Психологічна допомога в умовах війни

Психосоціальна підтримка освітян.

Турбота про психологічний стан дуже важлива, особливо в умовах війни, коли кожному та кожній потрібні ресурси та підтримка. Разом ми можемо надати не лише знання, але й віру у власні сили та підтримку у складних життєвих ситуаціях.

Ділимося з вами методичними матеріалами, підготовленими ГО «Ла Страда - Україна», які допоможуть вам налагодити якісну психосоціальну підтримку учасників та учасниць освітнього процесу:

https://bit.ly/3vazLPA

https://bit.ly/4aF6IUA

https://bit.ly/3TzDtwu

ЯК ГОВОРИТИ З ДІТЬМИ ПРО ВІЙНУ. ЯК ВІДПОВІДАТИ НА ДИТЯЧІ ЗАПИТАННЯ ПІД ЧАС ВІЙНИ? 

https://bit.ly/3RI70l5 

 ПІДТРИМКА ДІТЕЙ ПІД ЧАС СТРЕСОВИХ СИТУАЦІЙ

https://bit.ly/3tyqmkq

#ЛаСтрада #ЛаСтрадаУкраїна #LaStrada #LaStradaUkraine #ХлібДляСвіту #BreadForWorld #BFW



6 ПОРАД, ЯК ПЕРЕЖИТИ КРИТИЧНИЙ ПЕРІОД ТАК, ЩОБ ЗБЕРЕГТИ ДУШЕВНІ СИЛИ

1. Дотримуйтесь розпорядку життя. Так ви демонструєте іншим і, що головне, самому собі, що ви сильні, стійкі та життєздатні.

2. Харчуйтеся здорово, будьте активними, висипайтесь. Здоров'я допоможе вам пережити складні часи та уникнути додаткових проблем у майбутньому.

3. Регулярно виконуйте вправи на розслаблення. Це допоможе подолати щоденний стрес.

4. Говоріть про свої почуття з близькими, це зменшує їхню тяжкість.

5. Допомагайте іншим. Це можуть бути, як ваші батьки, діти, друзі або сусіди, які потребують підтримки, так і зовсім незнайомі люди, коли ви добровільно берете участь у діяльності організації, яка вам подобається.

6. Виділіть час для улюблених занять: спорт, музика, читання, прогулянки, рукоділля та інше. Це допоможе вам переключити увагу, відволіктися і пам'ятати про те, що навіть у складні часи можна знайти заняття, яке зробить ваше життя кращим.

6 ВПРАВ ДЛЯ САМОДОПОМОГИ ПРИ СТРЕСІ ТА ЕМОЦІЙНОМУ НАПРУЖЕННІ

Або ЯК ВІДНОВИТИ СВІЙ ЕМОЦІЙНИЙ СТАН

Справитися зі стресом та нормалізувати свій емоційний стан можна за допомогою уяви. Ділимося дієвими вправами, які рекомендують психологи.

 ВПРАВА «Хмари»

Лежачи на спині, розслабтеся, дихайте животом. З кожним видихом уявіть, що всі Ваші біди і проблеми вилітають з повітрям, і перетворюються на білі, пухнасті хмари. Уявіть, що Ви лежите на зеленій травичці, дивлячись в небо, і спостерігаєте як теплий, літній вітер відносить ці хмари все далі, за горизонт. Тепле сонечко гріє Вас, і заповнює утворену всередині порожнечу своїм теплом. Вдихайте це тепло з кожним вдихом. Продовжуйте, поки не відчуєте, що Ваша свідомість повністю очистилася від негативних думок.

 ВПРАВА «Ситечко»

Уявіть, що Ви стоїте ногами на величезному ситечку з дрібними отворами. Уявіть, що ситечко повільно починає підніматися вгору, проходячи крізь Вас.Відчуйте як стрес відбивається на Вашому тілі – де болить або ниє. На ситечку залишаються всі Ваші нездужання і фізичний дискомфорт. Проходячи через голову, це ситечко залишає на собі всі Ваші негативні думки, переживання. Уявіть собі цей негатив як крупинки сміття, що залишаються на ситечку. Коли ситечко повністю піднялося над головою – уявіть золоте світло, що йде зверху, від великого Сонця. Нехай воно розчиняє весь негатив разом з ситечком. Після цього золоте світло наповнює все Ваше тіло і свідомість. Ви повністю розслаблені.

