Новини

17.05.2024

Закінчила роботу обласна педагогічна студія для директорів та фахівців інклюзивно-ресурсних центрів і педагогічних працівників закладів освіти, які здійснюють інклюзивне навчання.

16 травня 2024 року на базі Комунального закладу Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр» за підтримки Комунального навчального закладу Київської обласної ради «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів» відбулося останнє (третє) засідання обласної педагогічної студії з теми: «Організаційно-методичні аспекти діяльності новостворених інклюзивно-ресурсних центрів». Захід відбувся в режимі GoogleMeet.

У роботі заняття обласної педагогічної студії взяли участь:

Варвара Миколаївна Левченко, директор КЗ ОМР «Обухівський міський ІРЦ», керівник педагогічної студії;

Тетяна Анатоліївна Жайворонок, фахівець (консультант) КЗ ОМР «Обухівський міський ІРЦ», керівник педагогічної студії;

Тамара Михайлівна Луценко, методист центру підтримки інклюзивної освіти КНЗ КОР «Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів», координатор педагогічної студії;

Світлана Андріївна Андрійчук, головний спеціаліст УО ВК Обухівської МР, спікер педагогічної студії;

Світлана Григорівна Парфенюк, фахівець (консультант) КЗ ОМР «Обухівський міський ІРЦ», спікер педагогічної студії;

директори, фахівці інклюзивно-ресурсних центрів, педагогічні працівники закладів освіти Київської області, які здійснюють інклюзивне навчання. У підготовці до проведення заходу методичну підтримку надала координатор педагогічної студії, Тамара Михайлівна Луценко, методист центру підтримки інклюзивної освіти КНЗ КОР «Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів».

Андрійчук С.А. ознайомила присутніх з станом організації інклюзивного навчання в закладах освіти Обухівської міської територіальної громади.

Парфенюк С.Г. презентувала учасникам рекомендації створення безпечного освітнього середовища: надання індивідуальної підтримки учням з ООП під час підготовки до реагування на незвичайні ситуації та ознайомила присутніх з організацією комплексу заходів, запланованих у закладі освіти та в ІРЦ для реагування на надзвичайні ситуації та емоційної підтримки сімей дітей з ООП.

Учасники заходу взяли активну участь в обговоренні, задавали уточнюючі запитання та ділилися власними напрацюваннями, висловили щиру подяку за організацію та належну якість проведення заходу. 

06.05.2024

ОГОЛОШЕННЯ

З метою максимального забезпечення продовження навчання осіб з особливими освітніми потребами, які вимушено переїхали на тимчасове проживання до Обухівської міської територіальної громади, рекомендуємо батькам після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, продовжити навчання у закладах освіти громади та за їх заявою організовувати дистанційну форму навчання.

У разі потреби можна отримати додаткові психолого-педагогічні послуги для осіб з особливими освітніми потребами в очно-дистанційній формі (за згодою батьків осіб з ООП) та психологічну підтримку тимчасово переміщеним особам (включаючи їх родини), дітям, які зазнали психологічної травми під час військових дій.

Такі послуги можна отримати в Комунальному закладі Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр».

тел. 066-256-3075, 098-034-43-84

15.04.2024

Виставка робіт вихованців інклюзивно-ресурсного центру на тему "КВІТУЧА ВЕСНА"

03.04.2024

По усьому світу 2 квітня одягають блакитне на знак підтримки людей з аутизмом.

Вихованці нашого ІРЦ та їх батьки відгукнулися і прийшли на занняття в відтінках відповідного кольору.

02.04.2024

2 квітня відзначають Всесвітній день поширення інформації про аутизм, і кожному з нас варто дізнатися про нього більше. Адже, за даними ВООЗ, з аутизмом народжується кожна сота дитина в світі.

Коли йдеться про аутизм, йдеться, не про захворювання, а про розлад, особливість розвитку, з якою людина народжується і живе усе життя. Аутизм неможливо набути внаслідок дії зовнішніх чинників, його не «вилікувати», проте доказові методи психологічного втручання можуть покращити комунікативні та соціальні навички людей з аутизмом.

Аутизм – це, насправді, дуже різні особливості, тому одне слово вміщує розлади аутистичного спектру (РАС). Спектр – бо здібності і потреби людей з РАС можуть значно різнитися. Дехто з людей, що мають аутизм, використовує вербальну комунікацію з іншими, а дехто – ні, хтось потребує догляду упродовж усього життя, інші ж – можуть жити самостійно, працювати.

Люди з РАС часто мають проблеми з соціальною взаємодією, а також – обмежену або повторювану поведінку, сталі інтереси. Ознаки аутизму зазвичай з’являються у віці 2-3 років. Деякі – можуть з’явитися і в більш ранньому віці. Що раніше батьки і лікарі визначають, що дитина перебуває в спектрі, то більше позитивних результатів можна досягти в покращенні якості її життя.

ОЗНАКИ, ЯКІ МИ НАВЕДЕМО НИЖЧЕ, МОЖУТЬ ВКАЗУВАТИ НА ТЕ, ЩО ДИТИНА ПЕРЕБУВАЄ В ГРУПІ РИЗИКУ ЩОДО РОЗЛАДУ АУТИСТИЧНОГО СПЕКТРУ.

До 6 місяців:

Дитина уникає або не підтримує зоровий контакт; 

Не виявляє радісних емоцій, рідко посміхається.


До 9 місяців:

Не виявляє щасливих, сумних, роздратованих, здивованих виразів обличчя.

Не реагує на ім’я.


До 12 місяців:

Не лепече;

Не використовує або використовує рідко жести: не вказує на предмети, не махає «па-па», не простягає ручки.


До 1,5 років:

Не вказує на предмет, що привернув його увагу.


До 2 років: 

Не помічає емоцій інших людей.


До 3 років: 

не помічає інших дітей і не намагається приєднатися до їхньої гри.


До 4 років:

не грає в рольові ігри (не прикидається лікарем чи супергероєм).


НА РАС ТАКОЖ МОЖЕ ВКАЗУВАТИ ТАКА ПОВЕДІНКА:


Якщо ваша дитина має якісь із цих ознак, зверніться до свого педіатра або сімейного лікаря. Адже не всі діти з аутизмом мають такі ознаки і наявність таких ознак не завжди вказує на аутизм.

Для людей із аутизмом притаманний високий рівень тривожності. Проте, щоби опанувати цю тривогу та почуватися в безпеці, людям із РАС потрібна впорядкованість: розклади, заздалегідь визначений порядок дій, рутини і звичні маршрути. Довідник безбар’єрності, створений за ініціативою Олени Зеленської «Без бар’єрів» наводить такі поради щодо спілкування з людьми з РАС:

https://www.kmu.gov.ua/news/2-kvitnia-vsesvitnii-den-poshyrennia-informatsii-pro-autyzm

21.03.2024

21 березня - День проведення Міжнародного дня людини із синдромом Дауна вибраний не випадково, це двадцять перший день третього місяця пов’язаний з 3 копіями 21-ої хромосоми. Вперше цей День став щорічно відзначатися з 2006 року і був заснований на VI міжнародному симпозіумі по синдрому Дауна, проведеному в Пальма де Майорка, за ініціативою правлінь Європейської та Всесвітньої асоціацій Даун-синдром.

Як свідчать статистичні дані, ймовірність народження дитини з синдромом Дауна становить 1:600-800 всіх новонароджених і не залежить від раси, місця проживання, способу життя або соціального становища батьків.

Батьки дітей з синдромом Дауна змушені щодня боротися за гідне існування і майбутнє своїх дітей, долаючи величезний опір і нерозуміння з боку суспільства.

Історична довідка

Англійський лікар Джон Ленгдон Даун у 1862 році першим описав та охарактеризував синдром, який згодом був названий його ім'ям, як форму психічного розладу. Широко відомим поняття стало після опублікування ним доповіді на цю тему у 1866 році. Через епікантус Даун використовував термін монголоїди (синдром же називали "монголізми"). Подання про синдром Дауна було дуже прив'язане до расизму аж до 1970-х років.

Мете Ріволла з Університету Бордо виявила в некрополі біля церкви в Шалон-сюр-Сон останки дитини з характерними для синдрому Дауна аномаліями, що жила на рубежі V і VI століть нашої ери. Цей скелет є найдавнішим із відомих науці зі слідами синдрому Дауна. Вона зазначила, що характер поховання ніяк не відрізнявся від інших, а значить люди з синдромом, швидше за все, не піддавалися соціальній стигматизації. Джон Старбака з Університету Індіани вивчаючи статуетку тольтеків, припустив, що вона зображує людину з синдромом Дауна.

У ХХ столітті синдром Дауна став достатньо поширеним. Хворі спостерігалися у лікарів, але лише мала частина симптомів могли бути куповані. Більшість хворих вмирали немовлятами або дітьми. З виникненням євгенічного руху в 33 з 48 американських штатів і в ряді інших країн почали програми з примусової стерилізації осіб з синдромом Дауна та порівнянними ступенями інвалідності. Це також входило в програму умертвіння Т-4 у нацистській Німеччині. Судові проблеми, наукові досягнення та протести з боку суспільства призвели до скасувань таких програм протягом десятиліття після закінчення Другої Світової Війни.

До середини XX століття причини синдрому Дауна залишалися невідомими, проте був відомий взаємозв'язок між імовірністю народження дитини з синдромом Дауна та віком матері, також було відомо те, що до синдрому були схильні всі раси. Існувала теорія про те, що синдром викликаний поєднанням генетичних та спадкових факторів. Інші теорії дотримувалися думки, що він викликаний травмами під час пологів.

З відкриттям у 1950-х роках технологій, що дозволяють вивчати каріотип, стало можливо визначити аномалії хромосом, їх кількість та форму. У 1959 році Жером Лежен виявив, що синдром Дауна виникає через трисомії 21-ї хромосоми.

У 1961 році вісімнадцять генетиків написали редактору "The Lancet", що Монгольський ідіотизм "вводить конотації в оману"і що це "незграбний термін" і він повинен бути змінений. "The Lancet" підтримує назву "синдром Дауна". Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) у 1965 році офіційно прибрала назву "монголізм" після звернення монгольських делегатів. Однак навіть 40 років потому назва "монголізм" з'являється в провідних медичних посібниках, наприклад, у "Повсюдних та систематичних патологіях" 4-го видання (2004 рік) під редакцією професора сера Джеймса Андервуда. Захисники прав хворих та батьки хворих вітали ліквідацію монголоїдного ярлика, повішеного на їхніх дітей. Перша група в США, Монголоїдна Рада Розвитку, змінила свою назву на "Національна асоціація синдрому Дауна" у 1972 році.

В 1975 році Національний інститут охорони здоров'я США провів конференцію по стандартизації номенклатури. Вони рекомендували ліквідацію присвійної форми: "Потрібно припинити використання присвійної форми по відношенні до епонімома, оскільки першовідкривач не страждав від цього розладу".

Незважаючи на це, назва "синдром Дауна" досі використовується у всіх країнах.

Дані статистики.

За статистикою Світової організації охорони здоров'я, у світі з синдромом Дауна народжується кожне 700-е немовля. Це співвідношення однакове в різних країнах, кліматичних зонах і соціальних прошарках. Генетичний збій відбувається незалежно від способу життя батьків, їхнього здоров'я, звичок і освіти.

Відомо, що ризик народження дитини з синдромом Дауна залежить від віку матері. Для жінок у віці до 25 років імовірність народження хворої дитини дорівнює 1/1400, до 30 — 1/1000, в 35 років ризик зростає до 1/350, в 42 роки — до 1/60, а в 49 років — до 1/12. Проте, оскільки молоді жінки в цілому народжують значно більше дітей, більшість (80%) всіх дітей з синдромом Дауна насправді народжена молодими жінками у віці до 30 років.

Дослідження, проведене ученими Університету міста Майсор (Індія), дозволило виявити чотири чинники, що впливають на ймовірність синдрому Дауна у дитини. Це вік матері, вік батька, близькоспоріднені шлюби, а також, як не дивно, вік бабусі по материнській лінії. Причому останній з чотирьох чинників виявився найзначимішим. Чим старшою була бабуся, коли народжувала дочку, тим вища ймовірність народження онука або онуки з синдромом Дауна. Ця ймовірність зростає на 30% з кожним роком, "упущеним" майбутньою бабусею.

Для дослідження, опублікованого онлайн в Британському Медичному журналі (British Medical Journal), фахівці аналізували дані національного реєстру, який містив інформацію про 26 тисяч виявлених випадків синдрому Дауна в Англії та Уельсі, діагностованого і в допологовій, і в післяродовій стадіях розвитку. Вони виявили, що число дітей з таким діагнозом зросло на три чверті з 1989 року, але кількість народжених дітей зменшилася. Наочно це виглядає так: у 1989–1990 роках — 1075 діагностованих випадків, в 2007–2008 — 1843 діагностованих випадки, кількість народжених скоротилося на 1%: з 752 до 743.

Щодня, в середньому три жінки в Англії роблять аборт через виявлення у їхніх ненароджених дітей синдрому Дауна. В середньому 9 з 10 жінок вирішують перервати вагітність після того, як дізнаються, що їхня дитина хвора. Дослідження показують, що близько 1100 дітей в Англії і Уельсі щорічно не народжуються через виявлений синдром Дауна. Ця цифра значно зросла за останні два десятиліття (у 1989 році вона становила 30 немовлят). Якби жінки не проходили процедуру скринінгу, то кількість народжених дітей з синдромом Дауна збільшилася б удвічі і склала б зараз в Англії і Уельсі 1422 чоловік.

50 відсотків немовлят мають вроджені аномалії серця, шлунку і кишківника. Раніше вони жили до 40 років, бо ці захворювання не лікували. Зараз тривалість життя становить 60-65 років.

Такі діти — візуали, 80 відсотків інформації сприймають очима. Більшість пізно починають говорити, тому показують усе руками. Буває, що до 6 років не вимовляють жодного слова. А деякі вже у 2 роки щебечуть.

Вони легко закохуються й ніколи не зраджують, часто створюють сім'ї. Діти в таких родинах не народжуються, майже всі чоловіки із синдромом Дауна безплідні. У жінок вагітність закінчується викиднем або передчасними пологами.

