Smrt je kraj ivota; neizbjena injenica, a vjerovatno i stanje. Veina ljudi smatra da poslije smrti dolazi raj ili pakao. Dio njih misli da nema niega. Stari narodi su vjerovali da smru odlaze u vjena lovita i zato su svoje mrtve pokopavali sa oruem, nakitom i orujem, potrebnim za taj vjeni lov. Niko u stvari ne zna to dolazi poslije. Nauna i akademska disciplina koja prouava smrt ljudskih bia naziva se Tanatologija.

Prirodna smrt nastupa nakon otkazivanja vitalnih organa najee usljed bolesti koja moe biti akutna ili hronina ili prouzrokovana istroenou vitalnih organa usljed starosti. Prirodna smrt moe biti nagla ili naprasna te kao takva postaje predmet forenzike istrage.


Naprasna Mp3


Download Zip 🔥 https://urlgoal.com/2yGcGa 🔥



Postoji nekoliko faza ili gradacija smrti. Prva faza smrti je klinika smrt. Ova faza praena je prestankom disanja i rada srca i modanih aktivnosti. Pravovremenom ljekarskom intervencijom osoba se moe vratiti u ivot. Ukoliko ne doe do intervencije u vremenu od 4 minute nastupa cerebralna smrt. Zbog izuzetne osjetljivosti modanih elija one poinju da nekrotiraju odnosno propadaju usljed nedostatka kisika. Nakon ove faze nastupa bioloka smrt. Ona je produkt anoksije i hipoksije svih elija organizma.

Predsjednik Turske Turgut Ozal je iznenada preminuo 1993. godine, ali zbog sve uestalijih nagaanja da ovo nije bila prirodna, ve naprasna smrt izazvana trovanjem, 19 godina poslije tijelo je ekshumirano radi provoenja autopsije. Pet godina ranije na tadanjeg premijera Ozala izvren je neuspio atentat. Kartal Demirag je atentator koji je te 1988. godine, na kongresu Otadbinske partije (ANAP) s dva hica iz pitolja pucao na Ozala. Nakon tog neuspjelog pokuaja atentata osuen je na 20 godina zatvora, ali ga je Ozal pomilovao, nakon to je izabran za predsjednika drave. Pozadina cijelog ovog sluaja javnosti nikada nije rasvijetljena.

Jedna od kemijskih materija pronaena je na tkivu uzetom sa jetre, a druga na tkivu testisa. Prema pisanju dnevnika Milliyet, prilikom analize tkiva uzetih sa testisa nailo se na tragove najdjelotvornije kemijske materije koja moe biti razlog Ozalove smrti. Budui da se otrovna materija ne razlae brzo, tijelo je nije u stanju tako jednostavno izbaciti vani, te je, prema miljenju strunjaka, postojala velika vjerovatnoa da e biti pronaena u blizini ekskrementnih organa.

U izvjetaju analize uzoraka navodi se kako je ustanovljeno prisustvo otrovne materije DDT (dikloro difenol trikloroethan; od 1980. godine zabranjen u Turskoj), polonijuma (radioaktivni polumetal koji se u posljednje vrijeme povezuje i sa smru palestinskog lidera Jasera Arafata), kadmij (sistemski otrov koji se nakuplja u bubrezima i jetri) i americij (radioaktivni element).

U izvjetaju koji e, prema navodima web-portala dnevnika Taraf, naredne sedmice u pisanoj formi biti dostavljen Javnom tuilatvu, navodi se kako su ovi otrovi nainili oteenja u Ozalovom tijelu i prouzrokovali njegovu smrt.

Uporedo s objelodanjivanjem aktualnog izvjetaja strunjaka za sudsku medicinu, u javnost je procurila i izjava starijeg vodnika Ilkera inara. U svojstvu svjedoka i osumnjienoga u sudskom procesu koji se vodi u cilju rasvjetljavanja sluaja svirepog ubojstva trojice misionara u Malatiji, inar je 5. februara dao izjavu sa veoma bitnim detaljima vezanim za smrt turskog predsjednika.

Izjava koja u februaru nije plijenila osobitu pozornost dobila je na vanosti nakon to su u tijelu predsjednika strunjaci sudske medicine otkili tragove upravo tih otrova. Spomenuta izjava je iz Malatije proslijeena ankarskom javnom tuitelju Kemalu etinu, koji vodi istragu vezanu za smrt predsjednika Ozala.

Osvrui se na tvrdnje da su u tijelu 8. turskog predsjednika pronaeni tragovi 4 razliita otrova, Bulent Akardali, Ozalov bliski suradnik i ministar za zdravstvo u njegovoj Vladi, za dnevni je list Yeni Akit izjavio kako se tvrdnja o trovanju mora istraivati u kontekstu neuspjelog atentata iz 1988. godine.

Zaepljenje krvnih sudova plua izazvano trombom moe da ima asimptomatske oblike u kojima se otkriva sluajno, ali i najtee forme u kojima je prva manifestacija naprasna smrt. Ovo stanje moe da pogodi gotovo svaku osobu, pa ga treba imati na umu kako ne bi promaklo kao nedijagnostikovano i neleeno, upozorava mr sci. med. dr Vojkan vorovi, internista kardiolog u Optoj bolnici Bel Medic

Embolija plua moe da pogodi gotovo svaku pa i potpuno zdravu osobu, i moe da bude ivotno ugroavajua, ali fatalne posledice ovog mahom urgentnog i relativno uestalog stanja znaajno se smanjuju njegovim blagovremenim otkrivanjem i leenjem. U najirem smislu rei, pluna embolija je opstrukcija protoka u plunoj arteriji i njenim granama izazvana embolusom - biolokim materijalom, stranim telom ili ak vazduhom - koji cirkulacijom dospeva u plua iz udaljenog dela tela. U uem smislu, meutim, obino je re o plunoj tromboemboliji, izazvanoj biolokim materijalom, odnosno krvnim ugrukom (trombom) koji uglavnom potie iz dubokih vena donjih ekstremiteta ili karlice, te su duboka venska tromboza i embolija plua neodvojivi sled u procesu koji medicina oznaava kao venski tromboembolizam. Prema globalnoj uestalosti, pluna tromboembolija je na visokom treem mestu meu kardiovaskularnim bolestima, sa godinjom incidencom od 100 do 200 sluajeva na 100.000 ljudi.