 ВПРАВА «Ресурсні образи»

Згадайте або придумайте місце, де ви почували б себе в безпеці й вам було б спокійно. Це може бути квітучий луг, берег моря, галявина в лісі, освітлена теплим літнім сонцем. Уявіть собі, що ви перебуваєте саме в цьому місці. Відчуйте пахощі, прислухайтеся до шелесту трави або шепоту хвиль, подивіться навколо, доторкніться до теплої поверхні піску або шорсткого стовбуру сосни. Намагайтесь уявити це як можна чіткіше, у дрібних деталях.

Спочатку вправа буде даватися важко, тому нею можна оволодіти вдома, у тиші, перед сном або перед підйомом, якщо є час.

 ВПРАВА «Книга»

Уявіть себе книгою, що лежить на столі (або будь-яким іншим предметом, що знаходиться в полі зору). Варто докладно сконструювати у свідомості внутрішнє «самопочуття» книги її спокій, положення на столі, обкладинку, що захищає від зовнішнього впливу сторінки. Крім цього, постарайтесь подумки ніби «від імені книги» побачити кімнату та розташовані в ній предмети: олівці, ручки, папір, зошити, стілець, книжкову шафу тощо. Вправа проводиться протягом 3-5 хвилин і повністю знімає внутрішнє напруження, переводячи його у світ предметів.

 ВПРАВА «Внутрішній промінь»

Вправа допомагає зняти втому, знайти внутрішню стабільність. Для того, щоб виконувати вправу, треба прийняти зручну позу, сидячи або стоячи в залежності від того, де вона буде виконуватися.

Уявіть, що всередині вашої голови, у верхній її частині, виникає світлий промінь, який повільно і послідовно рухається зверху вниз і повільно, поступово освітлює обличчя, шию, плечі, руки теплим, рівним і розслаблюючим світлом. У міру руху променя розгладжуються зморшки, зникає напруга в ділянці потилиці, послаблюється складка на лобі, розслаблюються брови, «охолоджуються» очі, послаблюються затискачі в кутах губ, опускаються плечі, звільняються шия і груди. Внутрішній промінь ніби формує нову зовнішність спокійного, визволеної людини, задоволеного собою і своїм життям. Виконайте вправу кілька разів – зверху вниз.

 ВПРАВА «Дерево»

Будь-який напружений психологічний стан характеризується звуженням свідомості і надконцентрацією людини на своїх переживаннях. Вправа виробляє внутрішню стабільність, створює баланс нервово-психічних процесів, звільняючи від травмуючої ситуації.

Уявіть себе деревом (яке вам подобається, з яким легше всього себе ототожнити). Детально відтворюйте у свідомості образ цього дерева: його потужний і гнучкий стовбур, який переплітають гілки, розгойдане на вітрі листя, відкритість крони назустріч сонячним променям і волозі дощу, циркуляцію живильних соків по стовбуру, корінню, що міцно вросле в землю. Важливо відчути живильні соки, які корені витягають із землі. Земля – це символ життя, коріння – це символ стабільності, зв’язку людини з реальністю.

 ВПРАВА «Висока енергія»

Уявіть собі яскраве нічне зоряне небо. Виберіть собі найяскравішу зірку. А тепер проковтніть її. Вона вибухає в вас, наповнюючи весь організм енергією. Енергія проникає в усі клітини вашого організму, наповнюючи його бажанням щось зробити, змінити, виправити.

 ВПРАВА «Генератор енергії»

Уявіть перед собою фантастичний генератор енергії та «ввімкніть» його. Якомога найяскравіше уявіть собі та відчуйте, як енергія впливає на передню частину вашого тіла, наповнює груди, м’язи. Вдихайте її, потім послідовно подумки переміщайте «генератор» за спину, праворуч і ліворуч від себе, над головою та під ногами. Відчуйте хвилі енергії на спині, на правій і лівій стороні тіла, на голові, на ногах. Наприкінці вправи відчуйте наявність енергії в кожній ділянці тіла, вашу готовність вирішувати найскладніші завдання. Вправу рекомендується виконувати тоді, коли з’являються перші ознаки втоми.

Джерело: Лапушинська, Т. О. Збірка вправ для зняття психологічного напруження та подолання стресу.

