Освітні потреби

26.01.2024р. відбулася онлайн-нарада для асистентів вчителя «Соціально психологічна адаптація дітей з ООП, які навчаються інклюзивно».

У нараді при директору взяли участь директор ліцею Матвейчук А.С., заступниця директора Лакодей Л.І, працівники психологічної служби школи, асистенти учителів.

Відповідно до річного плану роботи школи соціально-психологічною службою було проведене вивчення особливостей навчання і стану соціально-психологічного розвитку дітей з ООП, які навчаються інклюзивно.

На сьогоднішній день в нашій школі 12 дітей, що навчаються інклюзивно у класах з асистентами, що на 3 менше, ніж у минулому навчальному році. Зміни відбулися внаслідок зміни форми навчання на індивідуальну для двох учнів, а також зменшення рівня підтримки або скасування рекомендацій щодо інклюзивності для 4 учнів. Додалися у цьому навчальному році троє нових дітей з ООП.

Всім учням рекомендований 3-й рівень педагогічної підтримки, одному 4-й рівень підтримки.

Для вивчення ми здійснили опитування вчителів і асистентів учителів, спостереження і бесіди з учнями, спілкування з батьками дітей з ООП. Практичним психологом і соціальним педагогом здійснюється моніторинг навчання і психологічного розвитку дітей за такими показниками:

зацікавлення навчанням, мотивація

сформованість навчальних умінь,

вміння працювати за інструкцією,

участь у груповій діяльності,

працездатність, дисциплінованість, самостійність

емоційна стійкість і врівноваженість

спілкування з однокласниками

ставлення до вчителів.

Отримані результати демонструють, що в цілому найнижчі результати за показником самостійності – 1,8 з 5-ти, участь у груповій діяльності - 2,1 з 5-ти, а також сформованість навчальних умінь, вміння працювати за інструкцією, та працездатність на уроці – 2,3.

Вищі результати за показниками емоційної врівноваженості та ставлення до вчителів, 3,7 і 3,9 відповідно, за винятком кількох учнів.

В телефонному режимі було проведене опитування батьків із питаннями щодо стану соціальної адаптації і труднощів дітей, що навчаться інклюзивно.

Більшість батьків позитивно оцінили рівень організації інклюзії для своїх дітей. Відзначили, що їх діти переважно із задоволенням ідуть до школи матері 4 учнів. Не завжди з позитивом ідуть на навчання – 3 учні

Також батьки вказали на високий рівень взаємодії з асистентами їх дітей. Частина батьків помічають позитивні зрушення в навчанні з окремих предметів. Більшість батьків наголошують на труднощах у вивченні математики, точних предметів, важко навчатися дітям з ООП дистанційно. Наше завдання – залучити усіх дітей до дистанційного навчання.

Підсумовуючи результати вивчення питання, вважаємо, що на даний момент  позитивну динаміку демонструють 7 учнів.

Вчителі, асистенти, працівники команди супроводу, мають спрямувати зусилля на:

1 Комунікацію і зворотній зв’язок з батьками дітей

2 Формування навчальних умінь, розвиток самостійності

3 Розвиток позитивної мотивації, залучення до групової діяльності, створення емоційно комфортного середовища для дітей ООП.

 


інклюзія.docx

 

 Кожна дитина, незалежно від її можливостей, має право на успіх у житті, максимальне розкриття власних здібностей, що його може запропонувати якісна освіта.

 

Концепція НУШ

 

                                                                                         

 Інклюзивне навчання - це спосіб отримання освіти, у який учні з особливими освітніми потребами навчаються в загальному освітньому середовищі за місцем свого проживання. 

Закон України “Про освіту” визначив поняття особи з особливими освітніми потребами. Це “особа, яка потребує додаткової постійної чи тимчасової підтримки в освітньому процесі з метою забезпечення її права на освіту”.

Інклюзивне навчання - це процес, спрямований на задоволення різноманітних потреб усіх дітей шляхом розширення їхньої участі в навчанні, культурній діяльності й житті громади.

Основна ідея інклюзивної освіти полягає в діях у напрямку: від інтегрування в освітній заклад - до інтегрування в суспільство.

