і рівнів підтримки  дітей з особливими освітніми потребами

Заплановано проведення Методичної наради: «Інклюзивна освіта у 2022 році. Визначення рівнів підтримки»  для керівництва закладів дошкільної освіти Обухівської міської територіальної громади на базі  Управління освіти виконавчого комітету Обухівської міської ради 17 січня 2022 року.


З метою визначення рівнів підтримки та затвердження Індивідуальних програм розвитку дітей з особливими освітніми потребами в період з 10.01.2022 по 21.01.2022 року заплановані засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами із залученням фахівців (консультантів) інклюзивно-ресурсного центру в закладах дошкільної та загальної середньої освіти Обухівської територіальної громади.


04.01.2022

Виставка робіт вихованців інклюзивно-ресурсного центру на тему "ЗИМА"


013.12.2021

На базі Академічної ліцею №5 Обухівської міської ради Київської області 10 грудня 2021 року був проведений семінар-тренінг для асистентів вчителів та асистентів вихователів закладів освіти Обухівської міської територіальної громади на тему: «Інклюзивне навчання від теорії до практики», в якому взяли участь 86 педагогічних працівників закладів освіти нашої громади. Спеціалісти управління освіти виконавчого комітету Обухівської міської ради, Центру професійного розвитку Обухівської МТГ, Комунального закладу Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр» та громадської організації «Поліна. Постійна лінія надії» надали рекомендації та практичні поради асистентам вчителів та асистентам вихователів щодо роботи з дітьми з ООП. 

02.12.2021


 3 грудня  Міжнародний день людей з інвалідністю

     Міжнародний день людей з інвалідністю встановлений резолюцією A/RES/47/3 Генеральної Асамблеї ООН 14 жовтня 1992 року, який відзначається щорічно 3 грудня. Генеральна Асамблея закликала держави проводити подальшу інтеграцію осіб із інвалідністю в життя суспільства. Міжнародний день людей з інвалідністю не є святом, а покликаний привернути увагу до проблем цих людей, захисту їхніх прав, гідності і благополуччя. 

video_2021-12-02_11-38-48.mp4

08.11.2021

Виставка робіт вихованців інклюзивно-ресурсного центру на тему "ОСІНЬ"

22.10.2021

Всесвітній день людей з вадами мовлення


Щорічно 22 жовтня, починаючи з 1998 року, за ініціативи фахівців з дослідження патологій мови з Канади у світі відзначається Міжнародний день людей з вадами мови. Ідея заснування цієї дати народилася за підтримки Міжнародної асоціації людей, які заїкаються (International Stuttering Association, ISA), заснованої в 1995 році і позиціонує себе як “рупор всіх заїк на міжнародному рівні”.

Відзначення Всесвітнього дня людей з вадами мовлення має на меті акцентувати увагу на проблемі людей із вадами мовлення для підтримки їх у суспільстві. Варто пам’ятати, що мовлення — це основа людського розуму, від якого залежить засвоєння інформації, налагодження соціальних контактів. Найбільш часто мовні розлади проявляються в дитячому віці. До важких форм патологій мовленнєвої організації відносяться деякі види заїкання, дизартрія, алалія. Більшість порушень у мовленні можна виправити за умови вчасного звернення до логопеда.


01.10.2021

22.09.2021

Після закінчення двотижневого терміну з початку освітнього процесу в 2021/2022 навчальному році, в закладах дошкільної та загальної середньої освіти Обухівської ТГ відбуваються перші засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами з метою обговорення та затвердження Індивідуальної програми розвитку дитини з ООП.  Працівники ІРЦ є безпосередніми учасниками даних засідань. 

13.09.2021

Шановні громадяни Обухівської ТГ, звертаємо вашу увагу, в роботі інклюзивно-ресурсного центру відбулися зміни.  Згідно оновленого Положення про інклюзивно-ресурсний центр фахівці ІРЦ надають психолого-педагогічні, корекційно-розвиткові та інші послуги дітям з особливими освітніми потребами раннього (від 0 до 3-х років) та дошкільного  віку (від 3-х до 7(8) років), які не відвідують заклади дошкільної освіти та дітям, які здобувають освіту у формі педагогічного патронажу.

01.09.2021

"Те, що ми знаємо, – обмежено, а те, що ми не знаємо, – нескінченно".  

                                                                                                                             П'єр-Симон Лаплас 

31.08.2021

31 серпня 2021 року працівники ІРЦ прийняли учать в секційному засіданні асистентів вчителів та асистентів вихователів Обухівської тереторіальної громади. Директор ІРЦ, Левченко Варвара Миколаївна, ознайомила присутніх з листом МОН від 30.08.2021 року №1/9-436 «Щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами у закладах загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році» та зі змінами, які стосуються співпраці Інклюзивно-ресурсного центру з навчальними закладами громади. Також працівники ІРЦ надали присутнім методичну та консультативну допомогу щодо написання індивідуальної програми розвитку у закладах загальної середньої освіти.

