VIRTUALNA KNJIŽNICA OŠ CENTAR


Dobro došli na virtualnu stranicu knjižnice OŠ Centar! S obzirom na situaciju, druženje u knjižnici zamijenit ćemo druženjem na daljinu. Ova virtualna knjižnica dostupna je svima: roditeljima, učenicima i učiteljima. Nadam se da ćete u njoj pronaći nešto korisno za sebe.

Pročitaj nove brojeve časopisa, lektiru, rječnike, leksikone i enciklopedije ili te možda zanimaju pravila u tvome jeziku. Tu nije kraj! U kutku "Što možemo činiti u slobodno vrijeme", virtualno posjeti muzeje, kazališta ili poslušaj glazbu i pogledaj film. Dragi učitelji i učiteljice i stručne suradnice, u svome kutku možete pročitati novosti naših nakladnika ili naučiti o digitalnim alatima.

Za sve upite, prijedloge ili komentare sam na raspolaganju.

Iva Kovačević, prof. hrvatskog jezika; diplomirana knjižničarka

Kontakt mail: iva.kovacevic3@skole.hr

Kao i svake godine, od 15.listopada do 15. studenog diljem zemlje se obilježava Mjesec hrvatske knjige, a ove godine je to pod sloganom Ajmo hrvati se s knjigom. Tijekom ovoga mjeseca u školskoj knjižnici obilježit će se veliki broj radionica, pričaonica za mlađe uzraste te kvizova i predavanja za one malo starije. Mjesec hrvatske knjige smo započeli prigodnim predavanjem Dobrodošli u školsku knjižnicu za prvi razred. Na kraju smo pročitali slikovnicu Kako je zeko zavolio knjižnicu. Učenici su naučili razliku između knjižare i knjižnice, koja su to pravila lijepog ponašanja u knjižnici, kako se trebamo ophoditi prema knjigama te smo zajednički zaključili kako je čitanje lijepo i dobro za nas. Mjesec nas poziva na čitanje, prepričavanje te hrvanje s knjigama hrvatskih autora, a prigodno je rekla i ambasadorica Mjeseca hrvatske knjige 2021 - Korana Serdarović: Za kraj, vratimo se načas na hrvanje. Svaka kvalitetna knjiga pred čitatelja stavlja mogućnost odluke da se upusti u promišljanje o (pro)čitanome. Kad je knjiga prepuna značenja, u čitatelju se, u odnosu na svijet, percepciju sebe i drugih, događa (da se okoristim naslovom francuskog pisca Michela Houellebecqa) širenje područja borbe. A to je, zapravo, ništa drugo doli borba unutar nas samih, a ne s knjigom koju držimo u rukama. I lažno je izjaviti da je ta borba laka, da su okršaji s okamenjenim predodžbama blagi i da je samospoznaja uvijek ugodna. No, bila to Marulićeva jidra, Držićeva fortuna, svi Šenoini prijani, bili to divno raznoliki suvremeni junaci koji se batrgaju u današnjem kaosu – svi oni mogu čitatelja dovesti do neke istine, spoznaje, do zlatnih dvora Svarožićevih. Zato, u konačnici, hrvanje s knjigom nije ništa drugo doli prilika za pobjedu. Stoga krenimo u čitanje i hrvanje s knjigama. 📚

Dani hrvatskog jezika

Od 11. do 17. ožujka se diljem Lijepe naše slave Dani hrvatskoga jezika. Naša je škola, također, obilježila ove dane provođenjem kvizova u 7. i 8. razredu. Učenici su pokazali znanje, a kao nagradu je najbolja grupa dobila nagradu.

Dani HJ se organiziraju od 1997. godine odlukom Hrvatskog sabora u spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika, koja je objavljena 17. ožujka 1967. godine.

Ovo su važni dani i cilj je bio potaknuti učenike na očuvanje materinskoga jezika, kao i njegovih narječja i dijalekata.


4. razred obilježio Dan žena

Danas se diljem svijeta obilježava DAN ŽENA! Na ovaj se dan veliča borba žena kroz povijest za ravnopravnost u svim domenama života. Koliko je svijet žena i muškaraca neravnopravan, govori činjenica da je World Economic Forum predvidio da će do ravnopravnosti doći daleke 2133. godine. Ovaj dan smo obilježili prigodnom radionicom u 4. razredu, a učenici su saznali nešto više o nekim od najvećih žena kroz povijest, a ono što smo mi saznali da je svima njima najvažnija žena u životu - MAJKA! Sretan Dan žena svim ženama!

