Nacionalinė IV

TAU universiada 2022

Preliminari universiados programa
Radviliškyje vyks Nacionalinė IV TAU universiada

Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centras bei Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija 2019 m. rugsėjo 30 d. pasirašė projekto „Nacionalinė IV TAU universiada 2020“ įgyvendinimo sutartį. Šio projekto tikslas – organizuoti IV Nacionalinę TAU universiadą ir propaguoti sportą bei fizinį aktyvumą kaip neatskiriamą asmenybės ugdymo priemonę, sveikatos išsaugojimo šaltinį tarp pagyvenusių žmonių. Numatoma, kad ketvirtojoje universiadoje dalyvaus apie 500 TAU sporto entuziastų.

Rengiant šį projektą, buvo numatyta 2020 m. liepos mėnesį organizuoti „Nacionalinę IV TAU universiadą 2020“ Radviliškyje. Susidariusi situacija dėl koronaviruso (Covid-19) pakoregavo daugelį veiklų ir renginių. Nenorint rizikuoti žmonių sveikata, universiados organizavimas buvo nukeltas dviem metams. Universiada vyks šiemet – 2022 m. liepos 4 d.

Universiada finansuojama valstybės Sporto rėmimo fondo, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, ir Radviliškio rajono savivaldybės lėšomis. Projekto partneriai TAU universitetai, veikiantys Naujojoje Akmenėje, Druskininkuose, Kretingoje, Palangoje, Plungėje, Šiaulių, Kauno, Panevėžio, Utenos, Visagino, Alytaus miestuose ir Joniškio, Kelmės, Kupiškio, Kaišiadorių, Panevėžio, Pasvalio, Raseinių, Radviliškio rajonuose bei Medardo Čoboto universitetas.

Projekto partneriai – šalies Trečiojo amžiaus universitetai, veikiantys kaip savarankiški juridiniai vienetai prie įvairių šalies švietimo, socialinės rūpybos įstaigų ar bendruomenių veikiantys kaip jų padaliniai ar programos. Iš viso pasirašyta 19 bendradarbiavimo sutarčių su Trečiojo amžiaus universitetais iš visos Lietuvos. Pastaruoju metu sulaukiama naujų šalies TAU prašymų dalyvauti universiadoje. Didinti universiados dalyvių skaičių nėra galimybės – partnerystės sutartys buvo sudarytos dar iki projekto rengimo pradžios, todėl finansavimas skirtas projekte numatytam dalyvių skaičiui. Po pandemijos vienas Trečiojo amžiaus universitetas universiadoje dalyvauti atsisakė. Siekiant išlaikyti projekte numatytą partnerių skaičių, pasirašyta nauja partnerystės sutartis.

2022 m. Radviliškis mini 455 metų sukaktį. Jubiliejinio gimtadienio proga planuojami įvairūs sporto renginiai, kultūros, meno, muzikos, šokių vakarai, parodos. Šventinę savaitę netrūks ir koncertų, parodų ir kitų veiklų. Nacionalinė TAU universiada pradės miesto jubiliejui paminėti skirtų renginių ciklą.

Projekto vykdytojas parengė universiados sporto rungčių nuostatus, kultūros ir sporto renginių programą, sukūrė universiados logotipą, pasirūpino dalyvių maitinimu (maitinimas du kartus per dieną: pietūs, vakarienė). Projekte buvo numatyta dalyviams kompensuoti visas atvykimo į universiadą (pavežėjimo) išlaidas, tačiau dėl pakilusių kuro kainų jos bus padengtos iš dalies.

Projekto partneriai formuoja komandas, ruošiasi TAU universiadai. Dalyviai rungsis plaukimo, stalo teniso, baudų mėtymo, helpongo, smiginio, šaškių, šachmatų, petankės rungtyse. Dalyvaujant sportinėse rungtyse, bendraujant ir bendradarbiaujant, bus stiprinama ir ne tik fizinė, bet ir emocinė sveikata, ištvermė, motyvacija, fizinis aktyvumas. Komandų sirgalių lauks rungtys ir prizai. Universiados uždaryme bus apdovanoti nugalėtojai ir prizininkai, koncertuos Vytautas Šiškauskas.