У США такі люди працюють офіціантами в кафе, ремонтують взуття. Їм вигідно доручати роботу, що потребує педантичного підходу — розкладати літературу в бібліотеці, розносити пошту. В Україні знайти роботу таким людям важко.

В Києві 2 листопада 2010 року відкрився Спеціалізований центр раннього розвитку для дітей з синдромом Дауна.

У ньому діти від нуля до десяти років разом зі своїми батьками можуть записатись на консультацію до спеціаліста, індивідуальне або на групове заняття раз на тиждень, щоб підготуватися до школи.

Міжнародний день людини з синдромом Дауна ставить перед собою мету привернути увагу суспільства до проблем людей з обмеженими здібностями, адже вони трохи відрізняються від звичайних людей в плані інтелекту і багато хто з них страждають від вроджених вад серця, але своєю добротою, щирістю і безпосередністю компенсують все те , в чому вони відрізняються від звичайних людей, а часто і перевершують їх.

 https://uozter.gov.ua/ua/pages/248

Аби привернути увагу до інакшості, однак не меншовартості, людей з синдромом Дауна по всьому світу в цей день проходить акція "LOTS OF SOCKS".

Шкарпетка, яка візуально нагадує хромосому, вже давно є символом 21.03.


15.02.2024

15 лютого 2024 року проведено друге онлайн-заняття педагогічної студії з теми: «Організаційно-методичні аспекти діяльності новостворених інклюзивно-ресурсних центрів» для директорів та фахівців інклюзивно-ресурсних центрів і педагогічних працівників закладів освіти, які здійснюють інклюзивне навчання.

У підготовці до проведення заходу методичну підтримку надала координатор педагогічної студії, Тамара Михайлівна Луценко, методист центру підтримки інклюзивної освіти КНЗ КОР «Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів».

Захід відбувся в режимі Google Meet, захід відвідали 42 учасники.

У роботі заняття обласної педагогічної студії взяли участь:

Варвара Миколаївна Левченко, директор КЗ ОМР «Обухівський міський ІРЦ», керівник педагогічної студії;

Тетяна Анатоліївна Жайворонок, фахівець (консультант) КЗ ОМР «Обухівський міський ІРЦ», керівник педагогічної студії;

Світлана Григорівна Парфенюк, фахівець (консультант) КЗ ОМР «Обухівський міський ІРЦ», спікер педагогічної студії;

директори, фахівці інклюзивно-ресурсних центрів, педагогічні працівники закладів освіти Київської області, які здійснюють інклюзивне навчання.

Друге засідання було присвячено висвітленню теми: «Командний підхід

фахівців інклюзивно-ресурсного центру в процесі організації комплексної оцінки розвитку як фактор індивідуалізації навчання».

Жайворонок Т.А. ознайомила присутніх з алгоритмом підготовки та проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку особи згідно нормативно-правових документів і з урахуванням індивідуальних особливостей дитини при підготовці до обстеження та створення висновку ІРЦ.

Парфенюк С.Г. презентувала учасникам комплекс діагностичних методик для оцінки різних сфер розвитку дитини та власних діагностичних інструментів під час комплексного психолого-педагогічного оцінювання розвитку особи, якими користуються у своїй роботі фахівці Обухівського міського ІРЦ.

Керівники педстудії Левченко В.М. і Жайворонок Т.А. під час реалізації практичного блоку програми надавали учасникам допомогу в створенні висновку комплексної оцінки розвитку дитини з врахуванням типу освітніх труднощів та рівня підтримки і складання алгоритму вивчення особливостей розвитку дитини з ООП в закладі освіти.

Левченко В.М. представила творчі домашні завдання окремо для кожної категорії учасників.

Учасники заходу взяли активну участь в обговоренні, поділилися кращими практиками, власними напрацюваннями, висловили щиру подяку за організацію та належну якість проведення заходу.   

12.02.2024

Директор КЗ ОМР "Обухівський міський ІРЦ" Варвара Левченко прийняла участь в круглому столі "Експертний діалог "Інклюзія+": робота в ІРЦ в умовах війни".

Модератор заходу був Олег Орлов, заступник директора Інституту спеціальної педагогіки і психології імені М. Ярмаченка НАПН України.

Мета заходу: створення стратегій для поліпшення роботи ІРЦ, обмін досвідом та сприяння взаєморозумінню між учасниками для покращення доступності та якості освіти.

07.02.2024

Стрес — це захисна реакція організму на зовнішні подразники. Вона проявляється психічно, фізично, емоційно та дає змогу адаптуватися до змін. Але, якщо стресу в життя занадто багато, організм людини та психіка не можуть вчасно відновитися, тоді виникає хронічний стрес. В умовах сьогодення стрес став невід’ємною частиною нашого життя, його сила, інтенсивність і наслідки для психіки та фізичного здоровʼя можуть відрізнятись. 

Які ознаки прояву стресу? Що таке хронічний стрес? Як підтримати себе та інших, в умовах хронічного стресу? Як уникнути професійного вигорання? На ці запитання відповідали фахівці Міжнародної організації з міграції (МОМ), які в рамках співпраці та з метою реалізації програми "Психічного здоров'я та психосоціальної підтримки" провели тренінг для фахівців Обухівського міського ІРЦ на тему «Стрес, його наслідки та методи самодопомоги».  

29.01.2024

Виставка робіт вихованців інклюзивно-ресурсного центру на тему "ЗИМОНЬКА-ЗИМА"

22.01.2024

22 січня - особлива дата в історії України. У цей день ми відзначаємо два важливих свята - проголошення Української Народної Республіки та Акт Об'єднання українських земель. 106 років тому, 22 січня, українці проголосили незалежність своєї держави і створили Українську Народну Республіку, а рівно через рік відбувся Акт злуки УНР і ЗУНР.  

Головна традиція в День Соборності - це живий ланцюг, який українці вибудовують, символізуючи об'єднання українських земель і державну єдність. Історія цієї традиції починається в 1990 році - тоді живий ланцюг простягнувся з Києва до Львова та Івано-Франківська, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного. За різними оцінками, участь в акції взяли близько трьох мільйонів чоловік.  

Відтоді це стало доброю традицією, яку щороку влаштовують у різних куточках України. У Києві 22 січня таким чином "з'єднують" два береги Дніпра - лівий і правий, символізуючи об'єднання Сходу і Заходу України.

https://www.unian.ua/lite/holidays/den-sobornosti-ukrajini-data-osoblivosti-svyata-ta-privitannya-12117687.html 

08.01.2024

Сьогодні до нашого інклюзивно-ресурсного центру завітали незвичайні гості - чудові чотирилапі друзі, які разом зі своїми наставниками провели з нашими вихованцями заняття з каністерапії. 

Каністерапія (лат. сanis – собака і грецьк. therapeia – лікування, оздоровлення) – один з видів лікування та реабілітації людини за допомогою звичайних або спеціально відібраних і навчених собак під наглядом кваліфікованих фахівців (також відома як лікувальна кінологія). 

Каністерапія – це абсолютно новий метод реабілітації для України. Сам термін «каністерапія» виник у 60-ті роки ХХ ст. у США. Хоча історія співіснування, співпраці та взаємодопомоги між людиною і собакою налічує за деякими джерелами до 40 тисяч років (і це підтверджують археологічні знахідки), але, власне, напрямок терапії розвивався із середини минулого століття.  

(https://ns-plus.com.ua/2019/04/05/kanisterapiya-efektyvnyj-metod-oduzhannya/) 

На занятті наші дітки мали можливість отримати неперевершені емоції від спілкування з чотирилапими помічниками, подолати страх перед собаками та погратися в ігри з сильним Гурдом. 

Команду фахівців та собак представляли: 

Собаки: йоркширський тер'єр Джессіка, вельш-коргі Лайсвє, німецький боксер Гурд. 

Фахівці: Дарина Федосенко, Валерія Подзубанова, Олександр Оваденко та психолог Марина Холіна. 

Центральний клуб собаківництва ТСО України, К-9 Центр 4.5.0. 

01.01.2024

Нехай у 2024 році переможе любов та добро!!!

29.12.2023

28 грудня в нашому Інклюзивно-ресурсному центрі відбулося чарівне новорічне свято. До дітей завітав справжній зимовий герой – Сніговичок. Разом з ним діти прикрашали ялинку, кидалися сніжками, водили хоровод. Малеча раділа і не стримувала своїх емоцій. По закінченню свята дітки отримали подарунки, за що дякуємо місцевим органам управління.

06.12.2023

За вікном вже в повні права втупила зимонька-зима, а разом з зимою в кожен дім приходять казкові свята, магазини наповнюються різними новорічними прикрасами, скрізь відчувається запах мандарин, душа наповнюється відчуттями казкових чудес, які обов’язково трапляться з кожним, хто у них вірить. І першим хто приходить у кожен дім з різними подарунками – це Святий Миколай.

Святий Миколай не оминув і наш ІРЦ, він приніс дітям казкове свято та ялинкові прикраси. Свято організували вихованці Обухівського міського Центру творчості дітей, юнацтва та молоді "Романтик". Було дуже багато чудових пісень, танців, також діти спостерігали за казковою виставою, яка ще раз підкреслила, що дружба, любов, взаємодопомога дуже важливі в житті кожної дитини та дорослої людини !!! 

Після свята наші вихованці разом зі своїми мамами та бабусями відвідали майстер-клас, який провели фахівці ІРЦ. Кожен зміг вибрати собі ялинкову іграшку та розфарбувати її на свій смак.

За вікном вже в повні права втупила зимонька-зима, а разом з зимою в кожен дім приходять казкові свята, магазини наповнюються різними новорічними прикрасами, скрізь відчувається запах мандарин, душа наповнюється відчуттями казкових чудес, які обов’язково трапляться з кожним, хто у них вірить. І першим хто приходить у кожен дім з різними подарунками – це Святий Миколай.

Святий Миколай не оминув і наш ІРЦ, він приніс дітям казкове свято та ялинкові прикраси. Свято організували вихованці Обухівського міського Центру творчості дітей, юнацтва та молоді "Романтик". Було дуже багато чудових пісень, танців, також діти спостерігали за казковою виставою, яка ще раз підкреслила, що дружба, любов, взаємодопомога дуже важливі в житті кожної дитини та дорослої людини !!! 

Після свята наші вихованці разом зі своїми мамами та бабусями відвідали майстер-клас, який провели фахівці ІРЦ. Кожен зміг вибрати собі ялинкову іграшку та розфарбувати її на свій смак.

05.12.2023

Щороку 3 грудня разом із світовою спільнотою Україна відзначає день людей з інвалідністю. Разом з нами живуть дорослі та діти, фізичні можливості яких обмежені. 

Міжнародний день людей із інвалідністю не є святом, а покликаний привернути увагу до проблем цих людей, захисту їхніх прав, гідності і благополуччя, акцентує увагу суспільства на перевагах, які воно отримує від участі людей з інвалідністю у політичному, соціальному, економічному і культурному житті. 

Україна, як і всі цивілізовані країни з високою культурою людських відносин, до таких людей ставиться, як до людей з особливими потребами, які потребують додаткової уваги суспільства. Такі люди не називають себе інвалідами, вони не вимагають до себе жалю, для них важливе лише елементарне – можливість жити. Бути в суспільстві, самореалізуватися, мати доступ до гідної освіти і робочих місць.

На базі Комунального закладу Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр» 04 грудня 2023 року відбувся турнір з гри дартс, приурочений до Дня осіб з інвалідністю. Організаторами виступили: керівник Обухівської філії «Інваспорт» Юрій Борисович Пісков, відділ молоді, фізичної культури та спорту виконавчого комітету Обухівської міської ради та фахівці інклюзивно-ресурсного центру.

Оскільки захід відбувався напередодні Дня Святого Миколая, перед початком турніру учасники мали можливість переглянути святкову виставу від вихованців ЦТДЮМ «Романтик», на якій їх привітав Святий Миколай.

Участь у турнірі з дартсу взяли 22 дитини з інвалідністю молодшого та середнього шкільного віку, які були поділені на три вікові групи і змагалися між собою.

За результатами змагання учасники були нагородженні золотими, срібними і бронзовими медалями відповідно до призових місць та грамотами «За волю до перемоги», а також солодощами та подарунками.

Захід вийшов надзвичайно радісний, веселий, захопливий, між учасниками панувала атмосфера добра і взаємопідтримки.

Дякуємо організаторам і учасникам за чудово проведений час!

20.11.2023

У 1954 році Генеральна Асамблея ООН рекомендувала всім країнам ввести в практику святкування Всесвітнього дня дитини, як дня світового братерства і взаєморозуміння дітей, присвяченого діяльності, спрямованої на забезпечення благополуччя дітей в усьому світі. У різних країнах світу цей день може відзначатися будь-коли й встановлюється на розсуд урядів держав.

20 листопада 1959 року 14 сесією Генеральної Асамблеї ООН була ухвалена Декларація прав дитини, а 20 листопада 1989 року вже на 44 сесії Генеральної Асамблеї ООН була ухвалена Конвенція про права дитини.

Конвенція ООН про права дитини базується на чотирьох основних принципах: першочерговість інтересів дитини; забезпечення повноцінного життя та розвитку; залучення до громадського життя; відсутність дискримінації.

Конвенцію про права дитини підписано 195 країнами світу. В Україні вона набула чинності з 27 вересня 1991 року.

Уже традицією стало в день прийняття Конвенції відзначати Всесвітній день дитини. Ще у 2002 році на Всеукраїнському Форумі неурядових організацій було започатковано проведення 20 листопада в Україні Дня спільних дій і інтересах дітей.

Хотілося б нагадати всім дорослим людям, що захист прав дитини є нашим спільним завданням. Ми повинні розуміти, що діти - це не маленькі дорослі із маленькими правами, а що вони повноправні члени суспільства, які мають, окрім багатьох прав дорослих і свої особливі права - право на гру, на спілкування з однолітками, на сімейне виховання.

Питання виховання та захисту підростаючого покоління завжди є й будуть актуальними, адже саме діти є гарантами самозбереження, здоров’я і поступу нації.