РЕСУРСНА ВПРАВА

Для того, щоб підтримувати себе в балансі, дуже важливо знати речі, які нас виснажують, та речі, які навпаки додають ресурсу та заряджають хорошим настроєм.

Тому сьогодні пропонуємо вам вправу, просте виконання якої дозволить вам постійно зберігати ресурсний стан та відчувати задоволення від життя.

Для цього візьміть аркуш паперу та розділіть його на дві частини. Зліва випишіть у стовпчик усі свої виснажливі активності - події, діяльності та речі, які поглинають ваш ресурс та виснажують вас, наприклад, миття посуду, виконання нудних робочих завдань, тривала поїздка в транспорті, очікування у черзі, #додайсвоє.

А у лівому стовпці, навпаки, запишіть усі свої ресурсні активності, тобто речі, які підіймають вам настрій, надихають та приносять задоволення, наприклад, улюблена музика, цікаві семінари, чи книжки, спілкування з друзями #додайсвоє.

Найцікавіша частина завдання - це до кожної виснажливої активності додати ресурсну діяльність, яка зробить процес приємнішим. Тобто, під час миття посуду можна ввімкнути цікавий семінар, під час очікування у черзі - зателефонувати, або написати повідомлення другові, а при виконанні нудної роботи - слухати приємну музику, #додайсвоє

Сподіваємося, що вправа стане для вас корисною, а також, будемо раді почути, які ресурсні активності піднімають настрій саме вам!

Ваш СЕНС

Кажуть, що найкращі ліки – це час, але часто він лише притупляє наші емоції. Якщо до кінця не пропрацювати над своїми почуттями і відношенням до ситуації яка склалася чи не усвідомити, що треба якось починати жити, емоції беруть верх і знову повертають вас у той стан.

Я завжди наголошую, що треба вчитися жити далі, дозволяти собі відчувати не лише негативні емоції і звикати до нової реальності. І можна почати це з плану на тиждень))

Як відновити психічне здоров’я, якщо знаходишся в стані розгубленості?

Техніки психологічного відновлення - це такий набір засобів, спрямованих на покращення стану людини після отриманого травматичного досвіду.

Основна ідея в тому, щоб підвищувати фактори психологічної стійкості, пружності, відновлюваності.

Пропонуємо вашій увазі декілька технік, які розглянемо у наступних постах.

Перша техніка підійде для людей, які знаходяться в стані розгубленості чи нерозумінні що робити далі. Називається вона

«ТЕХНІКА ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМ»

Випишіть всі свої проблеми. Це можуть бути будь-які проблеми, від самих простих (наприклад, забула купити зубну щітку), до важких ( війна)

Виберіть найзначимішу для вас проблему. Задайте собі питання: що зараз мене хвилює найбільше? Хто задіяний в цій проблемі (ви? інша людина?)

Встановіть цілі. Що я хочу досягти, якщо ця проблема вирішиться? Яким чином? Що буде в результаті? Якщо це складна проблема, то треба розбити її на дрібні частини, та написати цілі до кожної частини.

Придумайте декілька рішень, навіть абсурдних, щоб потім обрати з них найкраще. Якщо вам важко, то можете визначити можливі результати для кожного з запропонованих рішень. Хоча б 10 ідей, з них оберіть 2-3 практичних ідеї, які дійсно можуть допомогти, і напишіть до кожної плюси і мінуси.

Виберіть з цих ідей найкращі рішення. Виберіть людей (якщо такі є), які можуть допомогти в реалізації обраного рішення, та розпочніть діяти.

Це проста навичка, яка може дуже добре допомогти в складній ситуації та підвищить вашу здатність самостійно вирішувати проблеми.

Спробуєте виконати?

Сильні сторони є в кожної людини, саме вони є нашою перевагою. Розуміння власних сильних сторін – перший крок до самоусвідомлення, відчуття гармонії із собою та одна з щасливих стратегій.

 

ЯК ВИЯВИТИ СВОЇ СИЛЬНІ СТОРОНИ?

Кожен із нас має власну палітру сильних рис характеру. Вартує почати з аналізу типу особистості за методикою Маєрс-Бріггс. Тест також допоможе зрозуміти ваші сильні сторони та зони розвитку за визначеним типом особистості.

Типи особистості: https://www.16personalities.com/uk/typy-osobystosti