 

Переваги інклюзивної освіти:

для дітей з особливими освітніми потребами:

Завдяки цілеспрямованому спілкуванню з однолітками поліпшується когнітивний, моторний, мовний, соціальний та емоційний розвиток дітей.

Ровесники відіграють роль моделей для дітей з особливими освітніми потребами.

Оволодіння новими вміннями та навичками відбувається функціонально.

Навчання проводиться з орієнтацією на сильні якості, здібності та інтереси дітей.

 У дітей є можливості для налагодження дружніх стосунків зі здоровими ровесниками й участі у громадському житті.

 

для інших дітей:

Діти вчаться природно сприймати і толерантно ставитися до людських відмінностей.

Діти вчаться налагоджувати й підтримувати дружні стосунки з людьми, які відрізняються від них.

Діти вчаться співробітництву.

Діти вчаться поводитися нестандартно, бути винахідливими, а також співчувати іншим.

Як оформити дитину з особливими освітніми потребами на інклюзивне навчання?

 

Якщо Ваша дитина має ООП ( особливі освітні потреби), для неї буде організовано інклюзивне навчання. До основного пакета документів додається довідка висновку з Інклюзивно- ресурсного центру(ІРЦ)  про комплексну оцінку дитини.

 

Скільки дітей може бути в інклюзивному класі?

Максимальна кількість дітей з особливими освітніми потребами у класах – три, а в окремих випадках – два.

Скільки вчителів працює в інклюзивному класі?

В інклюзивному класі працюють один учитель та один асистент учителя.

Які обов’язки має асистент вчителя?

Він є асистентом саме вчителя, а не дитини. Це означає, що він не прив’язаний до однієї чи кількох дітей, а працює зі всім класом.

Так, часом дитині з особливими освітніми потребами необхідно приділити більше часу, щоб, наприклад, пояснити завдання, але асистент учителя так само може пояснити щось й іншим учням.

Окрім того, своєю роботою асистент може звільнити більше часу вчителю для пояснень. Наприклад, поки асистент щось роздруковує чи роздає навчальні матеріали, вчитель ще раз роз’яснює тему або ще якось залучає дитину з особливими освітніми потребами до спільної роботи в класі. Адже спільна робота – головна мета інклюзивного навчання.

Мета інклюзивної освіти, в нашій школі, -  зробити так, аби жоден із дітей з особливими освітніми потребами не відчував себе іншим, зайвим, небажаним.

У нас навчається 13 дітей з особливими освітніми потребами.

Функціонує 7 інклюзивних класів.

Школа забезпечена необхідними навчально-методичними посібниками, наочно-дидактичними та індивідуальними технічними засобами навчання.

Працює команда психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами.

Обладнана ресурсна кімната для проведення корекційно-розвиткових занять та психологічного розвантаження дітей.

 


21 січня в ресурсній кімнаті відбулось заняття-вікторина, присвячене Дню Соборності України. Участь у ньому взяли учні інклюзивного навчання. За активність вони отримали в подарунок закладки з українською символікою та чудовий настрій💙💛

       Святий Миколай завітав  до учнів 1-7 класів  у  ресурсну  кімнату  НВК «ЗОШ І-ІІІст.№3-ліцей». Цей небесний  чарівник допоміг   відчути усім  дивовижний настрій та повірити у справжнє  новорічне диво. Учні разом зі  Святим Миколаєм із задоволенням  прикрашали ялинку, читали вірші, виконували  пісеньки та танцювали.  І як ведеться, Святий Миколай   передав    діткам   вітання та   солодкі  подарунки, адже наші  школярі   чемні та  слухняні. Щирі посмішки та радість в очах учнів  говорили, що свято вдалося ! 

Щороку 3 грудня українське суспільство разом з усією світовою спільнотою відзначає Міжнародний день інвалідів, який проголошено Генеральною Асамблеєю ООН у 1992 році. Відзначення цієї дати спрямоване на посилення уваги до проблем людей з обмеженими фізичними можливостями, захисту їх гідності,  прав і благополуччя. Цей день є нагадуванням людству про його обов`язок виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства. В Україні близько 3 мільйонів людей з інвалідністю. І вони вимагають до себе підвищеної уваги. Ліки, продуктові набори, пільги на медичне обслуговування, пенсії і дотації, спеціально оснащений транспорт – це все потрібно людині з обмеженими можливостями. Але не будемо забувати про головне –  найбільше, чого потребують такі люди – це наша увага та розуміння.

