Сторінка медичної сестри

Важливість гігієни порожнини рота в дітей🦷

Мультик Чому чистимо зуби

Всесвітній день імунітету - 1 березня🍏

Імунітет — це сукупність захисних механізмів, які допомагають організму боротися з чужорідними чинниками: бактеріями, вірусами, сторонніми тілами тощо.

📌Розрізняють 2️⃣ поняття:

✅вроджений — передається спадково, як і інші генетичні ознаки;

✅набутий імунітет (активно або пасивно набутий) - виникає внаслідок перенесеної хвороби або вакцинації й спадково не передається.

На жаль, другий рік поспіль через постійні стрес, погіршення екології через обстріли, неповноцінне та неправильне харчування,  нестачу свіжого повітря наш імунітет знижується. Окрім того, не варто забувати про сезонні загострення захворювань. Через зниження захисних функцій нашого організму ми починаємо частіше хворіти, довше одужувати, починається хронічна втома.

І тоді питання «як підвищити імунітет?» стає особливо актуальним❗

📌Правила, які допоможуть вам підтримувати свій імунітет у хорошій формі:

✅Частіше перебувайте на свіжому повітрі, прогулюйтесь у лісі або в парку (звісно якщо дозволяє безпекова ситуація).

✅Стежте за своїм раціоном. Фрукти та овочі, а також каші повинні постійно бути присутніми в меню. Зменште кількість жирної, борошняної та смаженої їжі. Приймайте їжу 3-5 разів на день, невеликими порціями, обов'язково снідаючи. Дотримуйтесь водного балансу.

✅Займайтеся фізичними навантаженнями. Почати можна з легкої ранкової гімнастики, поступово переміщуючись у бік більш інтенсивних навантажень. Привчіть себе до ранкових пробіжок на свіжому повітрі.

✅Стрес – це ворог нашого організму. Тому необхідно намагатися зберігати максимально позитивний настрій, більше думати про хороше, частіше посміхатися. Психологи впевнені, що оптимізм – це найкраща профілактика будь-якого захворювання!

✅Хороший сон. Постійне недосипання призводить до збою роботи організму, тому варто раніше ввечері встати з-за телевізора або комп’ютера і вчасно лягти спати. Здоровий сон – це запорука не лише гарного самопочуття, але й хорошого настрою, продуктивної роботи та цікавого, різноманітного відпочинку.

✅Вакцинація – це ще один дієвий спосіб зберегти здоров’я і не дозволити хворобам підривати імунітет. Від сезонних хвороб теж є вакцини. Памʼятайте про регулярні скринінги!

✅Відмовтеся від куріння та алкоголю!


Вітряна віспа😷

Вітряна віспа  (у побуті кажуть «вітрянка») – це гостра вірусна інфекція, яка проявляється висипом на шкірі та слизових, загальним нездужанням, підвищенням температури.

🧒👧Вітряна віспа досить поширена інфекція, якою найчастіше хворіють діти. Зазвичай у здорових дітей без тягаря хвороб інфекція перебігає без ускладнень. Навіть у побуті існував такий вислів: «перехворів, наче вітрянкою», але дорослі можуть переносити хворобу не так легко.

Проте, вітрянка особливо небезпечна для вагітних🤰

🔍Вперше вітряну віспу описали італійські лікарі ще в 16 ст., як різновид натуральної віспи. А в середині 20 ст. був виділений сам вірус.

🦠Збудником вітряної віспи є вірус герпесу людини 3-го типу (Varicella-zoster virus). Той самий, який викликає та оперізувальний лишай.

У середовищі, на поверхнях вірус нестійкий та гине від дезінфекційних засобів при температурі 60°C. Оскільки він є досить «летючим», то може поширюватися на значні відстані, за межі кімнати, де є хворий та залишатися тривалий час у повітрі. Тому, навіть в одній будівлі (напр., дитячий садок, школа, інтернат, гуртожиток) є велика ймовірність зараження всіх, хто там знаходиться. Навіть спостерігались випадки, коли інфікувалися люди на одному поверсі в гуртожитку, дитячому закладі, школі.

💦🤧🗣️Механізм передачі інфекції – повітряний, але можливий і побутовий (при безпосередньому контакті зі шкірою, одягом та посудом хворого) існує передача вірусу від матері до дитини (більше під час пологів, рідше внутрішньоутробно).