Universiada sudarys galimybę visuomenei artimiau susipažinti su Trečiojo amžiaus universitetų veikla, dalyviams – turiningai praleisti laisvalaikį ne tik mokantis, bet ir sportuojant, pabūti kartu, susitikti draugus, pabendrauti, išbandyti naujas sporto šakas.

Radviliškyje bus įgyvendintas projektas „Nacionalinė IV TAU universiada 2022“

Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto centras ir Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija 2019 m. rugsėjo 30 d. pasirašė projekto „Nacionalinė IV TAU universiada “ įgyvendinimo sutartį.

Šio projekto tikslas yra organizuoti IV Nacionalinę TAU universiadą ir propaguoti sportą bei fizinį aktyvumą kaip neatskiriamą asmenybės ugdymo priemonę, sveikatos išsaugojimo šaltinį tarp pagyvenusių žmonių. Įgyvendinant šį tikslą, keliami uždaviniai.

Pagrindinis uždavinys – 2022 m. liepos 2–3 d. organizuoti 2-iejų dienų „Nacionalinę IV TAU universiadą 2022“. Siekiama propaguoti sportą bei fizinį aktyvumą senjorų tarpe, plėtoti švietėjišką misiją organizuojant sportinius renginius, skirtus senjorų sveikatos ugdymui ir stiprinimui. Visuomenė bus informuojama apie projektą, jo tikslus, planuojamus rezultatus, projekto naudą ir projekto finansavimą.

Projekto tikslinė grupė – 500 šalies Trečiojo amžiaus universitetų senjorų.

Projekto įgyvendinimo vieta – Radviliškio miesto centrinis stadionas.

Bendra Projekto vertė siekia 24 901,16 Eur.

Fizinis aktyvumas – būtinas sveikos gyvensenos veiksnys

Pastaraisiais metais vis didesnę populiacijos dalį sudaro vyresnio amžiaus žmonės, todėl bėgant laikui tenka spręsti vis daugiau jų sveikatos problemų.

Reguliarius fizinis aktyvumas sumažina riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, storosios žarnos, krūties vėžiu. Sportas mažina kraujo spaudimą, kūno riebalų kiekį, padeda kontroliuoti svorį, mažina kritimų riziką, nes sutvirtėja galūnių raumenys bei pusiausvyra. Būnant fiziškai aktyviam mažėja osteoporozės poveikis, kaulų lūžių riziką, nes didinamas kaulų tankis. Fizinis aktyvumas sumažina riziką sirgti depresija ir sumažina simptomus jau sergantiems.

Pastaruoju metu fizinis aktyvumas labai svarbus mažinant riziką susirgti lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis. Įvairiose mokslinėse publikacijose teigiama, kad vidutinio intensyvumo fizinis aktyvumas, trunkantis 30 minučių ir ne mažiau kaip penkis kartus per savaitę, kai išeikvojama apie 200 kcal energijos per dieną (pvz., 30 minučių greito ėjimo), stiprina suaugusiųjų sveikatą. Prasta fizinė sveikata gali pakenkti psichinei sveikatai ir gerovei, o rimti psichikos sutrikimai dažnai sukelia sunkias ligas. Psichinė, fizinė ir socialinė sveikata – pagrindinės gyvenimo ašys. Šios trys dalys stipriai ir glaudžiai tarpusavyje susijusios. Fizinis aktyvumas laisvalaikiu praturtina asmenybės saviraišką, atskleidžia naujų ugdomųjų vertybių turinį, kuria naujas elgsenos, bendravimo formas, tobulina judesių kultūrą. Tai ypač svarbu šiuolaikinės visuomenės gyvenime, kuriame vis didesnes perspektyvas turi intelektuali, linksma, energinga, fiziškai tobula asmenybė. Mokslininkai vis aiškiau apibrėžia lemiamą fizinės sveikatos poveikį ne tik konkretaus žmogaus, bet ir visos šalies gyvenimo kokybei.