16.08.2021

В період з 10.08.2021 по 13.08.2021 на базі КЗ ОМР "Обухівський міський ІРЦ" під керівництвом КУ "Центр професійного розвитку педагогічних працівників" Обухівської міської ради Київської області відбулося підвищення кваліфікації педагогічних працівників за програмою: "Інклюзія. Актуальні питання". Під час навчання працівники ІРЦ розкрили питання  щодо написання індивідуальної програми розвитку, як основного освітнього документу для дітей з особливими освітніми потребами та обговорили зі слухачами особливості навчання дітей з ООП в інклюзивному освітньому середовищі. 

30.06.2021

Вихованців ІРЦ привітали з успішним закінченням навчального періоду та вручили подяки за активну участь в корекційно-розвитковому процесі!


07.06.2021

  6 червня в комунальному закладі Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр» відбулася офіційна (не) конференція міні-EdCamp Обухів «Реальна інклюзія дошкілля силами педагога».

  У заході взяли участь педагоги з різних куточків України: Житомира, Запоріжжя, Луганщини, Києва і, звичайно, педагоги нашої громади. Не залишились осторонь учні наших закладів і батьків. Спікерами виступали гості (не) конференції, вихователі, асистенти вихователів, психологи та соціальні педагоги нашого міста, а також працівники ІРЦ з тренінгом "Індивідуальна програма розвитку дитини дошкільного віку з особливими освітніми потребами".

  Учасники заходу мали можливість попрацювати в різних місцях, обмінятися повідомленнями, отримати відповіді на актуальні питання в їх роботі. Також присутні ознайомилися з роботою Інклюзивно-ресурсного центру. Дошкільні заклади освіти та батьки взяли активну участь у роботі (не) конференції.

  У роботі (не) конференції взяли участь головний спеціаліст відділу дошкільної, загальної середньої, інклюзивної та позашкільної освіти Департамент освіти та наук Київської обласної державної адміністрації Валентина Плавська; кандидат психологічних наук, доцент кафедри дошкільної освіти та педагогічних інновацій ННІ педагогіки, директор Науково-методичного центру ресурсів та документації Житомирського державного університету імені Івана Франка Наталія Тарнавська, начальник управління освіти виконавчого комітету Обухівської міської ради Олена Коломієць, співробітник ГО «Поліна. Постійна лінія надії», керівник центру корекції та розвитку «Рожевий єдиноріг» Інна Гаус, наставник ГО EdCamp Яна Петльована, колектив ІРЦ на чолі з директором КЗ ОМР «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр» Варварою Левченко та багато інших осіб, зацікавлених у розвитку інклюзивної освіти.

  Координаторкою (не) конференції виступила завідувачка ДНЗ «Рушничок», засновник ГО «Поліна. Постійна лінія надії» Оксана Герасимчук.

  Усі учасники цього цікавого заходу отримали Подяки за партнерський / експертний внесок в організацію програм підвищення кваліфікації «Регіональна (не) конференція для шкільних педагогічних працівників офіційного міні-EdCamp за темою «Реальна інклюзія дошкілля силами педагога».

04.06.2021

Виставка робіт вихованців інклюзивно-ресурсного центру на тему "ЛІТО"

20.05.2021

Кожний рік третій четвер травня українці по всьому світу відзначають день вишиванки. 

Вихованці ІРЦ підтримали цю чудову традицію!!!

19.05.2021

Цікаве повідомлення!

Альона Скрипко – логопед, нейропсихолог, нейропсихолінгвістка та мама 18-річного хлопця з аутизмом та порушеннями слуху, національний координатор Всеукраїнського форуму «Батьки за раннє втручання» запрошує бажаючих на безкоштовний Zoom-webinar «Літо з розумом. Батьківство дітей з ООП» (поради для батьків дітей з особливими освітніми потребами зокрема з інвалідністю: як зробити літо корисним та як все організувати, щоб прожити літо і не втратити розум).

Вебінар відбудеться у вівторок 25 травня 2021 року о  17:00 на платформі ZOOM. 


Реєстрація за посиланням:

https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZEqce-urDkqE9Xj3WSWOIq60MFOJJOfJuhX?utm_source=ecomail&utm_campaign=2021_05_19_nci_newsletter_5&utm_medium=email&utm_term=8672&ecmid=4174

09.05.2021

з Днем матері!!!