🕑 Інкубаційний період вітряної віспи складає 10-21 днів. Джерелом інфекції є хвора людина, інфікуватися від якої можна ще до появи пухирців і в період висипання.

❌ У жодному випадку не можна розчухувати пухирці висипу, інакше на шкірі можуть залишитись шрами. А кірочки пухирців не можна здирати, вони повинні самі відпасти.

💉Аби не захворіти на вітрянку та уникнути неприємних симптомів, слід вакцинуватися!

⚕️Вакцинація від вітряної віспи дозволена дітям із 9 міс. Окрім того, щепитися можуть і дорослі, які не хворіли на вітрянку. Курс щеплень складається з 2 доз з оптимальним інтервалом у 6 тижнів.

КІР - небезпечний для життя

Кір -  це високозаразне вірусне захворювання. 🫣У середньому 1 людина, хвора на кір, може заразити від 12 до 18 незахищених людей. Хворіти можуть люди будь-якого віку: як діти, так і дорослі.

Вірус кору поширюється повітряно-крапельним шляхом. Кір - це серйозне захворювання, що може призвести до ускладнень, а інколи може бути смертельним.

СИМПТОМАТИКА:

✔️початкові симптоми нагадують застуду: нежить, кашель та невисока температура

✔️очі стають червоними та чутливими до світла

✔️на 3-7 день t ⁰ С може досягати 41 ⁰ С

✔️висипка, яка триває 4-7 днів, починається на обличчі, а потім поширюється по всьому тілу

✔️на яснах та внутрішній стороні щік можуть з'являтися невеликі білі плями

Зазвичай симптоми кору з’являються через 10-12 днів інфікування.

📌Профілактика кору

‼️Єдиний захист від кору - вакцинація💉. Вакцина КПК (кір, паротит та краснуха) - це комбінована вакцина, яка захищає від кору, паротиту та краснухи.

✔️Вакцина КПК є безпечною та ефективною і має дуже мало побічних ефектів (легкі реакції, такі як лихоманка, почервоніння або набряк у місці ін’єкції). Через 7-14 днів після вакцинації може розвинутися неінфекційна легка висипка, (схожа на кір). Вона зникає протягом 1-3 днів.

✔️Для максимального захисту потрібні 2 дози вакцини. В європейських країнах, перша доза дається у віці 10-18 міс, в Україні, відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень - у віці 12 міс. Мінімальний проміжок часу, через який можна вводити другу дозу вакцини - 1 місяць після першої. А за Календарем другу дозу вводять у віці 6 років.

✔️Вакцину КПК можна отримувати та раніше 1-річного віку - під час спалахів. Немовлята віком від 6 до 9 міс, які перебувають у районі, або будуть подорожувати в райони, з високим ризиком контакту з кором, повинні отримати додаткову дозу вакцини КПК.

Така доза до 9 міс є додатковою (нульовою) до двох доз, включених до національної програми вакцинації, які мають на меті забезпечити повний захист


8 корисних продуктів для мозку дітей🧠

🍎🍏Правильне харчування важливе для всіх аспектів здоров'я дитини, у т.ч. зростання та функціонування мозку. Швидке зростання мозку відбувається протягом перших декількох років життя дитини. Фактично, до 2-річного віку мозок дитини сягає 80% ваги дорослої людини. Він продовжує розвиватися у підлітковому віці (особливо у префронтальній корі, ділянці мозку). Це область мозку, яка відповідає за планування, пам'ять, прийняття рішень та інші  функції.

🧠Усі поживні речовини є важливими для правильної роботи мозку. Проте певні поживні речовини та продукти підтримують розвиток мозку та покращують когнітивні функції у дитинстві та підлітковому віці.

📌Отже, поговоримо, які саме корисні продукти для мозку дитини: 

✅Яйця🥚 – це один із найбільш поживних продуктів, які можна з'їсти. Яйця багаті на поживні речовини, які мають вагоме значення для розвитку мозку та когнітивних функцій – холін, вітамін B12, білок і селен. Холін - це поживна речовина, яка є надважливою для розвитку мозку. 2 цілісні яйця покривають 100% потребу в холіні дітей віком 1–8 р. і понад 75% – для дітей та підлітків у віці 9–13 р.