Žmogaus judamojo aparato senėjimas susijęs su nuolatiniu raumenų masės, jėgos ir susitraukimo galios mažėjimu. Dėl šios priežasties sutrinka normali, kasdienė ir apsitarnavimo funkcijos, vyresnio amžiaus žmogaus gyvenimas pasidaro nevisavertis. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad fizinis aktyvumas didina ir padeda išsaugoti raumenų jėgą ir galią, ir tai užtikrina vyresnio amžiaus žmonių savarankiškumą ir gebėjimą laisvai judėti. Netgi visiškai nesudėtingi pratimai gerina raumenų funkciją, o sudarytos fizinio aktyvumo programos ne tik padidina raumenų jėgą, bet gerina ir vidaus organų veiklą. Visą gyvenimą buvę neaktyvūs asmenys, sulaukę senyvo amžiaus ir pradėję mankštintis, taip pat pajunta teigiamus rezultatus.

Širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė Europos moterų ir vyrų mirčių priežastis. Mokslininkai nurodo, kad širdies nepakankamumas gali būti rizikos veiksnys demencijai ir Alzheimerio ligai atsirasti. Iš tiesų vyresniame amžiuje dėl įvairių kraujagyslių ligų smarkiai padidėja insulto, galinčio sutrikdyti žmogaus galimybę judėti bei psichinę veiklą. Be to, įvairūs nemalonūs simptomai, tokie kaip susilpnėjusi atmintis bei dėmesio koncentracija, svaigstanti galva, sutrikęs miegas, gali padidinti įvairių traumų riziką, o tai - smarkiai pabloginti gyvenimo kokybę. Taigi, fizinis aktyvumas – viena iš pirmųjų prevencinių priemonių, galinčių padėti sumažinti arba atitolinti širdies ir kraujagyslių bei kitų ligų atsiradimą.

D. Kalibatienės ir A. Šalaviejūtės tyrimo duomenimis, dauguma respondentų mažai dėmesio skiria sveikos gyvensenos poreikiams formuoti. Dauguma senyvo amžiaus žmonių mano, kad neverta laikytis sveikos gyvensenos principų. Tik 13 proc. mankštą daro kiekvieną dieną, 29 proc. – kelis kartus per savaitę. Kas trečias respondentas savo fizinį aktyvumą įvertino patenkinamai, 37 proc. – blogai. Respondentų manymu, jiems trūksta žinių apie sveikatos stiprinimą ir naudą senatvėje. Žmonės supranta, kad jų sveikata niekada nebebus tokia kaip jaunystėje ir, norint kuo ilgiau būti fiziškai aktyviems ir savarankiškiems, būtina ją stiprinti, nes senatvėje, respondentų manymu, tai yra vienas esminių visaverčio gyvenimo garantų.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja 65 m. ir vyresnio amžiaus žmonėms:

1. Užsiimti bent 150 min. per savaitę vidutinio intensyvumo aerobine fizine veikla arba 75 min. per savaitę didelio intensyvumo aerobine veikla. Svarbu atkreipti dėmesį, kad fizinės veiklos intensyvumo lygis yra individualus ir skirtingas visiems asmenims.

2. Aerobine veikla vienu kartu užsiimti bent 10 min.

3. Prailginti vidutinio intensyvumo aerobinę fizinę veiklą iki 300 min. per savaitę arba didelio intensyvumo aerobinę fizinę veiklą iki 150 min. per savaitę, kad gautų papildomos naudos sveikatai

4. Žmonėms, turintiems judrumo problemų, turėtų sportuoti 3 ar daugiau kartų per savaitę. Tai padės sustiprinti pusiausvyrą ir apsaugos nuo kritimų.

