Kvinner og krig
Av Marianne Neerland Soleim, UiT, Norges arktiske universitet
Mange norske kvinner hadde hovedansvaret for å skaffe klær og mat på bordet til familien og dette var viktig i kampen for å overleve i en tid med rasjonering og matmangel. I hele landet engasjerte kvinner seg i alle former for aktiv motstand. De fleste kvinnene som deltok, bidro i arbeidet med å produsere og distribuere illegale aviser. Kvinnene arrangerte dessuten antinazistiske holdningskampanjer. Flere jobbet med koding og ble telegrafister. Kvinnene skaffet leiligheter til bruk for hemmelige møter, de skjulte jøder og andre flyktninger, loset disse over svenskegrensen og skaffet mat og klær.
I Nord-Norge deltok kvinner også aktivt i motstandsbevegelsen. Blant annet samarbeidet man i nord med sovjetisk side ved å spionere på tyske soldater og sende informasjonen over grensen. Noen kvinner deltok aktivt i denne spionasjen. Dagny Siblund fra Jakobsnes i Finnmark var utdannet i Sovjetunionen og ble Norges første kvinnelige fallskjermhopper. Hun hoppet ut ved Vadsø sammen med Trygve Eriksen i slutten av oktober 1944 da tyskerne ble presset ut av Øst-Finnmark av sovjetiske styrker.
Innsatsen til grenselosene i Tysfjord er også et eksempel på krigsinnsats i Nord-Norge hvor kvinnene spilte en viktig rolle. I dette området ble et stort antall norske og utenlandske krigsflyktninger lost over til Sverige og kvinnene i Tysfjord stilte opp med mat, klær og husly til flyktningene.
Under den tyske okkupasjonen var det mange steder i landet tett kontakt mellom det norske folk og tyske soldater. Det resulterte ofte i kjærlighetsforhold mellom norske kvinner og tyske menn. Dette var også en del av kvinners hverdagsliv under krigen, og særlig i Nord-Norge hvor antallet tyske soldater var stort i forhold til befolkningstallet. Rundt 4000 norske kvinner satt som politiske fanger under den tyske okkupasjonen. 26 kvinner døde som følge av politisk motstand og tre døde i kamp. Fire omkom under flukt til England, mens tre kvinner ble henrettet. Om lag 150 kvinner ble sendt til konsentrasjonsleir i Tyskland og 11 av disse døde under oppholdet. Fem kvinner døde i politisk fangenskap i Norge.