🌹 👩

Dan ružičastih majica

Dan ružičastih majica obilježava se posljednje srijede u veljači, a Hrvatski sabor je 2017. godine taj dan proglasio Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja. Ono što se želi reći ovim danom je da je vršnjačko nasilje sve češća tema u školama. Mnogi su razlozi tomu. Termin bully označava osobu koja vrši jedan oblik nasilja nad drugom osobom, bilo da je riječ o fizičkom zlostavljanju ili onom psihičkom.

Sama ideja je nastala u Kanadi kada je jedan dječak koji je bio zlostavljan, u znak podrške svojoj oboljeloj majci, nosio ružičastu majicu. Kako bi mu pokazali da nije sam, njegovi školske kolege, također, su obukli ružičaste majice, a one će uskoro postati i simbolom inicijative borbe protiv nasilja. Naša je Škola ovaj dan obilježila prigodnim slikanjem, u skladu s epidemiološkim mjerama ispred škole, dok su učenici držali natpis STOP NASILJU!, kako bismo poslali jasnu poruku kako nismo za nijedan oblik nasilja!

Gandi je izrekao: „Sila je oružje slabih, a nenasilje je oružje jakih!“ U ovo doba nedaća koje su čitav svijet zadesile protekle 2020. godine, a i početkom 2021. godine, sve više je potrebno isticati ovu rečenicu među ljudima, kao i poticati mir.


Dan materinskog jezika

Učenici 6. razreda su danas s učiteljicom Andreom i knjižničarkom Ivom obilježili Dan materinskog jezika kvizom znanja. Učenici su bili podijeljeni u četiri grupe: Fiumani, Pinki, Flamingosi i Žabice te je na kraju grupa Pinki imala najviše pluseva, odnosno najviše točnih odgovora. Učenici su pokazali svoje znanje iz jezika i književnosti, a najviše im se svidjela slatka nagrada na kraju kviza.

Međunarodni dan materinskog jezika/Dan hrvatske glagoljice

21. i 22. veljače jako su bitni datumi za hrvatski jezik. 21. veljače obilježava se Međunarodni dan materinskoga jezika, a 22. veljače Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva. Materinji ili materinski jezik je termin kojim označavamo prvi jezik koji neka osoba nauči u svojoj obitelji, a ovaj se dan obilježava u čast gotovo 6.000 jezika koji se govore diljem svijeta. Područna škola Orehovica je sa svojom knjižničarkom Ivom, ove datume obilježila malim predavanjem o povijesti hrvatskog jezika, kao i izradom plakata na kojem su učenici 1. i 2. razreda napisali svoja imena na glagoljici. Plakat smo ukrasili s riječima CENTAR na glagoljici kako bi obilježili da se radi o našoj školi!

Valentinovska radionica u produženom boravku

Valentinovo smo obilježili na najljepši mogući način, jednom pročitanom pričom te pisanjem pošte simpatijama, prijateljima, ljudima koje volimo. Knjižničarka je učenicima ispričala riječku priču o nastanku kolača rigojanči, autorice Anđe Marić. Učenici su nakon priče imali brojna pitanja: Kako izgleda rigojanči? Tko je Rigo, a tko Janči? Što je Valentinovo? Učiteljica Maja i ja smo saznale i kada se obilježava Valentinovo, koja se boja nosi na taj dan, od koga su učenici saznali za Valentinovo, imaju li simpatiju i slično. Nakon pričaonice, učenici su pisali valentinovsku poštu, no sadržaje pošte nećemo otkrivati, u skladu s tradicijom da sadržaj ostane znan samo osobi koja ga piše!

Radionice povodom Svjetskog dana čitanja naglas

3. veljače se diljem svijeta obilježava Svjetski dan čitanja naglas, a obilježava se od 2000. godine na inicijativu Svjetske organizacije LitWorld. Jako je važno da se djeci čita od malih nogu jer se na takav način razvija vještina slušanja, obogaćuju rječnik, razvijaju razumijevanje za društvene probleme i čimbenik je budućeg uspješnog razvoja djeteta. Stendhal je izrekao: "Dobra knjiga je događaj u mom životu!" Kako bismo imali načitano čovječanstvo, ne smije se zaboraviti kako se navike usvajaju od malih nogu i kako bi i čitanje trebala biti jedna od glavnih navika koju možemo usvojiti u životu.