✅Ягоди🍓. Вони багаті на антоціани. Вчені дослідили, що антоціани приносять користь здоров'ю мозку різними способами: збільшують приплив крові до мозку, мають протизапальну дію та сприяють продукуванню нових нервових клітин та експресії певних білків.

✅Зелені листові овочі. 🥬Шпинат, капуста та салат містять сполуки, що захищають мозок, у т.ч. фолієву кислоту, флавоноїди, каротиноїди та вітаміни Е та К1. Окрім того, каротиноїди, такі як лютеїн та зеаксантин, сконцентровані в листовій зелені. Після приймання їжі вони накопичуються в сітківці. Оптична щільність макулярного пігменту (ОЩМП) – це вимірювання кількості цих пігментів в оці. Деякі дослідження показують, що ОЩМП позитивно пов'язані з когнітивними функціями у дітей.

✅Жирна риба (тунець, сардини, лосось)🐟. Це чудове джерело жирних кислот Омега-3, необхідних для роботи та розвитку мозку. За даними Академії харчування та дієтології США, жирні кислоти Омега-3 здатні допомогти впоратися з психологічними станами.

✅Апельсини🍊. Додавання апельсинів до раціону дитини може покращити її загальний стан здоров'я, у т.ч. когнітивний. Апельсини багаті на флавоноїди – гемоспоридин і нарірутин.  Вживання продуктів та напоїв, багатих на флавоноїди допомагає покращити когнітивні функції. Апельсини також багаті на вітамін С – необхідний для правильного розвитку мозку, виробництва нейромедіаторів тощо.

✅Йогурт. Несолодкий йогурт на сніданок🧃 – це чудовий спосіб підтримати здоров'я мозку дитини. Молочні продукти, такі як йогурт, є добрим джерелом йоду, поживної речовини, необхідного організму для розвитку мозку та когнітивних функцій. Дослідження показують, що діти, які не споживають достатньо йоду, частіше страждають на когнітивні порушення, ніж ті, хто не споживає достатню кількість йоду. Окрім того, йогурт – це хороше джерело білка, цинку, вітаміну B12 і селену, які важливі для розвитку та функціонування мозку.

✅Продукти, багаті на залізо🫘🦞. Дефіцит заліза часто трапляється у дітей. Низький рівень заліза може негативно вплинути на когнітивний розвиток та успішність дітей. Дефіцит заліза також пов'язаний із синдромом дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ). Діти віком до 7 років – найбільш схильні до ризику розвитку дефіциту заліза. Аби запобігти дефіциту заліза, переконайтеся, що в раціоні вашої дитини присутні продукти, багаті на залізо (червоне м'ясо, птиця, морепродукти, квасоля та шпинат).

✅Горіхи та насіння🥜. Вони містять високі концентрації багатьох поживних речовин, пов'язаних з покращенням когнітивних функцій. До них відносяться вітамін Е, цинк, фолієва кислота, залізо та білок.

Скарлатина

Скарлатина – це бактеріальне захворювання, яке розвивається в деяких людей, які страждають на ангіну. Вона характеризується яскраво-червоним висипом, що покриває більшу частину тіла. Скарлатина майже завжди супроводжується болем у горлі та високою температурою.

🧒👧Найчастіше захворювання зустрічається у дітей віком від 5 до 15 р. Якщо не лікувати скарлатину, то вона може призвести до серйозних захворювань, що вражають серце, нирки інше.

💊Симптоми💊:

👉Червоний висип. Він виглядає як сонячний опік та на дотик нагадує наждачний папір. Зазвичай починається з обличчя або шиї та поширюється на тулуб, руки та ноги. Якщо натиснути на почервонілу шкіру, вона блідне.

👉Червоні лінії. Складки шкіри навколо паху, пахв, ліктів, колін та шиї зазвичай стають червонішими, ніж інші області з висипом.

👉Приплив крові до обличчя. Воно може здаватися почервонілим з блідим колом навколо рота.

👉«Полуничний язик». Язик червоний, горбистий та часто покритий білим нальотом на початку захворювання.

👉Лихоманка (часто з ознобом).

👉Болюче та червоне горло (іноді з білими або жовтими плямами).