Від ставлення дітей, розуміння їхніх потреб, інтересів, проблем та стану охорони дитинства залежить доля кожної дитини й розвиток суспільства в цілому. Як доведено, якість дитячих років визначає якість усього подальшого свідомого життя людини. Для всебічного розвитку особистості діти повинні зростати в атмосфері щастя, турботи, любові та розуміння, щоб в подальшому створити щасливе суспільство без жорстокості, приниження, гноблення.

Хочеться нагадати Вам, шановні краяни, саме в Міжнародний день спільних дій в інтересах дітей, що ми, дорослі люди, і повинні будувати правову державу для своїх дітей з дотриманням їх законних прав та інтересів. І в результаті створення такої держави, наші діти матимуть правовий захист та впевненість в своєму поки що малому житті.

https://mankrda.gov.ua/informacijnij-rozdil/vistupi-vitannya/20-listopada-vsesvitnij-den-ditini/

16.11.2023

16 листопада відзначається Міжнародний день толерантності, запроваджений у зв’язку із ухваленням ЮНЕСКО у 1995 році Декларації принципів терпимості, в основу якої закладено положення, проголошені в Загальній декларації прав людини.

Толерантність – це повага до людської індивідуальності, визнання основоположних прав і свобод людини та громадянина, прийняття та правильне розуміння різноманіття культур та форм самовираження.

Принципи рівності та недискримінації закріплені в міжнародному та національному законодавстві, згідно з якими всі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах.

15.11.2023

Розпочала роботу обласна педагогічна студія для директорів та фахівців інклюзивно-ресурсних центрів і педагогічних працівників закладів освіти, які здійснюють інклюзивне навчання.

15 листопада 2023 року на базі Комунального закладу Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр» за підтримки Комунального навчального закладу Київської обласної ради «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів» відбулося перше засідання обласної педагогічної студії з теми: «Організаційно-методичні аспекти діяльності новостворених інклюзивно-ресурсних центрів». Захід відбувся в режимі ZOOM –конференції, засідання відвідали 37 учасників.

У роботі заняття обласної педагогічної студії взяли участь:

Варвара Миколаївна Левченко, директор КЗ ОМР «Обухівський міський ІРЦ», керівник педагогічної студії;

Тетяна Анатоліївна Жайворонок, фахівець (консультант) КЗ ОМР «Обухівський міський ІРЦ», керівник педагогічної студії;

Тамара Михайлівна Луценко, методист центру підтримки інклюзивної освіти КНЗ КОР «Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів», координатор педагогічної студії;

Інна Володимирівна Маніленко, викладач кафедри педагогіки, психології та менеджменту освіти, спікер педагогічної студії;

директори, фахівці інклюзивно-ресурсних центрів, педагогічні працівники закладів освіти Київської області, які здійснюють інклюзивне навчання.

Перше засідання було присвячено висвітленню теми: «Засади та напрямки діяльності інклюзивно-ресурсних центрів в умовах воєнного стану».

Заняття розпочалося з привітання Луценко Т.М., яка коротко ознайомила учасників з нормативними документами, що регламентують роботу обласної педстудії, Положенням про педстудію.

Левченко В.М. ознайомила присутніх з програмою роботи педагогічної студії на 2023-2024 навчальний рік, а також презентувала свій заклад та розповіла про особливості організації, основні завдання і напрямки діяльності ІРЦ.

Маніленко І.В. змістовно розповіла про нормативно-правове, кадрове забезпечення, документообіг в діяльності ІРЦ в умовах воєнного стану, вичерпно відповіла на всі запитання учасників.

Керівники педстудії Левченко В.М. і Жайворонок Т.А. під час реалізації практичного блоку програми надавали учасникам допомогу в моделюванні взаємодії фахівця ІРЦ з дитиною та її батьками у процесі первинного прийому, створенні протоколів первинного прийому, запропонували для використання в роботі розроблену анкету первинного прийому.

Левченко В.М. представила творчі домашні завдання окремо для кожної категорії учасників.

13.11.2023

Десятого листопада 2023 року працівники Обухівського міського ІРЦ відвідали в онлайн-форматі круглий стіл «Лайфхаки від ІРЦ» присвячений  Всесвітньому дню науки в ім’я миру та розвитку, який провів Запорізький обласний ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти. Директори ІРЦ, зокрема з окупованих територій, розповідали, як вони працюють під час воєнного стану. 

22.10.2023

22 жовтня кожного року, починаючи з 1998-го, планета відзначає Всесвітній день людей з вадами мовлення. Від проблем з мовленням можуть страждати і діти, й дорослі люди. Перші — через особливості розвитку щойно сформованого мовного апарату. Другі — після отриманих фізичних чи психологічних травм. Людині, обмеженій у можливості усно виражати свої думки, важко дається комунікація з оточуючими. Існує багато розладів мовлення, але одним з найпомітніших та найтяжчих вважається заїкання або логоневроз — порушення плавності, ритму та організації мовлення. За різними даними, від заїкання в світі страждає від 1 до 5% населення. 

Українські традиції у Всесвітній день людей з вадами мовлення не відрізняються від загальносвітових. Зазвичай у цей день з метою кращої поінформованості суспільства про проблеми людей з мовними порушеннями проводяться семінари, зустрічі, конференції та інші соціальні заходи. Також ця тема висвітлюється в засобах масової інформації та в соціальних мережах.

Якщо серед наших друзів або знайомих є люди з порушеннями мовлення — це чудова нагода, щоб подарувати їм свою увагу та підтримку, адже вони часто є об’єктом образ та насмішок.Особливо це явище поширене серед дітей, тож треба пояснити їм, що люди з вадами мовлення нічим не відрізняються від інших — ні інтелектом, ні емоціями.

Для кращого сприйняття інформації варто разом з дітьми подивитися фільм «Король говорить» або короткометражку «Заїка» («Stutterer»), яка отримала Оскар у 2016 році.

А якщо ми самі чи наші близькі стикнулися особисто з цією проблемою, треба обов’язково звертатися за допомогою до спеціалістів, адже у більшості випадків такі порушення можна виправити. 

ЧОМУ ВАЖЛИВИЙ ЦЕЙ ДЕНЬ?

В цей день люди з вадами мовлення можуть відчути себе не одинокими в боротьбі зі своїм захворюванням, а частиною великої спільноти. Це не дає їм впадати у відчай та посилює бажання спілкуватися.

Поінформованість в ефективності сучасних методах лікування сприяє тому, щоб якомога більше таких людей вчасно зверталися за професійною допомогою та повертали собі радість говорити вільно і красиво.

Також Всесвітній день людей з вадами мовлення дає можливість спеціалістам, що займаються лікуванням пацієнтів та дослідженнями в цій області, отримати більше сучасної інформації з усього світу, дізнатися про нові відкриття, наприклад, на онлайн-конференціях чи семінарах, поділитися з колегами досвідом та проблемами.


20.10.2023

Виставка робіт вихованців інклюзивно-ресурсного центру на тему "Осінь"

25.09.2023

Кожен рік у неділю, що завершує останній повний тиждень вересня, в світі проводиться Міжнародний день глухих. Воно присвячується усім людям, котрі мають проблеми зі слухом.

Міжнародний день глухих заснований в 1951 році, на честь створення Міжнародної федерації глухих. Порушенням слуху страждає кожна дев’ята людина. За даними ВООЗ у світі близько 400 мільйонів людей мають проблеми зі слухом. Його втрачають в результаті травм, хвороб, вроджених вад.  Цей день в усьому світі відзначають люди, які мають глухоту і порушення слуху, а також всі небайдужі до цієї проблеми.

Саме в цей день організовують благодійні акції, концерти, конференції, конгреси за участі людей з порушеннями слуху, проводять заходи з вивчення особливої мови жестів та погляду, якою вони спілкуються.

В Україні Товариство глухих почало своє існування з 1933 року, а в 1959 році приєдналось до Міжнародної федерації глухих.

На планеті 2500 мов, але є й ще одна форма спілкування – мова погляду й жестів. Всесвітня Федерація глухих в 50-і роки для обслуговування міжнародних заходів глухих, тобто конгресів, симпозіумів, конференцій, у тому числі і спортивних, розробила жестуно - систему жестів.

Міф, що глухі - замкнуті й нетовариські. Глухота не є перепоною для встановлення товариських стосунків або нових знайомств. Багато з глухих людей стали видатними особами. Наприклад, усім відомий композитор Бетховен, письменник Жан-Жак Руссо, художник Антоніо Станіолі, письменник Віктор Гюго. Ці люди зробили великий внесок в культурну спадщину людства.

Люди з вадами слуху інколи потерпають від нетактовності чи прямих образ, тому для них надзвичайно важливо відчувати підтримку і доброзичливе ставлення.

Доречно вивчити кілька найпростіших жестів і привітатися зі знайомим, який не чує  зрозумілою йому мовою, тим самим підтримати його і показати свою небайдужість.

З нагоди Міжнародного дня глухих, бажаємо всім людям з порушенням слуху міцного здоров’я, добробуту, духовного, фізичного та творчого розвитку, реалізації свого життєвого потенціалу.

20.09.2023

Після закінчення двотижневого терміну з початку освітнього процесу в 2023/2024 навчальному році, в закладах дошкільної та загальної середньої освіти Обухівської МТГ відбулися засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами з метою обговорення та затвердження Індивідуальної програми розвитку дитини з ООП.  Працівники ІРЦ є безпосередніми учасниками даних засідань.

12.09.2023

11 вересня 2023 року відбулася зустріч асистентів вчителів та асистентів  вихователів Обухівської громади з головним спеціалістом Управління освіти С. Андрійчук,  працівниками  КЗОМР "Обухівський міський інклюзивно-ресурсниЙ центр" та представника КУ ОМР «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» (ЦПРПП).

 Світлана Андрійчук надала звіт про розвиток інклюзії в громаді за минулий навчальний рік та повідомила про плани, перспективи та виклики, які стоять перед інклюзією в  новому навчальному році.

Директор ІРЦ Варвара Левченко ознайомила присутніх з рекомендаціями щодо роботи з дітьми з ООП в умовах сьогодення та  наголосила про функції і обов’язки членів команди супроводу дітей з ООП.  Також з метою узагальнення знань про створення індивідуальної програми розвитку дітей з ООП були надані методичні рекомендації щодо етапів створення ІПР, особливий увагу приділили написанню пункту 3 та пункту 12 бланку ІПР.

Євгенія Філенко, психолог ЦПРПП, надала рекомендації щодо поняття СМАРТ цілей, зокрема пояснила, чим короткочасні цілі відрізняються від довготривалих цілей.

КОЛИ СТРАШНО ЗВЕРТАТИСЯ ДО ДИТЯЧОГО ПСИХІАТРА

23.08.2023

22 серпня 2023 року на базі КНЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів» відбулася форсайт-сесія «БЕЗПЕКА ТА МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ’Я В ОСВІТНЬОМУ ПРОЦЕСІ» у рамках обласного освітнього форсайту «КИЇВЩИНА: РОЗВИТОК ОСВІТИ У ВОЄННИЙ ЧАС ТА ПІСЛЯ ПЕРЕМОГИ».

У заході взяли участь директори ІРЦ та працівники відділів освіти, відповідальні за діяльність психологічної служби в закладах освіти області (193 особи).

Учасників заходу привітали Тетяна Шкода, заступник директора департаменту освіти і науки Київської обласної державної адміністрації та Євгенія Бачинська, ректор КНЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів», кандидат педагогічних наук, доцент, презентувавши обласну програму «Ментальне здоров’я – нейромережа Київщини» в територіальних громадах Київської області.

Старший науковий співробітник Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи, голова ГО «Агенція Розвитку Проєктних Ініціатив», Юрій Луценко, наголосив на особливостях роботи з психотравмою та окреслив шляхи допомоги у її подоланні.

Катерина Квятковська, координатор міжнародного проєкту «Психічне здоров’я для України», який реалізується за підтримки Уряду Швейцарії та Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC), познайомила присутніх з проєктною ініціативою «Концепція школи, чутливої до психічного здоров’я».

Про найважливіші аспекти впровадження проєкту «Про. Світ» «Безпечне та сприятливе середовище для навчання дітей» зазначила Олександра Пєтушкова, керівник Центру інноваційної освіти.

Євгенія Бачинська презентувала присутнім обласний проєкт «Безпека та ментальне здоров’я населення громади» та Start Up «Цифровий методичний ресурс «E-KRISTTI».

Учасникам заходу також було запропоновано взяти участь у роботі тематичних локацій «Формуємо безпечне та здорове освітнє середовище».


https://www.facebook.com/100062913207263/posts/pfbid022uqUteksQSFEGf8PZLNDFyt5d1QjtHfQVx2ReEuwvx9LrHRfsKqDcvN1j8V7coqUl/

04.07.2023

ОГОЛОШЕННЯ

З метою максимального забезпечення продовження навчання осіб з особливими освітніми потребами, які вимушено переїхали на тимчасове проживання до Обухівської міської територіальної громади, рекомендуємо батькам після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, продовжити навчання у закладах освіти громади та за їх заявою організовувати дистанційну форму навчання.

У разі потреби можна отримати додаткові психолого-педагогічні послуги для осіб з особливими освітніми потребами в очно-дистанційній формі (за згодою батьків осіб з ООП) та психологічну підтримку тимчасово переміщеним особам (включаючи їх родини), дітям, які зазнали психологічної травми під час військових дій.

Такі послуги можна отримати в Комунальному закладі Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр».

тел. 066-256-3075, 098-034-43-84

09.06.2023

Виставка робіт вихованців інклюзивно-ресурсного центру на тему "Літо-літечко"

31.05.2023

З 17 до 30 травня 2023 року в закладах дошкільної та загальної середньої освіти Обухівської МТГ відбулися підсумкові засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами за участю фахівців інклюзивно-ресурсного центру.

 

Під час зустрічей обговорювалися результати навчальних досягнень учнів з ООП згідно ІПР, здійснено моніторинг динаміки розвитку, відповідно до поставлених цілей, обговорювали ефективність запропонованих модифікацій та адаптацій, необхідність змін на наступний навчальний рік та результативність корекційно-розвиткової роботи.

18.05.2023

Кожний рік в третій четвер травня українці по всьому світу відзначають 

День вишиванки  

Працівники ІРЦ підтримують цю чудову традицію!!!