I naša je Škola obilježila ovako bitan datum. Naime, profesorica hrvatskog jezika Andrea i knjižničarka Iva provele su radionicu "Jezikolomke u našem jeziku" u 6. i 7. razredu, kao svojevrsnu pripremu za Školsko natjecanje u čitanju naglas. Učenici su morali pročitati jezikolomke te je onaj najbolji osvojio nagradu. Definitivno radionica koju treba ponoviti jer osim što se i profesoricama svidjela, i učenici su bili oduševljeni istom. 📚


Početak 2. polugodišta

Dragi učenici predmetne nastave, novo polugodište nastavljamo online. Želim vam svima uspješan početak novog polugodišta.

Isporuka virtualne vilenjačke pošte

Ove godine nas je dočekala malo drugačija vilenjačka pošta, ona virtualna. Učenici od 5.-8. razreda knjižničarki su slali svoje čestitke i pozdrave putem elektronske pošte, dok su učenici mlađih razreda imali prilike da poštu ubace u vilenjački sandučić u školi. 23. prosinca radišni vilenjaci poštu su proslijedili na adrese.


Božićna radionica u produženom boravku

Za kraj školske godine knjižnica je ostvarila lijepu suradnju s učenicima i učiteljicom iz produženog boravka, a sve u skladu s novim epidemiološkim mjerama. Učenici su poslušali prigodnu božićnu priču "Božićna bajka o Janu i Franu" koja ih je potaknula na brojna pitanja o Djedu Božićnjaku. Saznali smo novosti o njemu i njegovom životu, s kime živi na sjevernom polu, tko izgrađuje igračke, koja je adresa njegovog doma gdje se mogu slati pisma, dobivaju li sva djeca poklone, kako izgleda Djed Božićnjak te ono najbitnije: "Postoji li on?"

Po reakcijama učenika te brojnim pitanjima, može se zaključiti kako im se svidjela priča. Ono što se učenicima posebno svidjelo je što su učiteljica Maja i knjižničarka Iva s njima obilježile i pisanje vilenjačke pošte, kao i poruka zahvalnosti. Naučili smo kako je zahvalnost bitna. Saznali smo kako smo zahvalni na ručku koji je mama skuhala, a neki su podijelili kako su zahvalni na svakoj prilici da nauče nešto novo! Lijepo druženje koje ćemo nastaviti i u 2021. godini, a do tada Sretan Božić svima i radosni blagdani!

🎄 🎅

Vilenjačka pošta i staklenka zahvalnosti

Dragi učenici i drage učenice,

ove vas godine očekuje malo drugačija pošta. S obzirom na to da od ponedjeljka, 14. prosinca, krećemo učiti online, vilenjački sandučić se seli u virtualni svijet. Naime, u vilenjački sandučić možete ubaciti želje, čestitke, pozdrave i misli. Napišite prijateljima i prijateljicama iz razreda i škole, učiteljima i učiteljicama, simpatijama, lijepe stvari za Božić i Novu godinu.

Svoje čestitke šaljete na sljedeći e-mail: iva.kovacevic3@skole.hr te će vaše čestitke, želje i pozdravi biti proslijeđeni na adresu osobe kojoj je namijenjeno. Bez brige, ovaj vrijedni vilenjak će naći osobu kojoj šaljete pismo! Obavezno napišite IME, PREZIME i RAZRED osobe kojoj šaljete pismo, a ako šaljete učitelju ili učiteljici ime i prezime.

Vilenjačka pošta će biti otvorena od 14. do 21. prosinca. 22. prosinca će vrijedni vilenjak čestitke uputiti pošiljke na tražene adrese!

No, to nije sve! Osim vilenjačke pošte, ove godine su nam vrijedni vilenjaci pripremili i staklenku zahvalnosti. U staklenku zahvalnosti možete svaki dan napisati za što ste zahvalni toga dana te slati svoje zahvale na istu adresu: iva.kovacevic3@skole.hr. Vašu zahvalnost podijelit ćemo sa svima 21. prosinca. Svaka zahvalnost je u ovo čudno doba beskrajno važna te se veselimo podijeliti sa svijetom na čemu su naša škola i njezini učenici zahvalni.

Uživajte u pisanju!

Stigli stranični iz Portugala!