07.05.2021

Виставка робіт вихованців інклюзивно-ресурсного центру на тему "Весна" та "Писанка"

02.05.2021


Свяченого яєчка, доброї паски

І сонця окрайчик з Божої ласки!

У мирі та щасті, добрі та любові, святкуйте

Великдень у родинному колі! 


30.04.2021

Шановні батьки, раді повідомити, що з 05 травня ІРЦ повертається до звичайного режиму дня. Корекційно-розвиткові заняття відновляються згідно раніше встановленого графіку.  Адаптивний карантин продовжується, тому не втрачаємо пильність, використовуємо індивідуальні засоби захисту та дотримуємося всіх необхідних правил. Бажаємо всім міцного здоров'я!

28.04.2021

Педагогічні працівники Обухівського міського ІРЦ прослухали Обласний методичний онлайн-практикум для директорів та фахівців інклюзивно-ресурсних центрів OPEN SPASE "Простір рівних можливостей"

26.04.2021

Дякуємо батькам за співпрацю під час дистанційного навчання!!!

02.04.2021

Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр долучився до дня поширення інформації про Аутизм

31.03.2021

Лише два десятиліття тому аутизм був таємничим і мало вивченим захворюванням, яке, зазвичай, асоціювалося з фільмом "Людина дощу" і савантизмом (синдром саванта). Цей діагноз ставили в середньому одній дитині з п'яти тисяч. З тих пір ситуація дуже змінилася.  Сьогодні, завдяки посиленому поширенню інформації про аутизм, люди набагато краще розуміють, що це таке. Згідно з інформацією Центру з контролю і профілактики захворювань США (Centers for Disease Control (CDC)), розладом аутистичного спектру страждає в середньому одна дитина з вісімдесяти восьми, в тому числі один з п'ятдесяти чотирьох хлопчиків. За даними іншої федеральної доповіді, складеної за результатами опитування батьків, число дітей з аутизмом серед школярів становить один до п'ятдесяти. Дослідження, проведене за фінансової підтримки організації AUTISM SPEAKS в Південній Кореї, дало страхітливі результати - один школяр з тридцяти восьми.

Щорічно 2 квітня на всій земній кулі об'єднаними зусиллями всі небайдужі говорять  про необхідність змінювати наш світ, роблячи його більш відкритим, чутливим до потреб дітей, молоді, дорослих з розладами спектру аутизму. Змінювати світ непросто і часом це здається надто великим і надто амбітним завданням - але це так важливо, адже те, наскільки особа з аутизмом зможе прожити щасливе життя, реалізувати себе в ньому, мати необхідну підтримку, залежатиме від того, наскільки ми, як суспільство, є відкритими і простягаємо у відповідь руку дружби, руку фахової підтримки, руку доброзичливості…

22.03.2021

Вихованці ІРЦ та їх батьки долучилися до акції «LOTS OF SOCKS» та провели флешмоб в знак підтримки людей синдромом Дауна

19.03.2021

Шановні батьки та  педагоги  ЗЗСО та ЗДО 

У зв'язку із посиленими карантинними заходами на території Обухівської ТГ наголошуємо, що Комунальний заклад Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр» з 22.03.2021 буде працювати в дистанційному режимі.

  Отримати консультацію з питань навчання та виховання дітей з особливими освітніми потребами від фахівців ІРЦ ви можете з понеділка по п'ятницю в телефонному режимі:

•Директор ІРЦ – Варвара Миколаївна, тел. 066-256-30-75

•Вчитель-логопед – Яна Олексіївна, тел. 067-281-00-24

•Практичний психолог – Світлана Григорівна, тел. 097-356-20-50

•Вчитель-дефектолог – Надія Володимирівна, тел. 066-840-44-60

•Вчитель-дефектолог – Наталія Миколаївна, тел. 067-399-25-36

•Вчитель-реабілітолог – Артем Володимирович, тел. 063-119-83-13

Запитання та теми, з яких би ви хотіли отримати консультацію надсилайте на viber вказаних телефонів чи електронну адресу : obukhiv-irc@ukr.net

Також можна подати документи для проходження комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини зареєструвавшись на сайті https://ircenter.gov.ua/


17.03.2021

21 березня, цей день увесь світ присвячує  людині  із синдромом Дауна. 

Обухівський міський ІРЦ  пропонує усім небайдужим долучитися до акції «LOTS OF SOCKS». Для цього слід вдягнути незвичний аксесуар, зробити ФОТО і пост в СОЦМЕРЕЖІ з хештегом LotsOfSocks на своїй сторінці.

Давайте разом підтримаємо цих «сонячних», добрих, милих, чуйних людей і звичайно наших малят.

08.03.2021

Від щирого серця вітаємо жінок і дівчаток зі святом весни!!! 


Хай пролісок перший дарує вам ніжність,

А сонце весняне дарує тепло.