👉Утруднення ковтання.

👉Збільшені лімфатичні вузли на шиї.

👉Нудота чи блювота.

👉Біль у животі.

👉Головний біль.

🦠Скарлатина спричинена тим же типом бактерій, який викликає гострий фарингіт – стрептококом групи A.

🤧🗣️Шлях передачі; повітряно-крапельний.

🤕Інкубаційний період – від 2 до 4 днів.

👩‍⚕️Негайно зверніться до лікаря, якщо у вашої дитини з’явились такі симптоми: задишка у спокої, утруднене дихання (рохкання, втягування грудних м'язів між ребрами, роздмухування ніздрю), хрипке дихання, що не проходить, біль у грудях, нездатність ковтати рідини або слину, сплутаність свідомості, нестача енергії, запаморочення в положенні сидячи або стоячи, слинотеча, постійна сильна блювота або діарея, зневоднення, температура нижче 35,5 C або вище 38 C.

📌Профілактика

💉❌Вакцини запобігання скарлатини немає. Однак аби запобігти інфекції:

✅Мийте руки милом та водою (щонайменше 20 сек.). Або ж використовуйте дезінфекційний засіб для рук на спиртовій основі.

❌Не користуйтеся спільним столовим посудом.

✅Прикривайте рот та ніс під час кашлю та чхання


‼️Що таке гостра кишкова інфекція‼️🤮🤢

Гостра кишкова інфекція (ГКІ) – це низка захворювань, причиною яких є потрапляння в організм людини вірусів, бактерій, паразитів, які негативно впливають на наш ШКТ. Ці захворювання протікають з ознаками інтоксикації.

❓Причини недуги — порушення правил особистої гігієни, вживання уражених харчових продуктів (готові страви, молоко, молочні продукти, м’ясо, яйця, риба, кондитерські вироби, фрукти та овочі) та забрудненої води, контакт із забрудненими предметами довкілля.

📌Найпоширеніші симптоми ГКІ — слабкість, наявні ознаки зневоднення, підвищення температури, сухість у роті, біль у животі, багаторазова блювота, кров у випорожненнях, діарея. Якщо у вас з'явились дані прояви, не ігноруйте та звертайтеся до лікаря.

⁉️До групи ризику належать: люди старшого віку та діти раннього або дошкільного віку.

5️⃣ кроків, які допоможуть вам уникнути ГКІ:

1️⃣ Підтримуйте чистоту. Мийте руки перед приготуванням їжі та самим приймання,

після відвідування туалету. Вимийте і продезінфікуйте всі поверхні та кухонне приладдя, що використовується для приготування їжі. Захищайте приміщення та продукти від комах та гризунів.

2️⃣ Відокремлюйте сиру їжу від готової: сире м’ясо, птицю, рибу і морепродукти від інших харчових продуктів. Для обробки сирих продуктів користуйтеся окремим кухонним приладдям (ножами та обробними дошками). Зберігайте продукти у закритому посуді, аби уникнути контакту між сирими та готовими продуктами.

3️⃣ Ретельно готуйте їжу. Піддавайте продукти термічній обробці (смаження, варіння, запікання, пропарювання і т. д.), особливо м’ясо, птицю, яйця, рибу і морепродукти. Доводьте страви до кипіння, аби переконатися, що вони готувалися при 100°C. Сік з м’яса чи птиці після правильного приготування повинен бути прозорим, а не рожевим.

4️⃣ Зберігайте їжу при безпечній температурі. Не залишайте приготовану їжу при кімнатній температурі більш ніж на 2 год. Зберігайте приготовані страви гарячими (60°C) до подачі до столу. Зберігайте продукти у холодильнику при температурі, зазначеній на упакуванні  та не довше терміну кінцевої реалізації, зазначеного виробником. Не розморожуйте продукти за кімнатної температури.

5️⃣ Використовуйте безпечну воду і свіжі продукти. Користуйтеся лише чистою водою.

Обирайте свіжі та не зіпсовані продукти. Ретельно мийте овочі та фрукти (особливо, якщо ви вживатимете їх сирими). Не вживайте продукти, в яких закінчився термін придатності чи продукти сумнівної якості.