Stigli stranični iz Portugala! Ove školske godine prijavili smo se na projekt u kojem sudjeluju škole iz cijeloga svijeta. Radi se o Bookmark Exchange Project-u, odnosno Međunarodnoj razmjeni straničnika, što ga svake godine u mjesecu školskih knjižnica organizira Međunarodna udruga školskih knjižničara (IASL), a cilj je razmjena straničnika između dviju škola. Svake se godine uparuju različite škole, kako bi svaka škola upoznala što više različitih kultura i običaja iz cijeloga svijeta.

Svaka škola kada se prijavi dobije svoju školu partnera s kojom razmjenjuje straničnike. Naša škola dobila je školu iz Portugala, Oliveira de Azeméis.

Tijekom listopada učenici 7.c, 5.b i 5.c izrađivali su straničnike s motivima grada Opatije, a svaki straničnik su upotpunili i glagoljicom. Straničnici su poslani u Portugal.

20. 11. - Dan dječjih prava

20.11. obilježava se Međunarodni dan djeteta. Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 20. studenoga 1959. godine usvojila Deklaraciju o pravima djeteta, a 1989. godine Konvenciju o pravima djeteta. Povodom toga dana ispred školske knjižnice postavljen je prigodan pano!

18.11. - Dan sjećanja na žrtve Vukovara

Bitka za Vukovar je najveća bitka Domovinskog rata. Trajala je od kolovoza do 18. studenog 1991 kada je velikosrpski agresor okupirao grad. Malobrojniji i slabije naoružani branitelji hrabro su odolijevali znatno jačem neprijatelju. Ovo je prva godina od kada je 18.11. (sutrašnji dan) uveden kao državni praznik. Uvijek je 18.11. bio u mislima i emocijama hrvatskoga naroda, ali ove godine je taj dan još i veći. Ovo je iskorak za grad Vukovar i svu žrtvu koju je podnio u Domovinskome ratu.

Danas, se na 29. obljetnicu pada grada Vukovara, sjećamo svih koji su dali svoje živote za obranu grada i obranu svojih domova, obitelji i nas, naposljetku. 2020. godina nikome nije bila nimalo laka, ali baš zato danas na ovaj dan, ujedimo se i pošaljimo svoje misli k ovome gradu i neka zasja u svome sjaju s tisuću i tisuću svijeća koje će se za njega danas zapaliti diljem Lijepe naše.



16.11. - Dan tolerancije

16. studenoga se obilježava Međunarodni dan tolerancije. To je dan koji nas podsjeća da trebamo prihvatiti jedni druge onakvi kakvi jesmo te se međusobno poštivati, a pogotovo u vrijeme u kojem smo se našli. Ovaj se dan obilježava od 1995. godine kada je Skupština UN-a pozvala sve zemlje članice da potpišu i ustanove Dan tolerancije u sladu s Deklaracijom o principima tolerancije. Hrvatski jezični portal tumači toleranciju kao odnos koji u potpunosti prihvaća drugoga, drugačije običaje, druge narode, uvjerenja, mišljenja.



Projekt razmjene straničnika 2020./2021.

Ove školske godine prijavili smo se na projekt u kojem sudjeluju škole iz cijeloga svijeta. Radi se o Bookmark Exchange Project-u, odnosno Međunarodnoj razmjeni straničnika, što ga svake godine u mjesecu školskih knjižnica organizira Međunarodna udruga školskih knjižničara (IASL), a cilj je razmjena straničnika između dviju škola. Svake se godine uparuju različite škole, kako bi svaka škola upoznala što više različitih kultura i običaja iz cijeloga svijeta.

Svaka škola kada se prijavi dobije svoju školu partnera s kojom razmjenjuje straničnike. Naša škola dobila je školu iz Litve, Kauno Juozo Grušo meno gimnazija. Voditeljice projekta su knjižničarka Iva Kovačević i profesorica hrvatskoga jezika i književnosti Andrea Fodor Matijević koje će s učenicima provesti radionicu izrade straničnika.

Mjesec hrvatske knjige

Mjesec hrvatske knjige manifestacija je kojom se tijekom mjesec dana, od 15. listopada do 15. studenoga. Ovogodišnja je manifestacija posvećena našemu planetu i zaštiti okoliša, a moto je RAZLISTAJ SE! Ove godine je knjižničarka Iva u sklopu ove važne manifestacije održala radionicu Zvjezdovnica Zdenke Andrijić, u područnim školama Orehovica i Pašac. Učenicima se radionica izuzetno svidjela te su pokazali svoje vještine u rezbarenju i crtanju svoga omiljenoga planeta.