ТЕМА ДОСВІДУ

Сенсорна інтеграція, як основа розвитку дитини 

Для  того, щоб забезпечити повноцінний розвиток дитини з особливими освітніми потребами. Потрібно враховувати можливості дитини, її рівень та базові потреби. Вихователь має тісно співпрацювати з батьками цієї дитини, щоб досягти бажаних та потрібних результатів. Дитину потрібно починати навчати та виховувати з дошкільного віку. 

Сенсорний розвиток – це розвиток здатності сприймати навколишній світ через чуття. Сенсорний розвиток дітей дошкільного віку передбачає ще й виховання самостійності як у керуванні власними емоціями, так і у вчинках та взаємодії з навколишнім світом.      Сенсорна інтеграція живить мозок потрібними знаннями, без яких ми не можемо адекватно оцінювати ситуацію. 

Щоб допомогти дитині отримати необхідний їй сенсорний досвід, а також активізувати її мовленнєвий розвиток, використовуються сенсорні ігри. Існує неймовірна кількість різноманітних ігор та вправ з сенсорним матеріалом: з крупами, піском, водою, скляними та солевими кульками та т. д. 

Сенсорна інтеграція – процес, під час якого нервова система людини отримує інформацію від рецепторів, всіх відчуттів (дотик, вестибулярний апарат, відчуття тіла або пропріоцепція, нюх, зір, слух, смак), потім організовує їх і інтерпретує так, щоб вони могли бути використані в цілеспрямованій діяльності. Іншими словами, це адаптаційна реакція, що служить для виконання певної дії, прийняття відповідного положення тіла.

При порушенні обробки сенсорних сигналів з’являються дисфункції в моторному, пізнавальному розвитку, а також в поведінкових характеристиках дитини. Комплекс вправ з сенсорної інтеграції створюється на основі сенсорної діагностики індивідуально для кожного пацієнта. Методи сенсорної інтеграції можуть і навіть повинні включатися як складові частини в заняття за будь – якими іншими методиками. Недооцінювати значення стимуляції сенсорного сприйняття світу неможливо. Через розвиток сенсорики ми даємо дитині механізм пізнання світу.

Важливо формувати у дітей уявлення та розуміння перцептивних та сенсорних еталонів; розвивати вміння самостійно використовувати сенсорні еталони у власній діяльності. Разом із дорослим використовувати спостереження, бесіди; арт-терапію з імпровізацією; ігри на розвиток сприймання, пам’яті, уяви, уваги; рольові ігри та релаксацію.

У обраній мною темі використовую методику М. Монтессорі; методику дрібної та загальної моторики пальців рук. Практикую вправи для розвитку міжпівкульної взаємодії. Використовую під час занять та в ігровій діяльності методику пальчикової гімнастики та вправ для дітей раннього віку.

На мою думку, ефективним у роботі з дошкільниками є безпосередньо контакт та спілкування з дитиною. Сприймати такою як вона є: враховувати потреби та бажання дитини. В ігровій формі та невимушеній обстановці розвивати та навчати дитину, такі методи та прийоми сприятимуть позитивній динаміці розвитку дитини, соціалізація та адаптація до навколишнього середовища.

Дана тема спрямована на формування сенсорного розвитку у дітей раннього віку; використовувати моторику та різні вправи для повноцінного розвитку дитини; удосконалення діяльності органів чуття у ранньому віці. 

У даній проблемі намагалася застосовувати індивідуальний підхід до кожної дитини, а також корекцію емоційно-вольового розвитку дитини; корекцію сенсорно-перцептивної діяльності дітей у дошкільному та ранньому віці. Розвиток у дітей вміння та навичок використовувати нові здобуті знання на практиці в ігровій діяльності.