У березні вітер несе хай надію,

І щастя, і радість, і тільки добро!!!

05.03.2021 

Протягом першого весняного тижня вихованці інклюзивно-ресурсного центру сумлінно працювали над творчими роботами до свята весни.

19.02.2021

19 лютого 2021 року відбулася зустріч фахівців інклюзивно-ресурсного центру з вчителями-логопедами дошкільних навчальних закладів. Під час зустрічі розглядалися питання щодо особливостей зарахування дітей середнього та старшого дошкільного віку до логопедичних груп з вересня 2021 року.

11.02.2021

11 лютого 2021 року на базі Комунального закладу Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр» за участі представників Червоного Хреста відбулося навчання з надання домедичної допомоги для асистентів учителів закладів загальної середньої освіти Обухівської міської територіальної громади.

Безпека для дитини – один із головних принципів Нової української школи. Для того, щоб організувати безпечне шкільне середовище, вчителі мають володіти певними навичками. Одна з них – навичка домедичної допомоги.

Домедична допомога — невідкладні дії та організаційні заходи, спрямовані на врятування та збереження життя людини у невідкладному стані, що здійснюються на місці події особами, які не мають медичної освіти. Тобто до прибуття медичної сестри школи або фахівців екстреної медичної допомоги ті, хто знаходиться поруч з постраждалим, мають надати йому необхідну допомогу відповідно до 29 Порядків надання домедичної допомоги особам при невідкладних станах, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 червня 2014 р. № 398.

Підчас навчання асистенти вчителів ознайомилися з чітким алгоритмом дій надання домедичної допомоги; розпізнаванням зупинки дихання та кровообігу; порядком виклику бригади швидкої допомоги; з особливостями проведення якісної серцево-легеневої реанімації дорослого, підлітка та немовляти; з видами допомоги при обструкції дихальних шляхів стороннім тілом (прийом Геймліха); правилами зупинки кровотечі з кінцівок методом прямого тиску на рану, накладання тиснучої пов’язки та джгута (Есмарха та турнікету); особливостями допомоги при травмах опорно-рухового апарату (забої, вивихи та переломи), термічних ураженнях, судомах (епілепсія), сторонніх тілах в ранах, порушеннях мозкового кровообігу (інсульту) та серцевого (інфаркту).

Висловлюємо подяку Голові Обухівської міськрайонної організації Червоного Хреста України Галині Бауковій за проведене навчання та співпрацю!


19.12.2020

Міністерство освіти і науки України 

19 грудня 

 

     До дня Святого Миколая, 19 грудня 2020 року, Міністерство освіти і науки України презентує Систему автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів (АС «ІРЦ») та мобільний застосунок.

«У День Святого Миколая Міністерство освіти і науки України робить важливий подарунок для дітей з особливими освітніми потребами. Відтепер ці здобувачі освіти та їхні батьки можуть користуватися мобільним застосунком АС «ІРЦ» для зручного й швидкого розв’язання будь-яких питань, які стосуються взаємодії з інклюзивно-ресурсними центрами. Тож можна скористатися мобільним застосунком і отримати відповіді на всі запитання. Застосунок АС «ІРЦ» є першим офіційним додатком МОН. Нові, більш широкі можливості системи є також своєчасною реакцією на виклики через пандемію COVID-19, адже використання зазначених порталу та мобільного застосунку дає змогу вдвічі зменшити кількість необхідних особистих візитів батьків до інклюзивно-ресурсних центрів. Висловлюю подяку всім причетним до становлення інформаційної системи національного рівня АС «ІРЦ» та її розвитку. Бажаю міцного здоров’я!», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Система автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів складається з наступних вебресурсів:

портал «Інклюзивно-ресурсний центр» із розробленими та впровадженими додатковими модулями;

мобільний застосунок АС «ІРЦ», який створено з метою швидкого доступу до порталу.

Як користуватися порталом «ІРЦ» та мобільним застосунком АС «ІРЦ», можна ознайомитися у відповідних інструкціях.

Для батьків   Портал: bit.ly/37v7THS    Моб. застосунок: bit.ly/34ph5eZ

Для фахівців ІРЦ  Портал: bit.ly/2IZ6zTY Моб. застосунок: bit.ly/38cVHuw

Для директорів ІРЦ Портал: bit.ly/2K6T2KR Моб. застосунок: bit.ly/2Wu7G1f

Для закладів освіти Портал: bit.ly/3mxqNBW Моб. застосунок: bit.ly/3mwxlAI

03.12.2020

 3 грудня  Міжнародний день людей з інвалідністю

Мультик "Про Дмитрика"

https://www.youtube.com/watch?v=Nx4iFNfjqN0&feature=youtu.be