17.04.2023

І зійде сонце,

Наче кругла паска,

Мов писанка,

Розквітне вся земля –

Радіймо, друзі,

Великодня казка

Гаївкою хай серце звеселя!

Співаймо, друзі,

В Великоднім колі

І Господа воскреслого молім,

Щоб обновивсь

Весною щастя й долі

Наш рідний край, наш дім.

МИРУ нам усім!!!!

12.04.2023

   11 квітня відбувся форум для директорів інклюзивно-ресурсних центрів області «Розвиток освіти Київщини сьогодні: інклюзивний кластер», що організований Київською ОДА, департаментом освіти і науки Київської ОДА, КНЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів» за участі Інституту раннього втручання.

   Під час заходу, Євгенія Бачинська, ректор  інституту, кандидат  педагогічних наук, доцент, окреслила мету і завдання заходу, наголосивши на можливості ознайомитись з професійними напрацюваннями колег,  новими підходами у використанні технологій на практиці, змінами щодо функціональної діяльності ІРЦ у період воєнного стану.

   Жанна Осипенко, заступник голови Київської ОДА, акцентувала увагу на реалізації пріоритетних завдань розвитку освіти дітей з особливими освітніми потребами Київщини в контексті викликів сьогодення, а саме: розширення мережі ІРЦ, цифровізації, впровадження послуги раннього втручання, послуг внутрішньо переміщеним особам, організації психологічного супроводу в громадах тощо.

   Також було обговорено безліч важливих й актуальних питань у сфері інклюзивної освіти, зокрема: безбар'єрне освітнє середовище; мультисекторальна допомога сім’ям; цифровізації діяльності ІРЦ Київщини, техніки психологічної підтримки учасників освітнього процесу; відчуття когерентності як спосіб збереження психологічного здоров'я; каскадне навчання психологів; діяльність обласних професійних об’єднань для працівників ІРЦ; робота ІРЦ з внутрішньо переміщеними особами; співпраця центру підтримки інклюзивної освіти та ІРЦ, 

   Учасники заходу обмінялися думками та цікавими ідеями, отримали інформацію, яка допоможе фахівцям ІРЦ у впровадженні інноваційних змін, а найголовніше – сприятиме створенню кращого майбутнього для дітей з особливими освітніми потребами.

06.04.2023

04 квітня 2023 року для керівників закладів освіти Обухівської МТГ практичний психолог Обухівського ІРЦ провела навчальний семінар на тему "Перша психологічна допомога". 

Під час семінару Світлана Парфенюк поділилася техніками кризової допомоги, прийомами саморегуляції та самозцілення, що має важливе практичне значення в умовах сьогодення.

04.04.2023

Виставка робіт вихованців інклюзивно-ресурсного центру на тему "ВЕСНЯНІ КВІТИ"

03.04.2023

Під час повітряних тривог працівники ІРЦ проводять корекційно-розвиткові заняття в укритті, яке знаходиться в цокольному приміщенні будівлі.

02.04.2023

Аутизм (розлади аутистичного спектру (РАС) – це стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування. Його неможливо вилікувати, проте з часом можна скоригувати і адаптувати людину до соціального життя.

За оцінками ВООЗ, 1 дитина із 160 має будь-який із розладів аутистичного спектру. Американська асоціація Autism Speaks відзначає 1 випадок аутизму на 88 дітей. Загалом у світі таких осіб нараховується 2 мільйони 400 тисяч.

В Україні з 2008 по 2013 рік за даними МОЗ України захворюваність на розлади зі спектру аутизму зросла в 3,8 разів з 2,4 до 9,1 на 100 000 дитячого населення.

Розлади аутистичного спектру починаються у дитинстві, проте зберігаються у підлітковому і дорослому віці. У більшості випадків ці стани проявляються у перші 5 років життя.

Діагностувати ризик розвитку аутизму можна вже в 1,5 річному віці дитини за допомогою спеціального скринінгового тесту.

Люди з аутизмом можуть бути надзвичайно обдарованими, проте їм потрібно набагато більше часу, щоб навчитися чомусь дуже простому.

Аутизм у чотири рази частіше вражає хлопчиків, ніж дівчаток.

Якщо говорити про причини аутизму, є багато факторів, які підвищують вірогідність появи у дитини РАС, в тому числі фактори навколишнього середовища і генетики.

Немає науково обґрунтованих даних щодо зв’язку між вакциною проти кору, коклюшу та краснухи і розвитком аутистичних розладів у дітей, оскільки ураження мозку відбувається ще на етапі внутрішньоутробного розвитку плода.

До 6 років мозок дитини активно засвоює інформацію. І якщо намагатися розвивати «дитину дощу» до цього віку зусиллями психологів, арт-терапевтів, логопедів, то з часом таку дитину можна адаптувати до соціального життя.

 На що батькам потрібно звернути увагу

Порушення мови. Частина дітей не розмовляють зовсім, інші відстають від своїх однолітків у мовному розвитку. У віці до 12 місяців не агукають, не виявляють активно радості при наближенні мами або когось із близьких; видають одні й ті ж звуки, в 2 роки у них вкрай бідний словниковий запас (близько 15 слів), до 3 років вони майже не здатні комбінувати слова. Такі діти часто повторюють почуті десь слова і фрази, придумують власні слова (неологізми) і не користуються мовою для спілкування.

Відсутність емоційного контакту з людьми. В першу чергу – з батьками. Малюки не дивляться людям в очі, не тягнуться до батьків на руки, не посміхаються, часто чинять опір спробам взяти їх на руки, приголубити. Вони не відрізняють батьків від інших людей, не помічають, що до них хтось звертається.

Усамітнення. Дитина з аутизмом відчуває сильний дискомфорт серед інших людей, а з часом – тривогу. Вони не завжди грають з однолітками, не розуміють емоцій інших людей і тому віддають перевагу усамітненню, яке захищає їх від сильних переживань з приводу складнощів спілкування.

Напади агресії. Будь-яка невдача може викликати у дитини спалах гніву, спровокувати істерику, фізичну атаку. Агресія у дітей-аутистів може бути спрямована на інших і на самих себе, останнє зафіксовано у 30% хворих.

Слабкий інтерес до іграшок. Наприклад, дитина не катає машинку, а годинами крутить її колесо. Інший варіант – прихильність тільки до однієї іграшки або її частини, до одних і тих же дрібних предметів.

Стереотипність поведінки, страх змін. Діти-аутисти схильні здійснювати одні й ті ж дії протягом довгого часу: повторювати одне і те ж слово, бігати по колу, розгойдуватися з боку в бік, дивитися на обертові об’єкти, вертіти щось тощо.

 Які вони, дорослі «люди дощу»?

Розлади аутистичного спектру можуть істотно обмежити здатність людини здійснювати повсякденну діяльність і брати участь в житті суспільства. Ці розлади часто негативно впливають на освітні і соціальні досягнення людини. Деякі «люди дощу» здатні жити самостійно і продуктивно, інші страждають важкими порушеннями і потребують довічного догляду та підтримки.

 Дорослі «люди дощу»:

– Часто говорять про себе в третій особі, не використовують звернень і особових займенників.

– При розмові не дивляться в обличчя співрозмовнику, або зовсім відвертаються від нього.

– Мають неемоційну мову, яка нагадує автовідповідач, складається з коротких речень або повторень однотипних фраз чи слів.

– Можуть перервати розмову і піти, оскільки втратили інтерес до розмови.

– Можуть без причини і недоречно сміятися.

– Часто не мають навичок самообслуговування (аутист може не вмиватися, не їсти, не переодягатися). Якщо ж вони це роблять, то доводять все до крайньої педантичності, створюють певні ритуали в своїх діях.

– Повторюють рухи (махи руками, хитання головою, піднімання плечей тощо).

– Можуть страждати від незрозумілих нападів паніки, гніву, злості.

– Інколи виконують агресивні дії, спрямовані проти самого себе.

– Мають високу сенсорну чутливість: напади паніки через різкі і гучні звуки, яскраве світло тощо.

Аутизм неможливо вилікувати, проте з часом можна адаптувати таку людину до соціального життя.

https://oblses.zp.ua/2023/04/02/2-%D0%BA%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BD%D1%8F-%D0%B2%D1%81%D0%B5%D1%81%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BD%D1%96%D0%B9-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8C-D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%81%D1%8E%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%BD/

29.03.2023

28 березня у Київській області відбулася зустріч за круглим столом із теми: «Забезпечення якості інклюзивної освіти у закладах загальної середньої освіти Київської області в умовах війни», на якому була присутня Варвара Левченко, директор Обухівського міського ІРЦ.

У ході зустрічі обговорювалися питання щодо поточного стану та перспектив розвитку якісної інклюзивної освіти на рівні територіальних громад в умовах воєнного стану; ресурсного забезпечення та практичних аспектів організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти (зокрема, питання кадрового та матеріально-технічного забезпечення).

26.03.2023

Одного разу дев'ятирічна дівчинка Кессіді Меган (Cassidy Megan), яка страждає від епілепсії, вирішила показати іншим людям, що вона нічим не відрізняється від них. За свої дев'ять років дитина вже встигла відчути на собі певне нехтування з боку дорослих і однолітків, які сприймали її захворювання не зовсім адекватно, вважаючи його чимось на зразок легкої форми божевілля. Щоб розвіяти міфи про хвороби, Кессіді в 2008 році придумала «Фіолетовий день» (Purple Day). У цей день, 26 березня, всі охочі можуть висловити підтримку людям, які живуть з діагнозом «епілепсія».

Ініціативу дівчинки підтримала спочатку Асоціація епілепсії Нової Шотландії, а потім й інші організації світу. Вже в 2009 році до Фіолетового дня приєдналися 100 тисяч студентів, близько 100 громадських об'єднань і понад 100 відомих політиків, а телевізійна вежа в Торонто на один вечір забарвилася у фіолетовий колір.
ВООЗ і її партнери визнають, що епілепсія є значною проблемою громадської охорони здоров'я. ВООЗ, Міжнародна ліга боротьби проти епілепсії (ILAE) і Міжнародне бюро по епілепсії (IBE) проводять глобальну кампанію «Out of the Shadows» («З мороку на світло»), з метою поліпшення інформованості та підвищення обізнаності щодо епілепсії, а також активізації зусиль державного та приватного секторів щодо поліпшення медико-санітарної допомоги та зменшення наслідків цього розладу. У багатьох країнах здійснюються проекти, спрямовані на розширення доступу до лікування та зменшення захворюваності на епілепсію, навчання і підготовку фахівців охорони здоров'я, боротьбу зі стигматизацією, виявлення потенціалу в галузі профілактики та розробки моделей включення заходів боротьби проти епілепсії в рамки місцевих систем охорони здоров'я.
За оцінками, частка людей, що страждають епілепсією в активній формі (тобто з триваючими нападами або потребою в лікуванні) на даний момент складає від 4 до 10 на 1000 осіб. Однак ряд досліджень, проведених в країнах, що розвиваються, дозволяє припустити, що ця частка варіюється від 6 до 10 на 1000 осіб. У всьому світі епілепсією страждають близько 50 мільйонів чоловік.

Діти з епілепсією

Епілепсія – це наслідок порушення центральної нервової системи, причини якого остаточно не з’ясовані. Інколи епілепсія передається спадково, а також може бути спричинена травмою голови. Практично в кожній школі можуть бути діти, в яких стаються епілептичні напади. Це трапляється в однієї дитини із сотні. Вони виникають внаслідок порушення мозкової діяльності. Тіло дитини починає зводити судомами, в цей час вона не контролює себе. Напади можуть статися у будь-який час доби. Під час нападу епілепсії – раптового й відносно короткочасного – може спостерігатися втрата свідомості, падіння та судоми, які проявляються в напруженні всієї мускулатури, часто із закиданням голови і прикусом язика, потім, протягом 1-2 хвилин, спостерігається здригання мускулатури. Дитину необхідно покласти на горизонтальну поверхню, розстібнути комір сорочки, розстібнути поясок і стежити, щоб вона не прикусила язика. Для цього необхідно між верхніми і нижніми зубами помістити щось тверде, наприклад, ложку, ручку тощо.

Іноді діти не можуть пригадати, що з ними сталося, не розуміють, де вони, що відбувається. Родичі або лікар зобов’язані поінформувати шкільний медперсонал і вчителів про наявність нападів у дитини та пов’язані з цим обмеження. Якщо немає особливих вказівок, дитині з епілепсією має бути дозволено брати участь у всіх спортивних і масових заходах, що проводяться у школі.

Не обов’язково, що напади є наслідком епілепсії, але якщо час від часу вони стаються, можна говорити про епілепсію.

Більшість дітей з епілепсією мають приймати ліки. Вчителі можуть їм допомогти, нагадуючи про те, що час випити пігулки. Важливо також пояснити школярам, що таке епілепсія, що вона не заразна і як поводитися, коли у людини трапляється напад.

Щодо навчання дітей з епілепсією

Більша частина дітей з епілепсією відвідують звичайні школу або дитячий садок, успішно навчаються та інтегруються в суспільстві.

Батьки самі приймають рішення щодо форми навчання дитини.

Деякі діти з епілепсією мають супутні розлади (розлади аутичного спектру, затримку психічного розвитку, затримку мовленнєвих функцій, розлади шкільних навичок, порушення поведінки, депресивні та тривожні розлади тощо).

Такі учні часто мають ознаки шкільної неуспішності та можуть потребувати педагогічної підтримки із врахуванням психофізіологічних особливостей.

Варто пам’ятати, що не самі епілептичні напади зумовлюють обмеження життєдіяльності дитини, а супутні розлади.

У школі дитина може займатися фізкультурою в тій групі, яку рекомендує лікар.

В окремих випадках необхідно вилучити такі види навантажень, як тривала робота з комп’ютером та гаджетами (якщо у дитини фотосенситивна епілепсія).

Надзвичайно важливим є толерантне та підтримуюче відношення до дитини в учнівському колективі (створення доброзичливої атмосфери в класі та позитивних соціальних взаємин між всіма учнями).

21.03.2023

21 березня – Всесвітній день людей із синдромом Дауна!