Сальмонельоз

Сальмонельоз - гостре інфекційне захворювання🤢🤮, яке переважно вражає травну систему та внутрішні органи. Зазвичай бактерії сальмонели живуть у кишківнику тварин і людини та виділяються через фекалії. Найчастіше люди інфікуються через заражену воду, їжу (недоварене м'ясо, птиця, яйця, яєчні продукти, непастеризоване молоко), погано помиті продукти тощо.

❓Деякі люди з інфекцією сальмонели не мають жодних симптомів. У більшості людей діарея, лихоманка та шлункові (абдомінальні) спазми розвиваються протягом 8-72 годин після вживання їжі. Більшість здорових людей одужують протягом декількох днів (до тижня) без лікування. У деяких випадках діарея може спричинити сильне зневоднення та потребує негайної медичної допомоги. Ризик інфікування сальмонельозом високий у тих місцях, де немає чистої питної води та належної каналізації.

🚩Можливі ознаки та симптоми🚩:

🔷діарея;

🔷шлункові спазми;

🔷висока t⁰C;

🔷нудота;

🔷блювота;

🔷озноб;

🔷головний біль;

🔷кров у фекаліях.

📌Декілька різновидів бактерій сальмонели викликають черевний тиф.

🚑🚨Якщо хвороба триває більше декількох днів, висока t⁰C не проходить, присутня кров у фекаліях, ознаки зневоднення, зверніться негайно до лікаря.

❗Аби запобігти інфікуванню сальмонельозом, необхідно дотримуватись таких правил:

✅Перед приготуванням їжі та перед її вживанням ретельно помийте руки з милом. Окрім того, дотримуйтесь правил особистої гігієни після повернення з вулиці, відвідування туалету.

✅Зберігайте усі продукти, що швидко псуються виключно у холодильнику.

✅Обов'язково мийте фрукти та овочі перед вживанням або обдавайте їх окропом.

✅Регулярно обробляйте кухонний інвентар (ножі, дошки) та дотримуйтесь правил їхнього роздільного зберігання.

✅Добре проварюйте або прожарюйте м'ясо та птицю.

✅Пийте чисту питну воду (в пляшках або охолоджену кип'ячену).

❌Не купуйте м'ясні, молочні продукти на стихійних ринках


Епідемічний паротит🐷

Епідемічний паротит (свинка) – це вірусна інфекція, під час якої болісно опухає одна або обидві привушні залози.

🗣️Основний шлях передачі хвороби – повітряно-крапельний (під час кашлю, чхання або близького контакту між людьми).

🕒Симптоми епідемічного паротиту проявляються приблизно через 2-3 тижні після контакту з вірусом. Деякі люди можуть не мати симптомів або дуже легкі симптоми.

📌Перші симптоми (можуть бути схожі на ті, які виникають під час грипу):

〽️висока температура;

〽️головний біль;

〽️м'язові болі;    

〽️небажання їсти;

〽️втома;

〽️загальна слабкість;

〽️безсоння

〽️запалення та набряк привушних, підщелепних та під’язикових слинних залоз.

4️⃣ Зазвичай набряк слинних залоз починається протягом кількох днів. Симптоми:

✔️набряк 1 або 2 залоз з обох боків обличчя;

✔️болючість навколо припухлості;

✔️рідше набухання залоз нижче дна порожнини рота.

Ускладнення епідемічного паротиту найімовірніші серед нещеплених людей. Вони можуть виникнути, навіть якщо людина не мала опухлих слинних залоз. Вони виникають тоді, коли вірус досягає інших тканин організму.

📌До найпоширеніших ускладнень належать:

🔶Запалення яєчка (орхіт) викликає сильний біль. Орхіт у хлопчиків у період статевого дозрівання здатен призвести до безпліддя.

🔷Енцефаліт – це запалення головного мозку, що може пошкодити тканини. Це ускладнення здатне спричинити зміни свідомості, судоми та втрату контролю над м'язами.

🔶Менінгіт – це набряк або запалення оболонок головного та спинного мозку. Це може спричинити головний біль, лихоманку та ригідність шиї.     

🔷Запалення середнього вуха (отит). Це ускладнення з’явитися раптово або з часом.

🔷Панкреатит – це запалення підшлункової залози. Симптоми: біль у ділянці шлунку, розлад шлунку, блювота та лихоманка.

