Geografia

Inspiracje

Geografia - strona przedmiotowa

„Geografia – strona przedmiotowa” jest prowadzona przez Sławomira Dmowskiego, nauczyciela geografii pracującego w XXIV LO im. Cypriana K. Norwida w Warszawie. Zawiera różne ciekawe materiały edukacyjne dla dzieci i młodzieży przydatne do poszerzenia wiedzy i pomocne w nauce geografii. Strona została podzielona na kilka działów tematycznych, prezentujących różnorodne zagadnienia. Można tu znaleźć m. in. różnorodne mapy, prezentacje, opracowania i zadania. Uzupełnieniem strony jest kanał z lekcjami online na YouTube “Geografia 24”.

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Na blogu edukacyjnym Centrum Edukacji Obywatelskiej można znaleźć bazę inspiracji i pomysłów na lekcje geografii, które zostały przygotowane w oparciu o podstawę programową i dostosowane do nauczania w trybie zdalnym. Posłużą jako wzorce do przeprowadzenia interesujących lekcji z tego przedmiotu, ale można je także wykorzystać jako materiał do samodzielnej pracy uczniów.

Planeta - portal edukayjny

Strona internetowa, która oferuje bogaty zasób scenariuszy lekcyjnych poświęconych geografii, ale także matematyce, informatyce i turystyce. W zakładce “Geografia” znajdują się liczne konspekty lekcji tego przedmiotu realizowanych w szkole ponadpodstawowej. Niektóre z treści zostały wzbogacone o materiały audiowizualne. Wszystkie zaprezentowane na portalu elementy są zgodne z podstawą programową trzeciego etapu edukacyjnego.

Edu WorldMap

Bezpłatne i bardzo proste w obsłudze narzędzie, które zostało stworzone dla wszystkich chcących zweryfikować swoją wiedzę na temat mapy świata. W celach edukacyjnych można je wykorzystać przede wszystkim dla uczniów i studentów, którzy w ramach programu nauczania geografii poznają położenie najważniejszych obiektów geograficznych takich jak kontynenty, oceany, wulkany, kraje czy stolice. W tym przypadku eksploracja mapy świata następuje poprzez rozwiązywanie ułożonych w różnych kombinacjach testów. Strona domyślnie otwiera się w języku angielskim, jednak w prawym dolnym rogu można wybrać tłumaczenie na język polski.

Settera

Seterra to darmowa gra edukacyjna działająca na zasadzie quizu. Przyda się jako narzędzie pomagające wprowadzać i utrwalać wiadomości geograficzne. Zasoby tej strony zawierają ponad 200 różnorodnych ćwiczeń. Można je wykorzystać, planując zajęcia o krajach, stolicach, oceanach, flagach i miastach w Afryce, Europie, Ameryce Południowej, Północnej, Azji i Australii, używając ćwiczeń z mapami konturowymi.

World Geography Games

Na tej stronie znajduje się wiele zabawnych i stymulujących gier mapowych, które poprawią wiedzę geograficzną. Quizy obejmują pytania dotyczące krajów, stolic, flag, regionów, zbiorników wodnych, gór, pustyń, obszarów metropolitalnych. Zadania dotyczą wszystkich 193 państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz dwóch państw będących stałymi obserwatorami ONZ. Sprawdzą się doskonale jako narzędzie zachęcające do odkrywania i poznawania świata. Gry są dostępne w języku polskim.

Geoportal

Geoportal można wykorzystać jako źródło dokładnych map w różnych skalach. Uczniowie w trakcie zajęć poznają zasady poruszania się po portalu, uczą się, jak wyświetlać dodatkowe informacje na mapach oraz jak przełączać się między różnymi typami prezentacji. Praktyczny przykład takiej lekcji przybliżającej własny region można znaleźć na stronie Instytutu Badań Edukacyjnych.

Nauka O Klimacie

To największy portal w polskim internecie zajmujący się problematyką klimatyczną. Oprócz aktualności, zestawienia faktów i mitów klimatycznych oraz źródeł danych klimatycznych, bardzo pomocna jest wyszukiwarka konkretnych tematów, dzięki której można znaleźć informacje na temat konkretnych problemów związanych ze zmianami klimatycznymi.

Post-Turysta

Na stronie można znaleźć bogaty zasób ponad 50 tekstów napisanych przez podróżników, etnografów, socjologów i dziennikarzy, które dotyczą zagadnień szeroko rozumianej globalnej turystyki, zagrożeń klimatycznych, ekonomii, zależności globalnych. Materiał świetnie nadaje się jako zasób tekstów źródłowych do wykorzystania na lekcjach wiedzy o klimacie i edukacji globalnej.

Edukacja Dla Klimatu

“Edukacja dla klimatu” to portal projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Ambasada Krakowa i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Na stronie dostępne są gotowe scenariusze lekcji, materiały, filmy i podcasty, które mogą służyć do przeprowadzenia lekcji o zmianach klimatycznych.

Khan Academy

To miejsce, w którym można odnaleźć praktyczne ćwiczenia, filmy instruktażowe, quizy i panel indywidualnych planów nauczania, który daje uczniom możliwość pracy we własnym tempie, w i poza klasą. Panel nawigacyjny nauczyciela/nauczycielki zawiera podsumowanie wyników całej klasy oraz szczegółowe profile uczniów, co umożliwia edukatorom lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób pracują uczniowie i jak najlepiej im pomóc. Kursy dotyczące treści z podstawy programowej geografii zostały przyporządkowane do różnych zakładek, znajdują się m. in. w “Astronomii i kosmologii”.