Генеральна Асамблея ООН у 2011 році прийняла рішення щороку 21 березня відзначати Всесвітній день людей із синдромом Дауна. Двадцять перший день третього місяця року був обраний свідомо, це пов’язано з тим, що захворювання являє собою трисомію за 21‑ою хромосомою. Такий генетичний збій може статися незалежно від здоров’я, освіти, раси, місця проживання та соціального добробуту батьків. Приблизно кожне 700-те немовля у світі народжується із синдромом Дауна.

Важливо інформувати суспільство про особливості розвитку, виховання та навчання таких дітей!❤️

Долучайтесь до акції яка проходить у міжнародній спільноті, візьміть участь у флешмобі #шкарпетуйся! 

13.03.2023

10 березня 2023 року на базі Обухівського міського ІРЦ відбулося каскадне навчання на тему "Перша психологічна допомога. Аспекти роботи з дітьми в надзвичайних умовах".

Практичний психолог ІРЦ Світлана Парфенюк, яка у серпні 2022 року, пройшла навчання з основ самодопомоги та допомоги іншим, організоване Міжнародним благодійним фондом Parimach Foundation, Ізраїльською коаліцією травми, за сприяння Київської обласної державної адміністрації, під час навчання поділилася техніками кризової допомоги, прийомами саморегуляції та самозцілення. В навчанні брали участь практичні психологи закладів освіти Обухівської МТГ. Учасники заходу обмінялися власним досвідом та знаннями допомоги дітям, їхнім батькам, внутрішньо переміщеним особам, розповідали як знизити рівень стресу, відновити життєві сили, впоратися з емоційним навантаженням та піклуватися про здоров'я, безпеку під час війни.   

10.03.2023

9-10 березня 2023 року в змішаному форматі відбулася міжнародна науково-практична конференція «DIVERSITY AND INCLUSION IN EDUCATION / РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТА ІНКЛЮЗІЯ В ОСВІТІ» з метою наукової комунікації провідних науковців, молодих дослідників, здобувачів освіти та практиків-освітян з питань забезпечення безбарєрності, інклюзивності, якості освіти та сталого розвитку інклюзивного суспільства з урахуванням напрацювань міжнародної спільноти. 

Тетяна Жайворонок фахівець (консультант) ІРЦ та Варвара Левченко директор ІРЦ в on-line форматі ознайомили учасників та глядачів конференції з організаційно-методичними засадами функціонування та матеріально-технічним забезпеченням інклюзивно-ресурсного центру на базі КЗ ОМР «Обухівський міський ІРЦ».

28.02.2023

УВАГА!

10 березня 2023 року відбудеться навчальний семінар "Перша психологічна допомога. Аспекти роботи з дітьми в надзвичайних умовах".

Фахівець (консультатнт) Комунального закладу Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр»  Світлана Парфенюк, яка пройшла навчання з основ самодопомоги та допомоги іншим, організованим Міжнародним благодійним фондом Parimach Foundation, Ізраїльською коаліцією травми, за сприяння Київської обласної державної адміністрації,  поділиться техніками кризової допомоги дорослим та дітям, прийомами саморегуляції та самозцілення.

Запрошуємо практичних психологів  закладів освіти Обухівської МТГ (по одному від закладу). Захід відбудеться о 10:00.  Місце проведення уточнюйте в ІРЦ.

20.02.2023

ОГОЛОШЕННЯ

З метою максимального забезпечення продовження навчання осіб з особливими освітніми потребами, які вимушено переїхали на тимчасове проживання до Обухівської міської територіальної громади, рекомендуємо батькам після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, продовжити навчання у закладах освіти громади та за їх заявою організовувати дистанційну форми навчання.

У разі потреби можна отримати додаткові психолого-педагогічні послуги для осіб з особливими освітніми потребами в очно-дистанційній формі (за згодою батьків осіб з ООП) та психологічну підтримку тимчасово переміщеним особам (включаючи їх родини), дітям, які зазнали психологічної травми під час військових дій.

Такі послуги можна отримати в Комунальному закладі Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр».

тел. 066-256-3075, 098-034-43-84

20.01.2023


19 січня фахівці КЗ ОМР "Обухівський міський ІРЦ" на чолі з директором Варварою Левченко, спільно з головним спеціалістом Управління освіти ВК Обухівської міської ради Світланою Андрійчук провели методичні наради для заступників директорів ЗЗСО, асистентів вчителів та для директорів ДНЗ, асистентів вихователів Обухівської територіальної громади. Під час нарад висвітлювалися наступні питання:

Окремо було проведено методичну нараду для вчителів-логопедів, на якій педагогам повідомили особливості організації проведення комплексної педагогічної оцінки розвитку дитини для зарахування дітей до логопедичних груп в наступному навчальному році.

04.01.2023

4 січня - всесвітній день абетки Брайля.

Шрифт Брайля це унікальна абетка, яку назвали на честь її винахідника – Луї Брайля. Вона являє собою тактильне поєднання графічних символів за допомогою 6 крапок. Це дає змогу передавати букви, цифри, музичні, математичні та наукові знаки. Для мільйонів незрячих людей шрифт Брайля є засобом спілкування.

Мало хто знає, що шрифт Брайля був винайдений майже двісті років тому дуже доброю, освіченою і, водночас, тотально незрячою людиною – Луї Брайлем.

У 3 роки з Луї стався нещасний випадок. Хлопчик пошкодив собі око. А трохи згодом хвороба уразила й друге око, внаслідок чого дитина повністю втратила зір. Але батьки Брайля доклали максимум зусиль, щоб їхній син отримав початкову освіту, а згодом влаштували Луї у Королівський інститут для незрячих дітей, де вони мали змогу, окрім навчання, опанувати ще й гру на органі та піаніно. Саме тут дванадцятирічний Луї розпочав свою роботу над створенням власного рельєфно-крапкового шрифту.

На той час навчання незрячих дітей відбувалося за методом Гаюї: на цупкий папір наклеювалися великі, товсті літери. Із-за об’єму книжка для навчання виходила товстою і незручною.

Ідея створити рельєфно-крапкову абетку виникла у Луї Брайля після візиту до інституту відставного капітана-артилериста Шарля Барб’є. Там учням розповіли про так зване «нічне письмо». Це особливий вид зв’язку, який пізніше отримав назву сонографія. В основі цього виду зв’язку був покладений дотиковий метод, де у формі прямокутника були розташовані округлі шість крапок.

Близько двох років тривала робота Луї над створенням рельєфно-крапкової абетки, а в 1829 році Брайль опублікував власний унікальний метод письма, який до сьогодні носить ім’я свого творця. 

У грудні 2019 року Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення щороку 4 січня відзначати Всесвітній день шрифту Брайля з метою підвищення обізнаності про значення абетки для незрячих та слабозорих осіб.

03.01.2023

02 січня наш ІРЦ святкував свій перший маленький ювілей.

5 років туму в м. Обухів розпочав свою роботу міський інклюзивно-ресурсний центр в двох кабінетах у приміщенні управління освіти. В грудні 2018 року відбулося урочисте відкриття Центру в приміщенні Академічного ліцею №3, де були виділені 4 кабінети для функціонування ІРЦ. В грудні 2019 року Комунальний заклад Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр» переїхав у нове сучасне приміщення, збудоване відповідно до вимог законодавства про освіту дітей з особливими освітніми потребами. Центр розташований на першому поверсі, має ліфт та пандус. Має 9 кабінетів, які оснащені меблями з ігровими осередками, м'якими модулями.

За цей період закладом було проведено понад 1400 комплексних психолого-педагогічних оцінок, надано біля 2500 консультацій батькам та педагогічним працівникам, проведено 8191  корекційно-розвиткових занять. А саме головне, діти з особливими освітніми потребами Обухівської ТГ наразі навчаються в закладах дошкільної та загальної середньої освіти.

Наші вихованці, це невід’ємна частина нашого центру, тому святкування відбувалося разом з дітками, які відвідують ІРЦ. День народження — це, перш за все, подарунки! З нагоди свята всі вихованці ІРЦ отримали солодкі смаколики та подарували на згадку про себе «частинку» свого серця!

02.01.2023

Виставка робіт вихованців інклюзивно-ресурсного центру на тему "ЗИМА"

01.01.2023

27.12.2022

Сьогодні до вихованців ІРЦ завітав Святий Миколай!🥰🥳🎅

Радість, блискіт оченят наших діточок, пісні, хороводи заполонили святкову залу.

Святий Миколай, як завжди, був щедрий і на привітання і на добрі побажання, і на подарунки для дітлахів, батьків та гостів. 

Щиро дякуємо вихованцям Обухівського міського Центру творчості дітей, юнацтва та молоді "Романтик" за чудове свято!🥰

Наші дорогі діти, батьки, колеги, знайомі, друзі! Ми щиро вітаємо Вас з прийдешнім Новим роком!Хай у вас все буде гаразд, хай збуваються усі Ваші мрії та побажання! Миру нам усім! Перемоги!

Дякуємо Вам, що ви з нами. Обіймаємо. Любимо!😘

03.12.2022

3 грудня - Міжнародний день людей з інвалідністю.

Відзначення цієї дати мобілізує підтримку громадськості для розв'язання найважливіших питань, що стосуються соціальної інтеграції людей з інвалідністю, сприяє підвищенню обізнаності про проблеми інвалідності й привертає увагу до переваг інклюзивного суспільства, доступного для всіх.

Міжнародний день людей з інвалідністю був проголошений у 1992 році Генеральною Асамблеєю ООН (резолюція 47/3). Законом України від 16 грудня 2009 року № 1767-VI нашою державою  було ратифіковано Конвенцію про права осіб з інвалідністю і Факультативного протоколу до неї.

Міжнародний день людей з інвалідністю – день підсумовування зробленого для цієї категорії громадян, аналізу фактичного становища людей з особливими потребами в суспільстві і визначення планів щодо поліпшення їх життєвого рівня. Цей день акцентує увагу суспільства на перевагах, які воно отримує від участі людей з інвалідністю у політичному, соціальному, економічному і культурному житті. Інвалідність не є перепоною до повноцінного життя, це не вирок й не покарання. Люди з інвалідністю  є повноправними членами суспільства, які потребують трішечки більше уваги та піклування, створення відповідних умов.

30.11.2022

Що робити, коли вчиняється насильство

18.11.2022

ОГОЛОШЕННЯ

УВАГА!

Комунальний заклад Обухівської міської ради "Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр" відновлює роботу в очному режимі! З ціллю безпеки в будівлі, де розташований ІРЦ обаштоване укриття на випадок повітряної тривоги!

Інклюзивно-ресурсний центр надає наступні послуги :

дітям раннього та дошкільного віку, які не відвідують заклади дошкільної освіти;

дітям, які здобувають освіту у формі педагогічного патронажу;

тел. 066-256-3075, 098-034-43-84

17.11.2022

ОГОЛОШЕННЯ

З метою максимального забезпечення продовження навчання осіб з особливими освітніми потребами, які вимушено переїхали на тимчасове проживання до Обухівської міської територіальної громади, рекомендуємо батькам після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, продовжити навчання у закладах освіти громади та за їх заявою організовувати дистанційну форми навчання.

       У разі потреби можна отримати додаткові психолого-педагогічні послуги для осіб з особливими освітніми потребами в очно-дистанційній формі (за згодою батьків осіб з ООП) та психологічну підтримку тимчасово переміщеним особам (включаючи їх родини), дітям, які зазнали психологічної травми під час військових дій.

Такі послуги можна отримати в нашому ценнтрі.

тел. 066-256-3075, 098-034-43-84

14.11.2022

Вітаємо колег з Міжнародним днем логопеда!

 Бажаємо дзвінких і точних звуків, правильних слів і старанних дітей та батьків. Нехай життя буде яскравим і насиченим!!! 

17.10.2022

ОГОЛОШЕННЯ

З метою максимального забезпечення продовження навчання осіб з особливими освітніми потребами, які вимушено переїхали на тимчасове проживання до Обухівської міської територіальної громади, рекомендуємо батькам після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, продовжити навчання у закладах освіти громади та за їх заявою організовувати дистанційну форми навчання.

У разі потреби можна отримати додаткові психолого-педагогічні послуги для осіб з особливими освітніми потребами в дистанційній формі (за згодою батьків осіб з ООП) та психологічну підтримку тимчасово переміщеним особам (включаючи їх родини), дітям, які зазнали психологічної травми під час військових дій.

Такі послуги можна отримати в нашому центрі

тел. 066-256-3075, 098-034-43-84          

11.10.2022

   На 229-й день повномасштабної війни вся Україна здригнулася від російських терористичних актів. Стежте за офіційною інформацією, не нехтуйте сигналами тривоги,  перебувайте в безпечних місцях. 


   Зазначимо, що для підтримки емоційного стану продовжують працювати педагоги та психологи телеграм-каналів «Підтримай дитину (https://t.me/pidtrumaidutuny)» та «Подбай про себе (https://t.me/PodbayProSebe)». 


   У межах «Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки» психологи наголошують на важливості збереження психологічно здоров’я.

   Ви можете звернутися за психологічною підтримкою в наш ІРЦ в телефонному режимі, viber, telegram -097-356-20-50 - Світлана, практичний психолог ІРЦ, а також отримати консультацію з питань діяльності ІРЦ - 066-256-30-75 Варвара Миколаївна, директор ІРЦ.

Поради батькам дітей з ООП щодо поведінки під час війни.


⚡️Намагайтеся бути максимально  спокійним у присутності дитини.

⚡️Проговорюйте кожен крок та ваші плани та дії. Якщо ви прямуєте в бомбосховище, або евакуюєтеся з міста, поясніть дитині, що вдома небезпечно і що вам необхідно взяти найнеобхідніше.

⚡️Особливо важливо пояснити дітям, як зараз важливо, щоб вони робили все, що просять батьки, без суперечок.

⚡️Намагайтесь відволікати дитину доступними  іграми, жартами, розмальовками тощо. Якщо ви знаходитесь у бомбосховищі,  без доступу до олівців/ручок/ігор/розмальовок і т.п., можна рахувати людей навколо, шукати кольори (наприклад на одязі людей), обводити  пальчиком свою руку, вчити вірш, розповідати казку, співати.