Щоб навчання учня  із особливими освітніми потребами було цікавим, результативним, приносило користь дитині,  пропонуємо низку порад для батьків:

- повірте в унікальність та неповторність власної дитини, в те що ваша дитина – єдина у своєму роді, несхожа на жодну сусідську дитину і не є точною копією Вас самих;

- дозвольте дитині бути самою собою із своїми недоліками, перевагами. Приймайте її такою, якою вона є. Спирайтесь на сильні сторони дитини;

- усвідомте, що виховання та навчання дитини з особливими потребами – це довготривалий, складний процес, що потребує Вашого уміння, терпіння, знання;

- у взаєминах з дитиною не допускайте „вседозволеності”, інакше дитина буде маніпулювати Вами;

- для підняття самооцінки, віри дитини в свої можливості – хваліть її за успіхи і досягнення, навіть незначні;

- у повсякденному спілкуванні з дитиною уникайте різких заперечень, говоріть з дитиною спокійно і стримано;

- разом з дитиною визначте систему заохочень і покарань за хорошу і погану поведінку;

- намагайтеся щоденно закріплювати знання, по можливості, в ігровій формі;

- допомагайте дитині, але не виконуйте завдання за неї;

- якщо дитина втомилася – дайте їй невеликий відпочинок, або займіть її іншою діяльністю;

- будьте уважні до змін настрою дитини, намагайтеся зрозуміти, з чим вони пов’язані;

- не лякайте школою;

- не вимагайте від дитини більше, ніж вона може.

Інклюзивні підходи  корисні для сім’ї. В цьому випадку родини дітей з  особливими  освітніми  потребами  можуть  отримувати  підтримку  з  боку  інших  батьків,  вони  краще  розуміють,  у  чому  розвиток  їхніх  дітей  типовий,  а  в  чому  атиповий, а також беруть активнішу участь у процесі навчання і виховання.  


     Щороку, в перший день літа відзначається Міжнародний день захисту  дітей. Турбота про дітей, усвідомлення пріоритетності їх інтересів над інтересами дорослих - це філософія нашого життя. Бажаємо миру і злагоди кожній дитині, кожній родині! Наснаги і мудрості  батькам, педагогам, дорослим, серця яких сповнені любові до дітей.

                                                                             У світі всі малята – і хлопчики й дівчата

                                                                 Повинні право мати – щасливими зростати.

                                                                 В турботливій країні, у люблячій родині

                                                                  Мужнітимуть здорові біляві й чорноброві

                                                                   Бо очі карі й сірі у злагоді та мирі

                                                                    Не плачуть, а сміються, що «Дітками» зовуться.

Великдень — це свято весни й Воскресіння, тому йому приділяють багато уваги. Великодні привітання більше торкнуться душі, якщо зробити їх власними руками.

Ось і наші дітки долучилися до підготовки виставки дитячих виробів та малюнків. Якщо поглянути на світ очима дітей, які підготували цю виставку, -він видається бурхливим потоком цікавих творчих ідей, знахідок, фантазій та

мрій. Кожна дитяча робота легка, світла й справді унікальна своєю несхожістю,адже дитина завжди передає те, що бачить, а бачить вона життя.Можливо саме тому дитяча Великодня виставка випромінює щирість,любов і святковість.

   З березневим подихом вітру, лагідним сонячним промінням, паростками перших квітів приходить жіноче свято – 8 Березня.

Цього чудового свята з нетерпінням чекають діти, адже вони мають змогу не тільки сказати слова вдячності своїм мамам, а й показати свій талант.

Напередодні Міжнародного жіночого дня 8 Березня учні,  які навчаються на інклюзивній формі навчання, підготували виставку яскравих вітальних листівок. В них вони вклали часточку своєї душі та любові, фантазії і творчу уяву. Ними вони будуть вітати матусь, бабусь, дівчаток та вчителів з весняним жіночим святом.