Mr sci. med. dr Vojkan vorovi, internista kardiolog u beogradskoj Optoj bolnici Bel Medic, napominje da se tromboembolija plua najee javlja zamaskirana vrlo raznolikim i nespecifinim simptomima, pa zato istie da lekari treba stalno da je imaju na umu kako ne bi promakla kao nedijagnostikovana i neleena. Jedna velika evropska studija iz 2004. godine, raena na uzorku od oko 317.000 smrtnih sluajeva izazvanih tromboembolijom plua, pokazala je, naime, da je uzrok bio otkriven u svega sedam odsto sluajeva, dok kod ostalih 93 odsto nije dijagnostkovan; 34 odsto fatalnih ishoda registrovano je kao naprasna smrt.

Govorei o patofiziologiji plune tromboembolije, doktor vorovi podsea na uzroke nastanka krvnih ugruaka (trombova) i komplikacije koje ugruci noeni cirkulacijom (embolusi) mogu da izazovu unutar grudnog koa i plua, odnosno na poremeaj razmene gasova i preoptereenje desne srane komore.

Etioloki, prema takozvanoj Virhovljevoj trijadi, u predispoziciji za nastanak tromba uestvuju tri faktora: pojaana koaguabilnost krvi, venska staza (usporen protok krvi) i oteenja endotela (unutranjeg zida) vena. Prirodni sistem koagulacije krvi podrazumeva ravnoteu koagulacionih i antikoagulacionih sila, kao i interakciju koagulacionog i fibrinolitikog delovanja (prirodne trombolitike aktivnosti), to sve zajedno, u normalnim okolnostima, spreava zgruavanje krvi, odnosno iskrvarenje pri manjim povredama. Rizik za stvaranje tromba nastaje onda kad, u tom sloenom sistemu, doe do neravnotee u korist vee koaguabilnosti, to je sluaj kod trombofilija (genetske bolesti), postojanja malignih bolesti (gde sam tumor lui prokoagulantne materije), bolesti srca, ali i kod ena u trudnoi, pri uzimanju oralnih kontraceptiva, kod primene hormonske supstitucije u menopauzi...

Venska staza takoe poveava trombotiki rizik, pre svega u okolnostima produene imobilizacije. Pacijenti dugo vezani za postelju zbog povreda nogu ili nakon operacija, a posebno nakon povreda kimene modine koje desetostruko uveavaju taj rizik, podloniji su stvaranju tromba; isto to vai i za duga mirovanja u drugim, manje ili vie uobiajenim ivotnim situacijama kao to su duga putovanja (interkontinentalni avionski letovi, celodnevne automobilske vonje) ili predugo sedenje za kompjuterom. Krvni ugruak moe biti posledica oteenja venskog endotela (unutranjeg zida krvnog suda), pri operacijama vena na primer, ali i posledica infekcije izazvane unosom bakterija intravenskom injekcijom.

Mr. dr vorovi podsea da na tromboemboliju plua treba ee posumnjati kako ne bi promakla prikrivena drugim kardivaskularnim oboljenjima. Kad postoji sumnja, primenjuju se odgovarajui skorovi (score - bodovanje) koji pomau lekaru u proceni verovatnoe da li je zaista re o ovom stanju, na osnovu kojih odluuje o potrebi i izboru dalje dijagnostike. Nakon eventualne dijagnostike potvrde tromboembolije plua testovima krvnih parametara i imiding metodama, stepen rizika po pacijenta procenjuje se uz pomo PESI (Pulmonary Embolism Severity Index) skora, od ega zavisi vrsta terapije.

Verovatnoa da je u pojedinanom sluaju re o tromboemboliji plua procenjuje se bodovanjem postojeih simptoma i predisponirajuih faktora koji se utvruju anamnezom i klinikim pregledom. Uz pomo skora (enevski skor, ili Vels skor), stepen verovatnoe se moe definisati kao mali, srednji ili veliki, odnosno pluna embolija je verovatna/nije verovatna. U sledeem dijagnostikom koraku, od velike pomoi je laboratorijska analiza krvi na takozvani D dimer, parametar koji ukazuje na postojanje fragmenata fibrinske mree iz sastava tromba, to moe da potvrdi postojanje krvnih ugruaka. D dimer je kod tromboembolije plua gotovo uvek povien, ali ne obavezno, te je vrlo znaajan u sluajevima male ili srednje verovatnoe. Dr vorovi objanjava da uz takve skor rezultate, nizak D dimer upuuje da se pluna tromboembolija moe dijagnostiki odbaciti; ukoliko je, pak, skor verovatnoa velika, D dimer je nepotrebno traiti jer moe da ima lano negativan rezultat.

Pluna angiografija multidetektorskom kompjuterskom tomografijom (MDCT) danas je suverena dijagnostika metoda za otkrivanje tromboembolije plua. Uz pomo kontrastnog sredstva koje se injektira u cirkulaciju pacijenta, ova osetljiva imiding metoda prua preciznu sliku plune cirkulacije i detalje kao to su najsitniji trombovi, te se smatra gotovo zlatnim standardom u dijagnostikovanju tromboembolije plua. 152ee80cbc

health topic

download snooker game for pc free full version

somali clock