5. Raumenis ir kaulus stiprinančius pratimus atlikti 2 ar daugiau kartų per savaitę.

Jei dėl tam tikrų sveikatos būklių vyresnio amžiaus žmonės negali laikytis šių rekomendacijų, jie vis tiek turėtų išlikti fiziškai aktyvūs, kiek tai leidžia jų būklė. O asmenys, sergantys tam tikromis ligomis, turi elgtis atsargiai ir dėl fizinės veiklos pasitarti su gydytoju.

Jei nuobodu intensyviai vaikščioti, labai populiaru į rankas paimti šiaurietiško ėjimo lazdas, kurios įdarbina viso kūno raumenis. Viena iš naudingiausių sporto šakų įvairaus amžiaus asmenims - plaukimas. Taip pat specialistai rekomenduoja visuomet rinktis laiptus vietoj važiavimo liftu, o einant iš parduotuvės, pirkinius padalinti į du maišelius, kad produktų svoris būtų padalytas pusiau ir taip visoms kūno dalims tektų panaši apkrova.

Atminkite: nuo puikios savijautos jus skiria tik vienas sportinis užsiėmimas!

Siekiant propaguoti sportą bei fizinį aktyvumą kaip neatskiriamą asmenybės ugdymo priemonę, sveikatos išsaugojimo šaltinį tarp pagyvenusių žmonių 2022 m. liepos 2-3 d. Radviliškyje bus organizuojama IV Nacionalinę TAU universiada, kurioje, tikėtina, dalyvaus virš 500 šalies vyresniojo amžiaus žmonių.

Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuro informacija

Išrinktas nacionalinės TAU Universiados logotipas

2020 m. liepos 2–3 d. Radviliškyje bus organizuojama 2-iejų dienų „Nacionalinė IV TAU universiada 2020“ (toliau – Universiada), kurios tikslas yra propaguoti sportą bei fizinį aktyvumą kaip neatskiriamą asmenybės ugdymo priemonę, sveikatos išsaugojimo šaltinį tarp pagyvenusių žmonių. Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centras paskelbė Universiados logotipo sukūrimo konkursą. Vertinimui buvo pateikta septyniolika darbų.

2020 m. sausio 16 d. posėdžiavo logotipo vertinimo komisija. Komisija nusprendė Nacionalinės IV-osios TAU Universiados logotipo konkurso laimėtoja pripažinti Radviliškio Lizdeikos gimnazijos 2A kl. mokinę Vestiną Gulbinaitę. Jos kurtas logotipas patvirtintas Universiados simboliu ir bus naudojamas įvairiose veiklose: reklamuojant, viešinant veiklas ir rezultatus.

Visi konkurso logotipo idėjos autoriai bus apdovanoti padėkomis, o nugalėtojai Universiados atidarymo šventėje bus įteikta atminimo dovana.


Radviliškyje vyko Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) universiados organizavimo grupės pasitarimas

Radviliškio švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriaus posėdžių salėje vyko Nacionalinės IV-osios TAU universiados organizavimo grupės pasitarimas. Pasitarime dalyvavo tuometinis Radviliškio r. savivaldybės meras Antanas Čepononis, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotoja Lina Juozapaitytė, Radviliškio m. kultūros centro direktorė Indrė Ginkevičienė, Nacionalinės TAU asociacijos viceprezidentė Regina Dovidavičiūtė Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriaus darbuotojai, šalies TAU atstovai. Skyriaus vedėja Rita Vaigauskienė pristatė Universiados projektą, diskutuota apie numatomas veiklas ir laukiamus rezultatus. Pasitarime buvo parengti Universiados sportinių rungčių ir logotipo kūrimo nuostatai, aptarta dviejų dienų sportinė ir kultūrinė programa, kiti techniniai klausimai.

Nacionalinės IV-oji TAU universiada vyks 2022 m. liepos 2–3 d. Radviliškyje.
NACIONALINĖ IV TAU UNIVERSIADA 2022.

Pristatymas.
-

Nacionalinė IV-oji TAU universiada 2020.pptx