⚡️Практикуйте разом з дітьми дихання, яке застосовують у стресових ситуаціях і за панічних атак: вдих-затримка дихання-видих-затримка дихання.

 ⚡️Обіймайте дитину,  тримайте за руку. Це заспокоює навіть дорослих.

Залишаємось на зв'язку, перемога буде за нами.

16.09.2022

Після закінчення двотижневого терміну з початку освітнього процесу в 2022/2023 навчальному році, в закладах дошкільної та загальної середньої освіти Обухівської МТГ відбулися засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами з метою обговорення та затвердження Індивідуальної програми розвитку дитини з ООП.  Працівники ІРЦ є безпосередніми учасниками даних засідань.

13.09.2022

Директор ІРЦ та фахівець (консультант) ІРЦ (практичний психолог) відвідали урочистий захід з нагоди вручення сертифікатів за пройдений навчальний курс з основ самодопомоги та допомоги іншим, який було організовано Міжнародним благодійним фондом Parimatch Foundation, Ізраїльською коаліцією травми та Київською обласною державною адміністрацією для психологів ІРЦ Київської обл.

07.09.2022

В перші дні навчального року відбулася зустріч головного спеціаліста управління освіти Обухівської МТГ та працівників ІРЦ з асистентами вчителів і асистентами вихователів громади. На зустрічі були обговорені наступні важливі питання:

23.08.2022

АЛГОРИТМ

дій за сигналами оповіщення

«Увага всім», «Повітряна тривога»

І. Алгоритм дій для власників (адміністрацій) магазинів, ринків, торгово-розважальних центрів та інших торговельних комплексах, закладів громадського харчування та їх відвідувачів.


1.1.        Підготовчі заходи:

1.1.1 Рекомендації власникам:

-              розробити маршрути евакуації до найближчого укриття (власного a6o за договором з іншим суб’єктом господарювання)для персоналу та відвідувачів;

-             позначити їх відповідними покажчиками;

-                   призначити осіб, відповідальних за оповіщення, відкриття дверей запасних евакуаційних виходів, забезпечення порядку під час евакуації, збереження майна, тощо;

-                розробити інструкцію для працівників щодо дій за сигналом «Увага всім! Повітряна тривога» та провести з ними тренування;

-              розмістити на видному місці інформацію для відвідувачів щодо порядку дій за сигналом «Увага всім! Повітряна тривога» зі схемою руху до найближчого укриття;

-              забезпечити наявність та готовність системи оповіщення на випадок дій за сигналом «Увага всім! Повітряна тривога»;

-              періодично доводити інформацію до відвідувачів щодо дій у разі загрози за сигналом «Увага всім! Повітряна тривога» (гучномовним зв’язком, тощо);

-               систематично перевіряти справність системи оповіщення, стан шляхів евакуації;

-                за необхідності вжити обмежувальні заходи щодо кількості відвідувачів.

1.1.2 Рекомендації відвідувачам:

- ознайомитися з інформацією щодо дій у разі загрози за сигналом «Увага всім! Повітряна тривога» під час перебування у закладі;

- дотримуватися правил поведінки у місцях масового перебування людей;

- не залишати неповнолітніх дітей без нагляду;

- уважно стежити за сигналами системи оповіщення та оголошеннями адміністрації закладу;

- неухильно виконувати вказівки адміністрації закладу.


1.2.     Порядок дій при отриманні сигналу «Увага всім! Повітряна тривога»:

1.2.1.  Рекомендації власникам:

-                негайно сповістити про це персонал та відвідувачів (у тому числі у формах, доступних для осіб з вадами зору та слуху), повідомити місце розташування найближчого укриття (власного aбo за договором з іншим суб’єктом господарювання);

-              організувати швидку евакуацію відвідувачів та персоналу;

-              перевірити відсутність людей у приміщеннях після евакуації.

1.2.2. Рекомендації відвідувачам:

- у разі оголошення евакуації негайно залишити приміщення зберігаючи спокій;

- під час евакуації не користуватися ліфтами, спускатися сходами, прямувати визначеними маршрутами евакуації до визначених укриттів;

- швидко, без паніки зайняти місце у найближчій захисній споруді (сховищі, підвальному приміщенні, паркінгу, тощо);

- якщо захисної споруди поблизу немає, сховатися за бетонними плитами, бордюром, лягти у заглибленнях землі;

- зберігати спокій, не піддаватися паніці, зберігати здатність швидко і правильно оцінювати ситуацію;

- за необхідності надати допомогу тим, хто її потребує.

 

IІ. Алгоритм дій вчителя та відповідальної особи під час проведення навчальних занять.

2.1. Підготовчі заходи.

- заклад освіти заздалегідь повинен:

розмістити покажчики напрямку руху для швидкого та безпечного проведення евакуаційних заходів учасників освітнього процесу;

визначити відповідальних осіб, які після евакуації перевірять заклад на наявність присутніх учнів за межами захисної споруди;

забезпечити супроводження учасників освітнього процесу відповідальними особами з числа працівників освітнього закладу під час евакуації та укриття в захисній споруді;

у разі закріплення за однією захисною спорудою більше одного закладу, здійснити розподіл учасників освітнього процесу за наявними спорудами фонду захисних споруд з урахуванням їх місткості та розташування на місцевості;

- учасники освітнього процесу мають заздалегідь:

бути ознайомлені з місцем розташування споруд фонду захисних споруд, а також правилами поведінки під час евакуації та укриття в захисних спорудах;

вміти виконувати заходи з Плану реагування на надзвичайні ситуації або Інструкції навчального закладу, які передбачені на випадок отримання сигналу.

 

 

2.2. Порядок дій при отриманні сигналу «Увага всім! Повітряна тривога».

- відповідальна особа у разі надходження сигналу вмикає наявну систему оповіщення навчального закладу;

- вчитель має миттєво сповістити учнів (словесно) про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації та припинити навчальне заняття;

- відповідальна особа разом із вчителями має скоординувати хід евакуації учнів від класу до захисної споруди (укриття) ;

- класи, в яких викладають вчителі, мають бути організовані для негайного пересування двома колонами в приміщенні класу та швидкого залишення кабінету. За можливості учні самоорганізовуються для залишення кабінету та руху до захисної споруди. При обмеженому просторі для пересування учні залишають приміщення групами;

- відповідальні особи за евакуацію повинні знаходитись у заздалегідь визначених місцях та допомогти в організації та регулюванні швидкого руху до захисної споруди. До вчителів, які супроводжують молодші класи, приставити помічників;

- медичний працівник повинен знаходитись у відведеному для нього місці для швидкого надання медичної допомоги;

- відповідальні особи за евакуацію повинні знаходитися біля виходу із захисної споруди для здійснення контролю за порядком укриття учасників освітнього процесу та швидкого реагування у разі, якщо виявиться, що хтось відсутній;

- учні або цілі класи, які знаходяться на подвір'ї закладу, під час сигналу тривоги повинні рухатися під наглядом вчителя або самостійно до захисної споруди;

- у середині захисної споруди відповідальні особи повинні забезпечити, щоб учні швидко та обережно зайняли свої місця. Після того як усі учні займуть свої місця відповідальний за клас повинен перевірити наявність усіх учнів;

- під час перебування в захисній споруді вчителі та відповідальні особи повинні провести заходи, щоб заспокоїти дітей та всіх, хто знаходиться в ній.

 

IІІ. Алгоритм дій водіїв громадського транспорту

3.1. Підготовчі заходи.

- розробити маршрути евакуації з автотранспорту позначити відповідними покажчиками;

- провести відповідну роботу з автоперевізниками  щодо розміщення інформації у транспортних засобах про дії водія та пасажирів у разі оголошення сигналів оповіщення «Увага всім! Повітряна тривога» ;

- розмістити схеми розташування укриттів вздовж маршруту руху транспортного засобу та на зупинках.

3.2. Порядок дій при отриманні сигналу «Увага всім! Повітряна тривога».

- негайно довести сигнал до пасажирів;

- зупиняти рух транспортних засобів, вибравши безпечне місце до найближчої зупинки або розширення проїжджої частини («кишені»), відповідно до Правил дорожнього руху та забезпечити для пасажирів можливість покинути салон рухомого складу шляхом відкривання дверей для подальшого переміщення пасажирів та водія до найближчого укриття (за винятком міжміських перевезень);

- водій автотранспортного засобу, що здійснює пасажирські перевезення (автобус, тролейбус, маршрутне таксі) в межах одного населеного пункту прямує до найближчої зупинки громадського транспорту де інформує пасажирів, про адресу найближчого укриття та припиняє рух маршрутом до отримання сигналу “Відбій повітряної тривоги”;

- водій автотранспортного засобу, який здійснює перевезення громадян на внутрішньо обласних маршрутах, продовжує рух до найближчої зупинки у місті, селищі або селі та забезпечує для пасажирів можливість покинути салон рухомого складу шляхом відкривання дверей для подальшого переміщення пасажирів та водія до найближчого укриття;

- після відбою тривоги водій очікує пасажирів протягом 10 хвилин. Пасажири, які за цей час не встигли повернутися до транспортного засобу, користуються наступним рейсом. Оплата за проїзд повторно в обох випадках не здійснюється;

- у разі знаходження транспортного засобу на кінцевій зупинці, залишатися там до закінчення тривоги. Проте, під кінець зміни або якщо цей час близький до комендантської години, виконати останній рейс. Якщо громадський транспорт перебуває не на кінцевій зупинці,  продовжити рух до неї;

- вивести пасажирів з транспортного засобу, у разі наявності маломобільних груп населення організувати за допомогою пасажирів (кондуктора) їх евакуацію.

- відключити електроживлення транспорту від контактної мережі;

- швидко, без паніки зайняти місце у найближчій захисній споруді (сховищі, підвальному приміщенні, паркінгу тощо);

- якщо захисної споруди поблизу немає, сховатися за бетонними плитами, бордюром, лягти у заглибленнях землі.

 

IV. Алгоритм дій персоналу закладів з постійним перебуванням літніх людей (будинки пристарілих) та осіб з вадами зору та слуху

4.1. Підготовчі заходи:

- адміністрація закладу повинна заздалегідь розробити маршрути евакуації до найближчого укриття (власного або за договором з іншим суб’єктом господарювання) для персоналу та відвідувачів;

- позначити укриття відповідними покажчиками;

- призначити осіб, відповідальних за оповіщення, відкриття дверей запасних евакуаційних виходів, забезпечення порядку під час евакуації, збереження майна тощо;

- розробити інструкцію для працівників щодо дій за сигналом «Увага всім! Повітряна тривога» та провести з ними тренування;

- за кожною особою з вадами зору або слуху, а також за особами, які не можуть самостійно пересуватись закріпити працівника відповідального за евакуацію даної особи;

- розмістити на видному місці інформацію для відвідувачів щодо порядку дій за сигналом «Увага всім! Повітряна тривога» зі схемою руху до найближчого укриття;

- систематично перевіряти справність системи оповіщення, стан шляхів евакуації.

4.2. Порядок дій при отриманні сигналу «Увага всім! Повітряна тривога»:

- негайно сповістити персонал закладу (у тому числі у формах, доступних для осіб з вадами зору та слуху), повідомити місце розташування найближчого укриття;

- переконатися, що повідомлення почули або побачили люди, які мешкають в закладі, особливо якщо це літні люди або люди із вадами зору та слуху, надати їм необхідну допомогу та організувати супровід в укриття;

- організувати евакуацію персоналу та відвідувачів з приміщень;

- перевірити відсутність людей у приміщеннях закладу після евакуації.

 

V. Порядок дій населення при отриманні сигналу «Увага всім! Повітряна тривога».

5.1. Перебуваючи вдома:

- ввімкнути телевізор чи радіоприймач aбo уточнити інформацію за допомогою доступних Інтернет-ресурсів i ознайомитися з інформацією про характер тривоги;

- за можливості попередити сусідів i одиноких людей, що мешкають поруч;

- швидко одягнутися та одягнути дітей, перевірити наявність пришитих з внутрішньої сторони одягу у дітей дошкільного віку нашивок, на яких зазначено: прізвище, ім’я, по батькові, адреса, вік, номери телефонів батьків;

- закрити вікна, вимкнути усі електричні та нагрівальні прилади, перекрити газ, загасити печі, вимкнути світло (автоматичну коробку, рубильник тощо);

- взяти «тривожну валізу» (індивідуальні засоби захисту, запас продуктів i води, особисті документи, кишеньковий ліхтар) та найкоротшим шляхом прямувати до найближчої захисної споруди чи укриття;

- у разі відсутності в радіусі 500 м від вашого будинку захисної споруди використовуйте для укриття підвальне приміщення під будинком;

- якщо ви не почули сигнал та у вас немає можливості швидко перейти у сховище, перейдіть до більш безпечного місця в квартирі: подалі від вікон, у коридор – за несучі стіни, або у ванну кімнату (але закрийте рушником дзеркало).

5.2. Перебуваючи на роботі:

- виконати заходи, передбачені на цей випадок Планом дій або Інструкцією, яка розроблена керівництвом та діяти за вказівками керівництва;

- швидко, без паніки зайняти місце у захисній споруді (сховищі, підвальному приміщенні).

01.06.2022

Щиро вітаємо всіх з цим чудовим Днем!

Оголошення на правах реклами

НРЗВО "Кам'янець-Подільський державний інститут" оголошує набір на навчання


https://www.youtube.com/watch?v=13U8NPsr9ww

https://posek.km.ua

https://www.facebook.com/posnresek

19.05.2022

Сьогодні третій четвер травня і українці по всьому світу відзначають день вишиванки:) 

Зі святом нас, дорогі українці!!!

16.05.2022

ОГОЛОШЕННЯ

Відповідно до наказу Управління освіти виконавчого комітету Обухівської міської ради № 85 від 05.05.2022 р. Комунальний заклад Обухівської міської ради «Обухівський міський інклюзивно-ресурсний центр» розпочав проведення комплексних оцінок осіб з особливими освітніми потребами.

Запрошуємо батьків дітей з особливими освітніми потребами, які потребують проведення повторної комплексної оцінки, звертатися до інклюзивно-ресурсного центру.