🔶Викидень. Зараження паротитом у першому триместрі вагітності може підвищити ризик переривання вагітності та передчасних пологів.

💉Не вакциновані люди більш схильні до паротиту.

Специфічного лікування від паротиту не існує❗

Тому єдиний захист від епідемічного паротиту – вакцинація❗

В Україні вакцинація проти паротиту проводиться 2 рази:

🔶в 1 р. – перша доза;

🔶в 6 р. – друга доза.

Дані щеплення проводять 3-компонентною вакциною КПК (кір, паротит та краснуха).

Якщо ваша дитина пропустила якусь дозу за графіком, зверніться до сімейного лікаря та надолужте вакцинацію!


🪱Гельмінти🪱

Гельмінти (глисти) - це дрібні паразити, які заражають людину та призводять до гельмінтозу.

👆Вони передаються переважно через забруднені ґрунт, воду, фрукти та овочі, руки.

🌏У світі зареєстровано близько 250 видів гельмінтів, які паразитують у людини, з них на території України поширені близько 30 видів, інші ж зустрічаються рідко.

📊Кишкові гельмінтози займають 3 місце у світі з-поміж інфекційних хвороб. 25% населення земної кулі уражено гельмінтами. Близько 100 млн дітей на Землі мають затримку в рості та інші негаразди через гельмінти. В Україні щорічно реєструють понад 1 млн випадків гельмінтозів. Протягом життя практично кожна людина переносить паразитарне захворювання.

📌До найпоширеніших типів гельмінтів належать:

🪱Аскариди. Переважно живуть у тонкому кишківнику, але можуть підійматися по стравоходу і потрапляти у бронхо-легеневу систему. Механізм передачі збудника —  фекально-оральний. Паразити передаються через некип’ячену воду, брудні руки, брудні ягоди та фрукти, хвора людина тощо. Симптоми: 1 фаза (міграційна) - ніщо не вказує на хворобу, згодом додаються ознаки загального нездужання, сухий кашель, підвищення температури, мокрота, висип; 2 фаза (кишкова) - враження кишкового тракту людини.

🪱Гострики. Переважно живуть у товстому кишківнику та прямій кишці. Причина зараження — недотримання належної гігієни, забруднена вода, фрукти, овочі. Симптоми: сильний свербіж у ділянці заднього проходу (особливо вночі), а також яйця або маленькі білі черв’ячки у випорожненнях.

🪱Лямблії. Інфікування відбувається при споживанні термічно не оброблених продуктів, води, а також через недотримання гігієни рук. Симптоми: болі в животі (часто в області пупка), нудота та блювота, здуття живота, діарея, закрепи тощо. Інфекція проходить самостійно протягом декількох тижнів. Особливо небезпечні — для дітей (може призвести до затримки розвитку, сильного зневоднення, виникнення непереносність лактози тощо).

☑️Поради, що допоможуть вам уникнути зараження лямбліями в побуті:

✅Перед прийманням їжі обробіть продукти та дотримуйтеся всіх необхідних заходів, щоб у продукти не потрапили хвороботворні мікроби, цисти і яйця паразитів. Привчіть дитину користуватися лише чистими (столовими) наряддями. Овочі, фрукти, ягоди, зелень перед вживанням ретельно мийте під проточною водою, обдавайте гарячою водою (температура 60 - 70 °C). Рибу та м’ясо піддавайте необхідній термічній обробці.

✅Не пийте сиру воду зі ставків, річок та інших водойм, у разі необхідності її слід попередньо прокип'ятити.

✅Перед прийманням їжі, після прогулянки, гри з тваринами, відвідування туалету обов'язково мийте руки з милом. До такого ж правила привчіть дитину.

✅Вчасно підстригайте нігті, відучіть дитину від шкідливої звички їх гризти, обсмоктувати пальці, ручки, олівці, іграшки та інші предмети.

✅Забороніть дитині кликати тварин до обіднього столу й місця, де готується їжа. У жодному випадку не дозволяйте дітям гратися з бездомними тваринами.

✅Ретельно обстежуйтесь у випадку тривалих порушень травлення й апетиту, втрати маси тіла. Періодично профілактично обстежуйте дітей дошкільного та молодшого шкільного віку на гельмінтози.