Протидія булінгу

Шкільне цькування або шкільний булінг (англ. school bullying campaign) — загальний термін, яким означають систематичні переслідування з образами, цькуванням, упереджене ставлення у навчальному закладі. Зазвичай, термін означає переслідування серед учнів, рідше зустрічається цькування учнів вчителями, ще рідше — цькування вчителя учнями.

Виділяють два основних його види та деякі підвиди:

Фізичний шкільний булінг — умисні штовхання, пирхання, стусани, удари, нанесення побоїв, тілесних ушкоджень та ін.;

Сексуальний булінг є підвидом фізичного (дії сексуального характеру).

Психологічний шкільний булінг — насильство, пов'язане з дією на психіку, що наносить психологічну травму шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно спричиняється емоційна невпевненість. До цієї форми булінгу можна віднести:

Вербальний булінг, де знаряддям слугує голос (образливе ім'я, з яким постійно звертаються до жертви, обзивання, дражніння, зведення наклепів, поширення образливих чуток та ін.);

Шкільний кібербулінг — пригноблення за допомогою мобільних телефонів, Інтернету, інших електронних пристроїв (пересилання двозначних зображень і фотографій, обзивання, зведення наклепів та ін.).

Образливі жести або дії (наприклад, плювки в жертву або в її напрямку);

Залякування (використання агресивної мови тіла й інтонації голосу для змушення дитини робити чи не робити щось);

Ізоляція (жертва навмисно ізолюється, виганяється чи ігнорується частиною або всім класом);

Вимагання (у дитини вимагають гроші, їжу, інші речі, примушують щось вкрасти);

Пошкодження та інші дії з майном (пошкодження, викрадення, заховання особистих речей жертви);

ПОРАДИ ЯК ЗАПОБІГТИ БУЛІНГУ

1. Розрізняйте булінг і непорозуміння

Якщо дитина часто приходить з поганим настроєм або не має бажання ходити до школи, батькам необхідно поговорити з дитиною. Бажано створити довірливу атмосферу, погуляти разом і відверто поговорит. Варто відрізняти булінг від непорозумінь між дітьми. Булінг супроводжується фізичним чи психологічним насиллям: жертву висміюють, залякують, дражнять, шантажують, б'ють, псують речі, оприлюднюють особисту інформацію та фото в соціальних мережах.

2. Заохочуйте до дружби

Один із способів запобігти булінгу – навчити дитину дружити з однолітками поза школою. Варто заохочувати дітей у тому, щоб вони спілкувалися з ровесниками на ігровому майданчику, спортивних секціях або гуртках. Дитина повинна знати, що їй є кому довіряти, і є до кого звернутися у разі, якщо вона відчуває до себе неприємне відношення з боку однолітків. Це можуть бути класний керівник, адміністрація школи, практичний психолог, соціальний педагог, учні-медіатори.

3. Не проявляйте агресії

Батькам потрібно бути делікатними, адже у такий момент дитина може бути вразливою і їй, можливо, неприємно говорити про це. Спробуйте розібратися у причині цькування, складіть спільну стратегію змін. Важливо усвідомити, чому саме дитина потрапила у ситуацію булінгу. Рекомендуємо з цим звернутися до шкільного психолога. Майте на увазі, що ваша мета припинити насильство, а не покарати винних! Поясніть дитині, що зміни будуть відбуватися поступово, проте весь цей час вона може розраховувати на вашу підтримку.

4. Не залишайте дитину наодинці з проблемою

Дитина повинна пам’ятати, що вона не одинока зі своєю проблемою і їй є кому її підтримати. Проводьте більше часу зі своєю дитиною, розмовляйте, розповідайте повчальні життєві історії, як мудро і справедливо поступити в тій чи іншій ситуації. Будьте чесні та відверті, умійте слухати і чути. Заохочуйте дітей робити те, що вони люблять. Інтереси і хобі можуть підвищити довіру, допомогти дітям здружитися і попередити схильність до булінгу.

5. Пам'ятайте 116-111

Дитина повинна знати безкоштовний номер Національної дитячої «гарячої лінії» 116-111, щоб у разі необхідності, звернутися за порадою професіоналів і знову-таки не залишатися один на один зі своїми переживаннями.


ПРОТИДІЯ БУЛІНГУ В ЗАКЛАДІ ОСВІТИ: СИСТЕМНИЙ ПІДХІД :

  • Законодавство України щодо протидії булінгу
  • ПОРЯДОК реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі
  • Розробки занять з протидії булінгу для учасників освітнього процесу закладів освіти

https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/protidia-bulingu/2019-11-25-protydiy-bullingy.pdf