Попередній запис за телефоном: 066-256-30-75.ОГОЛОШЕННЯ

З метою максимального забезпечення продовження навчання осіб з особливими освітніми потребами, які вимушено переїхали на тимчасове проживання до Обухівської міської територіальної громади, рекомендуємо батькам після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, продовжити навчання у закладах освіти громади та за їх заявою організовувати дистанційну форми навчання.

У разі потреби можна отримати додаткові психолого-педагогічні послуги для осіб з особливими освітніми потребами в дистанційній формі (за згодою батьків осіб з ООП) та психологічну підтримку тимчасово переміщеним особам (включаючи їх родини), дітям, які зазнали психологічної травми під час військових дій.

Такі послуги можна отримати в інклюзивно-ресурсному центрі (ІРЦ), який розташований за адресою:

м. Обухів, вулиця Миру, 12 Б;

тел. 066-256-3075, 098-034-43-84


12.05.2022

Інститут спеціальної педагогіки та психології імені М.Ярмаченка НАПН України 

Допомога батькам дитини з РАС в умовах психоемоційної напруги

У період психоемоційної напруги, коли в батьків немає можливості відвести дитину в реабілітаційний центр, потрібно спробувати дотримуватися певних правил. 

Багато дітей із РАС бачать сенс діяльності, коли вона ретельно розпланована (на цьому етапі можливе створення поопераційних карт, у яких буде послідовно відображено кожен процес, у який буде включена дитина в перебігу дня). Батькам потрібно набратися терпіння і розповідати, яким буде розпорядок дня, куди потрібно сходити, що зробити, яку послідовність дії вчинити, - ось для чого потрібні поопераційні карти, у яких схематично зображений алгоритм дій.

Всі проблеми, що виникають у дитини необхідно вирішувати строго поетапно, ставлячи перед собою ближні цілі: «Допомогти позбутися страхів», «Як реагувати на спалахи агресії та аутоагресії», «Як підключити дитину до загальних занять».

При ігровій діяльності бажано використовувати ігри з чітко окресленими правилами, а не сюжетно-рольові, де потрібно говорити. Причому, кожну гру потрібно програти багато разів, супроводжуючи кожну дію коментарями, допомагаючи дитині усвідомити своє тіло, для цієї мети підходять різні «тактильні ігри».

Батькам необхідно враховувати, що дитині з РАС важко диференціювати емоції інших людей (не кажучи вже про висловлення та розпізнавання своїх власних емоцій), тому необхідно вибрати для перегляду фільми і мультфільми з героями, у яких хороша міміка і намагатися гіперболізувати свою міміку, граючи в «настрої».

Аутичним дітям важко пристосуватися до постійно мінливих умов, тому бажано, щоб весь уклад життя в сім’ї з такою дитиною відповідав завданням корекційної роботи, що включає єдність принципів ставлення до дитини з боку всіх членів сім’ї, послідовність і сталість у їх застосуванні.

Сім’ям, у яких є аутичні діти, корисно спілкуватися між собою (зараз багато груп батьків в інтернеті та багато фахівців перейшли на дистанційну роботу), при такому спілкуванні не рідко батьки перестають відчувати свою самотність, свою ізольованість. Відчуття того, що існують сім'ї з такими ж проблемами, нерідко підбадьорює, а сім'ї, які пройшли цей шлях раніше, можуть допомогти порадою по догляду за дитиною. Батьки, спілкуючись між собою, не соромляться своїх дітей, не хвилюються через особливу поведінку, доброзичливо ставляться до дивацтв інших дітей. В результаті такого спілкування налагоджуються нові дружні зв’язки, життя набуває нових відтінків.

Батькам необхідно визнати за дитиною право бути такою, яка вона є - з невиразною промовою (або відсутністю такої), дивними жестами, неадекватною поведінкою. Намагаючись чомусь навчити дитину, не чекайте швидкого результату, результату взагалі чекати не варто. Навчіться радіти навіть невеликим його досягненням.

Заключним етапом роботи з батьками дитини з РАС в умовах психоемоційної напруги можна вважати наступний набір характеристик:

- здатність до  співпраці зі спеціалістами для складання як короткочасних, так і довготривалих планів корекції;

- батьки повинні мати особисті інтереси, не пов'язаний з дитиною, що сприяє їх самоактуалізації та самоствердженню.

Взаємодія з аутичною дитиною має мати в своїй основі любов і довіру. У своїй книзі «Містецтво любити» Є.Фромм писав, що основними елементами любові є «турбота, відповідальність, повага і знання об'єкта любові».

Душка Алла Луківна, провідний науковий співробітник відділу психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими потребами, доктор психологічних наук

https://www.facebook.com/1576328745978627/posts/3213067145638104/

06.05.2022

День матері -  це міжнародне свято на честь мами, материнства, материнських зв’язків та впливу матерів у суспільстві. В Україні жінка споконвіку асоціювалася з берегинею сімейного вогнища, яка грає величезну роль у вихованні дітей та їхньому майбутньому. Саме мама прищеплює дитині любов до рідної землі. Тож це прекрасний день для того, аби привітати найріднішу людину, сказати теплі слова та зробити їй приємний подарунок.  

В Україні День матусі офіційно відзначається щорічно, починаючи з 2000 року, у другу неділю травня. У 2022 році ця дата припадає на 8 травня. Взагалі, травень є місяцем Пречистої Діви Марії, Божої матері. До неї звертаються тоді, коли потрібні заступництво та допомога. Крім цього, у травні Природа-Мати виряджає свою Доню-Землю у весняні квіти. Це символізує дорогу в життя, працю та радість.

 День матері у світі

Вперше ідея день для відзначення єдності матерів у боротьбі за мир з'явилася у пацифістському середовищі: у США ідея вперше була оприлюднена відомою американською пацифісткою Джулією Ворд Гоув у 1872 році, проте її концепція не знайшла широкої підтримки.

У 1907 році американка Анна Джарвіс виступила з ініціативою вшанування матерів і їхньої ролі у житті кожної людини у пам'ять про свою матір. Тоді Джарвіс написала листи до державних установ, законодавчих органів і видатним особам зі пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів. У 1910 році штат Вірджинія першим визнав День Матері офіційним святом.

У 1914 році, президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів. Після завершення Першої світової війни День Матері почали відзначати й у Європі. Слідом за США другу неділю травня оголосили святом 85 країн.

22.04.2022

Ось і настала головна подія церковного календаря — Великдень. Нехай це весняне свято наповнить ваш будинок зарядом позитивних емоцій, запахом печених пасок, розписних яєць і почуттям щирої віри. А молитви розкриють душі рідних і близьких для світу та спокою. Зустрічайте Воскресіння Христа дарами природи, накривайте на стіл і відзначайте свято.  Нехай з Великоднем до Вашої оселі прийде здоров'я, любов, щастя, добробут, душа нехай світлішою стає, серце пламеніє любов'ю, а помисли стануть щирими та добрими. Бажаємо, щоб мир і добро з небес сьогодні зійшли. Здоров’я  вам, радості, умиротворення, спокою у душі, святого натхнення, підтримки близьких, допомоги від друзів, всіх благ, віру в краще та багато світлих днів. 

Зі святом Великодня! Христос Воскрес! 

02.04.2022

2 квітня - Всесвітній день поширення інформації про проблему аутизму

“Діти дощу” – так називають людей з аутизмом, а 2 квітня – Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Блакитний колір і пазли є символами цього дня.

«Ау»,- кричать люди, якщо заблудяться у лісі. Це означає «я сам , відгукніться, хто чує». Слово «аутизм» теж цього кореня, воно походить від грецького autos – «сам», а «аутизм занурення у себе»

Останнім часом кількість людей із аутизмом і розладами аутистичного спектру у світі різко збільшується.

Аутизм впливає на здатність людини спілкуватися і жити в суспільстві. Розлади аутистичного спектру можуть істотно обмежити здатність людини здійснювати повсякденну діяльність і брати участь в житті суспільства. Ці розлади часто негативно впливають на освітні і соціальні досягнення людини. Деякі «люди дощу» здатні жити самостійно і продуктивно, інші страждають важкими порушеннями і потребують довічного догляду та підтримки.

«Люди дощу» часто наражаються на стигму і дискримінацію, вони можуть бути несправедливо обділені увагою як в сфері медичного обслуговування, так і в сфері освіти, в можливостях брати участь в житті місцевих громад. Тому їм дуже потрібна наша підтримка і розуміння.

У Всесвітній день поширення інформації про проблеми аутизму потрібно активізувати зусилля задля того, щоб діти та дорослі, які мають це захворювання, стали в майбутньому повноправними членами суспільства, щоб воно стало доступнішим для них та відкрило усі широкі можливості.

Кожна людина –особлива!!!

Tetiana Skrypnyk про сьогодення...

Дорогі друзі, сьогодні – День поширення знань про аутизм. І мені хотілося б представити Вам надзвичайно цікаву і мудру книгу Стіва Сільбермана, що стала для мене відкриттям і поламала стереотипи, якими я (як і всі ми) була схоплена багато років. Перекажу тільки один фрагмент з цієї книги – Ганс Аспергер (на противагу нашим уявленням про нього як про дослідника 4-х випадків високофункційного аутизму) з 1930-х років вивчав аутизм у своєму Центрі лікувальної педагогіки у Відні (Австрія). Ним було досліджено і описано більше, ніж 200 осіб з аутизмом різного віку і різного стану розвитку. Саме він у 1938 році, вперше у світі, зробив доповідь про аутизм (Віденський університет), де намагався довести, що особи з аутизмом не є нижчими за рівнем розвитку, хоч і вирізняються від норми, і що вони (за наявності відповідних терапевтичних стратегій) можуть стати навіть! дешифровальщиками. Це все було у часи гітлерівської Німечини, як ви розумієте. У своїй дисертації, представленій у 1943 році, Аспергер саме тому ретельно описав 4 випадки осіб, які мали високий рівень розвитку, названих ним «маленькими професорами», щоб змінити негативне ставлення до цих осіб і запобігти знищенню їх як «неповносправних».

Наразі, у стані війни, розпочатої фашистською федерацією, потерпаємо усі ми, і у кого є аутизм, і у кого нема, але…тримаймо стрій, хай кріпиться серце, хай наша мужність підтримує у нас прагнення трудитися й не давати собі послаблення. Роботи ще дуже багато, щодо розгрібання «авгієвих конюшень» у межах науки і практики про аутизм, у тому числі.

Наші магістри за програмою «Втручання при аутизмі» мужньо продовжують своє навчання, і ми усі дуже стараємося підтримувати високопрофесійний рівень підготовки у тій справі, яку розпочали – на державному рівні сприяти становленню компетентних спеціалістів з координації навчання, розвитку осіб з аутизмом, надання їм дієвої підтримки та допомоги. З любов’ю!

https://www.facebook.com/100003735937488/posts/2506846789449828/

30.03.2022


Як підтримати та заспокоїти дитину під час війни

ЯК ДІТИ РІЗНОГО ВІКУ РЕАГУЮТЬ НА СТРЕС ТА СПРИЙМАЮТЬ КРИЗОВУ СИТУАЦІЮ

Діти 0-3 років: у цьому віці діти відчувають дратівливість, плачуть, можуть проявляти надокучливу або агресивну поведінку та бояться незрозумілих звуків, криків, різких рухів і потребують фізичної близькості батьків. Тому їм насамперед потрібно забезпечити присутність батьків та їхній тактильний контакт.

Діти 4-6 років: часто відчувають безпорадність та безсилля, страх розлуки, у своїх іграх можуть відбивати аспекти ситуації, відмовлятися визнавати ситуацію та заглиблюватися в себе й не бажати спілкуватися з однолітками та дорослими. Вони потребують насамперед безпеки, тому батькам слід заспокоїти дитину, що і вона, і самі батьки в безпеці.

Діти 7-10 років: можуть відчувати провину, неспроможність, злість, фантазії, в яких дитина бачить себе “рятувальником”, “зацикленість” на подробицях події. Дитина боїться втратити звичне та боїться смерті, досить добре розуміє загрозу, може переживати страх і думає про майбутнє. Тому батькам потрібно обговорювати з дитиною події та переживання і забезпечити їй безпеку та звичний спосіб життя (ігри, спілкування з друзями тощо).

Діти 11-13 років: відчувають дратівливість, страх, депресію, можуть поводитися агресивно та не приймати правила. Вони бояться втратити життя, близьких, будинок, звичний спосіб життя. У цьому віці діти розуміють, що відбувається, прогнозують майбутнє, але мінімальний власний досвід викликає тривожність. Батькам можна відкрито говорити про свої переживання, страхи та допомагати дітям відтворювати соціальні зв’язки. 

Діти 14-18 років: проявляють небезпечну поведінку, можливі суїцидальні думки та прояви аутоагресії, реакції, що нагадують реакції дорослих. Бояться втратити себе, своє місце, життя, близьких. Можуть радикально сприймати ситуацію, адже підліток тільки стає на ноги, а звичний світ зруйнувався. У цьому віці дорослим важливо не вимагати від підлітка брати на себе роль дорослого. З підлітком слід ділитися досвідом, розмовляти, допомагати знизити емоційне напруження.

Поясніть підлітку, що всі почуття та реакції зараз природні, а все, що зараз відбувається – це тимчасово, не на все життя. Щоб допомогти підлітку зменшити емоційне напруження – спрямовуйте його активність та емоції на конкретні дії.

Психологи звертають увагу, що практично у всіх дітей, особливо молодших, зараз спостерігається певний регрес – діти капризують, не виконують домовленості, втрачають деякі навички.

Це абсолютно нормально, й у цій ситуації батькам не треба лякатися такої поведінки дітей. Перш за все дорослим потрібно забезпечити “завдання виживання” – заспокоїти дитину тощо. При нормалізації умов можна буде працювати над відновленням.

Для того, щоб стан дитини якнайшвидше стабілізувався, психологиня Світлана Ройз радить дорослим постійно відповідати на запитання дітей, адже діти потребують пояснень. Ці запитання повторюватимуться кілька разів, але відповідати на них потрібно весь час, коротко та без подробиць. Дитина не має бути присутня при перегляді новин та розмовах про смерть і вибухи. Їй важливо чути слова: «Зараз ми в безпеці» (коли дійсно у відносній безпеці). Наскільки це можливо – потрібно відновити розклад дня й те, що було звичними діями в сім”ї.

Також дітям потрібно грати та комунікувати з іншими дітьми, адже гра – це природний механізм стабілізації. Абсолютно нормально, коли дитина грає в одну гру з зацикленим сюжетом, якщо повертається до тих ігор та мультфільмів, у які грала та котрі дивилася кілька років тому – так вона намагається повернутися до того стану й часу, коли була в безпеці.

ЩО РОБИТИ ДОРОСЛИМ, ЩОБ ЗАСПОКОЇТИ І ПІДТРИМАТИ ДИТИНУ

1.ГОВОРІТЬ ІЗ ДИТИНОЮ, ЗАЛИШАЙТЕСЯ СПОКІЙНИМ ПІД ЧАС РОЗМОВИ

Психологиня Катерина Гольцберг на своїй сторінці в мережі Facebook радить обов’язково поговорити з дитиною про ситуацію, що відбувається. Говорити з дитиною варто дорослому, який найбільше зберігає спокій. Перед тим, як говорити з дитиною, дорослому самому слід заспокоїтися, щоб не завдати шкоди дитині.

Як дорослим заспокоїти себе – читайте далі в підрозділі про дії під час панічної атаки (нижче по тексту).

Якщо спілкуєтеся з підлітком – також дуже важливо навчати його, де шукати перевірену інформацію, та ділитися джерелами для її пошуку. Адже, як пояснює психологиня, під впливом стресу підліткам, які зазвичай гарно знаходять інформацію в Інтернеті, зараз складно відшукати перевірену інформацію про все, що відбувається та зрозуміти ситуацію, оскільки емоції пригнічують неокортекс (ту частину мозку, яка “відповідає” за логіку).

2. ДЕМОНСТРУЙТЕ НАДІЙНІСТЬ

Дорослому потрібно продемонструвати надійність: варто сказати дитині, що ви зробите все, щоб захистити себе і її від небезпеки, й що наша армія на варті та дасть відсіч. Для дитини до підліткового віку свої слова про захист і безпеку можна підкріпити обіймами. Підлітки ж, навпаки, можуть сприймати обійми, як слабкість. 

3. ОБГОВОРЮЙТЕ З ДИТИНОЮ ПРАВИЛА “ЦИВІЛЬНОЇ ОБОРОНИ”

Слід пояснити дитині, що зараз дуже важливо слухатися старших – вчителя, батька, маму, не сперечатися з дорослими та слідувати за тим, хто відповідальний за безпеку.

Також домовтеся та навчіть дитину, де вона може зустрітися з вами або іншими родичами, де переховуватися, якщо буде втрачено мобільний зв’язок. 

4. ГРАЙТЕ ІГРИ, ВИКОНУЙТЕ З ДИТИНОЮ ЗАСПОКІЙЛИВІ ВПРАВИ

Дитяча психологиня Світлана Ройз звертає увагу, що під час стресу ігри дітей можуть бути трохи “регресивними”, тобто старші діти можуть знову грати в ігри для малечі. Можна ліпити з пластиліну, окреслити навколо себе коло безпеки з нитки,  рвати на дрібні шматки папір, «Видихнути хмаринку» (уявити, що вдихнули хмаринку і видихнути її зі звуком, можна з грозою і блискавкою, тупотіти при цьому ногами) тощо. Також можна грати настільні ігри, малювати, грати у слова, ігри в телефоні, в яких залучене просторове сприйняття (наприклад, Тетрис).

Докладний перелік ігор в укритті, які рекомендує психологиня, можна прочитати тут.

5. ВИКОНУЙТЕ ВПРАВИ ПРИ ПАНІЧНІЙ АТАЦІ

Міжнародний фонд ЮНІСЕФ на своїй Фейсбук-сторінці опублікував поради Світлани Ройз, як діяти при панічній атаці.

Ви та ваша дитина можете робити такі вправи на вибір:

6. “ЗАЙМІТЬ” ЧИМОСЬ АУДІАЛЬНИЙ КАНАЛ ДИТИНИ

Світлана Ройз пояснює, що під час звуку сирен у дитини в особливому навантаженні перебуває аудіальний канал сприймання, тому його потрібно чимось “зайняти”. Для цього можна співати хором, горланити кричалки проти утіпутіна і російської армії, слухати в навушниках аудіоказки та музику, взяти з собою гітару та влаштувати для всіх концерт.

7. ЩЕ КІЛЬКА РЕЧЕЙ, ЯК МОЖНА ВІДВЕРНУТИ УВАГУ ДИТИНИ

8. ПОЯСНЮЙТЕ ДИТИНІ ПРО ВАЖЛИВІСТЬ БУТИ ЗІБРАНИМИ ТА ДОПОМАГАТИ ОДНЕ ОДНОМУ

Психологиня Світлана Ройз пише, що

необхідно пояснити дитині складність ситуації, пояснити, що сталося те, чого ми боялися, тому важливо бути зібраними та допомагати одне одному.

9. ДОВІРТЕ ДИТИНІ ПОСИЛЬНЕ ДЛЯ НЕЇ ВІДПОВІДАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ 

Світлана Ройз радить покласти на дитину відповідальність, яка їй до снаги – наприклад, доручити дитині завдання слідкувати за іграшкою.

Наші психологи також рекомендують доручити дитині певну функцію чи роль. Наприклад, можна попросити дитину створити казку про якогось персонажа,  уявити себе журналістом та провести репортаж із події тощо.

Прийом відповідального завдання, ролі чи функції можна застосовувати й для саморегуляції дорослих.

10. ДОЗВОЛЯЙТЕ ДИТИНІ ВИВІЛЬНЯТИ НЕНАВИСТЬ ТА ЗЛІСТЬ

Психологиня Вікторія Горбунова пояснює, що зараз і для дорослих, і для дітей виявляти злість (ненавидіти, лаятися, кричати) – це здорова реакція. Тому дорослим потрібно  дозволяти собі й близьким, зокрема й дітям, це робити. Це варто робити  в ігровій формі. Можна застосовувати гру “Злий бобер” (придумати злу тваринку і поводитися так, як, на нашу думку, може себе вести ця тваринка. Потім перетворитися на добру тваринку. Потім – на людину) або кричати в “мішечок для криків” або стаканчик. Але після вивільнення ненависті та злості слід перемкнутися на щось добре і позитивне: на обійми, теплий чай, добрі слова одне одному. 

Сльози та плач – теж нормально в цій ситуації, тому

дайте дитині виплакатися. Після емоційного вивільнення дитині буде легше заснути

КУДИ МОЖНА ЗВЕРНУТИСЯ ЗА ПСИХОЛОГІЧНОЮ ПІДТРИМКОЮ

Національна психологічна асоціація з початком військових дій силами небайдужих людей зібрала психологічний консультативний центр для тих, хто переживає паніку, тривогу та постійний стрес. Щоб звернутися за допомогою до центру – треба заповнити анкету.

Бот першої психологічної допомоги із порадами психологічної підтримки для себе та щоб підтримати інших.

Також Міністерство освіти і науки України з сертифікованими психологами Асоціації інноваційної та цифрової освіти запускає щоденні онлайн зустрічі о 13.00 та 20.00 тут .

Цілодобова безплатна платформа для психологічних консультацій “Розкажи мені”, створена Інститутом когнітивного моделювання, МОЗ. Щоб отримати допомогу – необхідно заповнити анкету на сайті, коротко описавши свій стан.

Бережіть себе та людей поруч. Зараз важливе кожне добре та тепле слово підтримки.

Телеграм-канал “Підтримай дитину”, який запустили педагоги та дитячі психологи за підтримки Міністерства освіти і науки. На цьому каналі – рекомендації, ігри та розвиваючі вправи, завдання для артикуляційної гімнастики, аудіоказки, які можна виконувати у сховищі, вдома чи під час евакуації.

Національна гаряча лінія для дітей та молоді зібрала контакти психологів та психотерапевтів, котрі готові надавати безоплатні консультації.

Також корисні джерела:

• поради швидкої допомоги з кризового реагування від Світлани Ройз у ситуації розгубленості, під час панічних атак, під час стресу та паніки, якщо шок у людини поруч (миготові (1).jpg);

• психологічна турбота від Світлани Ройз – добірка відеороликів на сайті МОН;

• рекомендації з психологічної допомоги від МОЗ;

• від національної гарячої лінії для дітей та молоді Громадської організації «Ла Страда-Україна» рекомендації щодо того, як допомогти дитині впоратися зі стресом, розроблені завдяки підтримці Child Helpline International та NATAL Israel;

поради для дорослих про те, як зберігати свій ресурс, створені в межах «Проєкту «Національна гаряча лінія для дітей та молоді» ГО «Ла Страда-Україна» за фінансової підтримки UNICEF Ukraine та уряду Німеччини;

• посібник першої психологічної допомоги (посібник з допомоги (1)) для працівників на місцях щодо того, як надавати підтримку людям одразу після надзвичайно стресових подій. Він призначений для тих, хто має можливість надавати допомогу людям, які пережили надзвичайно стресову ситуацію. Посібник створений Всесвітньою організацією охорони здоров’я із наданим правом перекладу та публікації

видання українською мовою Міжнародному медичному корпусу.

Бережіть себе та людей поруч. Зараз важливе кожне добре та тепле слово підтримки.

Щиро дякуємо професіоналам-психологам, які допомагають батькам та дітям зберігати впевненість і спокій у ці складні часи та за матеріалами і порадами яких створена і розповсюджена ця публікація, зокрема Світлані Ройз, Любові Найдьоновій, Катерині Гольцберг, Вікторії Горбуновій.

Цей матеріал підготовлений в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ).

26.03.2022

ЩО РОБИТИ БАТЬКАМ ДІТЕЙ З ООП, ЯКЩО ЇМ ПОТРІБНО ОТРИМАТИ КОПІЮ ВИСНОВКУ ПРО КОМПЛЕКСНУ ОЦІНКУ?


В умовах війни багато хто вимушено переїжджає в інші регіони України та за кордон. Не завжди під час переїзду українці мають можливість узяти з собою всі документи, а в деяких випадках документи могли бути втрачені. Проте наразі можна отримати копію висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи в автоматизованій системі АС ІРЦ.


Інструкція щодо завантаження документів тут.

   

Нагадуємо, інклюзивно-ресурсні центри продовжують свою роботу з врахуванням безпекової ситуації. Адже головна мета – забезпечити навчання та допомогу для всіх дітей. Ви завжди можете звернутися до найближчого ІРЦ і отримати необхідні консультації та допомогу.

20.03.2022

Наталья Саблина 

"Екстремальна валіза" у ситуації стресу.

Екстремальна валіза допомагає у ситуації стресу. Вміння надати собі першу психологічну допомогу підвищує шанси пережити їх із меншими втратами.

Валіза «збирається» з особистого досвіду, тому так називається. Це особиста психологічна аптечка, і її можна зберегти у нотатках у телефоні.

Отже, дістаємо ручку та аркуш паперу.

🔷1. Згадуємо кризові ситуації та свої реакції. Потім усе, що вам допомагало. Це може бути речі, дії, думки. Записуємо їх.

🔷2. Формуємо список: те, що виявилося найефективнішим, має бути зверху. Можна вирізати та розташувати у потрібному порядку.

🔷3. Тепер об'єднуємо схоже та конкретизуємо кожен пункт.

🔻1. Образи, які приносять сили та втіху.

Наприклад, образи дорогих людей.

Заради кого варто жити та справлятися? Наприклад, діти, образ Бога, образ себе у найскладнішій ситуації, з якою ви успішно впоралися. Образи мають бути особисто значущі, а почуття, що вони викликають, - ресурсними.

🔻2. Рух.

Можуть бути будь-якими, тут же фізичні вправи і психологічні практики (дихальні, м'язові, наприклад, прогресивна релаксація м'язів), які колись виявилися для вас ефективні.

Чи пробували Ви в стресі поплескати себе по всьому тілу, розтерти, «струсити» напругу, пострибати, пройтися, обійняти себе?

Чи є у вашому списку улюблені рухи?

🔻3. Діяльність.

Хтось заспокоюється та «збирає думки» монотонними заняттями (в'язання, робота, приготування їжі), комусь потрібна активність.Чим Ви займалися, переживаючи стрес? Що робили? Що вам допомагало?

Будь-які рутинні, звичні та знайомі заняття підтримують почуття продовження життя (травмуюча подія поділяє життя на до і після, виникає підвішений стан, почуття зупинки часу, тривога про майбутнє). Люди, зайняті фізичною працею, швидше відновлюються. Зазвичай вони самі згадують, що відволікання на працю їм допомогло.

🔻4. Тактильно приємні речі.

Чи заспокоювало Вас загортання в плед?

Чи було таке, що одяг покращував самопочуття?

Улюблені іграшки, речі, м'ячики-антистреси? Багатьох заспокоюють відчуття від чистої випрасуваної постільної білизни. Чи чутливі Ви тактильно? Чи є те, що Вам приємно?

🔻5. Музика, яка мобілізує чи заспокоює.

Чи маєте Ви музичні спогади, що викликають приємні переживання?

Улюблені пісні, мелодії?

Буває, що наспівування про себе пісню, дає почуття захищеності та безпеки. Залежить від того, як Ви реагуєте на стрес і який запит виникає у зв'язку з цим. Заспокоїтись, абстрагуватися?

Або «підняти бойовий дух»

🔻6. Запахи та смаки, які подобаються.

Кризові психологи зазвичай пропонують воду та чай.

Згадайте те, що допомагає Вам.

🔻7. Значний для вас текст

Особиста установка, вираз, обіцянка собі, історія.

Для релігійних людей може бути молитва, вивчена напам'ять.


Бережіть себе у цей непростий час!

Миру вам та вашим близьким! 🙏🏼

https://www.youtube.com/channel/UCLr1SrLG0QzfxZ2oq1ghVgA

#Я_поручЯ_психолог #ТренінговийЦентрНаталіїСабліної #психолог #війнаУкраїна

Швидкі дії, як вплинути на спокій:

18.03.2022

Вправи для зниження тривожності та с